Vasilip

Obsah

  Lieky na znižovanie cholesterolu majú osobitný význam pre osoby trpiace aterosklerózou. Potreba neustáleho monitorovania lipidov v tele spôsobuje, že človek je závislý od rôznych liekov, medzi ktorými je Vasilip. Pacientom možno predpísať toto účinné liečivo, ale s neznášanlivosťou sa používajú analógy Wazilipu s podobnou účinnou látkou.

  Zloženie a opis

  Liek Vasilip patrí do skupiny liekov nazývaných statíny. Dnes je najúčinnejšou kategóriou liekov na zníženie krvných lipidov. Vasilip je liek prvej generácie, z ktorých sú už štyri. To neznamená, že liek pôsobí horšie ako jeho vyspelejší spolužiaci, statíny. Droga sa dnes aktívne predpisuje pacientom s abnormálnou hladinou cholesterolu v krvi a už diagnostikovanou aterosklerózou krvných ciev.

  Hlavnou účinnou látkou lieku je simvastatín. Existuje niekoľko dávok lieku, ktoré sú bežne predpisované pre pacientov - jedná sa o 10 mg, 20 mg a 40 mg tablety simvastatínu v jednej tablete. Každá tableta navyše obsahuje aj ďalšie pomocné látky. Sú to monohydrát laktózy, kyselina askorbová, propylénglykol, kyselina citrónová, kukuričný škrob, stearát horečnatý, oxid titaničitý a mastenec. Okrem týchto látok existujú ďalšiezložky v nižšej koncentrácii.

  Každá tableta Vasilipu je potiahnutá tenkým filmom. Tablety sú okrúhleho tvaru, majú bielu alebo takmer bielu farbu, bikonvexné. Hrany sú mierne skosené. Nezdá sa, že sa tablety 10 a 20 mg líšia vizuálnymi charakteristikami. Vyrába popredná farmaceutická spoločnosť KRKA so sídlom v Slovinsku a maďarská farmaceutická spoločnosť EGIS. Na trhu sú zastúpené najmä výrobky prvého výrobcu.

  Účinok

  Keďže hlavnou účinnou látkou je simvastatín, primárne pôsobenie lieku je zamerané na zníženie cholesterolu v tele, hoci sa prejavujú aj iné účinky. Najmä sa liek berie na chudnutie. Pokiaľ ide o hlavný účinok, Vasilip účinne znižuje hladinu lipoproteínov s nízkou hustotou, ktoré sa nachádzajú vo veľkých množstvách v krvnej plazme.

  Princíp účinku lieku je založený na inhibícii enzýmov podieľajúcich sa na včasnej syntéze cholesterolu. Z tohto dôvodu hladina triglyceridov a lipoproteín s nízkou hustotou v tele klesá. Liek tiež nepriamo ovplyvňuje lipoproteíny s veľmi nízkou hustotou, ktoré sa po užití tabliet nachádzajú aj v menších množstvách. Naopak, obsah užitočného lipoproteínu s vysokou hustotou sa naopak zvyšuje.

  POMOC!Účinnosť lieku sa preukázala pri familiárnej hypercholesterolémii, keď má obsah lipoproteínov.vplyv dedičného faktora prispievajúceho k hromadeniu tukov v ľudskom tele.

  Liek je účinný aj pri zmiešanej hyperlipidémii, keď vysoký cholesterol pôsobí ako riziko vzniku dedičných funkcií. Pacienti s ischemickou chorobou srdca môžu liek užívať, pretože sa tým znižuje riziko vzniku infarktu myokardu.

  Liek Vasilip s účinnou látkou simvastatín má antisklerotický účinok na krvné cievy. Steny krvných ciev sa stávajú odolnejšie voči ukladaniu cholesterolu v dôsledku zmien metabolizmu makrofágov, inhibície syntézy izoprenoidov, pod vplyvom ktorých sa aktivuje rast buniek hladkého svalstva cievnej steny.

  V dôsledku pôsobenia simvastatínu sa krvné cievy rozširujú a zabezpečujú lepší prietok krvi. Prvé pozitívne zmeny po užití Vazilipu sa objavia do dvoch týždňov od začiatku liečby a najväčší účinok je možné pozorovať po 1-1,5 mesiaci.

  Simvastatín je raz v gastrointestinálnom trakte dobre absorbovaný z čriev. Plne vstupuje do krvného obehu od 60 do 85% drogy. Maximálna koncentrácia účinnej látky po podaní sa dosiahne v priemere po dvoch hodinách, maximum je 2,5 hodiny a po 12 hodinách sa zníži o takmer deväťdesiat percent. Takmer sto percent simvastatínu sa viaže na plazmatické proteíny.

  Jesť preto nemá vplyv na farmakokinetiku Waziliputento parameter sa nedá zviazať, čo robí užívanie lieku pohodlnejším v porovnaní s inými liekmi. Ak užijete liek dlhšiu dobu, nedochádza k akumulácii. Hlavný metabolizmus lieku sa vyskytuje v pečeni, vyskytuje sa tzv. Efekt prvého priechodu. Laktózová forma liečiva sa tu prevádza na aktívnu beta-hydroxykyselinu. Droga sa evakuuje hlavne defekáciou, ale asi desatina lieku sa vylučuje močom.

  Indikácie

  Droga Vasilip sa používa hlavne na patológie kardiovaskulárneho systému. Priamymi indikáciami na užívanie lieku sú hypercholesterolémia rôznych druhov. Liek môžete používať s primárnou formou ochorenia, ako aj so zmiešanou hyperlipidémiou. Je možné použiť Vasilip a ak je to potrebné, znížiť telesnú hmotnosť popri výživovej strave alebo v prípade, že iné metódy korekcie indexu telesnej hmotnosti nie sú účinné.

  Liek Vasilip je indikovaný na zhoršenú kardiovaskulárnu aktivitu

  .

  Droga bude účinná v prípade homozygotnej dedičnej hypercholesterolémie, ako aj ako doplnková látka k strave. Počas liečby znižujúcej lipidy s aferézou lipoproteínov s nízkou hustotou.

  Droga bude nevyhnutná pri prevencii kardiovaskulárnych chorôb:

  • s cieľom znížiť úmrtnosť nakardiovaskulárne ochorenie;
  • na liečbu pacientov s klinickými príznakmi aterosklerózy;
  • v prípade potreby korekcia cholesterolu na hladinu vysokej hladiny cukru v krvi;
  • na opravu ďalších rizikových faktorov;
  • ako kardioprotektívne lieky v prítomnosti iných chorôb srdca a krvných ciev.

  Kontraindikácie

  Pokyny na použitie Vasilipu naznačujú kontraindikácie, pretože liek nie je vhodný pre všetkých pacientov a jeho použitie je obmedzené. Zakazuje sa najmä používanie lieku Vazilip v týchto kategóriách pacientov:

  • pacienti s precitlivenosťou na simvastatín;
  • u ľudí s patologickými nálezmi pečene, ktoré sa vyskytujú v akútnej fáze as pretrvávajúcim zvýšením pečeňových transamináz;
  • počas užívania klaritromycínu, itrakonazolu, ketokonazolu, erytromycínu;
  • pre tehotné ženy a dojčiace matky počas laktácie.

  Prípravky s účinnou látkou simvastatín sa nepoužili v kontrolných skupinách, kde boli tehotné ženy. To neumožňuje úplné použitie lieku u tehotných žien a tvrdenie o jeho bezpečnosti. Súčasne so zvýšeným rizikom pre matku je možné užívať Vazilip a také prípady sú opísané v klinickej praxi.

  Napriek skutočnosti, že sa u detí, ktorých matky užívali simvastatín počas tehotenstva, vyskytli iba srdcové choroby, lekári považujú tieto čísla za úplne porovnateľné so všeobecnými štatistikami. všetkolekári však neodporúčajú užívať simvastatín, aby nevystavovali plod ani najmenšiemu riziku.

  ​​

  DÔLEŽITÉ!Pri dojčení je použitie Wazilipu obmedzené, pretože nie je dostatok štúdií na zistenie priepustnosti lieku do materského mlieka. Preto sa použitie lieku tiež považuje za nevhodné.

  Dávkovanie a spôsob podávania

  Odporúča sa užívať tablety Vasilipu jedenkrát denne, najlepšie večer. Odporúčaná dávka simvastatínu sa pohybuje od 5 do 80 mg. Pacienti s komplexnými formami hypercholesterolémie by sa nemali spoliehať na rýchly výsledok: lekári si vyberajú účinnú dávku a vyhodnotia výsledok každé štyri týždne - práve také obdobie je dostatočné na to, aby videli účinok lieku, či už pomáha alebo nie.

  Maximálna dávka lieku 80 mg je predpísaná mimoriadne zriedka a používa sa výlučne u pacientov s vysokým obsahom cholesterolu a pri výskyte klinických príznakov aterosklerózy. Trvanie liečby vysokými dávkami liekov je obmedzené, takže 80 mg sa používa na zníženie cholesterolu, potom sa pacient prevedie na vhodnejšie terapeutické dávky 40 mg alebo 20 mg a následne dosiahne udržanie terapeutického účinku pri použití 10 mg lieku.

  Pacienti s hypercholesterolémiou bez závažných komplikácií by mali sledovať diétu a začať s 20 alebo 10 mg simvastatínu. Pre ostréznížením hladiny lipidov (približne o 40%) môžete predpísať jednu vysokú dávku 40 mg a potom ju upraviť na odporúčané terapeutické dávkovanie. Presne rovnaký vzorec by sa mal uplatňovať na pacientov, ktorí trpia dedičnou hypercholesterolémiou.

  S cieľom zabrániť zvýšeniu hladiny cholesterolu u pacientov s rizikom vzniku koronárnej choroby srdca sa vykonáva jednorazová liečba vysokou dávkou 40 mg a liek sa postupne znižuje na 10 až 5 mg za predpokladu, že sa dodržiava príjem potravy, pridáva sa denná fyzická aktivita. , zlé návyky zmiznú.

  Liek sa môže používať ako monoterapia, tak aj v kombinácii s inými látkami, napríklad so sekvestrantmi žlčových kyselín. V takom prípade by medzi finančnými prostriedkami mala byť najmenej dve hodiny. Ak je predpísaná kyselina nikotínová alebo fibráty, dávka simvastatínu by nemala prekročiť viac ako 10 mg lieku.

  Obmedzenia dávkovania lieku sa nevzťahujú na pacientov s problémami s obličkami, pretože minimálne množstvo lieku sa vylučuje močom as klírensom kreatinínu menším ako 30 jednotiek by dávka nemala prekročiť 10 mg za deň. Starší pacienti nemôžu zmeniť dávkovanie lieku, ale pri užívaní lieku starostlivo sledovať zdravotný stav pacientov. Simvastatín sa neodporúča deťom.

  Vedľajšie účinky

  Tak ako mnoho iných liekov, aj liek má vedľajšie účinky, ktoré lekári pri predpisovaní liekov zvážia.Vasilip. V tomto prípade lekári zmenia liek na analógy.

  Pri užívaní Wazilipu sa u pacientov môžu vyskytnúť závraty a slabosť

  Podľa klasifikácie medzi zriedkavé komplikácie Vasilipu patria:

  • anémia;
  • bolesť hlavy;
  • nauzea;
  • závraty;
  • parestézia;
  • hnačka;
  • neuropatia;
  • zápcha;
  • plynatosť;
  • hepatobiliárne poruchy;
  • kožné vyrážky;
  • rabdomyolýza.

  Je tiež známe, že pacienti majú sťažnosti na dermatomyózu, vaskulitídu, angioedém, artralgiu, urtikáriu, dýchavičnosť, depresívne poruchy, sexuálne odchýlky a nespavosť.

  DÔLEŽITÉ ! Ak liek nie je vhodný pre pacienta, používajú sa analógy, napríklad Atoris s inou účinnou látkou.

  Je zrejmé, že výskyt príznakov komplikácií možno zistiť nielen individuálnou reakciou tela, ale aj predávkovaním liekom. Maximálna možná dávka lieku je tri a pol gramu. Liečba príznakov predávkovania je symptomatická v závislosti od povahy vznikajúcich porušení.

  Recenzie

  Pacienti trpiaci problémom s aterosklerózou hovoria o svojom probléme na rôznych fórach a porovnávajú výsledky liečby rôznymi drogami. Existujú recenzie na liek Vasilip, ktoré umiestňujú pacienti. Tu sú niektoré z nich:

  Eugene:

  „Liek Vasilip mi bol predpísaný po krvnom teste, ktorý odhalil vysoký cholesterol.Prvé dva mesiace som musel piť 40 mg lieku a až po takejto terapii sa ukázalo, že testy majú pozitívny trend - cholesterol začal klesať. Ďalší mesiac mi lekár odporučil vypiť dávku 20 mg a až potom som mohol prejsť na udržiavaciu dávku 10 mg. Viac ako šesť mesiacov je ukazovateľ cholesterolu vďaka Vasilipu normálny. “

  Irina:

  „Dlho som trpel cukrovkou a potom nás cholesterol sklamal - lekári hovoria o hrozbe aterosklerózy, pretože výsledky laboratória boli sklamaním, ba dokonca a všetky príznaky naznačujú, že problémy s plavidlami začali. Na odporúčanie lekára začala piť vazilip. Zatiaľ nemôžem povedať nič konkrétne, pretože beriem tabletky iba tretí týždeň. Podľa recenzií ostatných pacientov, ktoré som recenzoval na fórach, Vasilip dobre pomáha - dúfam, že výsledky krvných testov budú mať pozitívny trend. “

  Alexander:

  „Problém aterosklerózy poznáme už dlho - touto chorobou trpela moja matka aj otec. Doktori a ja vidíme predpoklady tohto ochorenia, najmä preto, že v posledných rokoch sa začala udržiavať stabilne zvýšená hladina cholesterolu v krvi. Čísla samozrejme ešte stále nie sú príliš kritické, ale už v tejto fáze som požiadal lekára, aby predpísal tabletky na prevenciu.

  Vasilip sa mi odporúčal v dávke 10 mg denne. Beriem tento liek už viac ako rok, takže moja hladina cholesterolu sa výrazne znížila a už ho nedesesíri. Podľa lekára sa Vasilip vyrovnáhereditárna hypercholesterolémia je hlavnou vecou spomalenia nárastu lipidov na počiatočnej úrovni, hneď ako sa choroba prejaví. Dúfam, že Vasilip bude pre mňa naďalej účinný. “

  Najdôležitejšie

  Vasilip je účinné liečivo na zníženie vysokej hladiny cholesterolu v krvi a na liečbu aterosklerózy. Predstavuje skupinu statínov prvej generácie a v praxi sa stále používa u pacientov. Liek účinne znižuje vysoký cholesterol a umožňuje vám udržiavať normálne hladiny s minimálnou terapeutickou dávkou. Nástroj zriedka spôsobuje komplikácie a vykazuje dobré výsledky pri liečbe komplexných pacientov.