Stieranie enterobiózy

Obsah

  Enterobiáza je časté parazitárne ochorenie spôsobené pinwormami. Ohrozené sú predovšetkým malé deti, ktoré nepoznajú základné pravidlá osobnej hygieny.

  Zdrojom choroby je osoba infikovaná pinwormami. Keď pacient ide do postele, zvierač konečníka sa čo najviac uvoľní. To umožňuje, aby sa ženské hlísty vyliezli cez konečník a kladú vajíčka na pokožku. Nemôžu to urobiť priamo v črevnom trakte. Je to spôsobené skutočnosťou, že v prostredí bez kyslíka sú reprodukčné orgány parazita v spazmodickom stave. Larvy parazitov zostávajú v záhyboch a samica zomrie. Mŕtvy človek vizuálne vyzerá ako vyschnuté hrudky.

  Zároveň sa pacient cíti neznesiteľným svrbením, a tak začne česať postihnutú oblasť. V dôsledku toho padajú vajíčka hlíst pod nechty a na pokožku rúk. Pri nedostatočnom dodržiavaní pravidiel osobnej hygieny sa to stáva príčinou opätovného výskytu a šírenia pinworms. Enterobióza sa nazýva choroba špinavých rúk.

  Pinworms sa vyznačujú vysokým stupňom stability vo vonkajšom prostredí. V niektorých prípadoch môžu existovať mimo hostiteľa až 3 týždne. Suché prostredie a ultrafialové žiarenie sú škodlivé pre parazity. Hlavným zdrojom infekcie sú špinavé ruky a očkované predmety pre domácnosť. Ak sa podľa pravidiel ignorujeV záujme osobnej hygieny prenikajú vajíčka hlíst do nového hostiteľa cez ústnu dutinu a potom sa parazitujú a rozmnožujú v čreve.

  Pôvodcovia enterobiózy sú malé a na prvý pohľad sa nezdajú byť nebezpečné, ale ich prítomnosť v čreve nie je škodlivá pre ľudské zdravie. Paraziti v skutočnosti „konzumujú“ telo a pripravujú ho o užitočné prvky a vitamíny. Vitálna aktivita pinworms vedie k alergiám. To môže viesť k rozvoju atopickej dermatitídy, astmy a sennej nádchy. Vitálne produkty patogénov vyvolávajú výskyt systémovej intoxikácie.

  Enterobióza vyvoláva nadúvanie, bolesť brucha, dunenie, zápchu. Charakteristickým príznakom je svrbenie konečníka, horšie v noci. Na pozadí enterobiázy sa vyvíjajú neurologické poruchy. Človek sa stáva nervóznym. Sú problémy so spánkom a silné bolesti hlavy. Prítomnosť vyššie uvedených príznakov je dôvodom na vyšetrenie enterobiózy.

  Patogény sa dajú zistiť perianálnym zoškrabaním. Najčastejšie sa v tele nachádzajú háďatká s hlístami, a preto je táto štúdia najviac informačná v diagnostike parazitickej patológie. Ako vyhovieť analýze enterobiózy? Aký je výsledok platný? Čo ukazuje štúdia? O tom všetkom a oveľa viac sa budeme baviť v tomto článku.

  Indikácie

  Vyšetrenie sa vykonáva na klinike. Škriabanie a analýza enterobiózyvýkaly červov sa označujú prítomnosťou znakov naznačujúcich zavedenie parazitov. Nasledujúce príznaky sú pozoruhodné:

  • nočné svrbenie okolo konečníka;
  • atak nauzey a zvracania;
  • škrípanie zubov vo sne;
  • sucho v ústach;
  • chudnutie;
  • strata chuti do jedla;
  • nadúvanie;
  • bledosť pokožky;
  • alergická dermatóza;
  • podráždenie pohlavných orgánov;
  • nespavosť;
  • plynatosť;
  • kašeľ bez dôvodu;
  • závraty, bolesti hlavy, znížená výkonnosť.

  Poznámka!Za normálnych okolností by šroty na enterobiózu mali byť negatívne. U zdravých ľudí sa vajcia pinworm v tele nenachádzajú. Na druhej strane negatívny výsledok neznamená vždy neprítomnosť patogénov.

  Len málo symptómov stačí na vykonanie testu na enterobiózu. Lekári často predpisujú štúdiu, ak existujú nepriame príznaky. Napríklad, ak má človek impotenciu, prostatitídu a klinické príznaky adenómu prostaty, je to dôvod na obavy z prítomnosti červov v tele. Ženy môžu potrebovať analýzu na algomenorea (bolesť počas menštruácie), maternicové myómy, mastopatiu, fibrom a zápal vaječníkov.

  Existuje tzv. „Bariérová“ diagnóza. Jeho podstatou je zabrániť skupinovej infekcii vo veľkých detských skupinách. Enterobióza sa tiež vyžaduje pri vstupedieťa v zariadení starostlivosti o dieťa a na lekárske vyšetrenie. Diagnóza môže byť potrebná na získanie povolenia na plávanie v bazéne a po prijatí do nemocnice. Výsledky analýzy budú okrem toho potrebné pri spracovaní rôznych dokumentov, ako sú lekárska kniha alebo lístok do sanatória.

  Kritériom negatívneho výsledku pre enterobiózu je trojité zoškrabanie s rozdielom dvoch týždňov. Analýza sa vykonáva po úprave. To pomáha zaistiť, aby boli zničené všetky parazity v tele.

  Nezabudnite na skríning enterobiózy. V niektorých prípadoch pinworms spôsobiť vážne komplikácie. Patogény môžu ovplyvniť pečeň a žlčové cesty a spôsobiť zápal. U dievčat sa pinworms môžu pohybovať do pošvy, vajcovodov a obličiek. Dráždivý účinok parazitov na črevo vedie k narušeniu celého gastrointestinálneho traktu.


  Pri vstupe do materských škôl alebo do škôl je potrebná analýza enterobiózy
  .

  Aj v prípade absencie symptómov charakteristických pre enterobiózu sa deti musia testovať raz ročne. Vyšetrenie pomáha včas identifikovať parazitárne ochorenie, zabrániť vzniku komplikácií u infikovaných pacientov a zabrániť hromadnej infekcii populácie.

  DÔLEŽITÉ!Preventívne testovanie na enterobiózu sa vykonáva v inštitúciách s veľkým počtom ľudí. Bariérové ​​testy bránia prepuknutiu hlístovej invázie.

  Prípravné opatrenia

  Príprava na analýzu enterobiózy nespôsobuje žiadne osobitné ťažkosti. Ak sa rozhodnete odobrať biologický materiál doma, mali by ste si kúpiť sterilný vatový tampón špeciálne navrhnutý na tento účel v lekárni. V tomto prípade však bude potrebný aj roztok glycerolu.

  PRIPOMÍNAJTE!​​Pred odberom biomateriálu nie je možné sa umyť. Vaječné hľuzy je možné z pokožky umyť vodou.

  Maximálna doba použiteľnosti škrabky je šesť až sedem hodín. Nádoba s biologickým materiálom by sa mala uchovávať v chladničke.

  Ak chcete vedieť, či je v tele parazit alebo nie, mali by ste prestať užívať antihelmintické lieky pred vykonaním testov, inak nebudú detekované škrkavky. V predvečer štúdie je tiež zakázané používať preháňadlá.

  Odporúčame prečítať si: Ako darovať krv na cholesterol

  Postup sa najlepšie vykonáva pred úkonom defekácie. V opačnom prípade bude spoľahlivosť analýzy príliš nízka. Pre perianálnu zónu by ste tiež nemali používať antipruritické masti a krémy. Ak je okolo konečníka poškodenie kože, štúdia sa oneskorí.

  Negatívny výsledok môže byť výsledkom nesprávnej prípravy pacienta na vyšetrenie. Alebo v predvečer analýzy červy jednoducho neopustili potomkov.

  Všetky hygienické opatrenia sa vykonávajú vopred večer. A v tomto prípade to nie je potrebnévykonávajte ich s mimoriadnou starostlivosťou. Biologický materiál sa odoberá ráno, okamžite po prebudení pacienta, až kým nebude mať čas na dokončenie hygienických postupov a nechodí na toaletu. Rodičia musia s dieťaťom hovoriť vopred a vysvetliť podstatu postupu, aby sa nebál.

  Ako sa vykonáva analýza?

  Biologický materiál sa ráno utiera. Pred zákrokom nemožno prať. Zhromažďovanie náteru nespôsobuje žiadne bolesti. Na zoškrabovanie sa zvyčajne používajú sterilné vatové tyčinky alebo lepiace pásky na sklenených podložných sklíčkach.

  V laboratóriu

  Pri zhromažďovaní biologického materiálu od dospelých vykonávajú laboratórni asistenti nasledujúce manipulácie, pri ktorých sa používajú sterilné nástroje. Na začiatok je potrebné zvážiť algoritmus činnosti zdravotníckeho pracovníka s použitím tyčiniek s bavlnenou špičkou:

  • Príprava zásobníka. Laboratórny asistent na ňu priskrutkoval veko s pripevnenou tyčou, impregnovanou fyziologickým roztokom alebo glycerínom.
  • Odborník si oblieka rukavice a otvorí veko kontajnera.
  • Pacient sa musí zohnúť a roztiahnuť si zadok rukami.
  • Laboratórny asistent vykonáva kruhové pohyby pozdĺž záhybov kože v anorektálnej zóne, pričom zachytáva hranicu sliznice.
  • Špecialista vloží do nádoby vatový tampón s biologickým materiálom.

  V niektorých prípadoch sa používa test na pásku. Lekár pritlačí lepiacu pásku na pokožku v konečníku a potom ju položí na sklenenú podložnú sklíčku. Pod páskou by nemalbyť vzduchové bubliny.

  Odber biologického materiálu od dieťaťa má svoje vlastné vlastnosti. Dieťa musí byť položené na bok. Staršie deti, ako aj dospelí, sa môžu ohýbať a samostatne tlačiť zadok do strán.

  Doma

  Z morálneho hľadiska je zber domu pohodlnejší. Biologický materiál je možné nezávisle zbierať, hlavnou vecou je mať čas na jeho dodanie do laboratória do niekoľkých hodín. Plot možno vykonať pomocou bavlneného tampónu alebo maskovacej pásky. Alternatívou k testu pásky môže byť bežná široká páska. Lepivá strana by mala byť viackrát pripevnená k konečníku a potom pripevnená k plochému sklenenému povrchu. Na tento účel môžete použiť aj obyčajnú sklenenú nádobu.


  Zber biologického materiálu sa najčastejšie vykonáva doma

  Ak sa rozhodnete použiť vatový tampón, musíte ho navlhčiť v vazelíne. Použitý materiál sa umiestni do nádoby s vekom. Náter sa nakrátko vloží do chladničky a potom sa odošle do laboratória.

  Výsledky

  Výsledky analýzy je možné získať nasledujúci deň. Výsledky vykonaného zoškrabania sa zaznamenajú vo forme zavedenej vzorky. Ak štúdia potvrdila prítomnosť hlíst v tele, je potrebné podstúpiť terapiu. Spočíva v užívaní liekov proti anthelmintike. Ak je v rodine jeden pacient, invázia sa často prenáša do iných domácností. Pretolieky sú predpísané všetkým členom rodiny.

  Okrem toho sa musia prijať opatrenia na dezinfekciu priestorov. Mali by ste umyť všetky pacientove predmety, pravidelne vykonávať mokré čistenie a tiež trieť a železné obliečky a spodnú bielizeň.

  Bielizeň by sa mala vykonávať do pol hodiny pri teplote vody najmenej 80 stupňov. Pri špeciálnom riešení je potrebné spracovať toaletu, kľučky dverí a predsieň. Všetky hračky dieťaťa by mali byť ošetrené dezinfekčným prostriedkom. Ak sú v dome koberce a koberce, vysávajú sa a potom sa vykonáva mokré čistenie. Rodičia by mali kontrolovať umývanie rúk svojich detí. Včasná detekcia a liečba enterobiázy zabraňuje rozvoju závažných komplikácií.

  Poznámka!Nie vždy sa dá choroba zistiť prvýkrát.

  Na dosiahnutie pozitívnych výsledkov testu nie je potrebné konzultovať s parazitológom. Primeranú liekovú terapiu môže predpísať praktický lekár alebo pediater.

  Test enterobiózy trvá 10 dní. Spoľahlivosť tejto testovacej metódy pre enterobiózu je 50%. Aby ste dosiahli presný výsledok, musíte vykonať analýzu trikrát.

  Obnovenie môžete konečne overiť podľa týchto kritérií:

   88) nedostatok klinických príznakov;
  • celkový krvný obraz je normálny (počet eozinofilov sa nezvyšuje);
  • absencia detekcie vajíčkovitých červov pri trojitom mikroskopickom vyšetreníbiologický materiál po dvojtýždňovom liečení.

  Prevencia infekcie parazitmi je jednoduchá. Zoberme si niektoré z nich. Pred jedlom nezabudnite umyť zeleninu a ovocie, pravidelne dezinfikovať miestnosť a vykonávať mokré čistenie. Domáce zvieratá by mali dostávať antihelmintické prípravky raz za šesť mesiacov. Deti musia krátko rezať nechty a nedovoliť im, aby si dali ruky do úst.

  Zhrnutie

  Enterobiáza je parazitárne ochorenie spôsobené pinwormami. Charakteristickým príznakom ochorenia je svrbenie v konečníku, horšie v noci. Najjednoduchší spôsob, ako diagnostikovať parazita, ako je pinworm, je bezbolestné zoškrabanie z perianálnych záhybov. Detekcia hlíst sa vždy nevyskytuje prvýkrát. Odporúča sa vykonať analýzu trikrát. Negatívny výsledok nemusí vždy znamenať neprítomnosť parazitov v tele. Môže to byť spôsobené nesprávnou prípravou na štúdiu.

  Biologický materiál sa môže zbierať doma pred hygienou. Laboratórium sa zoškrabá v prvých dvoch hodinách. Ak chcete získať presné výsledky, mali by ste prestať užívať antihelmintiká a preháňadlá. Ak sa nájdu hlísty, nezúfajte - včasná diagnostika a liečba vám umožní žiť bežný život bez vážnych zdravotných následkov.