Spôsoby odstránenia uzamknutého súboru alebo priečinka

Pravdepodobne každý začínajúci užívateľ čelil nasledujúcemu problému viackrát - nie je možné odstrániť žiadny súbor. Podobná situácia sa môže vyskytnúť, ak disk vyčistíte od nepotrebných súborov a priečinkov alebo odstránite nainštalované programy.

Ak sa pokúsite odstrániť takýto súbor, systém zobrazí správu, že akciu nie je možné vykonať, pretože je otvorená v ľubovoľnom programe alebo je zaneprázdnená iným procesom. Okamžite je potrebné uviesť, že priečinok nemožno odstrániť iba v prípade, že obsahuje neodstránený súbor.

Prvá vec, ktorú treba v tomto prípade urobiť, je ukončiť všetky otvorené programy a skúsiť ich odinštalovať znova. Sú chvíle, keď je jednoducho zaneprázdnený nejakým open source programom.

Ak to nepomôže, môžete použiť jednu z niekoľkých metód:

  • Bez použitia špeciálneho softvéru
  • Používanie bootovacieho disku
  • Používanie bezplatného programu Unlocker.

Je potrebné pamätať na to, že vymazanie súborov môže byť nebezpečné a môže mať vplyv na výkon systému.

Odstránenie bez použitia špeciálnych programov

Vo väčšine prípadov, keď sa súbor neodstráni, v oznámení o tom sa tiež uvádza, ktorý proces ho „berie“. V takom prípade musíte tento proces zakázať.

Na tento účel musíte v správcovi úloh tento proces nájsť a úlohu odstrániť.

Ak sa súbor používa v procese prieskumníka,potom musíte spustiť príkazový riadok, spustiť správcu úloh, odstrániť úlohu prieskumníka, do príkazu zadať príkaz del a zadať úplnú cestu k súboru. Potom odišiel do dôchodku.

Ďalej v okne Správca úloh vyberte príkaz „Súbor“, potom „Nová úloha“ a do otvoreného okna zadajte „explorer.exe“.

Vymazanie pomocou zavádzacieho disku

Ďalším spôsobom, ako odstrániť zamknutý súbor, je použitie LiveCD stiahnutím z inštalačného disku alebo jednotky Flash. Pomocou tejto aplikácie môžete použiť buď bežné grafické rozhranie operačného systému alebo príkazový riadok. V takom prípade by ste mali venovať pozornosť skutočnosti, že pri zavádzaní z takejto jednotky môžu byť počítačové disky označené úplne odlišnými písmenami.

Ak chcete zistiť, či je vybratá správna jednotka, musíte použiť príkaz dir c:, ktorý zobrazí zoznam všetkého, čo je na jednotke C :.

Vymazanie pomocou Unlockera

Pomocou tohto programu je najobľúbenejší spôsob odstránenia priečinka alebo súboru, ktorý nemožno odstrániť. Táto popularita je spôsobená tým, že je zadarmo a spoľahlivá.

Použitie tohto programu je veľmi jednoduché a intuitívne. Po inštalácii stačí otvoriť kontextovú ponuku uzamknutého súboru a v ňom vyberte možnosť Odomknúť. Ďalej sa otvorí nové okno, v ktorom musíte vybrať príkaz „odstrániť“ a kliknúť na tlačidlo „OK“.

Keď používate prenosnú verziu, po jej spustení v okne, ktoré sa otvorí, vyberte požadovaný priečinok alebo súbor, kliknite na tlačidlo „Odstrániť“.

Ako Unlocker fungujePrvým spôsobom, ako odstrániť uzamknutý súbor, je odstránenie procesu, ktorý ho blokuje. Medzi výhody tejto metódy - všetko sa robí jednoduchšie a rýchlejšie, program môže dokonca nájsť proces skrytý pred používateľom.