Známky zápalu slepého čreva

Obsah

  Dodatok sa nazýva dodatok vermiformu slepého čreva a zápal v ňom sa označuje ako zápal slepého čreva. Ak pacient nedostal včasnú lekársku starostlivosť, choroba môže viesť k rozvoju smrteľných komplikácií.

  Jedinou liečbou patológie je chirurgický zákrok. Lieky nedokážu zastaviť zápalový proces v dodatku.

  Zápal slepého čreva sa môže vyskytnúť u každej osoby bez ohľadu na vek. Predispozičné faktory pre vývoj odborníkov na choroby zahŕňajú traumu brucha, infekciu, procesné excesy, upchatie lúmenu doplnku fekálnymi masami alebo nestrávenými časticami potravy.

  Hlavným príznakom zápalu slepého čreva je bolesť brucha, existujú však ďalšie príznaky, ktoré umožňujú rozpoznať chorobu. Poďme sa viac rozprávať o klinickom obraze choroby. Zistíme, ktorá strana môže spôsobovať bolesť pri zápale slepého čreva, a tiež uvidíme, ako sa príznaky môžu u detí a tehotných žien líšiť.

  Akútna

  Ochorenie sa vyznačuje akútnym nástupom. Akútny proces sa vyvíja v etapách:

  • Katarálny zápal. Patologické zameranie ovplyvňuje iba sliznicu v doplnku.
  • Povrchné. Ochorenie postupuje a vytvára poškodenie na vnútornom obale slepého čreva.
  • Flegmonous. Všetky vrstvy doplnku podliehajú patologickým zmenám až po vonkajšiu vrstvu doplnku. Na sliznicuvredy sa tvoria v membráne.
  • Gangrenous. Steny doplnku zmiznú a roztrhnú sa. To vedie k požitiu hnisavej sekrécie do brušnej dutiny.

  Aké sú príznaky akútneho zápalu doplnku?

  Bolesť

  Hlavným príznakom zápalu slepého čreva je ostrá bolesť brucha. Najčastejšie sa vyskytuje neočakávane a bez predchádzajúcich príznakov. Človek nemôže spočiatku preukázať presnú lokalizáciu bolesti.

  V niektorých prípadoch môže byť nepríjemný pocit mierny a tolerovateľný. A niekedy sa syndróm bolesti z prvých minút stáva ostrým, silným a jednoducho neznesiteľným. Svalové napätie prednej brušnej steny vedie k zvýšenému nepohodliu. Smiech, kašeľ, kýchanie, ohýbanie, náhle pohyby - to všetko môže vyvolať rozvoj silnej bolesti. Najskôr sa bolesť lokalizuje v hornej časti brucha a potom sa presunie do pravej oblasti bedra (dolná brušná dutina).

  ZÍSKAJTE IT NA ZBRANE!Bolesť pri akútnej apendicitíde uškrtí človeka, pokiaľ v prílohe sú nervové zakončenie. Keď zomrú, nepohodlie sa znižuje. Z tohto dôvodu nie je zlepšenie pocitu slepého čreva známkou pohody, ale naopak, poukazuje na vývoj nebezpečných komplikácií.

  Bolesť môže byť intenzívna a potom dočasne ustupovať. Ak však nepohodlie úplne zmizlo, naznačuje to vývoj gangrenózneho štádia patologického procesu.

  Z anatomického hľadiskakarosérie, dodatok môže byť kdekoľvek, dokonca aj na ľavej strane. Preto sa syndróm bolesti pri akútnej apendicitíde dá lokalizovať do vonkajších genitálií, dolnej časti chrbta alebo do ľavého hypochondia.

  Zvýšenie teploty

  Teplota s apendicitídou obyčajne nepresahuje 38. Hypertermia je sprevádzaná slabosťou a nevoľnosťou. Významné zvýšenie telesnej teploty naznačuje postup patologického procesu.

  Príznaky zápalu slepého čreva u dospelých môžu byť podobné prejavom vírusovej žalúdočnej infekcie. Ak sa teplota zvýši pri silnej bolesti brucha, je potrebné okamžite zavolať záchrannú službu.

  Svalové napätie

  Tento príznak sa prejavuje pri pohmatu pravého dolného brucha. Lekári nazývajú tento príznak ochranu svalov. Na samom začiatku choroby môže byť napätie svalov prednej brušnej steny sotva viditeľné. S rozvojom peritonitídy sa brucho zmení na disk.

  Nauzea a vracanie

  Nauzea je častým spoločníkom apendicitíd, ale vracanie je oveľa menej časté. K regenerácii môže dôjsť niekoľkokrát, bez ohľadu na príjem potravy - na vrchole bolesti. Zvracanie neprináša úľavu. Oba symptómy neprekračujú syndróm bolesti, ale sprevádzajú ho.


  Zápal slepého čreva je sprevádzaný symptómami charakteristickými pre mnoho ďalších chorôb

  Dyspeptické poruchy

  Zápalový proces spôsobuje črevá.prestáva normálne uzatvárať zmluvy. Stáva sa však, že v dôsledku podráždenia doplnku sa uvoľňujú uvoľnené stoličky. Hnačka sa zvyčajne vyskytuje pri lokalizácii doplnku v slučke tenkého čreva. Prítomnosť hnačky je častým dôvodom chybnej diagnózy a odkázania pacienta na infekčné oddelenie. U pacientov s diabetes mellitus a infekciou HIV sa príznaky choroby môžu meniť.

  Pacient je na jazyku jasne viditeľný biely štítok. Na samom začiatku vývoja zápalovej reakcie bude tiež vlhká. Naopak, suchý jazyk je indikátorom šírenia hnisavého obsahu do pobrušnice. Nespavosť trpí v dôsledku neustálej bolesti človeka. Pokiaľ ide o chuť do jedla, človek buď úplne odmieta jedlo, alebo si vezme jedlo v malom množstve.

  Iné

  Poďme hovoriť o príznakoch, ktoré odborníci používajú pri diferenciálnej diagnostike apendicitíd:

  Odporúčame prečítať si: Ako zmierniť bolesť pri pankreatitíde
  • Kocher - Volkovich. Po niekoľkých hodinách sa bolesť z epigastrickej oblasti presunie na pravú iliakálnu oblasť.
  • Shchetkin - Blumberg. Prsty tlačia na prednú brušnú stenu a potom po niekoľkých sekundách ruku pustia. Náraz brušnej dutiny s apendicitídou spôsobuje silnú bolesť.
  • Ortner - Sitkovsky - Ott. Otočenie doľava spôsobuje zvýšenú bolesť v pravej oblasti iliakov. Je to kvôli presunu zapáleného procesu aperitoneum vyvolané napätím.
  • ​​
  • Obraztsova. Pacient je požiadaný, aby zdvihol pravú pravú nohu. Zároveň by mal ležať na chrbte. Pri tlaku na pravú iliacu oblasť sa bolesť prudko zosilňuje.

  Existuje aj tzv. Skúška rotácie bedra. S ním môžete skontrolovať stav vnútorného obštrukčného svalu. Test je, že špecialista vezme pacienta za členok a koleno, a potom začne otáčať bedrá rôznymi smermi. Pri zápale slepého čreva je vnútorný obštrukčný sval zvyčajne podráždený a bolesť v tejto oblasti môže naznačovať zápal slepého čreva.

  Chronický

  Medzi odborníkmi sa viedla skoršia diskusia o tom, či vôbec existuje chronická apendicitída, vedci však teraz tento zdĺhavý proces jasne opisujú. Dlhodobá zápalová reakcia v doplnku vedie k uzavretiu lúmenu a deformácii doplnku, ako aj k jeho fúzii s okolitými tkanivami.

  Na rozdiel od akútnej apendicitídy je chronická forma mimoriadne zriedkavá. Patológia sa môže vyvinúť v dôsledku neúplnej apendektómie alebo nedostatku chirurgického zákroku. Niekedy sa primárne vyskytuje chronická apendicitída, ktorá obchádza akútne štádium. K tomu dochádza pri infekčných procesoch vyvíjajúcich sa na pozadí oslabenej imunity. Rozvoj chronickej apendicitídy je tiež uľahčený prítomnosťou adhézií, cyst, hyperplastického lymfoidného tkaniva a porúch obehového systému v dodatku.

  DÔLEŽITÉ!Pri chronickej apendicitídebolesť môže človeka rušiť na dlhú dobu, niekedy aj viac ako jeden rok pred diagnózou. Mnoho pacientov chodí k lekárovi iba v období exacerbácie.

  Vysvetlite hlavné prejavy patológie:

  • Bolesť na pravej strane brucha alebo pupočnej oblasti konštantnej alebo periodickej povahy. V závislosti od anatomickej štruktúry možno nepohodlie lokalizovať v slabinách, dolnej časti chrbta alebo dokonca na pravom stehne. Cvičenie zvyšuje bolesť.
  • Hnačka alebo zápcha.
  • Telesná teplota sa môže večer zvyšovať.
  • Pacienti sú niekedy znepokojení sťažnosťami z panvových orgánov vo forme bolestivého močenia, bolesti v konečníku a nepohodlia počas pohlavného styku.
  • Po zhoršení procesu sa objavuje nevoľnosť a zvracanie.

  Hlavnou liečbou je chirurgický zákrok. V zriedkavých prípadoch je predpísaná lieková terapia vrátane použitia antibiotík. Vzhľadom na vysoké riziko zhoršenia patológie by sa pacienti mali pravidelne podrobovať lekárskym vyšetreniam a dodržiavať správnu výživu.

  Foto

  Zvážte fotogalériu hlavných príznakov zápalu slepého čreva:


  Bolesť sa spočiatku lokalizuje v epigastrii a postupne sa presúva do oblasti pravej inguinálnej zóny

  U detí prevláda klinický obraz všeobecnej poruchy a objavuje sa ostrá bolesť brucha

  Vývoj akútnych ochorení často sprevádza nevoľnosť a zvracaniezápal slepého čreva

  U detí

  Rodičia často zamieňajú príznaky slepého čreva u detí s otravou, prejedaním alebo plynom. Niekedy ani skúsený špecialista nedokáže zistiť, kedy problém spočíva práve v prílohe. V počiatočnom štádiu ochorenia je ťažké diagnostikovať príznaky. To platí najmä pre deti, ktoré nemôžu hovoriť o svojich sťažnostiach.

  Na začiatku sa bolesť pri slepom čreve, podobne ako u dospelých, pociťuje v celom bruchu a iba po niekoľkých hodinách alebo dokonca dňoch sa lokalizuje v pravej dolnej časti.

  DÔLEŽITÉ!Prvé príznaky slepého čreva u dieťaťa sa ľahko zamieňajú s prejavmi iných patologických stavov, napríklad otravou jedlom, a preto je vhodné navštíviť lekára.

  Batoľatá sú znepokojené nevoľnosťou a zvracaním. Teplota môže stúpať na vysokú úroveň. Jazyk je pokrytý hrubým bielym poťahom.

  Segment cecum nie je rovnaký pre všetkých. Toto ovplyvňuje povahu a umiestnenie syndrómu bolesti. Retroperitoneálne umiestnenie procesu spôsobuje výskyt bolesti v dolnej časti chrbta vpravo, slabiny a močovodu. Z tohto dôvodu odborníci často zamieňajú zápal slepého čreva s pyelonefritídou a zápalom ženských pohlavných orgánov u dievčat.

  Lokalizácia panvy spôsobuje nepríjemné pocity v podbrušku - nad pubou a perineom. Dieťa môže mať problémy s močením. V tekutej stolici sú prítomné hlienové nečistoty.

  Atypická lokalizácia je pri gangrenóznej forme choroby najnebezpečnejšia. V tomto prípade vznikánejasný klinický obraz. V bruchu nie je napätie, bolesť je mierna, dieťa sa cíti uspokojivo.

  Deti, ktoré dosiahli dospievanie, sa správajú úplne odlišne od dojčiat so zápalom slepého čreva. Teenager intuitívne leží na chrbte alebo na pravej strane, pretože pre neho je tak ľahšie vydržať bolesť - niekedy ustupuje a potom zosilňuje. Dieťa má zvýšenú srdcovú frekvenciu a mierne zvýšenie teploty. Zvracanie sa nevyskytuje vo všetkých prípadoch a potom - iba raz.

  U tehotných žien

  Príznaky zápalu slepého čreva sa môžu líšiť v závislosti od formy, zmien v doplnku a gestačného veku. A je tiež dôležité umiestnenie slepého čreva v brušnej dutine, často má atypické postavenie. Tento proces obvykle začína bolesťou brucha, ktorá je lokalizovaná bližšie k rebrám alebo žalúdku, ale postupom času, po niekoľkých hodinách, prúdi do dolného brucha. Ak maternica dosiahne veľkú veľkosť, lokalizácia bolesti sa môže posunúť nahor.

  Obvykle je bolesť brucha u tehotných žien sprevádzaná nevoľnosťou so záchvatmi zvracania a hnačkami, a preto ju môžu tehotné ženy brať na otravu banálnymi potravinami. Na rozdiel od infekčných symptómov však bolesti brucha nemajú tendenciu znižovať sa, vracanie neprináša úľavu, zatiaľ čo sa zvyšuje celková nevoľnosť a zvyšuje sa telesná teplota.

  Bolesť v slepom čreve v druhej polovici tehotenstva sa nemusí objaviť okamžite alebo sa môže prejaviť v rokubedrová oblasť, panva, simulujúci výskyt iných chorôb. Čím dlhšia je dĺžka a veľkosť maternice, tým viac atypické sú príznaky, ktoré prejavujú apendicitídu.

  Ochorenie sa môže prejaviť vo forme nasledujúcich príznakov:

   95) bolesť;
  • atak nevoľnosti;
  • nevyvolávajúce zvracanie;
  • nedostatok chuti do jedla;
  • suchý a potiahnutý jazyk;
  • palár;
  • zvýšené potenie;
  • Na jej lícach sa začervenala.

  Po dvadsiatom ôsmom týždni môžu ženy pociťovať bolesť pod spodným pravým rebrom. Dôvodom je skutočnosť, že zväčšená maternica vytesňuje brušné orgány a vytvára na ne tlak. Preto tehotné ženy pociťujú bolesť v žalúdku, vpravo pod rebrami.

  Samozrejme, nauzea a vracanie počas tehotenstva sú bežné. Ak ale prvýkrát pocítite bolesť a potom sa objaví zvracanie, môže to signalizovať zápal slepého čreva.

  A venujte pozornosť aj neočakávanému zvýšeniu teploty. V prípade slepého čreva zvyčajne nepresahuje 37 - 38 stupňov. Samotné zvýšenie horúčky nízkej úrovne nemôže spôsobiť podozrenie, ale ak je sprevádzané bolesťou a zvracaním, mali by ste tomu venovať pozornosť.


  Ťažká bolesť sa vyskytuje u tehotných žien s apendicitídou

  Perforovaná

  Charakteristickou črtou perforovanej apendicitídy je výskyt ostrej bolesti v pravom dolnom bruchu. Tento príznak je zrejmý najmä na pozadí predchádzajúcej fázy „imaginárnej pohody“ s gangrenózouzápal slepého čreva.

  Bolesť sa stáva konštantnou a jej intenzita sa neustále zvyšuje. Vyskytuje sa opakované vracanie. Pozoruje sa významná tachykardia, jazyk je suchý, potiahnutý. Predná brušná stena je úplne napnutá. Nadúvanie sa zvyšuje, telesná teplota sa výrazne zvyšuje.

  POZOR!Ak dodatok praskne, osoba má na pravej strane tela akútnu bolesť pri prepichnutí.

  Žiadny z vyššie uvedených príznakov nemožno tolerovať. Musíte rýchlo zavolať lekára, pretože každá minúta je drahá. Začína peritonitída, ktorá bez lekárov môže človeka zabiť.

  Počas pretrhnutia zapáleného procesu vstupuje do brušnej dutiny hnisavá sekrécia. Operáciu môže zachrániť iba chirurg.

  Gangrenous

  Toto je nebezpečná hnisavá forma zápalu slepého čreva, ktorá sa vyznačuje nekrózou v doplnkoch. Gangrenózny zápal sa najčastejšie vyvíja na pozadí akútneho záchvatu v druhý alebo tretí deň. Je to dôsledok predčasného odvolania sa na lekára.

  U detí môžu byť primárne gangrenózne prejavy v dodatku. Dôvodom sú tieto faktory:

  • vrodené zaostávanie koncových tepien;
  • trombóza krvných ciev;
  • cholesterolové plaky;
  • poškodenie ciev u starších ľudí.

  Nekróza ovplyvňuje nervové zakončenie. To vedie k zníženiu citlivosti a bolesti. Avšak aj keď sú hodnoty teploty vv normálnych medziach pokračuje závažná intoxikácia tela. Ak v tejto fáze nie je pacient v prevádzke, dodatok sa zlomí.

  Flegmonous

  Toto je hnisavý zápal doplnku, v ktorom sa rýchlo zvyšuje množstvo patologickej sekrécie. Flegmonálne štádium je charakterizované zvýšením bolesti v pravej polovici brucha. Spolu s tým vznikajú ďalšie príznaky:

  • nevoľnosť;
  • slabosť;
  • horúčka;
  • tachykardia;
  • bolesti hlavy;
  • nadúvanie;
  • studený pot;
  • Šedý povlak na jazyku.

  Zhrnutie

  Hlavným príznakom zápalu slepého čreva je bolesť. Spočiatku je pre človeka ťažké uviesť presnú lokalizáciu nepríjemných pocitov, pretože sa vyskytujú v prírode. Syndróm bolesti až po niekoľkých hodinách spadne z hornej časti brucha do oblasti pravej oblasti bedier.

  Tento stav sa zhoršuje objavením sa nevoľnosti a vracania, ktoré neprinášajú úľavu. Zvyšuje sa telesná teplota. Pacienti trpia zápchou alebo naopak hnačkou.

  Zníženie bolesti je zlým ukazovateľom, môže to znamenať nekrózu steny doplnku a rozvoj peritonitídy. Chronická apendicitída môže spôsobovať bolesť niekoľko rokov. Diagnóza choroby u malých detí je náročná, pretože nemôžu presne opísať svoje príznaky. Znaky patológie sú často zamieňané s otravou. U tehotných žien sa môže vyskytnúť bolesť v pravej hypochondrii. Dôvodom je skutočnosť, žerozširujúca sa maternica posúva črevá. Akútna bolesť pri prepichnutí v pravej polovici brucha naznačuje perforáciu doplnku.