Ulnárna neuropatia

Obsah
  6. Neuritída je zápalové ochorenie postihujúce periférny nervový systém v patologickom procese. Ulnárny nerv je jednou z hlavných v brachiálnom plexe a vykonáva dve funkcie naraz - motorický a senzorický. Ak je poškodený ulnárny nerv, sú porušené obe funkcie.

  Nerv v oblasti kĺbu je najzraniteľnejší voči rôznym druhom poškodenia, pretože aj malé stlačenie môže mať negatívne následky. Neuritída ulnárneho nervu sa prejavuje bolestivosťou v miestach lokalizácie nervových zakončení, čím sa znižuje prah citlivosti a svalovej sily ruky.

  Príčiny výskytu

  Zápal nervu môžu vyvolať tieto faktory:

  • podchladenie;
  • poranenia lakťového kĺbu;
  • prítomnosť infekcie v tele - osýpok, brucelózy, chrípky, záškrtu, herpes vírusov;
  • otrava alkoholickými nápojmi, ako aj soľami ťažkých kovov - arzén, ortuť, olovo;
  • anamnéza diabetes mellitus alebo dysfunkcia štítnej žľazy;
  • cievne patológie, ktoré prispievajú k poruchám obehového systému, ktoré negatívne ovplyvňujú výživu nervov;
  • osteochondróza a kýla chrbtice;
  • stlačenie nervového trupu v dôsledku nesprávnej polohy tela počas spánku alebo ostrého otočenia končatiny;
  • fyziologické vlastnosti štruktúry nervového kanála, v ktorom je nerv umiestnený - vrodené alebo získané;
  • hypovitaminóza.

  Príznaky

  Neuritída ulnárneho nervu sa vyznačuje zápalom, ktorý je sprevádzaný pretrvávajúcou bolesťou lakťa, zníženou citlivosťou a slabosťou svalov končatiny.

  Hlavné príznaky choroby sú tieto:

  • pocit pálenia v postihnutej oblasti;
  • opuchy;
  • pokožka získava ružovkasto-fialový alebo namodralý odtieň;
  • znížená motorická aktivita ramena;
  • autonómne poruchy - pigmentácia, čiastočná strata vlasov, zvýšené potenie, krehké nechty;
  • výskyt trofických vredov.

  Symptómy neuritídy ulnárneho nervu sa môžu vyskytovať tak v počiatočných štádiách choroby, ako aj neskôr. Neoddeliteľnou súčasťou symptomatológie je však neustála prítomnosť bolesti, ktorej intenzita sa môže veľmi líšiť.

  Neuritída ulnárneho nervu sa prejavuje aj znížením citlivosti dlaní v oblasti 4 a 5 prstov, ako aj slabosťou svalov zodpovedných za flexiu a predĺženie týchto prstov.

  Ďalší proces môže viesť k atrofii tých svalov, ktoré zdvíhajú extrémne prsty, a interosseóznych karpálnych svalov. Dlaň je v dôsledku týchto zmien plochá a tenká.

  Ak je poškodený ulnárny nerv, ruka sa podobá „pazúrovej končatine“, keď sú kĺby stredných prstov prstov ohnuté a zvyšok zostáva rovný. Okrem toho môže byť v mieste muskuloskeletálneho kanála zovretý ulnárny nerv, ktorý je plný výskytu syndrómu tunela.


  Charakteristickéneuritída je deformita ruky, ktorá sa podobá vtáčej labke

  Diagnostika

  Na diagnostiku sa používajú tzv. Funkčné testy alebo testy:

  • na určenie stupňa poškodenia je potrebné zaťať ruku v päsť. Tretí, štvrtý a piaty prst sa zároveň nemôžu ohýbať a nebude možné vytvoriť päsť;
  • , ak pevne pritlačíte kefu dlaňou dolu na povrch stola, ohnutie malého prsta, dokonca aj trochu, zlyhá. Šľachtenie a miešanie malíčka a prstenu je tiež nemožné;
  • pacient nemôže držať niečo tenké, pretože stredný nerv, ktorý je zodpovedný za ohýbanie palca, je poškodený.

  Tieto jednoduché testy môžu presne diagnostikovať neuritídu lakťového kĺbu. Diferenciálna diagnostika sa vykonáva s poškodením radiálneho nervu: v tomto prípade ruka visí a neohýba sa, palec je stlačený k indexu a prvé tri prsty strácajú citlivosť. Okrem toho je možné na stanovenie stupňa poškodenia svalových vlákien predpísať elektromyografiu.

  Liečba

  Liečba ulitárnej neuritídy sa začína identifikáciou príčiny, ktorá spôsobila ochorenie. V prítomnosti infekčných agens sú predpisované antibiotiká a antivírusové lieky. Ak sa vaskulárna patológia sprevádzaná zníženým prietokom krvi a ischémiou stala príčinou neuritídy, do liečby sú zahrnuté vazodilatátory.

  Na vyliečenie posttraumatickej neuritídy si musíte do ruky dať pokoj. Imobilizácia hornej končatiny sa uskutoční pomocoupomocou rozperiek alebo schodových pneumatík. Na odstránenie zápalového procesu je indikované použitie nesteroidných protizápalových liekov (NSAID), pri silnej bolesti sú predpísané analgetiká. Dekongestanty s diuretickým účinkom sa používajú na zníženie opuchu.

  ​​

  Na zníženie bolesti v akútnom období sa užívajú lieky proti bolesti
  .

  Liečba neuritídy zahŕňa aj príjem vitamínov B, anticholinesterázových liekov a biogénnych stimulantov.

  Po odstránení hlavných príznakov bolesti a zápalu, tj 7-10 dní po začiatku liečby, sa tieto látky odosielajú na fyzioterapiu. S neuritídou ulnárneho nervu sú obzvlášť účinné:

  • elektroforéza;
  • fonoforéza s hydrokortizónom;
  • UHF;
  • Elektrické bipolárne prúdy.

  Elektroforéza sa môže vykonať s novokainom, lidázou alebo proserínom na zmiernenie bolesti, obnovenie citlivosti lakťa a zvýšenie svalového tonusu.

  Pri neúčinnosti konzervatívnych metód sa používa chirurgická liečba, pri ktorej sa vykonáva šitie poškodeného nervu. Okrem toho štruktúry, ktoré stlačujú nerv, sú podrobené pitve a odstráneniu.

  Terapeutické cvičenia a masáže

  V prípade neuritídy ulnárneho nervu sú 4. a 5. prsty pripevnené k stredu tenkým elastickým pásom, ktorý bráni ich únosu. Okrem toho sa aplikuje dlaň na dlani, ktorá poskytuje 4 a 5 prstovnarovnaná poloha.

  Hlavným cieľom cvičebnej terapie je redukovať a odstraňovať degeneratívny zápalový proces nervu, ako aj pomáhať obnovovať funkcie postihnutých svalov. Pri neuritíde horných končatín sú potrebné cvičenia zamerané na stabilizáciu vestibulárneho aparátu a zvýšenie prísunu krvi do postihnutého nervu.

  Cvičenie 1 . Ohnite ruku a položte ju na povrch stola tak, aby predlaktie bolo úplne na stole. Z tejto polohy sklopte palec nadol a ukazovák nahor, potom naopak: ukazovák klesá a palec hore.

  Cvičenie 2 . Počiatočná poloha je rovnaká, ale ukazovák teraz klesá nadol a stredný prst stúpa a tiež v opačnom poradí.

  Cvičenie 3 . Uchopte všetky prsty, s výnimkou palca na druhej, rukou zdravej ruky a najprv ohnite a uvoľnite prvé záhyby prstov poškodenej ruky a potom stredné.

  Všetky cvičenia sa vykonávajú 10-krát. Najprv sa odporúča robiť gymnastiku vo vode, namáčať ruku do panvy a potom pokračovať v cvičeniach na stole.


  Terapeutická masáž sa začína s golierovou zónou, potom prechádza do svalov končatín
  .

  Masáž sa začína ihneď po odstránení akútnych príznakov, pričom sa masírujú ulnárne neuritídy, masírujú sa predlaktia, ruky a prsty. Pohyby by mali byť aktívne a hlboké, najmä v oblasti dlane a v mieste, kde sa nachádzajú svaly. V tomto prípade sa nevyhnutne musí zohľadniť stupeň bolesti.

  Prena zníženie bolesti je potrebné od prvých sedení vykonať mechanické vibrácie pomocou špeciálneho gumového zariadenia. Vibračná masáž sa vykonáva v oblasti ulnarského sulku pozdĺž nervu, ako aj medzi vnútorným epikondylom humeru a ulnárnym procesom.

  Cieľom masáže je anestetizovať a urýchliť obnovenie nervového vedenia a citlivosti končatín. Dĺžka masáže je asi 20 minút, procedúry sa vykonávajú každý deň, kurz zahŕňa 15-20 sedení a opakuje sa každý mesiac až do úplného uzdravenia.

  Ľudové recepty

  Na urýchlenie procesu hojenia sa môžu použiť domáce prostriedky:

   85) infúzia koreňov lopúcha. 4 polievkové lyžice surovín sa vylejú do litra vriacej vody a vylúhujú sa 10 až 12 hodín. Pripravená infúzia sa používa 3-4 krát denne, pred jedlom sa môže podľa chuti pridať med. S touto infúziou môžete tiež robiť obklady, ktoré sa aplikujú na boľavé miesto;
  • odvar zlatého fúzika. Nalejte niekoľko listov rastliny s pohárom vody a povarte. Užívajte jednu čajovú lyžičku 3-4 krát denne pred jedlom;
  • Masť z bielej ľalie. Najlepšie je brať rôzne časti rastlín - cibule, listy a kvety v rovnakých pomeroch. Všetko to rozomelte a pridajte rastlinný olej, nechajte ho 3 týždne na teplom mieste. Potom zmes preceďte a aplikujte na mletie a obaľovanie;
  • Jitrocel má vynikajúci analgetický a protizápalový účinok, listy sa môžu aplikovať na boľavé miesta alebo z nich vyrobiť infúziu.obklady: 30 g. čerstvá alebo suchá jitrocel zalejeme 0,5 l vriacej vody a necháme cez noc;
  • mäta sa môže variť ako čaj alebo sa môže pridávať do bežných čajových listov, piť počas dňa v akomkoľvek množstve;
  • Melissa sa varí takto: 15 g. zalejeme pohárom vriacej vody a nechajte pôsobiť 30 minút. Nápoj po filtrácii 2-3 krát denne na ½ šálky;
  • podbradník, 1 polievková lyžica. 1, a 200 g. kombinovať vriacu vodu a nechať pol hodiny. Pite polievkovú lyžicu hodinu pred jedlom 5-6 krát denne;
  • Masť z bobúľ sa vyrába takto: nalejte do sklenenej nádoby pohár rastlinného oleja, vložte doň 4 polievkové lyžice nasekanej fólie. Zmes sa podáva infúziou jeden týždeň a používa sa na trenie alebo obkladanie;
  • tuk z medveďa sa môže používať na lubrikáciu lakťa každý mesiac;
  • stonky a listy malín nalejeme pohárom vody a povaríme ich 5-7 minút, trvajte pol hodiny a pred jedlom si vezmite 3 šálky trikrát denne;
  • Medový obklad na neuritídu sa podáva po zahrievaní v kúpeli. Na varenie je potrebné vziať lyžicu medu, rovnaké množstvo šťavy z cibule a 1 vaječnú bielu. Zmiešajte ingrediencie pomocou mixéra alebo mixéra, až kým sa nedosiahne kyslá smotana. Položte výrobok na gázu alebo obväz, pripevnite ho na boľavé miesto a pripevnite ho. Udržujte 2 - 3 hodiny, postupujte raz denne po dobu jedného týždňa.

  V prípade správnej a včasnej diagnózy je ulnárna neuritída úplne vyliečená a nespôsobuje komplikácie. Terapia a rehabilitácia trvajú v priemere asi dvemesiacov pred použitím alternatívnych metód by ste sa mali poradiť so svojím lekárom.