VBN proti krčnej osteochondróze

Obsah

  Baztelová nedostatočnosť stavcov (VBI) je narušením prísunu krvi do mozgu v dôsledku zníženého prietoku krvi v bazilárnych a vertebrálnych artériách. Vertebrobazilárna nedostatočnosť sa môže vyskytnúť z rôznych dôvodov, ale najčastejšie spôsobuje cervikálnu osteochondrózu.

  Mechanizmus VBI pri cervikálnej osteochondróze

  Vertebrobazilárny systém je tvorený dvoma vertebrálnymi (vertebrálnymi) tepnami a jednou bazilárnou (hlavnou) tepnou, ktoré sa podieľajú na zásobovaní krvi zadnými časťami oboch hemisfér mozgu.

  Pri osteochondróze krčnej chrbtice sa tieto artérie môžu podrobiť kompresii (kompresii). V dôsledku toho sa v niektorých častiach mozgu znižuje krvný obeh, čo vedie k nedostatočnému prísunu kyslíka (predovšetkým) a živín do mozgových buniek.

  Vaskulárna kompresia pri osteochondróze je spôsobená dvoma hlavnými dôvodmi:

  • Záchvaty svalov krku alebo tzv. Scaleniusov syndróm. Pri osteochondróze často dochádza k kŕču rôznych svalových skupín krku, najmä šupinového svalu, predtým ako vstúpi do kostného kanála, čo vedie k stlačeniu tepien a zúženiu ich lúmenu.
  • Prítomnosť osteofytov. Rast kostí je častým spoločníkom degeneratívnych ochorení kĺbov a chrbtice. Pri výskyte VBI hrajú najväčšiu úlohu laterálne a posterolaterálne kostné výrastky neobjavených kĺbov (jedná sa o kĺb medzi telom stavcov krčka a krčka maternice).závislý proces stavca).

  Dlhšie stlačenie artérií krku podporuje vznik a rast aterosklerotických plakov, čo zasa tiež zhoršuje prietok krvi mozgom (mozgom).

  Príznaky choroby

  Keďže oblasti mozgu, ktoré sú kŕmené stavovcovými a bazilárnymi tepnami, sú funkčne veľmi rôznorodé, zhoršený prietok krvi v týchto oblastiach môže poskytnúť veľmi rôznorodý klinický obraz.

  Symptomatológia závisí od miesta lézie a závažnosti kompresie artérií vertebrobazilovej panvy. Dôležitý je aj celkový stav cievneho systému a hladina krvného tlaku (krvný tlak).

  Nasledujúce príznaky sú najvýznamnejšie:

  Odporúčame vám prečítať si: Je možné vyliečiť krčkovú osteochondrózu?
  • Závraty. Závratné kúzlo je často prvým príznakom syndrómu VBI. Závraty môžu byť sprevádzané silnou nevoľnosťou, až zvracaním a pulzujúcou bolesťou hlavy. Závraty sa často obávajú pacienta takmer neustále, najmä pri otáčaní alebo nakláňaní hlavy.
  • Zrakové postihnutie. Možno blikanie „múch“ a „hviezd“ pred očami, zhoršenie zrakovej ostrosti alebo strata jej polí.
  • Nedostatok koordinácie. V závislosti od závažnosti patológie sú možné porušenia od miernej nestability chôdze po stratu rovnováhy a pádu.
  • Senzorické poškodenie, častejšie vyjadrené vznecitlivenie tváre alebo jazyka.
  • Krátkodobá strata RAM. Takéto porušenia sa vyskytujú pri ischémii bazálnych ganglií v časných lalokoch. Pacient nemôže jasne vyjadriť svoje myšlienky, stráca akčný plán.
  • Útoky po páde. Náhle pády, ktoré nesprevádza narušené vedomie. Po páde sa pacient nemôže na istý čas postaviť na nohy, a to aj napriek absencii zranenia.
  • Všeobecné príznaky. Slabosť, zvýšená únava, znížená koncentrácia, zmeny nálad. Tieto príznaky sú najvýraznejšie popoludní.

  Ultrazvukové vyšetrenie krčných ciev je hlavnou metódou na zisťovanie porúch prietoku krvi

  Diagnostika

  V súčasnosti sa ultrazvukové diagnostické metódy a röntgenové vyšetrenie miechy používajú na potvrdenie VBI proti cervikálnej osteochondróze.

  • Dopplerov ultrazvuk ciev krku. Dopplerov ultrazvuk vám umožňuje vyhodnotiť stupeň vaskulárnej oklúzie (zúženie) a zmerať rýchlosť prietoku krvi.
  • TKDG. Transkraniálny Doppler. Táto metóda je založená na použití nízkofrekvenčných ultrazvukových vĺn, ktoré môžu preniknúť do kostí lebky. TCD vám umožňuje študovať intracerebrálny obeh (arteriálny aj venózny), zistiť prítomnosť vaskulárneho spazmu, aneuryzmy.
  • Rádiografia chrbtice. Keďže osteochondróza je hlavnou príčinou VBI vo veku nad 45 rokov, vyšetrenie chrbtice je povinné. Na obrázku vidíte zakrivenie chrbtice, výskyt osteofytov, poklesvýška stavcov. Najpresnejšou metódou na vyšetrenie kostného tkaniva je počítačová tomografia (CT) chrbtice.
  • Zobrazovanie pomocou magnetickej rezonancie (MRI). Umožňuje vám posúdiť stav medzistavcovej chrupavky, identifikovať výčnelky a kýly disku a tiež určiť ich veľkosť. Okrem toho je táto metóda informatívne o stave plavidiel.

  Liečba VBI

  Liečba pacientov s vertebrobazilárnou nedostatočnosťou pri cervikálnej osteochondróze je vo väčšine prípadov konzervatívna. Chirurgická liečba sa používa iba pri pokročilých formách patológie.

  Lieky

  Lieky môžu zmierniť príznaky choroby, ale nemajú vplyv na jej príčinu. Lieky sa majú používať iba podľa predpisu lekára, v týchto prípadoch je samoliečba neprijateľná. Najčastejšie sú predpísané nasledujúce skupiny liekov.

  • lieky proti bolesti. Potreba týchto prostriedkov vzniká pri exacerbácii osteochondrózy alebo silných bolestiach hlavy. Lieky pomôžu zmierniť svalové kŕče a v dôsledku toho znížia vaskulárnu kompresiu. Naneste Nise, Ibuprofen, Voltaren, Ketanov.
  • Vaskulárne. Použite Cavinton, Cerebrolysin, Piracetam.
  • ​​
  • Protidoštičkové látky. Pretože zhoršený prietok krvi v cievach je vždy rizikovým faktorom krvných zrazenín, lekár môže predpisovať lieky v tejto skupine. Najčastejšie sa používa aspirín. Je však potrebné si uvedomiť, že tieto lieky majú veľa kontraindikácií, najmä ak sa používajú u starších pacientovprísne dodržiavajte dávku a pravidlá podania.

  Liečebný telocvik a masáž

  Cvičenie je liečebná metóda, ktorá ovplyvňuje príčinu choroby. Špeciálne cvičenia a masáže (v menšej miere) sú schopné zlepšiť prietok krvi a metabolizmus v anatomických štruktúrach chrbtice, a preto ovplyvňujú samotnú príčinu osteochondrózy.

  Gymnastika ďalej posilňuje stavcové svaly, čo pomáha zmierniť stres krčnej chrbtice. Je dôležité si uvedomiť, že výsledok tried sa neobjaví okamžite, musíte byť pri vykonávaní cvičení trpezliví a dôslední.

  Všeobecné zásady odbornej prípravy sú tieto:

  • Začnite s najjednoduchšími a najmenej amplitúdovými cvičeniami.
  • Pred triedou by ste mali svaly mierne zohriať pomocou vlastnej masáže alebo teplej sprchy.
  • Zamerajte sa na svoje pocity. Na začiatku kurzov môžete pociťovať nepríjemné pocity, ale po 2–4 dňoch si telo zvykne na stres a zlepšuje zdravie. Ak sa tak nestane, je lepšie ukončiť školenie a poradiť sa s lekárom.

  Okrem špeciálneho súboru cvikov, pešia turistika, lyžovanie, plávanie, nordic walking poskytujú dobrý účinok

  Fyzioterapia

  Ide o pomocnú liečbu stavcovej nedostatočnosti. Platí:

  • Elektroforéza s liekmi.
  • Liečebné kúpele.
  • Magnetoterapia.
  • Akupunktúra.

  Vitamíny a minerály

  Dôležitou podmienkou normálneho fungovania chrbtice a krvných ciev je správna výživa. Bohužiaľ, jedlo zo supermarketov nemôže zabezpečiť denný príjem živín, takže ich musíte brať navyše.

  Toto je dôležité najmä pre starších ľudí, u ktorých je znížená absorpcia živín. Pri výbere potrebného komplexu je potrebné poradiť sa s lekárom. Bezpochyby v ňom musia byť obsiahnuté všetky vitamíny B, vápnik, zinok, fosfor, omega-3 polynenasýtené mastné kyseliny.

  Na spomalenie degeneratívnych zmien v chrbtici sa odporúča dlhodobé (po dobu 3–6 mesiacov) podávanie chondroprotektorov. Tieto lieky obsahujú látky, ktoré sú súčasťou štruktúry chrupavky. Optimálna kombinácia je chondroitín s glukozamínom.

  Chirurgické ošetrenie

  Zriedkavo sa používa chirurgický zákrok na VBI spôsobený osteochondrózou. Potreba môže vzniknúť pri bežiacom ochorení, keď nádoba komprimuje veľký osteofyt. V takýchto prípadoch sa osteofyt počas chirurgického zákroku odstráni a ak to nie je možné, do cievy sa zavedie tzv. Stent.


  Stent je špeciálne vyrobená elastická štruktúra, ktorá zabraňuje zúženiu v dutine cievy
  .

  Dôsledky stavcovo-bazilárnej nedostatočnosti

  Keď sa výživa mozgového tkaniva znižuje, zhoršuje sa. a funkcie mozgu. Najprv toproces je reverzibilný a opraviteľný. Ak sa nepodniknú žiadne kroky, môžu nastať vážne komplikácie, ako je prechodný ischemický atak a mozgová mŕtvica.

  Prevencia

  Na prevenciu VBI by sa mali dodržiavať opatrenia, ktoré podporujú zdravie pohybového aparátu a krvných ciev. Povinné:

  • Správna výživa pri zachovaní normálnej telesnej hmotnosti.
  • Pravidelne podávaná fyzická aktivita.
  • Vyhnite sa dlhodobému pobytu krku v jednej polohe (čo je častejšie medzi administratívnymi pracovníkmi).
  • Odmietnutie alkoholu a nikotínu.
  • Denná gymnastika.
  • Masážne kurzy 2-krát ročne.
  • Pravidelné preventívne prehliadky.

  Vertebrobazilárna nedostatočnosť v dôsledku osteochondrózy je závažné ochorenie, ktoré vedie k narušeniu toku krvi a výžive v mozgu. Pri včasnej liečbe sú tieto javy reverzibilné a prognóza je priaznivá. Inak sa môžu vyskytnúť závažné komplikácie, ako je prechodný ischemický atak a akútna cerebrovaskulárna príhoda.