Vysoký cholesterol u žien

Obsah

  Cholesterol patrí k nevyhnutným látkam ľudského tela a u žien má osobitnú úlohu. Živé bytosti nemôžu žiť bez tejto látky, pretože cholesterol je stavebným kameňom bunkovej membrány. Aj keď hladina cholesterolu u žien neprekračuje hraničné hodnoty normy, nemôžete si robiť starosti so zdravotným stavom.

  Problémy prinášajú zvýšený cholesterol u žien - jeho prebytok vedie k vaskulárnym patológiám, negatívne ovplyvňuje fungovanie srdca. Aby sa vylúčilo riziko kardiovaskulárnych chorôb, je potrebné tento ukazovateľ kontrolovať av prípade potreby prijať opatrenia na zníženie hladiny cholesterolu v krvi.

  Hypercholesterolémia sa stala skutočným problémom 21. storočia, pretože kardiovaskulárne patológie na pozadí aterosklerózy s najväčšou pravdepodobnosťou vedú medzi tromi najčastejšími príčinami úmrtia obyvateľstva, a to aj v rozvinutých krajinách. Je zrejmé, že ani vysoká úroveň pohody populácie nechráni populáciu pred aterosklerózou. Aká je príčina tohto ochorenia a do akej miery sú ním postihnuté ženy?

  Príčiny

  Príčinou hypercholesterolémie je nerovnováha lipidov v tele. Dyslipidémia sa prejavuje v extrémne nízkom objeme lipoproteínov s vysokou hustotou (HDL) a v prebytku povolenej úrovne lipoproteínov s nízkou hustotou (LDL) a lipoproteínov s veľmi nízkou hustotou (VLDL). Prípustné hraničné hodnoty sú 70% LDL a VLDL a 30% HDL - to znamená, že v takej rovnováhelipidy nebudú predstavovať hrozbu pre zdravie žien.

  Metabolické poruchy v tele sú hlavnou príčinou nesprávnej rovnováhy tukov. Všimnite si, že ženy netrpia aterosklerózou tak často ako muži. Je to kvôli aktívnejším metabolickým procesom, ktoré sa vyskytujú s ohľadom na lipidy. Cholesterol je základom pre výrobu hormónov a najmä estrogénu. Hlavná časť tejto látky sa v ženskom tele vynakladá presne na kontrolu hormonálnych hladín.

  Ak sa vyskytnú metabolické poruchy, zvýšia sa hladiny lipidov.

  Väčšina cholesterolu produkuje telo - pečeň a črevá. Tieto orgány produkujú asi osemdesiat percent cholesterolu v ženskom tele. Zvyšných dvadsať percent sme dostali zvonku s jedlom.

  POMOC!V prípade zlyhania procesu premeny tuku sa cholesterol prijatý spolu s potravou absorbuje nesprávne a nakoniec sa hladina tejto látky v tele zvýši na hraničné a vyššie hodnoty.

  Zvýšený cholesterol v krvi u žien je tiež celkom normálny v dôsledku určitých fyziologických procesov. V tomto prípade by ste sa nemali starať o zdravie, pretože telo rýchlo normalizuje hladinu lipidov. Jasným príkladom je tehotenstvo, keď sú lipidy potrebné vo veľkých množstvách, nie tak pre matku ako pre plod. Celkový cholesterol sa tiež zvyšuje u žien počas menopauzy, čo je spojené so zmenou hormonálnej hladinypozadia.

  Ak hovoríme o patologickom zvýšení hladiny cholesterolu, potom okrem hlavného dôvodu - metabolických porúch - existuje aj množstvo faktorov, pod vplyvom ktorých sa hladina lipidov môže zvyšovať. Tieto faktory zahŕňajú:

  Odporúčame vám prečítať si: Vysoký cholesterol
  • nadváha, prejedanie, ktoré v konečnom dôsledku vyvoláva metabolickú poruchu na najnižšej úrovni, zvýšenie hladiny cholesterolu. Vyrovnať sa so škodlivými účinkami tohto faktora je nesmierne ťažké;
  • Nezdravá strava je jedným z kľúčových faktorov hyperlipidémie. Tomu zhrešia hlavne ženy, ktoré uprednostňujú stres. V dôsledku zvýšených hladín uhľohydrátov, nedostatku vlákniny a cholesterolu;
  • nečinnosť - obvykle to nie je typické pre ženy, avšak so sedavým životným štýlom, prácou spojenou s nízkou aktivitou sa zvyšuje hladina tukov v krvi;
  • choroby endokrinného systému - spojené najmä s hormonálnymi poruchami, diabetes mellitus;
  • patológia obličiek a pečene je ďalším faktorom zvyšovania lipoproteínov, ktorý sa prejavuje najmä ťažkosťami s odstraňovaním cholesterolu z tela;
  • stagnácia žlče, ktorá je spojená najmä s patológiou orgánu, nízka sťahovacia aktivita, v dôsledku ktorej sa v tele hromadí cholesterol. Zvýšená hladina tohto prvku sa nachádza v krvi a cholesterolové kamene v žlčníku. Preťaženie žlče môže byť tiež spôsobené príjmom niektorýchlieky, antikoncepčné prostriedky, vírusové ochorenia;
  • problémy s črevnou mikroflórou - vedú k narušeniu tvorby cholesterolu črevnou sliznicou.

  Príznaky

  Je pomerne ťažké identifikovať príznaky vysokého cholesterolu u žien, pretože takmer všetky sa objavujú v neskorom štádiu, keď došlo k významným zmenám na cievach. Ak hovoríme o nepriamych príznakoch lipidovej nerovnováhy, potom sa zvýšený cholesterol u žien vytvára xantelazmou - ukladanie tukov pod kožou.

  Xantelasma na viečkach jasne naznačuje zvýšený cholesterol.

  Najzreteľnejšie príznaky zvýšeného cholesterolu u žien sú na tvári, kde sú pod tenkou kožou viditeľné žlté nahromadené tuky. Vyskytujú sa hlavne v očných viečkach, kde je pokožka ľahko napínateľná a riediteľná. A tiež nadmerná telesná hmotnosť môže hovoriť o zvýšených hladinách cholesterolu, čo samo osebe predstavuje rizikový faktor pre rozvoj aterosklerózy.

  Zvýšený cholesterol u žien počas menopauzy sa prakticky neprejavuje, keďže ide o fyziologický proces, telo sa vyrovná s hyperlipidémiou. Pri priemernej norme cholesterolu 5 jednotiek u žien v klimakterickom období je celková hladina lipidov v rozmedzí od 4,5 do 7,5 mmol /l.

  Ak sa táto hladina cholesterolu zistí vo veku 50 - 55 rokov, potom lekári nijako neponáhľajú, aby vydali poplach a okamžite predpísali statíny. Dostatok čakacej a kontrolnej polohy a kontroly lipidového indexu tak, aby bol načasvšimnite si prudký skok v tuku.

  Zvýšenie lipidov u tehotných žien tiež nie je rozhodujúce. Zvýšenie cholesterolu priamo súvisí s potrebami rastúceho plodu, takže cholesterol v druhom a treťom trimestri môže vyskočiť na 12 mmol /l. Takéto údaje by nemali tehotnú ženu vystrašiť - po narodení dieťaťa sa indikátory hmotnosti vrátia k normálu a nie je potrebné nič robiť.

  Dôsledky

  Vzhľadom na následky vysokého cholesterolu v krvi je predovšetkým potrebné hovoriť o ateroskleróze a cholelitiáze. Toto sú najnaliehavejšie problémy ženského tela, ktoré vznikajú na pozadí hypercholesterolémie.

  DÔLEŽITÉ ! Cievne a srdcové patológie sú prirodzenou situáciou, ktorá určite vzniká pri zvýšenom cholesterole v krvi.

  Ukladanie cholesterolu v cievach je spojené s neschopnosťou tela rozpustiť „uhlíkovú kostru“ cholesterolu. Telo ho vníma ako faktor zápalu, a preto sa objavujú plaky. Pokusy makrofágov o zachytenie uhlíkovej kostry a jej rozpustenie sú neúspešné, takže okolo lipidových depozitov sa objavujú zvláštne kapsuly.

  Takáto ochranná reakcia tela je určite pozitívna, pretože neumožňuje embolizáciu malých ciev. Pre veľké cievy však vzniká hrozba, pretože granulom vyčnievajúci do ciev bráni toku krvi. S obmedzením toku krvi na viac ako 50 percent začnú pacienti prejavovať klinické príznaky patológie.Prekrytie lúmenu krvných ciev o 75% si vyžaduje chirurgický zákrok.

  Hrozba spojená s rozvojom cholelitiázy sa prejavuje zvýšenou koncentráciou cholesterolu v žlči. Takáto žlč sa stáva potenciálne nebezpečnou, pretože v období najvyššej koncentrácie v noci sa vyzrážajú pevné kryštály cholesterolu, ktoré prispievajú k tvorbe cholesterolových kameňov. Typicky je bilirubín tiež súčasťou kameňov, ktorých hladina sa zvyšuje s hyperlipidémiou.

  Liečba

  Ak podľa výsledkov štúdií lekári uznali, že zvýšenie hladiny lipidov v krvi ženy je patologické a vyžaduje si terapiu, podniknú sa viaceré opatrenia na zníženie vysokej koncentrácie tukov. Predovšetkým lekári odporúčajú výživovú stravu, fyzickú aktivitu, a to aj v prípade absencie účinku týchto opatrení, liekov. Najlepšie je liečiť vysoký cholesterol komplexne.

  Strava

  Výživa v strave je prvým krokom k znižovaniu hladiny cholesterolu. Lekári odporúčajú vylúčiť z potravy transmastné tuky. Hlavným dodávateľom tukov je rýchle občerstvenie. A tiež stojí za to vylúčiť palmový olej, margarín, pečivo, majonézu.

  Zdravá strava pomôže zabrániť zvyšovaniu telesných tukov.

  Medzi povolené potraviny patria pravidelné tuky, ktoré sa stanú zdrojom omega-3 živín. Tieto tuky sa nachádzajú v arašidovom masle, orechoch. Omega-3 nájdené v mastných rybách - vynikajúci poskytovateľzdravé tuky v tele.

  Varenie je lepšie v peci alebo pečení a dusení tak, aby sa olej používal čo najmenej. Živočíšne tuky, masť, kukuričný tuk subkutánne a iné druhy tukov sa musia zlikvidovať. Škodlivý cholesterol sa vyskytuje aj vo vaječnom žĺtku, preto by ste mali obmedziť spotrebu vajíčok na dva týždenne. Bielkoviny sú povolené bez výnimky.

  Ľudové lieky

  Okrem toho sa na zníženie cholesterolu môžu použiť aj ľudové lieky. Nespoliehajte sa úplne na tradičnú medicínu, ale nemali by ste zanedbávať odporúčania. Ako ľudový liek sa odporúča použiť:

  • ľanový olej;
  • čerstvé šťavy;
  • tinktúra propolisu;
  • odvar lipového kvetu.

  Fyzická aktivita

  Aby sa znížil vysoký cholesterol, musí sa pridať fyzická aktivita. Ak znížite hladinu tuku, znížite hmotnosť, zníži sa celková hladina cholesterolu v krvi. Lekári odporúčajú začať s najbežnejšími cvičeniami: beh, chôdza, plávanie, vodný aerobik. Všetko, čo pomáha znižovať hmotnosť, bude prospešné pre celkové zdravie tela.

  TIP!Keď hmotnosť mierne klesá, môžete do telocvične pridať cvičenie, ktoré ďalej prispieva k znižovaniu telesnej hmotnosti.

  Niektoré fitness centrá majú špeciálne skupiny na chudnutie žien. Tu tréneri zameriavajú zaťaženie, ktoré vám umožní nastaviť hmotnosť a odstrániť problémové oblasti. Najťažšie je bojovať proti viscerálnemu tuku v bruchu a v páse - tutuky pomaly odchádzajú, na čistenie žalúdka sú potrebné aktívne cvičenia.

  Lieky

  Tradičnými liekmi na liečbu hypercholesterolémie sú statíny a fibráty žlčových kyselín. Statíny sa považujú za najvyspelejšie lieky. Môžu rýchlo znížiť vysoký cholesterol a vrátiť ho do normálu. Lieky súčasne dokonale zvládnu aj komplexné prípady hypercholesterolémie. Liečba statínom je tiež možná spolu s diabetom u pacienta.

  Jedinou nevýhodou drog je potreba brať statíny počas ich života, ako aj vysoké náklady na jednotlivé drogy. Pre mnoho liekov existujú domáce analógy, čo znamená, že sú lacnejšie ako tie pôvodné, takže ich pacienti úspešne používajú pri liečbe hypercholesterolémie.

  Medzi obľúbené lieky patria atorvastatín, simvastatín, Roxer, atoris, rosuvastatín, pravastatín a ďalšie. Najvyššia dávka je 80 mg lieku - táto dávka lieku je predpísaná pre vysoký cholesterol v krvi. Pozitívna dynamika sa zvyčajne začína už v druhom alebo štvrtom týždni. Potom sa statíny redukujú na udržiavaciu terapeutickú dávku 5 až 10 mg za deň. Užívanie statínov je jednoduché - stačí jedna tableta denne, bez ohľadu na čas jedla.

  Najdôležitejšie

  Cholesterol je pre ženy mimoriadne dôležitý, pretože sa podieľa na tvorbe pohlavných hormónov. Avšak pri vysokej hladine lipidov môže látka poškodiť zdravie. obzvlášťJe dôležité kontrolovať hladiny lipidov vo veku nad 50 rokov, keď sa vplyvom menopauzy zvýšia hladiny cholesterolu.

  Ak je potrebná liečba hypercholesterolémie, odporúča sa strava a šport. Ak to nemá žiadny účinok, lekári odporučia tablety.