Vysoký cholesterol v krvi u žien

Obsah

  Vo väčšine prípadov sa vysoký cholesterol vyskytuje u mužov, ale ovplyvňuje sa aj spravodlivé pohlavie. Bez ohľadu na dôvod vysokej hladiny cholesterolu musí byť problém vyriešený čo najskôr, pretože po menopauze je ženské telo náchylné na priberanie na váhe a hromadenie tuku v tele. Liečba vysokého cholesterolu u žien je prvoradou úlohou pacientov.

  Príčiny

  Zvýšené hladiny cholesterolu, na rozdiel od všeobecného presvedčenia, nevznikajú iba z podvýživy. Výrobky tvoria iba pätinu cholesterolu, ktorý sa vyskytuje u ľudí, zvyšok telo produkuje samostatne. S ďalšími faktormi sa môže nesprávna výživa stať spúšťačom, ktorý spôsobí poruchy metabolických procesov, vedie k nesprávnemu metabolizmu tukov a tvorbe nadmerných hladín zlého cholesterolu.

  Významnými dôvodmi rozvoja aterosklerózy a zvýšeného cholesterolu sú vaskulárne stavy a krvný obraz. Zistilo sa, že zvýšenie hladiny cholesterolu je výsledkom deštrukčných procesov vyskytujúcich sa v cievach. So smrťou buniek intima - vnútornej výstelky membrán krvných ciev - sa uvoľňuje určité množstvo cholesterolu, ktorý nemá pre telo pozitívnu hodnotu, ale premieňa sa na usadeniny cholesterolu v cievach, čo blokuje prietok krvi.

  Dôvody vysokej hodnotycholesterol:

  • prejedanie, ktoré vedie k úplnému alebo stabilne zvýšenému indexu telesnej hmotnosti. V tomto prípade poruchy stravovacích návykov prispievajú k metabolickým poruchám, vyvolávajú zvýšenie hladiny mastných alkoholov v tele;
  • Nedostatok vlákniny v strave hrozí, že sa v tele hromadí veľké množstvo nenasýtených tukov v dôsledku potravinovej nerovnováhy. To zase vyvoláva zvýšenú hladinu cholesterolu v tele;
  • nečinnosť je metlou 21. storočia, a hoci sa nedá povedať, že ženy sa začali pohybovať menej, napriek tomu je faktor nečinnosti prítomný práve u tých pacientov, u ktorých je diagnostikovaná vysoká hladina cholesterolu. Určite by sa mal vnímať ako taký, ktorý vyvoláva zvýšenie hladiny cholesterolu;
  • choroby endokrinného systému - tento faktor sa často vyskytuje na začiatku a stáva sa dominantným, ak ženy trpia vážnymi hormonálnymi poruchami a cukor sa zvyšuje alebo znižuje;
  • patológie pečene a obličiek - sú faktorom nesprávnej výroby alebo problémov s odstraňovaním lipoproteínov s nízkou hustotou;
  • Bežným problémom je stagnácia žlče, ktorá sa vyskytuje u žien s nadváhou. Takáto patológia môže byť vyvolaná nielen obezitou, ale aj vírusovými chorobami, patológiami žlčových ciest, nesprávne zvolenou farmakoterapiou chronických patológií, ktorá nepriaznivo ovplyvňuje stav žlčových ciest;
  • črevná dysbióza, v ktorej sa vyskytujenesprávna premena živín vstupujúcich do žalúdka a čriev.

  Príznaky

  Je ťažké hovoriť o symptómoch patológie, pretože prvé klinické prejavy choroby sa objavujú, keď je hladina cholesterolu už výrazne zvýšená a cievy a tkanivá trpia nedostatkom krvného obehu. Ženská hyperlipidémia má ďalšie rušivé príznaky. Najmä, aj keď je pás väčší ako 90 cm, je potrebné skontrolovať hladinu lipidov v krvi.

  Zvýšený cholesterol často vyvoláva nevysvetliteľnú malátnosť

  .

  Je tiež potrebné venovať pozornosť prepúšťaniu počas menštruácie. Ak majú dosť veľa zrazenín, naznačuje to stagnáciu krvi a jej zahusťovanie, rozširovanie žíl, ku ktorému dochádza pri vysokej hladine cholesterolu, keď cievy už trpeli aterosklerotickými plakmi.

  Medzi prejavy hypercholesterolémie u žien patria:

  • bolesti hlavy, nedostatok spánku;
  • výskyt vizuálnych porúch, muchy pred očami;
  • narušená koordinácia pohybov;
  • poškodenie pamäte;
  • výskyt záchvatov v končatinách;
  • xantelazma na pokožke tváre;
  • lipidový oblúk na rohovke;
  • bolesť svalov, znecitlivenie teliat;
  • nafúknuté žily, výskyt červených škvŕn na koži.

  U žien po 50 rokoch sa hladina cholesterolu prirodzene zvyšuje. Z čísla 4.2 cholesterol preskočí na 7,3 a lekári nie sú vždy naklonení považovať to za patológiu. Toto je vyvolané poklesom ženských pohlavných hormónov,ktoré sa u pacientov do 50 rokov významne znižujú, čo predstavuje riziko rozvoja aterosklerózy.

  V závislosti od toho, ako sa žena správa počas menopauzy, ateroskleróza sa prejaví alebo nebude prejaviť. Preto sa už teraz odporúča ísť na kliniku a urobiť krvný test na hladinu cholesterolu. Nemenej škodlivý pre ženy je nízky obsah lipidov, pretože tiež nepriaznivo ovplyvňuje činnosť krvných ciev, zvyšuje riziko úmrtnosti na kardiovaskulárne patológie.

  DÔLEŽITÉ!Ženy, ktoré dosiahli menopauzu, by nemali merať pás, počúvať rady cudzincov o povinnom zvyšovaní hladiny cholesterolu a v dôsledku toho o nevyhnutnej ateroskleróze. Pri vysokej miere sú potrebné lekárske konzultácie.

  Najprv musíte ísť na kliniku, vykonať analýzu a zistiť, ktorá hladina cholesterolu je vyššia - nízka alebo nízka hustota. Ak sledujete aktívny životný štýl, nezneužívate alkohol a fajčenie, jete správne, vyvarujte sa stresu a usporiadajte svoju telesnú hmotnosť, nemali by ste sa obávať aterosklerózy.

  Ak diagnóza preukáže potrebu patologickej liečby, keď hladinu cholesterolu nie je možné znížiť bez liekov, predpisujú sa ženám na liečbu tohto ochorenia osobitné lieky.

  Zvýšenie tehotenstva

  Odporúčané čítanie: Clover for cholesterol
  ​​

  Vysoký cholesterol u žien počas tehotenstva je normálnou možnosťou, je to kvôlihormonálna úprava. Zároveň môžu byť hodnoty cholesterolu dosť vysoké - od 9 do 12 mmol na liter. Cholesterol je potrebný na tvorbu membrán fetálnych buniek, a preto stúpa nad normu. Najvyššia hladina látky sa zvyčajne pozoruje v druhom a treťom trimestri. Po narodení sa hladina lipidov matky v priebehu času vráti k normálu.

  Zistenie vysokej hladiny cholesterolu v krvi u žien môže výrazne zhoršiť priebeh rôznych patológií. Srdcový sval, ktorý je veľmi závislý od toku kyslíka do kardiomyocytov, má väčšinou negatívny účinok. A s poškodením krvných ciev a detekciou cholesterolových plakov na stenách krvných ciev je najskôr narušený prietok krvi, telu chýba kyslík, srdce trpí ischémiou.

  Liečba

  Liečba vysokého cholesterolu u žien je kontroverzná. Niektorí lekári sa domnievajú, že príznaky hyperlipidémie nevyžadujú u žien také horlivé zaobchádzanie ako u mužov, pretože to nie je príčina chorôb, ale je faktorom zhoršujúcim existujúce patológie. V tomto prípade je oveľa správnejšie liečiť iné choroby, takže hypercholesterolémia nemôže spôsobiť zhoršenie choroby.

  Ak sa po preskúmaní zistí, že lipoproteín s nízkou hustotou sa zvyšuje, už je potrebné uchýliť sa k použitiu liekov na zníženie cholesterolu v krvi. Po prvé, pacientom je predpísaná strava - preventívne opatrenie, ktoré môženormalizovať krvné lipidy. Ak diétna výživa niekoľko mesiacov neprináša výsledky a dokonca ani aktívny životný štýl neviedol k tomu, aby ukazovatele klesali, lieky sú už predpísané.

  Statíny dokážu rýchlo normalizovať hladiny cholesterolu a udržať ho v prijateľných medziach

  .

  Hlavnou skupinou liekov na znižovanie lipidov v krvi sú statíny. Táto skupina liekov je zameraná predovšetkým na zníženie hladiny lipoproteínov s nízkou hustotou a veľmi nízkej hustoty, ktoré sú pre organizmus škodlivé. Populárne lieky zo skupiny statínov, ktoré rýchlo redukujú krvné tuky, sú Atorvastatín, Rosuvastatín, Rosart, Pravastatín, Krestor, Mertenil, Simvastatín, Rosucard a ďalšie.

  Odporúča sa používať lieky v rôznych dávkach - pri vysokom cholesterole je možné predpísať 80 mg účinnej látky, ale pri normalizácii lipidového profilu by dávka mala byť podporná - 10 mg lieku. Na zníženie dávky lieku príde postupne, asi za 2-4 týždne. Je potrebné užívať tablety raz denne, pre väčšinu pacientov sú statíny potrebné počas celého života. Vo vyšších dávkach sa lieky neodporúčajú.

  Pri liečbe hypercholesterolémie má veľký význam diéta. Pacientom sa odporúča vylúčiť potraviny, ktoré obsahujú vysoké hladiny tuku. Predovšetkým by mali byť z ponuky odstránené vnútornosti - pečeň, obličky, jazyk, srdce. akýkoľvekvarené pasty, pečené jedlá prispievajú k hromadeniu cholesterolu v tele. Nie vždy môže pečeň neutralizovať veľa prichádzajúcich tukov.

  Pri správnej výžive by ste mali obmedziť príjem potravín s vysokým obsahom tuku, napríklad mlieka. Odporúča sa nahradiť živočíšne tuky rastlinnými tukmi, variť nie na sádle a masle, ale na zelenine. Väčšina tukových potravín sa dodáva s náprotivkami s nízkym obsahom tuku. Ich strava nezakazuje a pacienti môžu bezpečne používať kefír alebo jogurt 0,5%, 1%, 1,5%. Ide o optimálny obsah tuku, ktorý by sa nemal prekročiť.

  Ak je u žien hladina cholesterolu mierne zvýšená, môžete k diétnej výžive pridať aj ľudové lieky. Narodniki zvyčajne radia rôznym bylinkám, ktoré znižujú hladinu tukov v tele:

  • ďatelina lúčna;
  • lesné jahody;
  • púpava;
  • rebríček;
  • Potentilla.

  Byliny môžete brať iba podľa pokynov lekára. Byliny môžu byť dobrým doplnkom liečby, ale nenahrádzajú hlavný predpis lekára. Nemali by ste dúfať, že jeden bylinný liek môže znížiť hladinu lipidov v krvi. Počas liečby musíte často darovať krv, aby ste nevynechali zvýšenie hladiny tuku.

  TIP!Fyzická aktivita pomôže ženám liečiť vysoké hladiny cholesterolu v krvi.

  Pokiaľ ide o rôzne druhy pracovnej záťaže, lekári odporúčajú začať s najjednoduchšou cestou - chôdzou. Akonáhle je telo silné a zdravézlepšiť, je čas ísť do posilňovne. Tu môžete pridať kardio záťaž, aby ste aktivovali spaľovanie tukov v tele. Telo tak začne zahrievať svoj vlastný tuk vrátane výdavkov na zdroje škodlivého cholesterolu.

  Pre tých, pre ktorých nie je telocvičňa z nejakého dôvodu vhodná, môže byť fyzická aktivita nahradená bazénom. Plávanie je veľmi harmonický druh aktivity. Ľahko sa pláva a mnoho pacientov si užije trávenie času v bazéne, aqua aerobik. Takáto záťaž pomôže systematicky znižovať hladinu cholesterolu v krvi.

  Najdôležitejšie

  Zvýšené hladiny cholesterolu sú u žien menej časté ako u mužov. Hladiny lipidov sa zvyčajne zvyšujú počas tehotenstva, ako aj u pacientov starších ako 50 rokov v dôsledku menopauzy. Ak hladina lipidov nie je tak kriticky prekročená, jednoducho pridajte fyzickú aktivitu a dodržiavajte diétu na kontrolu hladiny cholesterolu v krvi. S výskytom klinických príznakov patológie sa odporúča liečba liekmi.