Squatting v kolenách

Obsah

  Zrážka v kolene počas flexie a predlžovania, konštantná, periodická, slabá alebo zreteľná dokonca aj na diaľku - častá sťažnosť pacientov pri vymenovaní ortopéda. Obzvlášť nepríjemné je, že hlasné kliknutia v kolennom kĺbe počas ohýbania a predlžovania sú u mladých ľudí verejne počuť. Kríza v kolene môže byť fyziologická a nesmie ju sprevádzať bolesť. Ale stále je tento symptóm veľmi nepríjemný, je lepšie ho odstrániť čo najskôr. Najprv bude potrebné presne zistiť, prečo sa kolená pri drepe krčia.

  Odkiaľ pochádza bolesť a kŕč v kolene

  Rovnako tak pri kolenách, ktoré koleno nikdy neklikne, vždy na to existuje dôvod. Po celý deň sú na kolenné kĺby obrovské záťaže, a to aj v prípade, že človek práve stojí alebo sedí. Ak sa aktívne pohybujete, skáčete, drepujete, stúpate po schodoch, zaťaženie sa niekoľkokrát zvyšuje.

  Prvky kolenného kĺbu sú od seba oddelené elastickými chrupavkovými vrstvami a zvonka sú zakryté kĺbovou membránou. Vo vnútri je hustá tekutina - tuk. Ak je kĺb zdravý, nepoškodený, táto tekutina sa vytvára dosť na to, aby zvlhčila a vyživovala kĺbové prvky. Udržiavajú pružnosť a pohyblivosť, nespôsobujú žiadne nepríjemné pocity, aj keď sa osoba aktívne pohybuje. Ak kĺb drví, ale nebolí, je to prvý príznak zmien tkaniva. Nie nevyhnutne patologické. Ale dávajte pozorAlarmujúci príznak stojí za to.

  Ak sa koleno kríži bez bolesti pri vyrovnaní kĺbov, je to pravdepodobne spôsobené jedným z troch fyziologických stavov:

  • Oslabené väzivo - taký znak môže byť vrodený alebo získaný po zranení, s nedostatočnou fyzickou aktivitou, metabolickými poruchami atď.
  • Rýchly rast kostí, zvyčajne u detí a dospievajúcich počas puberty. Mäkké tkanivá nemajú čas sa vyvíjať spolu s kosťami končatín, takže pri pohybe okrajov kostí sú ovplyvnené väzivá a šľachy, čo sa prejavuje prasklinou a kŕčom rôznych intenzít. Bolesť sa zvyčajne nevyskytuje.
  • Hromadenie plynových bublín v synoviálnej tekutine. Kyslík a ďalšie plyny v malom množstve vstupujú spolu s krvou do kĺbovej dutiny. Pri aktívnom pohybe prasknú veľké plynové bubliny. Pre človeka a ľudí okolo neho sa to považuje za drvenie a praskanie.

  Piskot kĺbov môže byť spôsobený nielen senilnými zmenami, ale aj úplne opačnými procesmi - aktívnym rastom kostí v detstve alebo dospievaní
  .

  Tieto tri podmienky sú samy osebe neškodné. Môžu sa však stať impulzom pre rozvoj závažnejších patologických ochorení kĺbov. Preto by ste mali so sklonom k ​​kolenám starostlivo sledovať akékoľvek zmeny v pohody a starať sa o kĺby.

  Pri ochoreniach, ktoré sa počas predlžovania drví koleno

  Zrážka kolena je prvým znakom toho, že kĺbová chrupavka nie jezískať dostatok živín, vyschnúť a riediť. Tento stav je predpokladom rozvoja nebezpečných kĺbových patológií. Bolesť a drvenie v kolene sú typické príznaky gonartrózy. Artritída sa prejavuje aj v raných štádiách.

  Vývrtky alebo vaky na kĺby sú rovnako nebezpečné. Kĺb stráca stabilitu, uvoľňuje sa. Ovplyvňuje tiež pohyblivosť končatín. Okrem toho nestabilita kĺbov vedie k opakujúcim sa dislokáciám kolien a iným zraneniam.


  Zrážka v kolene, sprevádzaná bolesťou, môže byť príznakom poškodenia menisku

  Zlomenie alebo poškodenie menisku, ako aj okrúhla chrupavka medzi holennou kosťou a stehennou kosťou, sa pri ohnutí alebo ohnutí dolnej končatiny objaví aj ako zlomenina v kolene. Zároveň však pacient vždy trpí silnou bolesťou.

  Existujú predispozičné faktory, v ktorých sa zvyšuje riziko patologických zmien v chrupavke alebo synoviálnom vaku a spojivovom tkanive. Patria sem:

  Prečítajte si tiež: Prečo mi bolia kolená
  • s nadváhou - na jednej strane s obezitou sú narušené metabolické procesy a kĺbové tkanivá nedostávajú správnu výživu, na druhej strane je koleno pod silným stresom, jeho prvky sa rýchlejšie opotrebúvajú;
  • nepohodlné úzke topánky s vysokými podpätkami - topánky neobmedzujú veľkosť krvných ciev a nenarúšajú krvný obeh v končatinách a vysoký podpätok mení anatomickú štruktúru chodidla a ovplyvňuje.rozloženie záťaže;
  • vzpieranie - gonartróza a gonartritída - typické choroby ťahačov na veľké vzdialenosti, vzpierače. Ale niekedy stačí, keď bežný človek zdvihne ťažký kufor, aby spôsobil vážne zranenie kolenného kĺbu a vyvolal rozvoj patológie;
  • použitie slanej, korenenej a tukovej výživy nevhodnej vedie k ukladaniu solí v kĺbových tkanivách;
  • nervové šoky, stres - chronický emocionálny stres, depresívne stavy nepriaznivo ovplyvňujú nielen stav kĺbov, ale aj celkovú pohodu človeka;
  • pracujú v škodlivom podniku - pri neustálom vdychovaní výparov toxických látok sa ich častice hromadia vo všetkých tkanivách vrátane kĺbových. V priebehu času to vedie k metabolickým poruchám a rýchlej deštrukcii chrupavky;
  • hormonálna nerovnováha - kosti sú počas menopauzy u žien osobitne postihnuté;
  • Nedostatok vitamínu - sklon dievčat k „hladovým“ stravám nevyhnutne vedie k problémom s kĺbmi. Obyvatelia severu tiež často netrpia gonartrózou, pretože nedostávajú dostatok čerstvého ovocia a zeleniny.

  Sedavý životný štýl a prejedanie nevyhnutne povedie k predčasnému opotrebovaniu kĺbov, drveniu a bolesťou končatín

  Dôležité!Nádory v kolennom kĺbe môžu tiež spôsobiť námahu a bolesť počas námahy končatiny. Nádor môže zostať bez povšimnutia na dlhú dobu, nie vždy je možné ho detekovať ani pomocou ultrazvukualebo CT. Iba komplexné a dôkladné vyšetrenie pomôže včas identifikovať nebezpečnú patológiu, je nevyhnutné vykonať krvné testy na nádorové markery.

  Diagnostické metódy

  Ak sa koleno drví počas flexie a predlžovania, lekár vykoná sériu diagnostických opatrení, aby zistil príčinu a vybral účinnú liečbu. Prvou vecou, ​​ktorú urobí, je podrobne opýtať pacienta. Lekár bude mať záujem o to, ako dlho sa vyskytli kŕče a kliknutia v kĺbe, keď sa vyskytnú, či sú sprevádzané aj iné príznaky. Lekár tiež objasní, ako aktívne sa pacient zapája do športu, či mal zranenia, aké chronické choroby má v minulosti a jeho blízki príbuzní.

  Po zhromaždení informácií lekár dôkladne vyšetrí pacienta. Pri takýchto problémoch sa môžu vyskytnúť atypické zvuky v kĺboch ​​pri drepe, ohýbaní nohy alebo predĺžení:

  • deformita chrupavky;
  • nedostatočné mazanie;
  • zápal synoviálneho vaku;
  • oderanie kostí k sebe léziami chrupavky.

  RTG alebo ultrazvuk kolenného kĺbu pomôže určiť presnú príčinu. Röntgenový obraz ukáže významné deštrukcie a zmeny v kĺbových tkanivách - zlomeniny, dislokácie, deformácie. Zápal, nedostatok synoviálnej tekutiny pomocou röntgenového žiarenia nie je možné zistiť, preto sa dodatočne predpisuje ultrazvukové vyšetrenie kĺbu.


  Moderné diagnostické techniky môžu odhaliť aj malé zmeny kĺbového kĺbuŠtruktúry v raných štádiách

  Najkompletnejší obraz sa poskytuje pomocou počítačového alebo magnetického rezonancie. Lekár dostáva trojrozmerný obraz kíbu, môže vidieť krvácanie, hromadenie hnisu, deformáciu chrupavky, ak existuje. Ak to nestačí na presnú diagnózu, vykoná sa artroskopia.

  Artroskopia je minimálne invazívne diagnostické a liečebné opatrenie. Postup spočíva v prepichnutí mäkkých tkanív cez kĺb, po ktorom sa nástroje a kamera zavedú cez otvory. Na monitore sa zobrazí zväčšený obrázok kamery. Lekár dokáže z vnútornej strany presne preskúmať všetky vlastnosti kĺbových štruktúr a okamžite vylúčiť poškodenie a poruchy. Artroskopia si so zriedkavými výnimkami nevyžaduje úplnú anestéziu a trvá od 30 do 60 minút. Pacient sa môže vrátiť domov už 2 - 3 dni po zákroku.

  Pozor!Ak sú lézie kĺbov, ktoré počas pohybov spôsobujú drvenie, menšie, artroskopia a iné chirurgické zákroky sa nevykonávajú. Lekári sa pokúsia vylúčiť porušenie na začiatku liečby pomocou konzervatívnych metód.

  Ak sa zistí infekcia, bude potrebný ďalší podrobný krvný test na patogénnu mikroflóru a test na synoviálnu tekutinu. Na základe výsledkov týchto analýz bude lekár schopný určiť pôvodcu ochorenia a vybrať optimálne lieky na boj proti nemu.


  Artroskopická chirurgia odhaľuje kĺbové poruchy a okamžite ich eliminuje s minimálnym dopadom nazdravé okolité tkanivá

  Metódy liečby

  Pretože drvenie kolena počas flexie a predlžovania nie je samo osebe ochorenie, liečba sa zameria na odstránenie príčiny, ktorá ho vyvolala. K procesu sa môžu pripojiť rôzni úzki špecialisti. Počiatočné konzultácie a vymenovania vždy poskytuje terapeut a ortopéd. Ak diagnostické vyšetrenie odhalilo zápal mäkkých tkanív, zistilo sa, že choroba má autoimunitný charakter pôvodu, je pripojený reumatológ.

  Ak je pacient obézny alebo podvyživený, často je nutná pomoc odborníka na výživu. Endokrinológ poskytuje rady v liečbe dospievajúcich počas obdobia aktívneho rastu. Ak problémy s kĺbmi obťažujú ženu vo vyššom veku, bude potrebné ďalšie vyšetrenie gynekológom. V prípade zlomenín, dislokácií, deformácií kostí sa ošetrenie uskutoční pod dohľadom traumatológa.


  Na liečbe kĺbov sa môžu v prípade potreby zúčastniť dvaja, traja a dokonca aj užší špecialisti
  . Iba v prípade potreby terapeut odporučí kontaktovanie ktorejkoľvek z nich.

  Komplexná liečba patologickej krízy v kolenných kĺboch ​​pozostáva z týchto bodov:

  • Poskytovanie úplného odpočinku postihnutému kĺbu. Ak spoločné zaťaženie súvisí s odbornou činnosťou osoby, možno budete musieť odísť na dlhodobú dovolenku alebo zmeniť zamestnanie.
  • Dodržiavanie diéty. Ak je poškodenie kĺbov spôsobené nedostatkom vápnika, fosfor, vitamíny, mliečne výrobky, nízkotučné mäso a čerstvé ovocie sú nevyhnutne súčasťou stravy. S dnou by sa nemala vylúčiť slaná, kyslá a mastná kyselina. Na obezitu potrebujete ľahkú nízkokalorickú chudnúcu diétu.
  • Užívanie liekov. V prípade potreby sa môžu použiť antibiotiká, chondroprotektory, nesteroidné protizápalové lieky.
  • Používanie liekov proti bolesti, protizápalových liekov na lokálne použitie. Gély a masti zmierňujú opuchy a bolesti, rýchlejšie obnovujú pohyblivosť kolenného kĺbu.
  • Hormonálna terapia. Je predpísaný pre akútny zápalový proces, keď boli iné spôsoby liečby neúčinné. Glukokortikoidy sa môžu predpisovať vo forme tabliet na perorálne podávanie, mastí na vonkajšie použitie alebo ako intraartikulárne injekcie.

  Jedna intraartikulárna injekcia zmierni bolesť, stuhnutosť a kŕče v kolene po dobu niekoľkých týždňov

  Fyzioterapeutická liečba je nevyhnutným bodom v komplexnom boji proti patológiám kĺbov. Fyzioterapiu začínajú ihneď po zastavení zápalového procesu. Lekár vypracuje liečbu pomocou týchto postupov:

  • elektroforéza;
  • fonoforéza;
  • ultrazvuk, magnetoterapia;
  • akupunktúra.

  Bahenné postupy dobre obnovujú kĺby. Vyplňte kombinovaný kurz fyzioterapie a masážefyzioterapeutické cvičenia. Intenzita zaťaženia by sa mala starostlivo monitorovať, aby sa nepoškodil už postihnutý kĺb ešte viac. Všetky tieto postupy sa môžu vykonávať ambulantne, ale domáca liečba si vyžaduje osobitnú disciplínu a zodpovednosť pacienta. Predpísané postupy nemožno zanedbať, je potrebné pravidelne konzultovať s lekárom a podľa potreby upraviť liečebný režim.

  Ľudové liečivá na rozdrvenie kĺbov

  Úradné lieky neodporúčajú spoliehať sa na alternatívne metódy liečby ani v počiatočných štádiách patológov. Hlavné ošetrenie môžu dopĺňať rôzne masti, drviny a obklady na báze prírodných prísad, ale nie ich úplne nahradiť. Liečivé rastliny, včelárske produkty často spôsobujú alergické reakcie. Toto by ste si mali pamätať aj predtým, ako začnete experimentovať s improvizovanými prostriedkami bez súhlasu lekára.


  V ľudovom lekárstve existujú stovky receptov na liečbu drví v kĺboch, ale tie nie sú schválené úradným lekárstvom
  .

  Napriek tomu existuje množstvo receptov, ktoré sa odovzdávajú z generácie na generáciu, a ak sa domnievate, že recenzie veria, zbavte sa artikulárnej chrumky a obnovte funkciu nohy. Tu sú tri najpopulárnejšie:

  • Masť z medu a glycerínu. V jedlách odolných voči teplu musíte z rovnakých častí kombinovať roztok glycerínu, prírodného medu, alkoholu a jódu. Zmes sa zahrieva vo vodnom kúpeli, ktorý sa používa na drhnutie kĺbov pred spaním.
  • Olive Compressolej. Päť veľkých lyžičiek olivového oleja bez vône sa zmieša so šťavou z polovice citróna. Výsledná emulzia sa pred spaním vtiera do boľavého kolena, po čom sa v teple zabalí do nohy a položí sa pod prikrývku.
  • Odvar šišky. Tento nápoj by sa mal konzumovať v polovici pohára na lačný žalúdok ráno a večer dva týždne. Pripravuje sa takto: umyte kužele jedľa, vložte do hrnca, nalejte vriacu vodu, zapálte a štvrť hodiny varte. Potom vyberte z tepla, prikryte ho a nechajte vylúhovať, kým nebude úplne vychladený. Proporcie - pol pohára vody pre každú ranu. Vývar musíte piť čerstvý, nestojí za to ho uchovávať dlhšie ako jeden deň ani v chladničke, pretože produkt stráca svoje liečivé vlastnosti.

  Je možné zbaviť sa nepríjemnej krízy v kolenách a zabrániť závažnejším patologickým stavom, ak konáme kompetentne a dôsledne. Najjednoduchším preventívnym opatrením je kontrola zaťaženia spojov. Je tiež dôležité pamätať na vyváženosť.

  Zhrnutie:Výživa a cvičenie tresky a skríningu. Po 40 rokoch s genetickou predispozíciou na kĺbové patológie musíte najmenej raz ročne podstúpiť prehliadku u ortopeda alebo reumatológa. Ak sa začnú akékoľvek negatívne zmeny v kĺbových štruktúrach, budú zistené včas a bezpečne, urp v kolenných kĺboch ​​sa tak nikdy nevyskytne. Príčiny nepríjemných zvukov a pocitov môžu byť fyziologické a priamo neohrozujú ľudské zdravie. Ale ak kolená tiež bolí, keďdrepy, mali by ste sa čo najskôr poradiť s lekárom a začať liečbu. Takto sa prejavujú najnebezpečnejšie artikulárne patológie, ktoré môžu bez liečby viesť k strate mobility a zdravotnému postihnutiu. Čo robiť v takejto situácii, povedzte terapeutovi, ortopédovi, neurológovi alebo reumatológovi.