Vysoký cholesterol

Obsah

  Cholesterol je životne dôležitým prvkom v tele každého zdravého človeka. Ak stúpa, znamená to, že sa zvyšuje riziko vzniku chorôb kardiovaskulárneho systému a ďalších orgánov. Je ťažké rozpoznať prvé príznaky vysokého cholesterolu, často sa pacienti obracajú k lekárom neskoro, keď sa objavia komplikácie. Preto je dôležité, aby každý vedel, ako monitorovať hladinu cholesterolu a čo robiť v prípade jeho porušenia.

  Čo je cholesterol

  Cholesterol je látka, ktorá je svojím chemickým zložením zložená z alkoholu a tukov. Vzťahuje sa na lipidové zlúčeniny. Vo všetkých tkanivách vnútorných orgánov je cholesterol. Vo väčšej miere sa produkuje v pečeni, v menšom množstve vstupuje do tela s jedlom.

  Cholesterol a cholesterol sú dve názvy tej istej látky, z ktorých posledné sa z chemického hľadiska považuje za správnejšie, ale ľudia často používajú prvú.

  Správna koncentrácia cholesterolu v krvi prispieva k tomu, že vykonáva mnoho funkcií, z ktorých hlavné sú:

  • udržiavanie tvaru bunkových membrán - ochrana buniek pred vonkajšími stimulmi;
  • účasť na procese tvorby nových buniek;
  • produkcia hormónov vrátane genitálu, udržiavanie hormonálneho pozadia tela je normálne;
  • 16. výroba vitamínu D;
  • syntéza žlčových kyselín;
  • normálna účasťfungovanie mozgu;
  • posilnenie centrálneho nervového systému.

  Cholesterol zohráva osobitnú úlohu v procesoch tvorby plodu, preto sa jeho koncentrácia v tele tehotných žien výrazne zvyšuje. Podporuje tvorbu a rast buniek, vnútorných orgánov dieťaťa. Počas tehotenstva sa cholesterol tiež podieľa na intenzívnej tvorbe hormónov, ktorých počet tiež významne stúpa.

  Zvýšená hladina LDL, HDL a celkového cholesterolu

  Cholesterol má štruktúru podobnú tuku, delí sa na niekoľko druhov. Predtým sa mnohí domnievali, že táto látka samotná je zlá a negatívne ovplyvňuje telo. Niektorí ľudia si to dnes myslia, ale v skutočnosti tomu tak nie je. Zdravotné riziká vznikajú iba pri prekročení normy a to sa môže týkať rôznych typov lipoproteínov.

  Ich klasifikácia závisí od veľkosti a funkcií, ktoré vykonávajú. Hlavnými typmi lipoproteínov sú:

  • HDL- lipoproteíny s vysokou hustotou alebo dobrý cholesterol. Majú malý priemer, vďaka svojej malej veľkosti sa rýchlo pohybujú krvným riečiskom. Vykonajte všetky užitočné funkcie vyššie uvedeného cholesterolu. Väčšina HDL sa vyrába v pečeni.
  • LDL- lipoproteíny s nízkou hustotou alebo zlý cholesterol. Keď ich úroveň stúpa, vedie to k problémom. Vďaka svojej nízkej hustote sa tieto častice ťažko pohybujú cez krvné cievy a tepny. Výsledkom je, že sa usadia na stenách a vytvárajú cholesterolvklady.

  Okrem LDL a HDL existujú aj iné typy lipoproteínov, ale ich počet je pre celkový cholesterol v krvi menej dôležitý
  .

  Hodnota celkového cholesterolu stanovená vo výsledkoch krvných testov je pomer lipoproteínov s nízkou a vysokou hustotou. , Z rôznych dôvodov môže byť úroveň obidvoch týchto ukazovateľov narušená. Ak je celkový cholesterol v krvi zvýšený, môže byť potrebný podrobnejší krvný test.

  Je zaujímavé, že niektoré domáce zvieratá, ako sú psy určitých plemien, sú náchylné na zvýšenie cholesterolu nie menej ako u ľudí.

  Ako zistiť hladinu látky v krvi

  Ak chcete určiť hladinu cholesterolu, choďte do laboratória, ktoré vykonáva krvný test na biochémiu. Materiál je prevzatý z žily, výsledok je zvyčajne pripravený buď v ten istý deň alebo nasledujúci deň. Je dôležité správne vykonať test: na lačný žalúdok, aby od posledného jedla uplynulo najmenej 10 - 12 hodín.

  Odporúčané čítanie: Vysoký cholesterol v krvi žien

  Vo výsledku budú uvedené ukazovatele celkového cholesterolu, ako aj koncentrácia LDL a HDL. Aby sa pochopilo, či je norma prekročená alebo nie, získané hodnoty sa porovnajú s prijateľnými normami ukazovateľov. Závisí to predovšetkým od veku pacienta, ako aj od pohlavia. Pre mužov a ženy existujú rôzne prijateľné ukazovatele.

  Pri diagnostike vysokého cholesterolu sa môže vykonať ďalší krvný test - lipidový profil. Jeho výsledok je podrobnejší,ako pri biochemickej analýze. Napríklad pomocou lipidového profilu môžete určiť aterogénny index - pomer LDL k HDL. Ak je získaná hodnota viac ako 4, existuje riziko vzniku aterosklerózy, ak je viac ako 5, riziko je buď veľmi vysoké alebo sa choroba už vyvíja.

  Pri dešifrovaní parametrov krvných testov sa zohľadňujú aj ďalšie hodnoty: rýchlosť sedimentácie erytrocytov (ESR), ukazovatele bilirubínu a ďalšie. Toto pomáha lekárovi diagnostikovať a pochopiť, aké sú možné príčiny problému a určiť vývoj komplikácií.

  A môžete tiež použiť rýchly test na nezávislé stanovenie hladiny cholesterolu doma, ale ak sa zistia abnormality, choďte na kliniku.

  Dôvody pre jeho zvýšenie

  Dôvody pre vysoký cholesterol môžu byť rôzne, väčšina z nich je spojená s nesprávnym životným štýlom. Problémy sa často objavujú v mladom veku, ale kvôli chýbajúcim výrazným symptómom o nich budú známe po rokoch, dokonca desaťročiach. U dospelých sú častými príčinami vysokého cholesterolu:

  • abúzus alkoholu;
  • ​​
  • fajčenie;
  • nezdravá strava - s prevahou tukových potravín v potrave;
  • hladovanie, prejedanie;
  • s nadváhou a obezitou;
  • časté napätia.

  V dôsledku zlých návykov sa začína zvýšená produkcia lipoproteínov s nízkou hustotou v pečeni pod vplyvom alkoholu aj tabaku. Tieto látky toxické pre telo samy o sebe prispievajú k zhoršovaniu kvalitykrvné cievy a zvýšené riziko rozvoja chorôb kardiovaskulárneho systému.


  U obéznych osôb je u 90% prípadov diagnostikovaná vysoká hladina cholesterolu - v dôsledku podvýživy tuky jednoducho nemajú čas na spracovanie

  V iných prípadoch je nadmerný cholesterol spojený s prítomnosťou chorôb. Tieto zahŕňajú:

  • chronická hypertenzia;
  • ochorenie štítnej žľazy;
  • hypotalamický syndróm a ďalšie poruchy endokrinného systému;
  • chronické ochorenia pečene, obličiek;
  • diabetes mellitus;
  • dedičná predispozícia.

  Je často nemožné určiť presnú príčinu, súčasne sa môže vyskytnúť niekoľko predispozičných faktorov naraz.

  Cholesterol sa môže zvyšovať v dôsledku prijímania viacerých liekov, najmä hormonálnych. Spravidla sa samotná úroveň normalizuje po zrušení ich používania.

  Zvýšenie počas tehotenstva

  Počas tehotenstva sú povolené výrazne vyššie hladiny cholesterolu v krvi. V nasledujúcej tabuľke sú uvedené prijateľné ukazovatele pre tehotné ženy a nie. Jednotkou na meranie cholesterolu je mmol /L.

  Vek ženy V neprítomnosti tehotenstva Počas tehotenstva
  Do 20 3,07–5,19 3,07–10,38
  20–25 3,17–5,6 3,17–11,2
  25–30 3,3–5,8 3,3–11,6
  30–35 3,4–5,97 3,4–11,94
  35–40 3,7–6,3 3,7–12,6
  40–45 3,9–6,9 3,9–13,8

  Ukazovatele môžu zdvojnásobiť a čím je žena staršia, tým väčší je počet povolených noriem. Čo zvyšuje toľko cholesterolu v krvi počas tehotenstva? Je to všetko o hormonálnej reštrukturalizácii, ktorá sa začína okamžite po počatí. Cholesterol môže byť nielen prítomný, ale tiež nevyhnutný pre normálny vývoj plodu.

  Norma však môže byť prekročená počas tehotenstva, ktorá sa často zhoršuje chronickými chorobami. V takýchto prípadoch zvyčajne postačuje stanovenie výživy a odmietnutie mastných potravín. Ak to nepomôže, môžu byť potrebné lieky, ktoré sú predpísané lekárom po stanovení diagnózy.

  Príznaky

  Najprv bolo takmer nemožné rozpoznať príznaky zvýšenia hladiny cholesterolu. Mnoho ľudí sa o probléme dozvie náhodou, napríklad rutinným vyšetrením krvi. V priebehu času sa krvné cievy stále viac ovplyvňujú usadeninami cholesterolu, takže sa tieto prejavy začínajú pozorovať:

  • koronárna nedostatočnosť;
  • skoky v krvnom tlaku;
  • časté príznaky bolesti hlavy - príznak vzniku obehových porúch mozgu;
  • tráviace problémy - príznak vaskulárneho poškodenia brušných orgánov;
  • tvorba xantómov, subkutánna akumulácia tuku vo forme vypuklých škvŕn bielej, žltej farby;
  • bolesť a ťažkosť v nohách.

  Ako sa symptómy prejavujú, závisí od ciev, ktorých orgány sú ovplyvnené depozitami cholesterolu.

  Možnédôsledky a komplikácie

  Aké je nebezpečenstvo vysokej hladiny cholesterolu? Jednou z hlavných komplikácií, ktoré sa vyskytnú, ak sa problém nevylieči, je ateroskleróza. Je to patologický stav, pri ktorom sú cievy a tepny ovplyvnené aterosklerotickými plakmi. Keď sa lipoproteíny s nízkou hustotou ukladajú na ich steny, tieto usadeniny sú najskôr malé. Ale ako rastú, lúmeno ciev a tepien sa zužuje, takže prietok krvi v týchto oblastiach necirkuluje normálne.


  V zdravej cievach je prietok krvi plný, v plakete postihnutej plakmi sa spomaľuje, v najhoršom prípade sa úplne zastaví

  Okrem aterosklerózy so zvýšeným cholesterolom sa zvyšuje aj riziko vzniku týchto komplikácií:

  • vaskulárna trombóza;
  • infarkt myokardu;
  • zdvih;
  • ischemická choroba srdca;
  • Alzheimerova choroba;
  • iné choroby srdca, mozgu.

  Väčšina možných komplikácií predstavuje vážne ohrozenie zdravia, v obzvlášť závažných prípadoch existuje riziko úmrtia.

  Ako znížiť vysoký cholesterol

  Na zníženie hladiny cholesterolu musíte pristupovať k riešeniu problému integrovaným spôsobom. Ak je norma mierne prekročená, zvyčajne sa môžete vyhnúť drogovej terapii. V takýchto prípadoch je potrebná úprava výživy a životného štýlu. Ak je norma výrazne prekročená alebo sa komplikácie dokonca začali rozvíjať, je potrebné brať lieky.

  Mnohí nevedia, na koho lekára sa majú obrátiť kvôli predpisom liečby. zvyčajneRodinný lekár musí preukázať výsledky krvných testov a v prípade potreby vás odporučí iným odborníkom.

  Lieky

  Lieky na vysoký cholesterol sú založené na statínoch. Toto je skupina liekov, ktoré majú účinok na pečeň, normalizujúcu produkciu lipoproteínov s vysokou hustotou. Majú tiež čistiaci účinok na krvné cievy, čím znižujú počet lipoproteínov s nízkou hustotou a veľkosť aterosklerotických plakov.

  Hlavnými skupinami statínov sú lovastatín, pravastatín, rosuvastatín, simvastatín, atorvastatín, fluvastatín a lieky na ich báze.

  Okrem statínov sa zvyčajne predpisujú aj tieto látky:

  • Natsin - normalizuje množstvo LDL;
  • sekvestranty mastných kyselín;
  • inhibítory absorpcie cholesterolu;
  • deriváty kyseliny fibroovej.

  Nezávislé rozhodovanie o tom, čo robiť a aké lieky si vybrať, je nebezpečné. Robí to prísne ošetrujúci lekár, berúc do úvahy stupeň vysokej hladiny cholesterolu, prítomnosť komplikácií, individuálne vlastnosti pacienta.

  Iné metódy liečby

  Diéta hrá dôležitú úlohu, pretože ľudia so zdravou výživou majú zriedkavo problémy s cholesterolom. Tuky živočíšneho pôvodu sú vylúčené zo stravy, z mäsa a rýb sú povolené iba odrody s nízkym obsahom tuku. Zoznam zakázaných výrobkov zahŕňa aj:

  • vaječný žĺtok;
  • vnútornosti;
  • párky a všetko údené mäso;
  • majonéza a iné mastné omáčky;
  • polotovary;
  • rýchle občerstvenie;
  • transmastné oleje (margarín, hranolky, občerstvenie, iné nezdravé jedlo);
  • mliečne výrobky s vysokým obsahom tukov;
  • vyprážané potraviny;
  • horúce korenie;
  • alkohol.

  Denná strava by mala byť prítomná z čerstvej zeleniny a ovocia, bylín a potravín bohatých na vlákninu. Obzvlášť užitočné sú avokáda, sezamové semienka, tekvica, pšeničné klíčky. Musíte jesť čiastkové porcie 5-6 krát denne.

  Okrem dodržiavania diéty musíte tiež športovať, čo je dôležité v každom veku. Sedavý spôsob života je jedným z predispozičných faktorov pre vysoký cholesterol. Mnoho ľudí rád robí jogu, chôdzu, plávanie. A tiež užitočné prechádzky na čerstvom vzduchu, odporúča sa chodiť aspoň 1–1,5 hodiny denne.

  Ľudové lieky nenahradia hlavné liečenie, ale môžu sa použiť ako doplnok. Napríklad mnohým sa podarí znížiť výkon cesnaku. S jeho použitím existuje veľa receptov. Jednou z najúčinnejších je zmes citrónu a cesnaku:

  • vezmite 2 veľké cesnakové kôry;
  • prechádzajú mlynčekom na mäso spolu s 2 citrónmi;
  • naliať 1 liter vriacej vody;
  • Trváme na tom, aby boli 3 dni;
  • trvať 50 ml trikrát denne, pred jedlom.

  Ako zvýšiť ukazovatele na normálne

  V zriedkavých prípadoch je potrebné zvýšiť hladinu cholesterolu na normálne, nižšie ukazovatele sú menej časté ako ukazovatele so zvýšeným obsahom. Je to hlavne z dôvodu podvýživy, hladu, dodržiavania mono-diét a iných nevhodných diét. nanízky cholesterol človek cíti nevoľnosť, strata sily, tráviace problémy

  Na zvýšenie normálnej úrovne je potrebné začať správne jesť. Pôst je prísne kontraindikovaný. Častou chybou mnohých je nedostatok režimu. Ak chcete zvýšiť hladinu cholesterolu, musíte jesť veľa, nie raz denne, ale trochu 4-6. Je vhodné to urobiť súčasne. Lekári poskytujú ďalšie rady:

  • jesť veľa vlákniny;
  • vedú aktívny životný štýl;
  • sledujú hmotnosť - problém predstavuje kilogram aj kilogram navyše;
  • sa vzdávajú zlých návykov;
  • sa vyhýbajú stresu.

  Cholesterol vykonáva v ľudskom tele toľko funkcií, že jeho úloha sa dá len ťažko preceňovať. Aby sme poznali príčiny tohto nárastu, je potrebné snažiť sa viesť správny životný štýl, sledovať výživu a váhu, aby sa predišlo problémom. Ak je už vysoká hladina diagnostikovaná, postupujte podľa odporúčaní lekára týkajúcich sa liekov, výživy a ďalších oblastí života.