Vaskulárna ateroskleróza

Obsah

  Počet ľudí trpiacich chorobami kardiovaskulárneho systému neustále rastie a ateroskleróza je jednou z najbežnejších chorôb. Nebezpečenstvo spočíva v tom, že príznaky jeho vývoja sa neobjavia okamžite. Je dôležité poznať príčiny výskytu patológie, preventívne opatrenia a prvé príznaky, ktoré si vyžadujú lekára. Liečba by mala byť včasná, pretože komplikácie zahŕňajú infarkt myokardu, mozgovú príhodu a iné závažné choroby vrátane tých, ktoré sú ohrozené smrťou.

  Čo je ateroskleróza

  Čo je ateroskleróza? Ide o chronické ochorenie postihujúce steny krvných ciev a tepien. Na nich sa ukladá cholesterol a ďalšie lipidy, čo vedie k vzniku plakov. Blokujú prietok krvi v postihnutej oblasti, lúmen neustále klesá. Výsledkom je riziko trombózy.

  Aterosklerotické zmeny sú spojené s množstvom zlého cholesterolu v tele. Je známe, že samotný cholesterol je užitočným prvkom, ktorý sa zúčastňuje mnohých životných procesov. Problémy sa objavia, keď sa jeho počet zvýši nad úroveň normy. Lipoproteíny s nízkou hustotou prenikajú do krvného riečišťa, pre svoju ľahkosť sa však ďalej neprenášajú, ale usadia sa na stenách okolitých ciev a tepien.

  Druh choroby závisí od toho, ktorá časť tela bola postihnutá. Existuje ateroskleróza rôznych periférnych ciev,srdca, aorty, mozgu, pečene a ďalších. Symptómy sa prejavujú orgánmi, ktorých cievy boli postihnuté. Napríklad, ak sú postihnuté cievy nôh, ich cievy sú postihnuté aterosklerotickým ochorením, pri prvých pohyboch chôdze a bolestiach nôh budú zreteľné. Ak sú cievy srdca - ischemická choroba, tachykardia, infarkt myokardu a ďalšie.

  Dôvody rozvoja

  Všetky dôvody, prečo sa ateroskleróza rozvíja, možno kombinovať do dvoch skupín: tie, ktoré vznikajú v dôsledku zavinenia osoby a súvisia s nesprávnym životným štýlom, a tie, ktoré nemožno ovplyvniť. Najčastejšie je prítomná prvá skupina. Je pozoruhodné, že človek môže v mladosti viesť nesprávny životný štýl, v starobe sa vyskytujú cievne choroby.

  Podľa štatistík sa ateroskleróza u mužov vyvíja častejšie ako u žien, lekári to vysvetľujú rozdielmi v produkcii hormónov a ich účasti na metabolizme cholesterolu.

  Príčiny, ktoré sú závislé od osoby

  Podľa určitých zvykov môže sám človek vyvolať hromadenie cholesterolu v tele a jeho ukladanie na cievy a tepny. Tieto zahŕňajú:

  • Fajčenie . Tabakový dym má nepriaznivý vplyv na pečeň - orgán, v ktorom sa vytvára dobrý cholesterol, a na krvné cievy a cievy, vďaka čomu sú tenšie, slabšie. A nikotín tiež pomáha zvyšovať množstvo zlého cholesterolu.
  • Alkoholizmus . Nadmerné pitie tiež negatívne ovplyvňuje stav pečene a krvných ciev. Etylalkoholje toxická látka, ktorá narušuje všetky metabolické procesy.
  • Nedostatok fyzickej aktivity . Sedavý životný štýl vedie k tomu, že krv stagnuje, svalový rámec steny ciev sa oslabuje. V dôsledku toho sa stanú zraniteľnými, strácajú elasticitu.
  • Nadváha a obezita . Poruchy lipidov u ľudí trpiacich obezitou sú takmer vždy sprevádzané zvýšeným cholesterolom v krvi. To znamená, že každý, kto je obézny, by mal mať pravidelný krvný test.
  • Zlé stravovacie návyky . Jedna z najbežnejších príčin spojená s nadmernou konzumáciou tukových a iných nezdravých potravín.

  Zvýšený cholesterol sa vyskytuje aj v dôsledku vysokého krvného tlaku, prenášaných infekčných chorôb, ktoré nereagovali na včasnú liečbu.

  Patologické príčiny

  Ak je ateroskleróza vyvolaná patologickými procesmi v tele, vyžaduje sa v takýchto prípadoch závažnejšia liečba a čím skôr sa choroba zistí, tým lepšie. Patria sem:

  • diabetes mellitus;
  • hypertenzia;
  • hormonálne poruchy;
  • chronické ochorenie pečene;
  • choroby mužov (v urológii);
  • poruchy štítnej žľazy.

  Existujú aj predispozičné faktory, ktoré môžu urýchliť rozvoj aterosklerózy:

  • pohlavie - častejšie u mužov;
  • vekštatistika, častejšie môže byť choroba diagnostikovaná vo veku 45 - 55 rokov;
  • dedičná predispozícia;
  • Stav imunitného systému.
  • ​​

  Príznaky

  Bohužiaľ, málo ľudí zistí chorobu v počiatočnom štádiu, pretože najskôr nie je možné identifikovať príznaky, sú implicitné. O niekoľko rokov neskôr, keď sa stav ciev natoľko zhoršil, že sa objavili zjavné príznaky, pacienti sa obracali k lekárom. Existujú tri fázy vývoja aterosklerózy:

  • Tvorba lipidových škvŕn. Nie sú zrejmé žiadne príznaky. To, ako progresívny bude vývojový proces v druhej fáze, závisí od prítomnosti predispozičných faktorov.
  • Vrstvenie lipidov. Škvrny sa menia na aterosklerotické plaky, ktoré neustále zväčšujú svoj objem a blokujú lúmen vo vnútri cievy alebo tepny. Príznaky môžu byť nevýrazné.
  • Vývoj komplikácií. Mnohým sa podarí identifikovať ochorenie v tomto štádiu, pretože sú zreteľné príznaky porúch metabolizmu lipidov a ďalšie komplikácie aterosklerózy.

  Príznaky závisia od toho, ktoré orgánové cievy sú aterosklerózou postihnuté. V nasledujúcej tabuľke sú uvedené hlavné príznaky niektorých typov chorôb.

  67. Srdcové aortálne cievy68. Pálenie a bolesť v oblasti hrudníkabunky, časté závraty, zvýšené starnutie, nezvyčajné pre vek, zvýšený krvný tlak.
  Typ aterosklerózy Hlavné príznaky
  Mozgové cievy Cefalolalgia, synkopa, hypertenzia, duševné poruchy, narušená koordinácia pohybov, poškodenie pamäti, znížená inteligencia
  V brušných orgánoch Problémy so stolicou, bolesťami brucha, náhlym poklesom hmotnosti alebo prírastkom hmotnosti, nadúvaním, častou nevoľnosťou, zvracaním, zvýšenou tvorbou plynov
  V cievach dolných končatín Blanching kože na oblasti postihnutej plakom, znecitlivenie rúk, bolestivé pocity, najskôr pri dlhšej chôdzi, potom stále intenzívnejšie

  Diagnóza

  Diagnóza aterosklerózy si vyžaduje integrovaný prístup, pretože je ťažké určiť presné umiestnenie postihnutej oblasti ciev. Na úvod lekár zbiera anamnézu: pacient hovorí o znepokojivých príznakoch, ktoré sa ho týkajú, o prítomnosti chronických chorôb. Pri ateroskleróze akéhokoľvek druhu sa zvyčajne vyskytujú také sťažnosti, ako sú:

  • utrpel skorý infarkt myokardu alebo mozgovú príhodu;
  • obličky, ochorenie pečene;
  • arteriálna hypertenzia.

  Lekár tiež vyšetruje pacienta a venuje pozornosť takým podozrivým príznakom, ako sú:

   83) prudké zníženie telesnej hmotnosti;
  • porušenia vlasovej línie (najčastejšie jej neprítomnosť) na rukách a nohách;
  • poruchy srdcového rytmu, vysoký krvný tlak;
  • opuchy;
  • deformácia nechtov.

  Ak existuje podozrenie na aterosklerózu, pacient je odoslaný na rad inštrumentálnych štúdií:

  • krvný chemický test - stanovenie hladiny cholesterolu;
  • X-ray - umožňuje posúdiť stavaorta;
  • Ultrazvuk - obyčajne sa vyšetrenie okamžite vykonáva na brušných orgánoch, srdci a ďalších;
  • antiografia - vstreknutie kontrastného média do žily a monitorovanie prietoku krvi.

  Okrem všeobecného krvného testu a biochémie je možné predpísať profil lipidov - štúdia zameraná na stanovenie každého typu lipidov, ich porovnanie a stanovenie rôznych koeficientov

  Liečba

  Následky aterosklerózy môžu byť katastrofické , Vzhľadom na to, že zahŕňajú smrť, keď dôjde k zablokovaniu krvných ciev a prasknú, liečba by sa mala začať včas. Ak s vysokým obsahom cholesterolu, keď ukazovatele mierne prekračujú normu, môžete to urobiť bez farmakoterapie, potom keď sa už začala rozvíjať ateroskleróza, nie.

  Základom liečby je vždy používanie liekov a výživy. Integrovaný prístup umožňuje nielen zastaviť vývoj a zvýšenie hladiny cholesterolových plakov, ale tiež znížiť ich veľkosť. Ak je stav ciev kritický a pacient vyhľadá lekársku pomoc príliš neskoro, môže byť potrebný chirurgický zákrok.

  Ateroskleróza je chronické ochorenie, ale správna liečba pomáha zastaviť jej vývoj, minimalizovať poškodenie ciev a predchádzať komplikáciám.

  Lekárske a chirurgické

  Lieky sú účinné pri 80% aterosklerózy, zvyšok sa nezaobíde bez chirurgického zákroku. Zvyčajne predpísané liekyniekoľko skupín:

  • Statíny. Hlavná skupina používaná pri vysokom cholesterole a jeho komplikáciách. Ich pôsobenie je zamerané na potlačenie funkcie pečene pri tvorbe cholesterolu. Z tohto dôvodu sa znižuje počet lipoproteínov s nízkou hustotou v krvi.
  • Sekvestranty žlčových kyselín. Inhibujú funkciu pečene pri tvorbe žlčových kyselín, v dôsledku čoho sa spotreba cholesterolu stáva intenzívnejšou, to znamená, že jeho množstvo klesá rýchlejšie.
  • Lieky kyseliny nikotínovej. Majú vazodilatačný účinok, vďaka ktorému sa zvyšuje lúmen v cievach a artériách postihnutých aterosklerotickými plakmi.

  Okrem pôsobenia týchto liekov sa môžu predpisovať lieky iných liečivých skupín, napríklad fibráty, vitamíny, antispasmodiká a iné. Ak pacient trpí silnou bolesťou, ktorá je obzvlášť intenzívna s aterosklerózou dolných končatín, je možné predpísať silné lieky proti bolesti.

  Statíny sú základom liečby aterosklerózy, ale majú vedľajšie účinky. Preto sú súčasne s nimi predpisované lieky na udržanie činnosti srdca a tráviaceho traktu.

  Ak je stav pacienta kritický, cievy sú postihnuté tak, že ich lúmen nie je prakticky viditeľný, je predpísaný chirurgický zákrok. V posledných rokoch vykonával jeden z týchto typov chirurgických zákrokov:

  • bypass - plavidlo postihnuté aterosklerotickými usadeninami je zošité na zdravú;
  • cievne protézy - náhradapostihnuté plavidlo je umelé.

  Chirurgia sa vykonáva v celkovej anestézii a vykonáva sa vaskulárnym chirurgom

  Liečba diétami

  Vplyv stravy na úspešnosť regenerácie je veľký, bez úpravy výživy je úspech liečby nepravdepodobný. Je to preto, lebo cholesterol, ktorého nadmerné množstvo vyvoláva aterosklerózu, vstupuje do tela dvoma spôsobmi. Jedným z nich je pečeň a druhým jedlo. Preto je potrebné z stravy vylúčiť potraviny nasýtené tukmi - zlý cholesterol.

  Hlavným produktom, na ktorý sa má navždy zabudnúť, sú živočíšne a hydrogenované tuky. Jedlo, v ktorom sa nachádzajú, je pre pacienta s aterosklerózou nebezpečné, takže bude musieť byť opustený a navždy.

  Zoznam zakázaných výrobkov obsahuje:

  • mastné mäso, masť;
  • mäsové bujóny bohaté na mäso;
  • vnútornosti v akejkoľvek forme, vrátane pasty;
  • údené mäso vrátane párkov a párkov;
  • mliečne výrobky s vysokým obsahom tuku;
  • múka, cukrovinky;
  • mastné omáčky;
  • vyprážané potraviny;
  • rýchle občerstvenie a ľahké jedlá;
  • alkohol.

  Z liehu je povolené malé prírodné červené suché víno, ale iba občas

  Varenie je možné dusiť, variť alebo pečiť, vyprážať, najmä v oleji. A je tiež dôležité dodržiavať stravu, jesť v malých porciách 4-6 krát denne, aby nedošlo k prejedaniu a podvýžive.

  UžitočnéMedzi výrobky, ktoré musia byť v týždennom menu, patria:

  • kuracie alebo morčacie filé (bez kože);
  • chudé mäso: teľacie mäso, králik;
  • odtučnené mliečne výrobky;
  • čerstvé a dusené ovocie a zelenina;
  • obilniny;
  • slabý čaj a káva.

  Prevencia aterosklerózy

  Predchádzanie rozvoju aterosklerózy pomôže dodržiavať jednoduché pravidlá. Ich dodržiavaním môžete tiež posilňovať imunitu, celkový stav a cítiť sa plný sily a energie. Hlavné sú:

  • prestať fajčiť;
  • buď sa úplne vzdajú alkoholu, alebo občas berú iba kvalitné nápoje v malom množstve;
  • cvičiť, organizmu poskytovať dennú fyzickú aktivitu;
  • každý deň chodiť na čerstvý vzduch;
  • sleduje hmotnosť; v prípade obezity sa už konzultujte s odborníkom na výživu;
  • jesť správne, odmietať mastné, nezdravé jedlo;
  • Vyhnite sa prejedaniu, jesť každý deň v rovnakom čase;
  • každoročne sa podrobuje rutinnému vyšetreniu na klinike;
  • Ak máte podozrenie na kardiovaskulárne ochorenie, ihneď sa obráťte na svojho lekára.

  Ateroskleróza je vaskulárne ochorenie, ktoré je nebezpečné, pretože po celé roky nemusia existovať jasné príznaky jeho vývoja. Tomu môžete zabrániť tým, že budete viesť zdravý životný štýl. Ak je choroba stále diagnostikovaná, vyžaduje sa okamžitá liečba, aby sa predišlo komplikáciám. Môže to byťlekárske alebo chirurgické, musia byť doplnené stravou.