Tulipánové pilulky

Obsah

  Tulipán je účinné liečivo znižujúce lipidy, ktoré patrí do skupiny statínov. Táto drogová skupina obsahuje veľa liekov a toto je jedno z najpopulárnejších. Lekári tvrdia, že v poslednom čase stále viac a viac ľudí trpí zvýšeným cholesterolom a súvisiacimi dôsledkami. V takýchto prípadoch sa statíny považujú za základ liečby, preto je dôležité porozumieť otázke, kvôli ktorej je Tulip účinný a ako používať liek.

  Zloženie a forma uvoľňovania

  Liečivo je atorvastatín, ktorý patrí k statínom tretej generácie. Sú štyri, každý nasledujúci je efektívnejší. Atorvastatín pôsobí na pečeň a pomáha znižovať tvorbu cholesterolu. Tulipán obsahuje aj pomocné zložky: celulózu, laktózu, oxid horečnatý a ďalšie.

  Liek je dostupný vo forme tabliet určených na perorálne podanie. Sú biele, okrúhle, na jednej strane by malo byť vyryté gravírovanie - „číslo HLA“, pričom „číslo“ je množstvo atorvastatínu v mg. Celkovo sú k dispozícii tri dávky lieku:

  • Tulipán 10 mg;
  • Tulipán 20 mg;
  • Tulipán 40 mg.

  Tablety sú umiestnené v blistroch po 10 kusoch. V jednom balení môže byť tri až deväť blistrov. Balenie obsahuje aj návod na použitie od výrobcu.

  Indikácie pre použitie

  Hlavným údajom pre lekársky predpis Tulip jehyperlipidémia. Toto je stav spojený s nadmerne vysokou hladinou lipidov v ľudskom tele. Často sa vyskytujú poruchy s LDL (lipoproteíny s nízkou hustotou) alebo so „zlým“ cholesterolom. Dôvody sú obezita, podvýživa, najmä zneužívanie tukových potravín, zlé návyky.

  Tulipán je predpísaný so zvýšením hladiny cholesterolu, a to tak v počiatočných fázach, ako aj v neskorších rokoch, keď sa začal vyvíjať ateroskleróza. Pri tomto ochorení sú krvné cievy a tepny postihnuté usadeninami cholesterolu, ktoré tvoria plaky. Atorvastatín, účinná látka lieku, pomáha čistiť krvné cievy.

  Na diagnostikovanie nadmerného cholesterolu je možné vykonať iba pomocou biochemického krvného testu, zjavné príznaky môžu chýbať roky, dokonca aj desaťročia.

  Tulipán možno predpísať aj na prevenciu chorôb kardiovaskulárneho systému. Patria sem koronárne srdcové choroby, mozgová príhoda, infarkt myokardu a ďalšie. Účinnosť lieku v riziku rozvoja týchto chorôb je spojená s jeho schopnosťou vyčistiť cievy aterosklerotických plakov.

  Princíp lieku

  Atorvastatín preniká do pečene do ľudského tela. Toto telo produkuje enzýmy produkujúce cholesterol. Ak je produkovaná príliš veľa, jej krvný obraz sa zvyšuje. Týmto spôsobom sa dosiahne zníženie celkového množstva cholesterolu v tele.


  Cholesterol je pre normál dôležitýtelo funguje ako prvok, problémy nastávajú iba vtedy, keď je ich dostatok

  Avšak cholesterol vstupuje do tela nielen kvôli práci s pečeňou. Časť tejto látky preniká potravou. Potraviny bohaté na cholesterol sú mastné, nezdravé potraviny. Z tohto dôvodu sa zvyšuje množstvo lipoproteínov s nízkou hustotou, to znamená „zlého“ cholesterolu. Cieľom činnosti spoločnosti Tulip je aj zvýšenie produkcie lipoproteínov s vysokou hustotou alebo „dobrého“ cholesterolu a odstránenie následkov „zlých“.

  Taký komplexný účinok lieku poskytuje silný účinok. Statíny sú hlavnou skupinou na liečenie vysokého cholesterolu a príbuzných chorôb. Priebeh užívania Tulipánu v priemere pomáha znížiť hladinu „zlého“ cholesterolu o 40 - 60%, zvýšiť hladinu „dobrého“ o 5-8%.

  Návod na použitie

  Tulipánové tablety sú určené na perorálne podanie, zapíjajú sa malým množstvom vody. Zvyčajne sa celá denná norma lieku užíva v čase večer. Je možné ho rozdeliť na niekoľko recepcií iba podľa predpisu ošetrujúceho lekára.

  Počiatočná dávka sa obvykle predpisuje ako minimum - 10 mg za deň. Potom, 3-4 týždne po začiatku liečby, je pacient poslaný na krvný test, tentoraz stačí, aby atorvastatín začal pôsobiť a hladina cholesterolu sa mierne znížila. Ak bola liečba účinná a nevyskytli sa žiadne vedľajšie účinky, denná dávka sa zvyšuje podľa predpisu lekára. Spravidla je ďalším krokombuď 20 alebo 40 mg liečiva za deň.

  Maximálny povolený denný príspevok je 80 mg. Je predpísaný pre ťažké stavy, keď sa pacient oneskorene obrátil na lekára a cievy boli vážne postihnuté aterosklerotickými plakmi. Ak norma nie je o mnoho prekročená, môže zostať denná dávka 10 mg.

  Statíny sa zvyčajne predpisujú na celý život, takže pacient musí striktne dodržiavať pokyny lekára na úpravu dávky, ktorá sa neustále mení.

  S cieľom zabrániť rozvoju chorôb kardiovaskulárneho systému sa zvyčajne predpisuje 10 mg liečiva denne. Zvýšenie dávky bude potrebné iba vtedy, ak výsledok rutinného krvného testu preukáže rýchle zvýšenie celkového cholesterolu.


  Odporúča sa, aby si zdraví ľudia každoročne robili biochemický krvný test pre tých, ktorí trpia vysokým obsahom cholesterolu

  Kontraindikácie

  Hlavné kontraindikácie pre použitie Tulipánu sú:

  • obdobie tehotenstva a dojčenia (ak je liek predpísaný na laktáciu, dojčenie prestáva);
  • chronické ochorenie pečene, najmä počas exacerbácie;
  • neznášanlivosť na atorvastatín alebo na ktorúkoľvek z pomocných zložiek;
  • nedostatok laktózy a neznášanlivosť;
  • chronický alkoholizmus.

  Pokiaľ ide o alkoholizmus, u ľudí, ktorí zneužívajú alkohol, sa liečba statínmi môže vykonávať až po vzdaní sa zlého návyku, rehabilitácie. V opačnom prípadena pečeň bude vyvíjaný príliš veľký tlak: toxíny alkoholu a atorvastatín. V čase liečby by ste mali alkohol úplne opustiť.

  Vek do 18 rokov je relatívnou kontraindikáciou použitia tulipánov. Ak sa u detí vyžaduje povinné zníženie hladiny cholesterolu v krvi, dávkovanie a režim liečby vyberie ošetrujúci lekár. Zvyčajne v takýchto prípadoch denná norma nepresahuje 5 až 10 mg. Napriek tomu odborníci radia, aby sa starali o liečbu detí bez toho, aby predpisovali akýkoľvek druh statínov.

  Vedľajšie účinky

  Pravdepodobnosť vedľajších účinkov pri správnom podaní Tulipánu podľa schémy predpísanej lekárom je nízka. Zvyčajne sa vyskytujú, keď pacient zanedbáva pravidlá kontraindikácií, napríklad ak má pacient neznášanlivosť na atorvastatín alebo na inú zložku, ktorá je súčasťou kompozície.

  Medzi vedľajšie účinky sa môžu vyvinúť:

  • bolesti hlavy, závraty;
  • poruchy spánku, častejšie nespavosť;
  • myalgia, opuch;
  • bolesť kĺbov;
  • dyspeptické poruchy;
  • nevoľnosť, vracanie;
  • alergická reakcia vo forme kožných vyrážok, sčervenania, opuchu, svrbenia;
  • hyperglykémia;
  • konštantná únava, všeobecné zhoršenie.

  Ak sa vyskytne ktorýkoľvek z vedľajších účinkov, mali by ste liek okamžite prestať užívať, vyhľadať lekára. Môže byť potrebná úprava dávky alebo odstránenie Tulipánu a jeho nahradenie iným činidlom zo skupiny statínov.

  Osobitné pokyny

  Prečítajte si tiež: Analógy a náhradky atorvastatínu
  • V prípade predávkovania sa nevyžaduje osobitná liečba. Ak prestanete brať vedľajšie účinky tráviaceho ústrojenstva, musíte prestať užívať tabletky - užívajte sorbenty, vypláchnite žalúdok.
  • V priebehu liečby Tulipom sa vyžaduje neustále monitorovanie ukazovateľov funkcie pečene (AST a ALT). Ak sa aktivita týchto zložiek zvyšuje alebo sú pozorované iné poruchy funkčnosti orgánu, je potrebné znížiť dennú normu lieku.
  • Samotný liek neovplyvňuje mentálne schopnosti človeka, nemá nepriaznivý vplyv na jeho psychomotorické reakcie. Medzi zoznamom možných vedľajších účinkov sú však bolesti hlavy a závraty. Preto sa po prvýkrát po začatí liečby musí venovať pozornosť vedenia vozidiel.
  • Menovanie Tulipanov je zvyčajne naplánované na celý život. Výnimkou sú situácie, keď je liečba predpísaná deťom. Odporúča sa minimálna dávka a akonáhle sú hladiny cholesterolu normálne, liek sa môže postupne vysadiť. Liečba statínmi v detstve sa najčastejšie vyžaduje pre familiárnu hypercholesterolémiu (choroba sa prenáša dedičnosťou).
  • Použitie akýchkoľvek statínov môže zvýšiť hladinu glukózy v krvi. Pacientom s cukrovkou sa odporúča nahradiť túto skupinu liekov inou. Ak pacient zatiaľ nemá cukrovku, alevzhľadom na riziko jeho vývoja je predpísaná minimálna dávka Tulipanu.

  Na zistenie pravdepodobnosti vzniku cukrovky je potrebné vyšetriť endokrinológa a urobiť krvný test na cukor so záťažou.

  Úloha výživy pre účinnosť užívania tulipánov

  K vymenovaniu akéhokoľvek lieku zo skupiny statínov dochádza súčasne s diétnou terapiou. Pretože časť cholesterolu vstupuje do tela s potravinami, je potrebné vylúčiť potraviny, ktoré obsahujú veľké množstvo tuku v kompozícii. Strava začína od okamihu, keď začnete užívať Tulipán, určený na celý život.

  Hlavnými zásadami stravovania sú tieto pravidlá:

  • Odstráňte mastné potraviny z vašej stravy. Mäso a ryby sú povolené, ale iba odrody s nízkym obsahom tuku. Takisto odmietajte rýchle občerstvenie a iné škodlivé výrobky.
  • Nahraďte živočíšne tuky rastlinnými tukmi.
  • Každý deň pridajte do svojho jedla čerstvú zeleninu a ovocie. Sú bohaté na vlákninu a ďalšie užitočné stopové prvky, ktoré prispievajú k normalizácii lipidov v tele.
  • Odmieta sladké, múky a čerstvé pečivo. Zo sladkostí môžete jesť prírodné želé, konzervy, marshmallows. Čokoláda je nezákonný výrobok.
  • Jedzte často, ale postupne. Na pozadí vývoja obezity sa často vyskytuje zvýšenie hladiny cholesterolu. Dodržiavanie diéty zahŕňa boj proti nadváhe.
  • Vyhnite sa prejedaniu a hladovaniu. Tieto stavy sú pre organizmus škodlivé, pretože vyvolávajú poruchy metabolizmu lipidov.

  Ak chcete prísť o veľa kíl navyše, ošetrujúci lekár vydáva osobitné odporúčania týkajúce sa výživy, možno budete musieť poradiť sa s endokrinológom a odborníkom na výživu

  Analógy Tulip

  Analógy Tulip sú dvoch hlavných typov : na základe atorvastatínu a iných statínov. Existuje obrovský zoznam statínov, takže vymenovanie je prísne vykonané ošetrujúcim lekárom. Pri výbere lieku sa berie do úvahy miera zvýšenia hladiny cholesterolu v krvi, možná príčina, stupeň rozvoja komplikácií, individuálne charakteristiky zdravia pacienta, prítomnosť sprievodných chorôb a ďalšie faktory.

  V nasledujúcej tabuľke je uvedený zoznam možných statínov a liekov na ich základe.

  Názov statínu Príklady liekov na jeho báze Generácia
  Simvastatín Alleste, Vasilip, Vastatin, Zokor Prvý
  Pravastatin Pravo Presp, Lipostat Najprv
  Lovastatín Liprox, Lovacor, Lovagexal Najprv
  Fluvastatín Leskol a Leskol XL Druhý
  Atorvastatín Abitor, Aztor, Atorvacor, Lipidex Tretí
  Rosuvastatín Glenraz, Cardiolip, Crestor, Mertenil Štvrtý
  Pitavastatín Livazo Štvrtý

  Každá ďalšia generácia statínov má silnejší účinok a jej použitie je bezpečnejšie. Dnes najdôležitejšieDo úvahy sa berú zástupcovia skupiny tretej a štvrtej generácie vrátane Torvakardu, ktorý patrí do tretej.

  Recenzie pacientov

  Oleg
  Tulipán užívam už tretí rok, bol účinný a pomohol rýchlo normalizovať hladinu cholesterolu. Dozvedel som sa, že ateroskleróza sa vyvinula náhodou, keď sa počas operácie ukázalo, že cievy sú veľmi zlé. Lekár odporučil, aby sa to neignorovalo, a hoci neexistujú žiadne zjavné príznaky aterosklerózy, začnite užívať statíny a monitorujte výživu. Posledné výsledky krvných testov ukázali, že cholesterol je takmer normálny.
  Vyacheslav
  Predpísal mi Tulip, pretože krvné testy preukázali nadmerné množstvo cholesterolu v krvi. Lekár tiež povedal, aby nasledoval diétu. Spočiatku som toto odporúčanie ignoroval, myslel som si, že už normálne jem. Liek som bral dva mesiace a ten pocit bol nula. Hneď ako som začal sledovať rady lekára týkajúce sa výživy, okamžite sa začala pozitívna dynamika a zlepšilo sa moje zdravie.
  Olga
  Endokrinológ mi už dlho hovorí, že sa musím zbaviť hmotnosti najmenej 25 kg. Za 30 rokov, s výškou 170 cm, som vážil 100 kg. Rozhodol som sa vziať na seba, keď krvné testy ukázali, že mám veľmi vysoký cholesterol. Kedysi som si myslel, že tento problém sa týka iba starších ľudí. Okrem prísnej stravy mi predpísal aj Tulipán. Prvý mesiac som pil 10 mg denne, potom 40, teraz pijem opäť o 10. Som s výsledkom spokojný.

  Recenzie lekárov

  Marina Nikolaevna
  My, endokrinológovia, často prichádzame sťažnosti na následky nesprávneho životného štýlu. Je nešťastné, že mnohí zanedbávajú pravidlá správnej výživy, jedia rýchle občerstvenie a majú tiež zlé návyky. Zvýšený cholesterol sa stáva stále bežnejším problémom. Na liečbu sa snažím vybrať statíny najnovších generácií, Tulip je vhodný pre mnoho pacientov.
  Igor Borisovich
  Keď predpíšem Tulip pre pacientov, rovnako ako iné statíny, vždy vysvetľujem význam diéty. Niektorí, nanešťastie, nepočúvajú, výsledkom je, že liečba nie je len zbytočná, ale spôsobuje aj problémy s pečeňou. Pri vysokom cholesterole by mal pacient nielen užívať lieky, ale tiež meniť svoj životný štýl, potom bude Torvakard účinný.