Zrážka kolena

Obsah

  Krvácanie v kolenách pri chôdzi alebo pri drepe je častým spoločníkom športovcov alebo starších osôb. Zvyčajne sa tomuto príznaku neprikladá veľký význam a nepovažuje ho za dôvod na návštevu lekára, vyšetrenie a liečbu. Niekedy je to, že kliknutia a vyskakovacie okná sú fyziologickým javom. Prečo sa praskajú kolená, začína sa zaujímať o človeka iba vtedy, keď sú nešpecifické zvuky príliš výrazné, k nim sa pripoja ďalšie príznaky - bolesť, stuhnutosť kĺbu, opuch.

  Drvenie a bolesť kolena môžu mať mnoho rôznych príčin. Ktorákoľvek z nich je vážna a dôležitá, ak nenájdete včas, prečo kolená kliknú a nezačnú liečbu, pacient môže mať vážne komplikácie a môže zostať zdravotne postihnutý. Čo robiť, ak sa vaše kolená pomliaždia a bolia, s ktorým lekárom sa treba skontaktovať a na aké opatrenia sa pripraviť - neskôr v tomto článku.

  Prečo sa vyskytujú drtia a kliknutia v kĺboch ​​

  Zrážka v kolennom kĺbe môže byť fyziologická alebo patologická. Fyziologické dôvody, prečo môžu kĺby v kolenách praskať, sú zvyčajne veľmi jednoduché:

  • vzpieranie;
  • 12. náhle pohyby;
  • zlé držanie tela.

  Hromadenie plynu v dutine medzi kĺbovými prvkami je hlavnou fyziologickou príčinou vŕzgania a chrumkavého pohybu pri pohyboch
  . Kolenný kĺb obsahuje tri hlavné prvky:
  • jabĺčko;
  • hlava holennej kosti;
  • femorálna hlava.

  Všetky prvky sú uzavreté v hustej, ale elastickej membráne, ktorá sa nazýva synoviálna. Vo vnútri škrupiny je naplnená tekutina, ktorá slúži ako mazivo pre kĺbové prvky, zabezpečuje ich výživu a mäkké kĺzanie počas pohybu. Táto tekutina obsahuje okrem živín aj kyslík a nečistoty iných plynov. Majú tendenciu hromadiť sa v bublinách, a keď človek ostro pohybuje kĺbom, tlak v jeho dutine sa mení a tieto bubliny praskajú. Preto sa zdá, že koleno sa pri chôdzi alebo drepe krčí. V skutočnosti ide iba o prasknutie synoviálnych tekutých plynov. Pri tomto procese nehrozí žiadne nebezpečenstvo.


  Fyziologické drvenie kĺbov nie je nebezpečné, ale nevyvoláva to úmyselne náhlymi pohybmi, pretože niektorí ľudia sa radi zahrievajú

  Iné fyziologické príčiny drvenia v kolennom kĺbe:

  • vysoká elasticita väzov - kĺb dostáva možnosť pohybu v osi väčšieho objemu, ktorý je často sprevádzaný charakteristickými kliknutiami a drveniami, zatiaľ čo osoba sa nepociťuje nepohodlne;
  • rýchly rast kostí s normálnym rastom mäkkých tkanív - najčastejšie sa tento jav vyskytuje u dospievajúcich počas aktívneho rastu a puberty. V tomto prípade sa môžu ostré pohyby, chôdza, drep, okraje kosti dotknúť väzov a šliach, čo sa prejavuje vŕzganím a cvaknutím.

  Nezabudnite na topríliš ostré pohyby a preťaženia nie sú ani zďaleka také nevinné a predstavujú potenciálne nebezpečenstvo pre stav kĺbov. Ak sa osoba veľa pohybuje, kĺb je neustále napnutý, má ťažké bremená, výrazne sa zvyšuje riziko predčasného opotrebenia kĺbových prvkov, ich deformácie a zápalu. A potom koleno zaklikne a bolí pri každom pohybe, čo naznačuje potrebu okamžite sa poradiť s lekárom a začať liečbu.

  Patologické príčiny bolesti a kŕče v kolene

  Existujú štyri skupiny patológií, pri ktorých môže kolenný kĺb počas pohybu prasknúť:

  • Porážka menisku- okrúhla chrupavková vrstva v patelele, ktorá vykonáva hlavne odpisové funkcie. Meniskus je zvyčajne poškodený priamym zásahom do patelly alebo pádom na koleno z veľkej výšky. Menisku tiež postupne opotrebovávajú ľudia, ktorí nosia nepohodlné topánky s vysokými podpätkami.
  • Nedostatok synoviálnej tekutiny- kĺbové prvky vysychajú, nie sú dostatočne vlhké a pri chôdzi alebo drepe začínajú chrumkavé. Tento stav je mimoriadne nebezpečný. Bez mazania sa chrupavková vrstva kĺbu stáva tenkou, krehkou a začne sa rýchlo zrútiť. V tomto prípade sa kosti vystavia, otria o seba, deformujú a spôsobia neznesiteľnú bolesť osobe aj v pokoji, bez výrazného zaťaženia kĺbu.
  • Podvrtnutie alebo pretrhnutie väzov- kĺbové prvky nedostávajú potrebnú fixáciu, vyskočia z membrán,mäkké a spojivové tkanivo, ktoré sa prejavuje ako drvenie alebo kliknutie. Stav väzov je ovplyvnený výživou ľudí, vekom, hormonálnymi hladinami. Zistilo sa, že zlé návyky majú extrémne negatívny vplyv na funkcie šliach, väzov a chrupavky.
  • Akékoľvek zranenia kĺbu- pri pomliaždení, dislokácii, zlomení sa časti kĺbov posunú, navzájom sa dotýkajú pohybom, ktorý možno počuť ako prasklina alebo prasklina. Kĺb je zdeformovaný, môže napučiavať a napučiavať, pokožka nad ním má neprirodzenú farbu.

  Zrážka v kolennom kĺbe so silným opuchom, sčervenaním, bolesťou - príznak zranenia menisku alebo zápalu vrecka na kĺby

  Ak je príčinou krízy patológia, nie je to jediný príznak, ktorý človeka znepokojuje. Okrem toho tieto sťažnosti vyplývajú:

  • bolesť rôznej intenzity;
  • obmedzenie mobility;
  • ​​
  • opuch kĺbu;
  • deformita kolena.

  Ktorého lekára by som mal konzultovať, ak sa mi kĺby kĺbov? Pre ortopeda, traumatológa, reumatológa, neurológa, chirurga. Ak žiadny z týchto odborníkov nie je k dispozícii, môžete sa poradiť s lekárom. Je v jeho kompetencii vypracovať pokyny na analýzu, röntgen a poskytnúť všeobecné odporúčania týkajúce sa výživy, fyzioterapeutických cvičení, výberu liekov na zníženie bolesti, ak je to potrebné.

  Pri ktorých chorobách praskajú kĺby

  Existuje veľa chorôb, ktoré sa prejavujú prasknutím a prasknutím v kolennom kĺbe, ktoré sú najbežnejšie- rôzne druhy a formy artrózy a artritídy:

  • Gonartróza - koleno cvakne pri stúpaní po schodoch, zatiaľ čo pri zostupe po chodidlách nie sú cvaknutia ani drhnutia. Gonartróza sa môže v priebehu rokov rozvíjať, postupovať tajne a iba s exacerbáciami, ktoré sa prejavujú ako charakteristická kríza, stopa v kĺbe, ktorá je tiež sprevádzaná bolesťou, opuchom.
  • Osteoartritída - drvenie a klikanie sú sprevádzané silnou bolesťou, pretože rast kostí narúša nervové zakončenie a krvné cievy a obmedzuje ich pohyblivosť, pohyblivosť kĺbov je obmedzená.
  • Osteoporóza - toto ochorenie sa vyznačuje vylúhovaním vápnika z kostného tkaniva, kĺbové prvky sa stanú krehkými, ľahko zraniteľnými, pri pohybe a praskaní sa o seba trú. Súčasne môže dôjsť k reverznému procesu - ukladaniu vápnika v kĺbových tkanivách - pri pohyboch aj pri drtení a hrčke v kolene.

  K osteoporóze u žien počas menopauzy môže dôjsť aj pri kríze a škrípaní v kolenných kĺboch ​​

  Často sa príčiny kŕče v kolennom kĺbe zmiešajú, napríklad po poruche menisku alebo pri nedostatku synoviálnej tekutiny, u pacienta sa vyvinula. gonartróza. Preto môže byť samoliečba bez presnej diagnózy neefektívna a často vedie ku komplikáciám a zhoršeniu situácie. Všetky stretnutia vykonáva lekár iba po vyšetrení pacienta a zistení presnej príčiny krízy.

  Poznámka:Zrážka v kolene je nešpecifická, ale zďaleka neškodná. Môžesignalizujú vývoj najmenej desiatich rôznych patológií. Ak tomu nebudete venovať pozornosť, môžu sa objaviť komplikácie, ako sú deformácie kĺbov, strata pohyblivosti a deštrukcia chrupavky. Ale so správnou diagnózou a adekvátnou liečbou sa môžete úplne zbaviť a udržať si funkciu kĺbov.

  Diagnostické metódy

  Externé vyšetrenie a vypočúvanie pacienta nie je dostatočné na to, aby sa zistila príčina kŕče v kolene. Na stanovenie presnej taktiky diagnostiky a liečby sa používajú tieto diagnostické metódy:

  Odporúčané čítanie: Bolesť pri predlžovaní kolena
  • Rádiograf - vykonaný bezplatne takmer vo všetkých lekárskych zariadeniach, preukáže poškodenie kĺbových prvkov, ale neodhalí zranenia mäkkých tkanív alebo zápalové procesy v nich. Považuje sa za zastaranú diagnostickú metódu a zvyčajne si vyžaduje ďalšie postupy.
  • Ultrazvukové vyšetrenie. Ultrazvuk odhalí vnútorné krvácanie, nádory a zápaly. Nie vždy vám však umožňuje získať všetky informácie o stave kĺbu, najmä v počiatočných fázach vývoja patológie.
  • Počítačová tomografia. Bezbolestná, rýchla a presná metóda na zisťovanie porúch kíbu poskytuje trojrozmerný obraz mäkkých a kostných tkanív, ktorý vykazuje dokonca menšie zmeny. CT alebo MRI sa nevykonávajú na všetkých klinikách, tieto diagnostické metódy majú určité kontraindikácie, niekedy vyžadujú špeciálny výcvik.
  • Artroskopia. Toto je minimálne invazívny zásah.Lekár cez vpichy v mäkkých tkanivách zavádza kamerové nástroje do kĺbovej dutiny a zvnútra skúma stav kĺbov. Artroskopia sa vykonáva v lokálnej anestézii. Veľkou výhodou tohto postupu je, že lekár dokáže okamžite zistiť zistené zmeny.

  Analýza moču a krvné testy sú potrebné na presné potvrdenie alebo vyvrátenie infekcie v tele, zistenie povahy jej pôvodu a identifikáciu autoimunitných porúch.


  MRI kolena presne preukáže zmeny v chrupavkách, kostiach a mäkkých tkanivách a pomôže zistiť príčinu tresky
  .

  Metódy na vyriešenie príznaku

  Kliknutia a vŕbky v kolenách sú príznakom porušenia. v tele. Prístup k ich eliminácii si preto vyžaduje iný prístup v závislosti od základnej choroby. Všeobecné odporúčania pre všetkých pacientov s týmto príznakom:

  • Obmedzte fyzickú aktivitu kĺbu. Neodporúča sa nosiť topánky s vysokými podpätkami ani nepohodlné a úzke, aspoň počas liečby. Je vhodné nestráviť veľa času na nohách, opustiť aktívne športy a hry v prírode. Ak má osoba s nadváhou, musíte si vybrať šetrnú stravu a sadu cvičení na chudnutie.
  • Opúšťa zlé návyky. Negatívne účinky na kĺby ovplyvňuje alkohol, kofeín a fajčenie.
  • Správna výživa. Existujú produkty, ktoré zlepšujú funkciu kĺbov, majú priaznivý vplyv na stav väziva, chrupavky a kostí. Ide predovšetkým o vysoko fermentované mliečne výrobkyvápnik, želatína a všetky jedlá, pretože obsahuje kolagén (stavebný materiál pre vrstvu chrupavky), čerstvé ovocie a zeleninu ako zdroj vitamínov a minerálov.

  Túžba byť módny a atraktívny môže mať za následok vážne patologické kĺby s vekom

  Lieky, ak je to potrebné, predpisuje iba ošetrujúci lekár, v závislosti od diagnózy. Na zvládnutie kliknutí v kolennom kĺbe môžu byť predpísané tieto lieky:

  • Chondroprotektory. Sú to chondroitín, glukozamín, prípravky z kyseliny hyalurónovej a kolagénu. Tieto látky sú nevyhnutné pre kĺb, ktorý vytvára normálnu synoviálnu tekutinu, zvlhčuje a vyživuje chrupavku.
  • Nesteroidné protizápalové lieky, ak je drvenie kolenného kĺbu sprevádzané bolesťou, opuchom a horúčkou. Môže ísť o systémové tablety na orálne podávanie, masti na lokálne použitie alebo injekcie na intramuskulárne alebo intraartikulárne podanie. Lieky podľa výberu sú nimesulid, diklofenak, indometacín, paracetamol.
  • Glukokortikoidy. Hormonálne lieky sa používajú iba vtedy, ak sú príznaky zápalového procesu výrazné, bolesti sú veľmi silné, bežné analgetiká a NSAID s nimi nedokážu poradiť. Zvyčajne sa používa hydrokortizón alebo prednizón. Glukokortikoidy sú návykové, majú množstvo kontraindikácií a vedľajších účinkov, takže rozhodnutie o potrebe ich použitia sa prijíma ibalekár.

  Profylaktické chondroprotektory by sa mali brať v kurzoch pre všetkých ľudí nad 40 rokov s predispozíciou kĺbovým patológiám alebo zraneným
  .

  Ak existuje akútny zápalový proces, nezistí sa závažné poškodenie kĺbových tkanív, liečba trvá 2 až 4 týždne. Odporúča sa brať chondroprotektory, vitamíny pravidelne najmenej 3-4 mesiace, pretože tieto lieky pôsobia kumulatívne a nedávajú výsledky okamžite. Analgetiká, NSAID a hormóny sa užívajú iba so silnou bolesťou v minimálnych dávkach a pokúšajú sa z nich dostať hneď, ako sa odstránia akútne príznaky. Ďalšie liečenie sa uskutočňuje pomocou fyzioterapie.

  Fyzioterapia na drvenie kolenného kĺbu

  Lekárske ošetrenie sa v našej krajine tradične dotýka fyzioterapie. Predpokladá sa, že liečba nebude úplná a trvalá, ak sa neuplatňujú tieto postupy:

  • elektroforéza;
  • fonoforéza;
  • vystavenie elektromagnetickým pulzom a ultrazvuku.

  V skutočnosti neboli priaznivé účinky takejto fyzioterapie na kĺby formálne preukázané. Napríklad na Západe sa elektromagnetická terapia nepoužíva ako neúčinná a dokonca škodlivá. Zatiaľ čo výhody masáže, fyzioterapie, akupunktúry lekári po celom svete nepopierajú.


  Vystavenie ultrazvuku, elektromagnetickým pulzom a laserom stimuluje metabolické procesy v kĺbových tkanivách, posilňuje ich a urýchľuje regeneráciu

  Čolekár môže odporučiť:

  • bahenná terapia - obklady, zábaly tela, bahenné kúpele pomáhajú obnoviť aj veľmi zle postihnuté kĺbové prvky, stimulujú metabolické procesy v tkanivách, obnovujú pohyblivosť končatín;
  • akupunktúra - stimulácia biologicky aktívnych miest na ľudskom tele pomáha zmierniť bolesť, eliminuje stuhnutosť a normalizuje metabolické procesy v tkanivách;
  • artikulárna gymnastika - inštruktor vyberie skupinu cvičení v závislosti od diagnózy a fyziologických charakteristík pacienta, pracuje na zvýšení elasticity väzov a chrupaviek, stimuluje metabolické procesy a posilňuje svalové tkanivo.

  S cieľom zbaviť sa kolien a súvisiacich príznakov by sa preto malo postupovať niekoľkými smermi: znížiť zaťaženie končatín, zabezpečiť mier, eliminovať bolesť a opuchy, ak existujú, obnoviť pružnosť a elasticitu chrupavky. Vo väčšine prípadov možno pozitívne výsledky dosiahnuť pomocou konzervatívnych metód. Chirurgické ošetrenie je nevyhnutné pre vážne poškodenie kĺbov alebo ťažké zranenia.


  Účinnosť ľudových prostriedkov a domácich postupov pri artritíde a artróze sa úradne nepotvrdila, mnohí sa však na ne spoliehajú

  Alternatívne metódy liečby

  Alternatívna medicína môže tiež ponúknuť niekoľko rôznych spôsobov spôsoby, ako sa zbaviť krízy v kolenách. Nie všetci ľudia môžu mať lekáreňlieky a niekedy jednoducho nie sú k dispozícii. Na záchranu prídu jednoduché ľudové recepty, ingrediencie pre nich nájdete v kuchyni a na záhrade.

  • Tinktúra z gaštanových kvetov. V máji by ste mali vyzdvihnúť čerstvé kvetiny stromov, dať ich do litrovej nádoby a pridať 40% vodku. Nádobu uzavrite a na mesiac vložte na tmavé miesto. Liek by sa mal z času na čas pretrepať. Hotová infúzia sa používa na obklady a trenie, ak sa obávajú nepríjemných pocitov v kĺbe - kŕče, praskanie, stuhnutosť, bolesť.
  • Zemiakový bujón. Zemiaky sa vyrovnávajú so zápalom a obnovujú pohyblivosť kĺbov. Po drhnutí v kĺboch ​​kolena sa používa koreňová plodina: umyte 3-4 zemiaky, ošúpajte, nakrájajte na 4 časti a varte v nesolenej vode. Vývar sa pije po celý deň v malých porciách, pokiaľ možno v teplej forme. Zemiaky sa môžu používať ako obklady na boľavé kĺby.
  • Kapusta s medom. Ak sa kĺby krútia a narážajú, napučiavajú, zle sa ohýbajú a nevytvárajú sa, pomôže kapustový list. Najskôr ho umyjú a dôkladne ho rozdrvia rukami, aby šťava prešla. Potom namazané čerstvým medom, nanesené na koleno a obalené obväzom. Takúto komprimáciu musíte mať celú noc. Postup sa opakuje, až kým nezmiznú nepríjemné príznaky.

  Ak sa stav kĺbov nezlepší do 2 až 3 týždňov, oplatí sa prehodnotiť liečebné metódy a podrobnejšie vyšetrenie konzultovať s lekárom.

  Zhrnutie:Ak sa zistí, že kolenný kĺb drví aBolí to s pohybmi, neodkladajte návštevu u lekára, nevenujte pozornosť prasklinám v kolene alebo by ste sa mali liečiť samostatne. Vážna patológia môže byť príčinou bolestivosti a kŕčov v kolene. Čím skôr je detekovaná, tým ľahšia a rýchlejšia môže byť eliminovaná bez následkov a komplikácií. Ale aj keď kolená praskajú kvôli fyziologickým vlastnostiam pacienta, odporúčame vám, aby ste sa ešte vždy poradili s odborníkom o úprave stravy a životného štýlu.