Tablety Torvacard

Obsah

  Drogy znižujúce lipidy sú v posledných rokoch veľmi žiaduce. Dôvodom je skutočnosť, že u veľkého počtu ľudí sa vyskytuje vysoký cholesterol a súvisiace komplikácie a choroby. Dôvodom je často nesprávny životný štýl, nezdravá strava, zlé návyky, sedavý životný štýl. Účinné hypolipidemické činidlo sa považuje za tablety Torvacard.

  Zloženie a forma uvoľňovania

  Tento liek je dostupný vo forme oválnych bielych tabliet. Stáva sa to v rôznych dávkach:

  • Torvacard 10 mg;
  • Torvacard 20 mg;
  • Torvacard 40 mg.

  Tablety sú umiestnené v blistroch po 10 kusoch., V kartónovom obale môžu byť 3 až 10 blistrov.

  Účinnou látkou v lieku Torvacard je atorvastatín. Patrí do skupiny statínov, to znamená, že je zodpovedný za normalizáciu produkcie lipidov, metabolizmus lipidov. Pomocnými zložkami, ktoré tvoria kompozíciu, sú stearát horečnatý, laktóza, celulóza, oxid horečnatý a ďalšie látky.

  Torvacard je na zozname radarovej stanice (Register liekov Ruska), preto sa jeho použitie považuje za bezpečné.

  Indikácie pre použitie

  Hlavnými indikáciami pre použitie Torvacardu sú choroby spojené so zvýšením hladiny cholesterolu v krvi. Tieto zahŕňajú:

  • všetky formy hypercholesterolémie;
  • hyperlipidémia;
  • zníženie rizika srdcových chorôb, mozgovej príhody, infarktu myokardu.

  Kedystavov spojených so zvýšením hladiny lipoproteínov s nízkou a vysokou hustotou, je liek predpísaný prísne v súlade so špeciálnou stravou. Takáto terapia nám umožňuje normalizovať nielen produkciu cholesterolu v pečeni, ale aj jeho príjem v tele s jedlom.

  Na prevenciu srdcových chorôb sa Torvacard používa na riziko rozvoja koronárnych srdcových chorôb, srdcového infarktu, mozgovej príhody (vrátane opakovaných), angíny pektoris, akútneho koronárneho syndrómu a ďalších. Tieto stavy sú spojené s poškodením krvných ciev a tepien aterosklerózou, ktorá je tiež spojená so zvýšením hladiny cholesterolu nad normu a vyžaduje použitie liečiva znižujúceho lipidy.

  Princíp účinku

  Torvacard je statín, a jeho cieľom je preto normalizovať hladinu lipoproteínov s rôznou hustotou v ľudskom tele. Cholesterol vstupuje do krvného obehu dvoma spôsobmi: vyrába sa v pečeni, preniká potravou. Účelom účinku Torvacardu je predovšetkým potlačenie enzýmu, ktorý podporuje biosyntézu cholesterolu. To znamená, že jeho množstvo sa tvorí v pečeni.


  Účelom pôsobenia Torvacardu je podobne ako iné statíny eliminácia nadbytočného cholesterolu, to znamená lipoproteínov s rôznou hustotou

  Torvacard pomáha znižovať počet lipoproteínov s nízkou hustotou (LDL) alebo „zlého“ cholesterolu. Samotný cholesterol je prvkom nevyhnutným pre normálny ľudský život. Do procesov sú zapojené lipoproteíny s vysokou hustotoutvorba a ochrana bunkových membrán, tvorba pohlavných hormónov a ďalšie dôležité procesy.

  Problémy nastávajú, keď počet lipoproteínov s nízkou hustotou prekročí prijateľné úrovne. Torvacard ich dokáže normalizovať takto:

  • znižuje množstvo LDL;
  • normalizuje produkciu HDL.

  Ak je množstvo lipoproteínov s nízkou hustotou alebo „zlého“ cholesterolu výrazne vyššie ako normálne, začína sa ukladať na stenách krvných ciev a tepien. Toto sa nazýva ateroskleróza. Účinkom Torvacardu pri tomto ochorení je čistenie ciev vytvorených cholesterolových plakov.

  Účinnosť lieku na prevenciu srdcových chorôb sa vysvetľuje skutočnosťou, že Torvacard čistí krvné cievy od nahromadenia cholesterolu. Primárne sú postihnuté cievy a tepny srdca, mozgu a ďalších životne dôležitých orgánov. Včasné podávanie Torvacardu pomáha predchádzať rozvoju komplikácií.

  Návod na použitie

  Návod na použitie Torvacard je v každom obale lieku. Tablety sa musia užívať perorálne s trochou vody. Nemusíte ich žuť ani rozpustiť. Odporúčaný čas na užitie lieku je večer pred spaním. Ak je dávka predpísaná viac ako 20 mg, podľa predpisu ošetrujúceho lekára, môže sa rozdeliť na dve dávky, ale častejšie to nie je potrebné.


  Hladina cholesterolu v krvi vo večerných hodinách dosahuje maximum, a preto je to takužívanie Torvacardu, podobne ako iné statíny, je najlepšie po večeri

  Denná dávka je zvyčajne 10 mg. Lekári odporúčajú kúpiť Torvacard v dávke 10 mg alebo 20 mg, ale rozdeliť tabletu na dve. Tri až štyri týždne po začiatku liečby sa predpíše druhý krvný test. Tento čas zvyčajne postačuje na posúdenie toho, ako liek ovplyvnil, či je vhodné jeho ďalšie použitie.

  Ak je dynamika pozitívna, množstvo cholesterolu v krvi klesá bez akýchkoľvek vedľajších účinkov, denná dávka sa zvyšuje podľa predpisu ošetrujúceho lekára. Zvyčajne sa po 10 mg predpisuje buď 20 alebo 40 mg liečiva. Pacienti musia každý mesiac robiť krvné testy na stanovenie cholesterolu, aby v prípade potreby upravili dávkovanie tabliet.

  Maximálne povolené denné maximum je 80 mg, ale takáto dávka sa predpisuje veľmi zriedka, najmä s kriticky nebezpečnými ukazovateľmi cholesterolu, a liečba sa vykonáva pod dohľadom lekára.

  Ak je Torvacard predpísaný na prevenciu srdcových chorôb, zvyčajná denná dávka je 10 mg atorvastatínu. Stabilný terapeutický účinok sa dosiahne tri týždne po začiatku liečby, po ktorej môžete podstúpiť druhý krvný test. Ak hladina cholesterolu nezvyšuje alebo dokonca klesá, môžete tento liek naďalej používať.

  Kontraindikácie

  Lieky patriace do skupiny statínov majú širokú škálu kontraindikácií. Súsú považované za silné lieky, ktoré ovplyvňujú pečeň a ďalšie vnútorné orgány.

  ​​

  Hlavné kontraindikácie pri užívaní Torvacardu sú:

  • individuálna intolerancia na atorvastatín alebo jednu z pomocných zložiek, ktoré tvoria liečivo;
  • vek 18 rokov;
  • obdobie tehotenstva a dojčenia;
  • zlyhanie pečene;
  • chronické ochorenie pečene počas exacerbácie;
  • dedičná intolerancia laktózy;
  • akékoľvek aktívne ochorenie pečene počas exacerbácie.

  Medzi relatívne kontraindikácie patrí alkoholizmus. Ľudia, ktorí pijú príliš veľa alkoholu, nemôžu užívať statíny. Alkohol má silný účinok na pečeň, narúša plnú funkciu tela, narušuje produkciu enzýmov syntézy cholesterolu. Na začatie liečby musíte opustiť alkohol a podstúpiť rehabilitáciu.

  Dojčenie je tiež relatívnou kontraindikáciou. Ak je nevyhnutný príjem statínu, žena musí najprv dojčenie zastaviť a až potom začať užívať Torvacard.

  Vedľajšie účinky

  Vedľajšie účinky pri užívaní Torvacardu sú mimoriadne zriedkavé, najčastejšie buď v dôsledku prekročenia dávky predpísanej lekárom, alebo zanedbania pravidiel kontraindikácie. Pri používaní lieku je dôležité najprv preštudovať pokyny výrobcu, aby sa minimalizovala pravdepodobnosť vedľajších účinkov.

  Z možnýchNajbežnejšie vedľajšie účinky sú:

  • bolesti hlavy a závraty;
  • bolesť chrbta, najmä krčnej chrbtice;
  • myalgia, myopatia;
  • strata chuti do jedla, prudká strata kilogramov;
  • bolesť žalúdka, plynatosť;
  • problémy so stolicami;
  • alergické reakcie vo forme kožných vyrážok.

  Existuje aj všeobecný zoznam možných vedľajších účinkov pri užívaní statínov, ktorý sa uplatňuje aj na Torvacard

  Ak sa vyskytnú akékoľvek vedľajšie účinky, mali by ste sa poradiť so svojím lekárom. Bude schopný buď upraviť dennú dávku, alebo predpísať niektorú z drogových náhradiek. Nemôžete zanedbávať vedľajšie účinky.

  Osobitné pokyny

  Podľa pokynov výrobcu existujú osobitné pokyny na používanie Torvacard, ktoré je potrebné prečítať pred ošetrením. Patria sem nasledujúce pravidlá:

  Odporúčame vám prečítať si: Čo môže nahradiť atorvastatín
  • Dôležitou súčasťou liečby Torvacardom je vylúčenie potravín bohatých na živočíšne tuky a iných nezdravých potravín zo stravy. Ak neaplikujete výživovú úpravu predpísanú lekárom, použitie statínov bude zbytočné.
  • Medzi vedľajšie účinky, ktoré sa môžu vyskytnúť po užití atorvastatínu, sú časté závraty a bolesti hlavy. Hoci Torvacard nie je uznávaný ako liek, ktorý ovplyvňuje vedenie vozidla a iné činnosti, ktoré si vyžadujúzvýšená pozornosť, v prvých fázach jeho aplikácie by mali byť opatrní.
  • Dôležitou súčasťou používania tabliet Torvacard je nepretržité monitorovanie. Krvný test zo žily sa musí robiť pravidelne, najmenej raz mesačne. Zabráni sa tak predávkovaniu liekom a správnemu ošetreniu v čase.
  • V prípade predávkovania Torvacardom neexistuje špecifická liečba. Pacienti musia prestať užívať tablety, ihneď sa poradiť s lekárom. Môže vyžadovať použitie diuretík, sorbentov a iných prípravkov na čistenie vnútorností.

  Analógy založené na atorvastatíne

  Analógy Torvacard na báze atorvastatínu sa používajú v prípadoch, keď je pacient alergický na jednu z pomocných zložiek lieku. Vymenúvajú sa aj vtedy, keď je pôvodný produkt nedostupný alebo z dôvodu vysokých nákladov.

  Nakoľko náklady na Torvacard závisia od regiónu, priemerné náklady v ruských lekárňach na balenie 10 mg (90 tabliet) sú 755 rubľov.

  V nasledujúcej tabuľke sú uvedené statíny na báze atorvastatínu, ktoré majú podobný účinok. Obsahuje tiež informácie o krajine pôvodu každej drogy a dostupných dávkach.

  Názov lieku Krajina pôvodu Aké dávky sa vyrábajú (v mg)
  Abitor India 10, 20
  Aztor India 10, 20
  Amvastan Turecko aVeľká Británia 10, 20, 40, 80
  Atokor Ukrajina a Kanada 10, 20, 40
  Atorvacor Ukrajina 10, 20, 40, 80
  Vazoklin Ukrajina 10, 20
  Modlip India 10, 20, 40, 80
  Liprimar Nemecko a Spojené štáty americké 10, 20, 40, 80

  Jedným z najlacnejších analógov Torvacard je Atorvacor, ktorý sa vyrába na Ukrajine. Jedná sa o cenovo dostupný nástroj, ktorého náklady sú niekoľkokrát nižšie ako pôvodné.

  Čo je lepšie: Atorvastatín alebo Torvacard

  Atorvastatín, Torvacard sú analógy, z ktorých je každé liečivo dobré svojím vlastným spôsobom. Rozhodovanie o tom, čo je najlepšie, sa vyžaduje v prípadoch, keď vznikne otázka nákladov na liek. Atorvastatín stojí takmer dvakrát lacnejšie ako Torvacard, a preto si ho mnohí pacienti volia.

  Obidve lieky majú rovnaké chemické vlastnosti, to znamená, že ich rovnako pozitívne ovplyvňuje normalizáciu cholesterolu v krvi. Rozdiel medzi Torvacardom je v tom, že obsahuje viac pomocných látok. Na jednej strane to rozširuje jeho účinok a účinnosť, na druhej strane je to kľúč k vývoju alergických reakcií v prípade ich individuálnej intolerancie.

  Pri rozhodovaní, ktorá droga sa má kúpiť, sa oplatí vypočuť si názor a vymenovanie ošetrujúceho lekára. Pri výbere liečebných metód berú do úvahy stupeň zvýšenia cholesterolu, vývoj komplikácií. Je tiež dôležité zvážiť, ktoré tablety, masti a iné liečivé látkylieky sa budú používať súbežne.

  Analógy z iných skupín statínov

  Atorvastatín je iba jedným z existujúcich statínov, na základe ktorého sa vyrábajú lieky na zníženie cholesterolu. V nasledujúcej tabuľke sú uvedené hlavné skupiny statínov a drog na ich základe. Všetky z nich môžu byť priradené ako analógy Torvacard. Vzhľadom na obrovskú škálu nástrojov v tejto skupine je ošetrujúci lekár zodpovedný za výber toho správneho pre konkrétneho pacienta.

  Názov statínu Prípravky na základe neho
  Lovastatín Lovastatín, Liprox, Lovagexal
  Simvastatín Alleste, Vasilip, Vasostat, Zokor
  Fluvastatín Leskol (v rôznych dávkach)
  Pitavastatín Livazo (v rôznych dávkach)
  Pravastatin Pravastrip, Lipostat
  Rosuvastatín Cardiolip, Glenraz, Crestor, Rosustat

  Recenzie pacientov

  Anna
  Zistila, že náhodou som mal vysoký cholesterol, chodila som do nemocnice na rutinné vyšetrenie krvi (dali mi pokyny z práce). Lekár vysvetlil, že prekročenie normy v mojom prípade je pravdepodobne spôsobené podvýživou a nadváhou. Predpísali diétu a príjem Torvacardu. Vzal som 10 mg denne, potom 20, teraz opäť 10, pretože ukazovatele sa vracajú k normálu. Teraz budem viac opatrný pri výžive.
  Olga
  Môj manželDiagnózu aterosklerózy diagnostikovali vo veku 50 rokov, hoci som ho dlho žiadal, aby išiel do nemocnice, aby aspoň absolvoval krvné testy. Ukázalo sa, že cievy sú ovplyvnené cholesterolovými plakmi a jej hladina v krvi je oveľa vyššia ako normálne. Liečba bola predpísaná pre život prijímajúce statíny. Zobrali nás do Torvacard, liek sa ukázal byť účinný, pretože keď sa testy opakovali, okamžite sa zaznamenala pozitívna dynamika.
  Natalya
  Po infarkte myokardu sa môj život úplne zmenil. Bol mi predpísaný statín - Torvakard a na celý život. Lekár povedal, že bude postačovať dávka 10 mg za deň, pričom sa bude riadiť aj stravou a ďalšími odporúčaniami lekára. Odporúčam všetkým, aby vopred monitorovali stav krvných ciev a srdcové funkcie, pretože sa dá ľahšie predchádzať chorobe.

  Recenzie lekárov

  Vitaliy Borisovich
  Pre pacientov s diagnostikovaným významným zvýšením hladiny cholesterolu v krvi predpisujem Torvakarda. Napriek vysokým nákladom na liek je to originálny liek založený na atorvastatíne, ktorého účinnosť už bola testovaná mnohými z mojich pacientov. Dávka sa predpisuje vždy individuálne, zvyčajne 10 mg, potom sa po opakovaných testoch môže zvýšiť.
  Elena Sergeevna
  Bývalo to tak, že vysoký cholesterol bol problémom pre starších ľudí. Ako endokrinológ môžem povedať, že čoraz viac mladých ľudí je obéznych, majú zlé návyky, čo nevyhnutne spôsobuje poškodenie ciev.Odporúčam, aby pacienti každý rok robili krvné testy na vyhodnotenie hladiny cholesterolu. V prípade potreby predpíšem Torvacard - účinné a overené liečivo statínovej skupiny.