Tlakové tablety kaptoprilu

Obsah

  Captopril je liek zo skupiny antihypertenzív. Dostupné vo forme tabliet. Väčšina pacientov považuje Captopril za ambulanciu pre vysoký krvný tlak (BP). Článok popisuje, ako je toto tvrdenie správne a ako užívať tablety, aby sa dosiahol efektívny výsledok.

  Vlastnosti a zloženie liečiva

  Captopril je predstaviteľom inhibítorov enzýmov premieňajúcich angiotenzín. Považuje sa za jediné liečivo, to znamená liečivo s jednou účinnou látkou v prostriedku. Podľa návodu na použitie Captopril prispieva k:

  • uvoľnenie hladkých svalov cievnej steny;
  • zníženie krvného tlaku;
  • zníženie objemu vody a hladiny sodíka v krvi;
  • ochrana srdcového svalu pred vonkajšími negatívnymi účinkami.

  Dôležité!Zloženie Captoprilu predstavuje účinná látka s rovnakým názvom.

  Mechanizmus účinku lieku je nasledujúci. Existuje oneskorenie vo výrobe enzýmu konvertujúceho angiotenzín, ktorý naopak spomaľuje transformáciu angiotenzínu I na angiotenzín II. Posledne menovaný má vazokonstrikčný účinok a aktivuje proces výroby aldosterónu. Liek tiež blokuje proces znižovania aktivity bradykinínu a prostaglandínu E2 - látok, ktoré sú endogénnymi vazodilatátormi.

  Zvýšenie kaptopriluaktivita systému kinín-kalikreín zodpovedná za kontrolu krvného tlaku, koaguláciu a výskyt bolesti. A tiež sa pod jeho vplyvom zvyšuje produkcia mnohých biologicky aktívnych látok, ktoré prispievajú k zlepšeniu krvného obehu v obličkovom prístroji.

  Captopril sa účinne predpisuje na zlyhanie srdca, pretože pomáha zvyšovať toleranciu k fyzickej aktivite, znižuje veľkosť dilatacie srdcových komôr a priaznivo ovplyvňuje kvalitu života pacientov s kardiovaskulárnymi ochoreniami. Liek je tiež predpísaný na diabetické poškodenie obličiek, aby sa znížilo riziko vzniku zlyhania obličiek. Účinnosť použitia tabliet Captoprilu s kombináciou diabetes mellitus a hypertenzie bola preukázaná. V tomto prípade je liek schopný znížiť výskyt komplikácií.

  Ako dlho začína kaptopril účinkovať?

  Pokiaľ ide o zníženie krvného tlaku, liek začína pôsobiť o štvrť hodiny, maximálny výsledok sa dosiahne v priebehu prvých 60 - 90 minút. Niekoľko hodín po užití Captoprilu je aktivita enzýmu konvertujúceho angiotenzín znížená o 40%. Nástroj rýchlo znižuje tlak a udržuje ho na tejto úrovni najmenej 6 hodín.


  Miesto Captoprilu medzi ostatnými ACE inhibítormi v súvislosti s účinkom na krvný tlak

  Trvanie hypotenzívneho účinku závisí od dávky lieku a od toho, ako pravidelne ho pacient užíva.To trvá. Liek sa rýchlo vstrebáva do hornej časti gastrointestinálneho traktu, jeho biologická dostupnosť dosahuje 65–70%. Odborníci odporúčajú piť kapopril pri vysokom tlaku na lačný žalúdok, čo vám umožní udržať indikátor biologickej dostupnosti na vysokej úrovni.

  Hovoríme o pôste, iba ak je liek predpísaný v liečebnom cykle. Ak je to potrebné, pohotovostná starostlivosť pri vysokom tlaku Captopril sa podáva sublinguálne (pod jazyk). Tento spôsob užívania lieku vám umožňuje urýchliť účinok jeho účinnej látky a zvýšiť percento biologickej dostupnosti. Metabolity liečiva sa vylučujú obličkovým aparátom počas dňa po užití tablety.

  Pri akom tlaku môžem liek vziať?

  Odporúčame vám prečítať si: Ako liečiť vysoký krvný tlak

  Je lepšie užívať Captopril pri vysokom tlaku. Ošetrujúci odborník zvyčajne vyberie potrebné dávkovanie a prípadne kombináciu s inými liekmi. Liek sa používa na liečbu hypertenzie akejkoľvek závažnosti. S miernym stupňom patológie (AD = 140–159 /90–99) pijú pacienti ½ tablety dvakrát denne. Každých niekoľko týždňov lekár hodnotí účinnosť liečby av prípade potreby môže zdvojnásobiť dávku lieku.

  Mierny stupeň patológie (AD = 160–179 /100–109) si vyžaduje podávanie podobných dávok s možným zvýšením na 2 tablety dvakrát denne. V ťažkej tepnehypertenzia, počiatočná dávka sa nelíši (½ tablety X 2 p.), ale na dosiahnutie maximálneho terapeutického účinku sa dávka zvyšuje na 2 tablety trikrát denne. U starších pacientov je liečebný režim zvolený individuálne.

  Prijatie na hypertenznú krízu

  Aký tlak na prijatie Captoprilu už bol objasnený. Tento liek sa dá použiť nielen na kurzovú terapiu, ale tiež ako sanitku pri hypertenznej kríze. Základné pravidlá pre zastavenie útoku:

  • meranie krvného tlaku;
  • pokúsiť sa upokojiť;
  • tablety kaptoprilu užívajte sublinguálne;
  • zaujať vodorovnú polohu;
  • po 20 minútach znova zmerajte krvný tlak;
  • Ak nedôjde k zlepšeniu, zavolajte sanitku.

  Na zastavenie útoku sa okrem Captoprilu používa aj Nifedipín alebo Physiotens. Malo by sa pamätať na to, ktoré z liekov preukázali najlepší výsledok, a prediskutovať s odborníkom možnosť jeho použitia v budúcnosti. Je dôležité vedieť, že Captopril je zakázaný užívať s hypertenznou krízou, ak je pacient liečený liekmi zo skupiny sartanov (Valsartan, Losartan atď.). Tieto dve skupiny liekov sú navzájom nekompatibilné!

  Indikácie a kontraindikácie

  Captopril na tlak je predpísaný za prítomnosti nasledujúcich patológií:

  • arteriálna hypertenzia;
  • nedostatočnosť myokardu, znížená systolická funkcia srdca (v kombinácii s diuretikami,betablokátory a lieky proti digitalisu);
  • anamnéza infarktu myokardu;
  • dysfunkcia ľavej komory pri zlyhaní srdca;
  • poškodenie obličiek pri diabetes mellitus sprevádzané objavením sa bielkovín v moči.

  Neznižujte tlak Captoprilu v prípade individuálnej precitlivenosti na aktívnu zložku lieku na pozadí tendencie k alergickým reakciám a Quinckeho edému (zistené po predchádzajúcom užití inhibítorov ACE). Kontraindikácie sú tiež porfýria, intolerancia galaktózy, zúženie renálnych tepien, obdobie tehotenstva (od 12 týždňov) a dojčenie.

  Dôležité!Captopril sa predpisuje s opatrnosťou pri cerebrovaskulárnych patológiách, pri závažných autoimunitných ochoreniach po transplantácii obličky.

  Osobitné odporúčania

  Nie je také ťažké správne vziať liek. Stačí striktne dodržiavať zvolené dávkovanie a nevynechať čas prijatia. 7 dní pred začiatkom liečby kaptoprilom je dôležité opustiť akékoľvek iné antihypertenzíva. Ošetrujúci lekár každý týždeň monitoruje krvný tlak, prideľuje monitorovanie hladiny elektrolytov v krvi, bielkovín v plazme každé 2 týždne, kontroluje telesnú hmotnosť pacienta a hodnotí fungovanie renálneho aparátu.

  Výskyt symptómov dehydratácie naznačuje, že je potrebné znížiť dávkovanie lieku. Na pozadí liečby Captoprilom sa môže objaviť malá vyrážka, ktorá „pod vplyvom“ zmizneantialergické lieky a so znížením dávky ACE inhibítora. Ak sa liečba vykonáva dlhšie ako 3 mesiace, je možné zníženie počtu neutrofilov v krvi, čo sa považuje za stav závislý od dávky.

  Okrem skutočnosti, že Captopril účinne znižuje krvný tlak, môžu sa počas liečby vyskytnúť negatívne prejavy:

   63. výskyt obsedantného kašľa;
  • zmena citlivosti chuťových pohárikov;
  • chudnutie.

  Čo robiť v takýchto prípadoch? Špecialisti zvyčajne nezrušujú liek, ale iba upravujú jeho terapeutickú dávku. Počas liečby Captoprilom je tiež dôležité postupovať opatrne pri liečbe zubov pomocou lokálnych liekov proti bolesti, pretože súčasná kombinácia môže viesť ku kritickému poklesu krvného tlaku. A tiež počas liečby nie je potrebné vykonávať hemofiltráciu a mimotelové odstránenie lipoproteínov.

  Odborníci odporúčajú upustiť od konzumácie alkoholu počas liečby Captoprilom. A tiež, mali by ste opatrne brať tento liek pri vedení vozidiel a mechanizmov, ktoré vyžadujú zvýšenú pozornosť.

  Vedľajšie účinky

  V tabuľke sú opísané podmienky, ktoré sa môžu vyskytnúť počas užívania Captoprilu a podobných predstaviteľov inhibítorov ACE.

  Orgány a systémy orgánov Možné nežiaduce účinky
  CNS a zmyslové orgány Závraty, bolesti hlavy, zhoršené vedomie, úzkosť, záchvaty, pocithusi, hrudník, zmena ostrosti zraku
  Krv, srdce a krvné cievy Ortostatická hypotenzia, arytmia, tachykardia, mozgová príhoda, edém, bolesť za hrudnou kosťou, zmeny zo všeobecného krvného testu
  Dýchacie orgány Bronchospazmus, dýchavičnosť, výskyt suchého neproduktívneho kašľa
  Trávenie Strata hmotnosti, zmena chuti, bolesť brucha, zápcha alebo hnačka, poškodenie pečene, porucha prehĺtania
  Genitourinary system Výskyt bielkovín v moči, zníženie množstva vylúčeného moču a zníženie účinnosti u mužov
  Pokožka výskyt sčervenania, svrbenia, vyrážky, vývoja fotodermatitídy, herpes zoster, alopécie
  Iné podmienky Anafylaxia, Quinckeho edém, horúčka, zimnica, zvýšený draslík v krvi, choroba v sére, zväčšené prsné žľazy u mužov, acidóza

  Liekové interakcie

  Ako je uvedené vyššie, je potrebné postupovať opatrne s lokálnymi anestetikami kvôli zvýšenému hypotenznému účinku týchto liekov. Pôsobenie Captoprilu je zosilnené ďalšími antihypertenzívami, narkotickými analgetikami a antipsychotikami. Účinnosť lieku klesá pod vplyvom estrogénov, sympatomimetík, NSAID, antacíd.

  Pri kaptoprile sa môže vyvinúť hyperkalémia, najmä ak pacient užíva cyklosporín, diuretiká šetriace draslík, doplnky výživy avýrobky obsahujúce draslík v zmesi. Captopril nie je kompatibilný so Sartans.

  Záver

  Captopril je účinné antihypertenzívne liečivo používané na liečbu a zmiernenie hypertenzných kríz. Používajú ho aj malé deti, ale pod stálym dohľadom lekára. Je dôležité dodržiavať presné dávkovanie a čas užívania lieku.