Vysoký cholesterol počas tehotenstva

Obsah

  Cholesterol je lipidová látka, ktorej nadbytok má negatívny vplyv na krvné cievy, fungovanie obehového systému a ďalších vnútorných orgánov. Mimoriadne dôležité je sledovať jeho výkonnosť počas tehotenstva, aby sa mohli prijať včasné opatrenia a znížiť jej množstvo. Norma tejto látky sa však počas obdobia narodenia dieťaťa líši od iných období života ženy. Dôležitú úlohu zohrávajú aj vek, trimester a niektoré ďalšie faktory.

  Čo je to a prečo by som mal urobiť analýzu

  Celkový cholesterol je celkové množstvo lipoproteínov s vysokou a nízkou hustotou. Hoci prvé sú považované za „dobré“ a druhé za „zlé“, obe musia byť v zdravom tele. Cholesterol sa podieľa na mnohých životne dôležitých procesoch, ale je obzvlášť potrebný pri nosení plodu. Počas tohto obdobia sú hlavnými funkciami látky:

  • je súčasťou bunkových membrán, poskytuje im pevnosť, ochranu pred vonkajším poškodením;
  • normalizuje metabolické procesy;
  • sa podieľa na výrobe žlčových kyselín;
  • je zodpovedný za produkciu pohlavných hormónov;
  • je potrebný na normálnu činnosť mozgu;
  • sa podieľa na práci nervového systému.

  U tehotných žien sa zvyšuje potreba cholesterolu, pretože je dôležitý nielen pre jej zdravie, ale aj pre normálnu tvorbu dieťaťa. Krvný test na hladinu cholesterolu sa podáva niekoľkokrátobdobie tehotenstva. Na základe výsledkov môžete určiť výkonnosť tejto látky, ak sa jej hladina zvýšila nad normu, podniknite opatrenia na normalizáciu.

  Znížený cholesterol je mimoriadne zriedkavý, najmä v dôsledku podvýživy nastávajúcej matky.

  Norma v rôznych trimestroch

  Prípustné ukazovatele normy obyčajnej osoby závisia od veku, pohlavia. Priemerný počet je 4–5 mmol /L. Cholesterol 7 a vyšší sa považuje za vysoký takmer v každom veku a vyžaduje liečbu a cholesterol 9 sa vôbec považuje za kritický. Prečo sa miera tehotenstva líši? Je to všetko o hormonálnych zmenách, ktoré sa vyskytujú v tele budúcej matky. V nasledujúcej tabuľke sú uvedené ukazovatele normálneho cholesterolu u tehotných žien a nie.

  Vek Pre tehotné ženy (mmol /L) Pre tehotné ženy (mmol /L)[27 ]
  16–20 3,07–5,19 3,07–10,38
  20–25 3,17–5,6 3,17–11,2
  25–30 3,3–5,8 3,3–11,6
  30–35 3,4–5,97 3,4–11,94
  35–40 3,7–6,3 3,7–12,6
  40–45 3,9–6,9 3,9–13,8

  U žien v druhom a treťom trimestri môžu byť ukazovatele normy 1,5–2 krát vyššie ako v prípade tehotných žien. Počas prvého trimestra sa ukazovatele vôbec nelíšia od ukazovateľov, ktoré sú normálne pre tehotné, alebo mierne presahujú normu.

  3 trimester, častejšie jeho druhá polovica, sa zvyčajne vyznačuje najvyššou mierou.

  Prečo sú prípustnétakéto ukazovatele

  Ak jediným dôvodom zvýšenia hladiny cholesterolu je tehotenstvo, norma je 1,5 - 2 krát vyššia, ale už neexistujú dôvody na obavy. Od okamihu počatia až do narodenia sa ženské telo stretáva s hormonálnymi zmenami. Toto ovplyvňuje zmenu takmer všetkých ukazovateľov v biochemickom krvnom teste.

  A tiež sa zvyšuje metabolizmus lipidov, pečeň produkuje lipoproteíny intenzívnejšie, takže je nevyhnutné zvýšenie hladiny cholesterolu, čo je normálne. Je to tiež dôležité, pretože počas tehotenstva sa zvyšuje produkcia pohlavných hormónov a za väčšinu z nich je zodpovedná cholesterol.

  Napríklad zvyšuje hladinu progesterónu - hormónu zodpovedného za tvorbu placenty. A tiež cholesterol sa podieľa na syntéze vitamínu D, bez ktorého nie je možné normálny rast plodu. Ukazuje sa, že zvýšený cholesterol počas tehotenstva nie je len kontraindikovaný, ale naopak, je nevyhnutný pre ženu aj dieťa.

  Ak existuje dôvod na obavy

  Stále existujú dôvody, prečo sa môže zvýšiť hladina cholesterolu v krvi, ale ktoré nesúvisia s nosením plodu. Zriedkavo sa vyvíjajú od počatia, najčastejšie boli ukazovatele už porušené, práve v súvislosti s hormonálnymi zmenami v tele ženy, ktoré sa začali objavovať.

  Možné príčiny sú:

  Ďalší článok: Ako sa zbaviť cholesterolu
  • Dedičstvo. Pravdepodobnosť zvýšeniacholesterol je vynikajúci, ak blízki príbuzní v rodine trpia aterosklerózou. Jednou z týchto bežných patológií je familiárna heterozygotná.
  • Fajčenie. Tabakový dym zvyšuje hladinu bielkovín zodpovedných za zrážanie krvi, má ďalší negatívny vplyv na organizmus. Za týmto účelom nie je potrebné fajčiť počas tehotenstva, stačí mať tento zvyk až do tohto bodu alebo byť pasívnym fajčiarom.
  • Diabetes mellitus. Tehotné ženy s týmto ochorením vyžadujú povinné neustále monitorovanie zloženia krvi.
  • Obezita. Poruchy metabolizmu lipidov sú často spojené s podvýživou, navyše kila. Pri plodení plod sa navyše zvyšuje, čo môže spôsobiť problémy.

  Najbežnejšou príčinou vysokého cholesterolu je zlá výživa, nedostatok pohybu a častý stres. Všetky tieto faktory vyvolávajú ukladanie cholesterolových plakov, začiatok rozvoja aterosklerózy. Stáva sa to v mladom veku, ale kvôli chýbajúcim výrazným symptómom sa patológia objaví po 40 - 50 rokoch. Tehotenstvo môže vyvolať účinky cholesterolu nahromadeného v predchádzajúcich rokoch.


  Najzraniteľnejším dôvodom nárastu ukazovateľov je zneužívanie nezdravého jedla, ktoré si veľa tehotných žien dovolí
  .

  Možné nebezpečenstvá

  Odporúča sa vykonať biochemický krvný test počas tehotenstva každé tri mesiace, ale ak si to všimnú, porušenieukazovatele - častejšie. Čím skôr je možné znížiť hladinu cholesterolu na normálnu hodnotu, tým pravdepodobnejšie je vyhnúť sa následkom, ktoré môžu mať vplyv na zdravie matky aj dieťaťa. Najčastejšie komplikácie hypercholesterolémie u nastávajúcich matiek sú:

  • všeobecné poškodenie - únava, poruchy spánku, zmeny nálady;
  • hladovanie kyslíkom;
  • spomaľuje vývoj dieťaťa, fyzického aj psychologického;
  • riziko predčasného pôrodu.

  Najnebezpečnejšie komplikácie sú spojené so samotným pôrodom. Zvýšený cholesterol, poruchy prietoku krvi v cievach môžu spôsobiť také abnormality, ako je nízka telesná hmotnosť dieťaťa, ťažkosti s jeho výstupom, absencia placenty, predčasné starnutie placenty a ďalšie.

  Aj keď je ťažké rozpoznať príznaky vysokého cholesterolu počas tehotenstva, ak sa stav pri akýchkoľvek prejavoch zhorší, mali by ste sa poradiť s lekárom. Zvyčajne je pacient okamžite poslaný na vykonanie krvného testu, ktorý pomáha odhaliť problém.

  Ako normalizovať ukazovatele

  Správna výživa zohráva pri normalizácii hladín cholesterolu dôležitú úlohu, nie je to však jediná liečba. Tehotné ženy by mali dodržiavať tieto odporúčania lekárov:

  • sa venujú fyzickej aktivite, pričom nezabúdajú na to, že obdobie nosenia dieťaťa nie je dôvodom na to, aby sa na gauči nachádzalo 9 mesiacov;
  • denná prechádzka na čerstvom vzduchu;
  • vyhnúť sa fajčeniu - nebyť pasívnym fajčiarom;
  • zapojiť sa do terapeutických cvičení;
  • vyhnúť sa stresu;
  • bránia prejedaniu, obezite, monitorovaniu hmotnosti.

  Jóga a /alebo terapeutické cvičenia sa považujú za jeden z najlepších druhov športového zaťaženia tehotných žien, ale podľa osobitných programov pre nastávajúce matky

  Výživa

  Odporúčania pre výber stravy, ktorú žena dostáva od lekára lekár, existujú však aj všeobecné odporúčania pre všetky nastávajúce matky. Hlavné sú:

  • Do stravy pridajte čo najviac potravín, ktoré obsahujú vlákninu z potravy. Sú to zelenina, ovocie, bylinky, obilniny, otruby.
  • Znížte množstvo živočíšneho tuku, ktoré konzumujete, v maximálnej možnej miere. Z mäsa sú povolené iba odrody s nízkym obsahom tuku. Odmieta potraviny, ktoré obsahujú trans mastné kyseliny.
  • Jedzte rastlinné tuky. Ako dresingy pre šaláty používajte ľanový, rastlinný alebo olivový olej.
  • Odmieta nezdravé potraviny, spracované potraviny a iné nezdravé potraviny.
  • Pite veľa zdravých tekutín. Najprv to platí pre obyčajnú vodu, môžete tiež piť zelený čaj, čerstvo vylisované šťavy.
  • Obmedzte príjem soli a cukru.

  Dodržiavanie týchto výživových pokynov pomôže nielen normalizovať hladinu cholesterolu, ale tiež zlepší celkovú pohodu ženy. A to tiež zabráni hromadeniu príliš veľkého počtu kilogramov.

  Tehotné ženy monitorujú najmä svoje zdravie, pretože to priamo závisí od tohozdravie a normálny vývoj dieťaťa. Hladina cholesterolu v krvi je jedným z najdôležitejších. Je potrebné ich skontrolovať, vykonať krvné testy v žile, v prípade potreby sa poradiť s lekárom včas, zmeniť výživu a vyvinúť ďalšie dobré návyky.