Transabdominálny ultrazvuk panvových orgánov

Obsah

  Vďaka svojej jednoduchosti, neinvazívnosti a cenovej dostupnosti sa ultrazvukový výskum pevne ujal pozície prioritnej diagnostickej metódy použitej na identifikáciu patologických stavov panvových orgánov, brušnej dutiny a štítnej žľazy.

  Napriek skutočnosti, že získané výsledky vo väčšine prípadov vyžadujú objasnenie, primárne informácie o stave orgánov a systémov získaných pomocou ultrazvuku sa považujú za nevyhnutné diagnostické kritérium. Transabdominálne ultrazvukové zobrazovanie je obzvlášť bežné a jeho možnosti majú určité obmedzenia pri skúmaní stavu dutých orgánov (žalúdok, pľúca), pri štúdiu štruktúry parenchymálnych orgánov však existujú nesporné výhody.

  V druhom prípade je informačný obsah ultrazvuku mnohokrát väčší ako informačný obsah diagnostických metód, ako sú CT a rádiografia. Transabdominálny ultrazvuk panvových orgánov (TAUZ) sa môže považovať za jeden z najpopulárnejších diagnostických postupov používaných v urologickej a pôrodnícko-gynekologickej praxi na identifikáciu patologických zmien a na sledovanie účinnosti liečby.

  Anatómia

  Malá panva je anatomický priestor ohraničený panvovými kosťami, ktorým je valcová dutina, ktorej spodnú časť tvoria svaly perineum a horná hranica tvorí hranicu, ktorá oddeľuje veľkú a malú panvu. Močový mechúr u žien amuži, umiestnení za stykom kĺbov, pred panvou. V stave maximálneho naplnenia sa zväčšuje a pri presúvaní pobrušnice stúpa nad ochlpenie.

  Panvové orgány u mužov, ktoré je možné vizualizovať pomocou ultrazvuku, sú okrem močového mechúra zastúpené semennými vezikulami a prostatickou žľazou, ktorá prilieha na krk a spodok močového mechúra. Bezprostredne za prostatou sa nachádza časť konečníka, cez ktorú sa vďaka tesnému usporiadaniu dá prostata ľahko pohmatať. Semenné vezikuly susedia s prostatou zhora a nachádzajú sa blízko zadnej steny močového mechúra.

  V panve u žien sa maternica nachádza medzi močovým mechúrom a črevá. Jej telo je naklonené dopredu a spolu s krčka maternice tvorí uhol otvorený dopredu. Vajcovody sa tiahnu po oboch stranách hornej časti maternice a tvoria lievik na vonkajších koncoch susediacich s vaječníkmi. Vagína sa nachádza za močovým mechúrom a prilieha k nej prednou stenou a chrbtom k konečníku. Panvové orgány sú umiestnené v strede panvového priestoru a nedotýkajú sa jeho bočných stien.


  Panvové orgány u žien vyšetrených ultrazvukom

  Indikácie

  Indikácie pre transabdominálny ultrazvuk panvových orgánov sa môžu považovať za akékoľvek patologické stavy žien a mužov spojené s dolnými močovými cestami a reprodukčnými orgánmi. Cielené vyšetrenie močového mechúravykonáva sa spravidla s dysuretickými poruchami alebo s výskytom charakteristických príznakov: pocit neúplného vyprázdnenia močového mechúra, bolesť pred, po alebo počas močenia, objavenie sa krvi v moči.

  Tiež sa vykonáva ultrazvuk močového mechúra, ak existuje podozrenie na prítomnosť nasledujúcich patológií:

  • cystolitiáza (kamene v dutine močového mechúra);
  • zápalové procesy;
  • nádory;
  • cystické hmoty;
  • štrukturálne anomálie (divertikula).

  Štúdium lokalizácie, tvaru a veľkosti maternice a dodatkov v prítomnosti symptómov sa vykonáva tak, aby sa identifikovali existujúce choroby, ako aj na profylaktické účely, aby sa vylúčil asymptomatický priebeh patológie. Schopnosti TAUZI umožňujú, aby sa použil na diagnostiku nasledujúcich patológií ženského reprodukčného systému:

  • benígne novotvary v maternicovej stene (fibroidy);
  • zhubné nádory;
  • cysty;
  • endometrióza;
  • mimomaternicové tehotenstvo;
  • tubálna obštrukcia.

  Dôležité!Jednoduchosť vykonávania a neprítomnosť škodlivých účinkov umožňujú opakované použitie transabdominálneho ultrazvukového vyšetrenia s intervalom 1 - 2 dni, napríklad pri monitorovaní folikulogenézy.

  Hlavnými indikáciami panvového orgánu TAUZI u mužov sú porušovanie močenia sprevádzané falošným nutkaním alebo pocitom neúplného vyprázdnenia.močového mechúra, rovnako ako sexuálna dysfunkcia. Vo všetkých prípadoch sa vykonáva dôkladné vyšetrenie močového mechúra, aby sa vylúčila prítomnosť kameňov, ktoré bránia normálnemu močeniu, ako aj vyšetrenie hyperplastických zmien v tkanivách prostaty.


  Na rozdiel od novotvarov, kamene vždy dávajú akustický tieň

  Prípravok

  Prípravok na transabdominálny panvový ultrazvuk zahŕňa menšie výživové obmedzenia zamerané na zníženie alebo prevenciu tvorby plynu v čreve. , Pretože časť konečníka je umiestnená priamo za vyšetrovanými orgánmi, vzdušné ložiská môžu brániť vizualizácii a ovplyvniť kvalitu výsledkov. V predvečer diagnózy sa neodporúča jesť potraviny, ktoré obsahujú veľké množstvo vlákniny alebo ktoré môžu stimulovať proces tvorby plynu (kapusta, otruby, hrášok).

  V prípade porúch trávenia sa odporúča užívať enzýmové prípravky, ktoré zlepšujú trávenie a črevnú motilitu. Naplnenie močového mechúra pred zákrokom významne zlepšuje kvalitu prijatých informácií v dôsledku vytvorenia efektu „akustického okna“. Okrem toho zväčšený močový mechúr mierne posúva črevá, čo je obzvlášť dôležité pri vyšetrení maternice a prostaty.

  Naplnenie močového mechúra je teda predpokladom na prípravu. prez toho 1–1,5 hodiny pred vyšetrením by ste mali vypiť asi 1 liter vody bez plynu alebo toaletu nepoužívajte 2 hodiny. Plnenie močového mechúra pred zákrokom by malo byť mierne, pretože jeho nadmerné zvýšenie môže viesť k skresleniu výsledkov. Nevyhnutným predpokladom TAUZI panvových orgánov je použitie 3-4 pohárov vody pred diagnostikou.

  Vykonávanie

  Transabdominálne vyšetrenie sa vykonáva, keď je pacient na chrbte. Na pokožku skúmanej oblasti sa nanáša gél, ktorý zaisťuje najlepší kontakt senzora s telom a uľahčuje jeho kĺzanie. Skenovanie sa môže vykonávať z rôznych pozícií snímača, ale vždy sa začína pozdĺžnym a priečnym skenovaním. Prvým objektom identifikovaným pri skenovaní je močový mechúr. Jeho výskum sa uskutočňuje v dvoch fázach.

  Prvá fáza inšpekcie sa vykonáva v čase plnenia. To vám umožní vyhodnotiť tvar, hrúbku steny, symetriu a prítomnosť novotvarov v dutine (cysty, papilómy). V druhom štádiu sa vyhodnotí stav vyprázdneného močového mechúra, zatiaľ čo množstvo zvyškového moču a prítomnosť divertikla sú dobre stanovené.

  Zdravý močový mechúr vyzerá zaoblený, keď senzor prechádza z pubis k pupku a keď sa skener pohybuje z jednej strany tela na druhú, vyzerá oválne. Normálna hrúbka steny s miernym vyplnením by nemala presiahnuť 5 mm. Účinnosť TAUSI pri diagnostike cystických formácií a nádorov, ktorých veľkosť presahuje 1 cm, je viac ako 80%.


  Ultrazvukový obraz: veľké cysty v dutine močového mechúra

  Skenovanie orgánov ženských a mužských reprodukčných systémov sa vykonáva aj v dvoch smeroch, čo vám umožní získať obraz v pozdĺžnej a priečnej rovine. U žien sa hneď po močovom mechúre určí telo maternice v tvare hrušky a vagína. Na priečnych echogramoch má maternica oválny tvar s okrúhlymi alebo oválnymi štruktúrami umiestnenými na oboch stranách - vaječníky. Fallopiánske trubice sa zvyčajne nedetegujú.

  Pri vykonávaní dynamickej štúdie (viacnásobné skenovanie vykonávané s intervalom 1 - 2 dni) je možné pozorovať tvorbu dominantného folikulu, ktorý má v 10. deň cyklu veľkosť približne 1 cm a dosahuje 2–2,5 tesne pred ovuláciou. v priemere cm. V priebehu štúdie sa hodnotí veľkosť vajíčka, žlté teliesko a hrúbka vrstvy endometria. Na základe týchto ukazovateľov je možné posúdiť schopnosť otehotnieť.

  Dôležité!Na rozdiel od všeobecného presvedčenia nie je transvaginálny ultrazvuk (TBI) prioritnou metódou na vyšetrenie maternice a príloh, pretože neumožňuje úplné vyšetrenie skúmanej anatomickej oblasti. Pomocou programu TVUS môžete podrobne vykresliť obraz malého objektu (napríklad nádoru), zatiaľ čo transabdominálne skenovanie umožňuje vyhodnotiť anatomické umiestnenie a štruktúru panvových orgánov.

  Tehotenstvo

  Vysvetľuje sa rozsiahle používanie TAUSI v pôrodníctve a gynekológii.relatívna bezpečnosť zvukových vĺn pre vyvíjajúci sa plod. Použitie moderného ultrazvukového zariadenia v trojrozmernom a dopplerografickom režime vám umožňuje sledovať priebeh tehotenstva od okamihu zistenia prítomnosti fetálneho vajíčka v dutine maternice a pred narodením.

  Tehotenstvo možno zistiť už od 4 do 5 týždňov a do 10. týždňa sa určujú anatomické štruktúry plodu (telo, hlava). Druhý a tretí trimester majú pri sledovaní priebehu tehotenstva najväčší význam, pretože v tomto období sa vytvára plod a placenta. Transabdominálny ultrazvuk panvových orgánov počas tehotenstva odhaľuje tieto patológie:

  • mimomaternicové tehotenstvo;
  • cystický posun;
  • hypertonicita maternice;
  • abnormality vo vývoji plodu;
  • nezrelosť alebo oddelenie placenty;
  • panvová prezentácia plodu.

  Dôležité!Vzhľadom na to, že otázka bezpečnosti ultrazvuku pre plod je stále kontroverzná, je počet štúdií uskutočňovaných počas tehotenstva spravidla regulovaný.


  Ultrazvukové vyšetrenie: Plod v 12. týždni tehotenstva

  Patológie reprodukčného systému

  Ochorenia postihujúce orgány reprodukčného systému spravidla spôsobujú anatomické zmeny ich štruktúry. Keďže hlavným kritériom na posudzovanie stavu vyšetrovaných orgánov pomocou ultrazvuku je dodržiavanie štandardných parametrov echografických ukazovateľov, ako je uniformita štruktúry ozveny, zrozumiteľnosťkontúry, symetria, parametre hrúbky steny, potom akékoľvek odchýlky možno považovať za patologické zmeny.

  Tabuľka: Ultrazvukové príznaky najbežnejších patológií maternice a dodatkov

  Patológia Ultrazvukové signály
  Maternicová aplázia Nedostatok ozveny maternice
  Maternica s dvoma rohami Stanovenie pruhu strednej echogenicity v dutine maternice rozdelením dutiny na dve časti
  Myóm Asymetrické obrysy maternice, zväčšenie jej veľkosti, výskyt útvarov zaobleného tvaru a rôznych veľkostí so zníženou echogenitou
  Endometrióza Zvýšenie hrúbky vrstvy endometria, ktoré nezodpovedá cyklickým zmenám. Počas dynamického pozorovania je možné počas 21–25 dní cyklu určiť zhrubnutie tkanív endometria mimo dutiny maternice
  Endometriálne cysty Definované ako útvary v dutine alebo mimo maternicovej dutiny (často viackomorové), zvyšujúce sa na konci menštruačného cyklu a takmer nezistené na začiatku. Diagnóza vyžaduje systematické pozorovanie
  Rakovina Vzhľad v tkanivách, ložiskách rôznorodej štruktúry s nerovnými kontúrami, zakrivením alebo expanziou obrysu maternicovej dutiny (stanovené v druhej fáze cyklu)

  Dôležité!Diferenciálnu diagnostiku nádorov pomocou transabdominálneho ultrazvuku nemožno považovať za spoľahlivú, pretože sa líši od benígnychmalignity, môžu byť založené iba na nepriamych príznakoch.

  Tabuľka: Ultrazvukové príznaky najbežnejších patológií prostaty

  patológia ultrazvukové signály
  Chronická prostatitída Znížená echogenicita parenchýmu prostaty v centrálnej zóne, heterogenita štruktúry, jasná definícia anatomických štruktúr, zväčšená hrúbka žíl venózneho plexu
  Benígna hyperplázia prostaty Zvýšenie veľkosti prostaty v dôsledku prechodnej zóny so súčasnou dystrofiou centrálnej a periférnej oblasti. Sférický tvar žľazy
  Tuberkulóza Vzhľad hypoechoických zón s čírymi, nerovnými kontúrami (tuberkulómy)
  Cysta Oválny anechogénny útvar, obyčajne na spodnej alebo bočnej laloku žľazy
  Kamene Hyperechoické štruktúry rôznych veľkostí a tvarov

  Vybavenie používané pri transabdominálnom skenovaní predstavuje veľa možností kombinujúcich možnosti získania dvojrozmerných a trojrozmerných obrazov, ako aj echogram vyhotovený v dopplerografickom režime. Moderné skenery majú schopnosť meniť šírku a intenzitu lúča ultrazvuku, čo vám umožňuje zamerať sa na anatomický objekt, ktorý je predmetom záujmu, bez ohľadu na jeho umiestnenie, čo je obzvlášť dôležité pri skúmaní panvových orgánov.