Spôsoby odstránenia súborov z jednotky C

Nedostatok miesta na jednotke C je jedným z najbežnejších problémov. Dôvodom však nie je objem jednotky, ale zvláštnosť fungovania systému Windows. V priebehu inštalácie, odinštalovania, aktualizácie softvéru, surfovania po internete a tiež vytvorenia určitých nastavení sa v útrobách systémového oddielu vytvárajú dočasné súbory - „softvérový odpad“. S každým pracovným dňom počítača ich počet rýchlo rastie av krátkom čase môže dosiahnuť niekoľko gigabajtov.

V súlade s tým musí používateľ vymazať súbory a priečinky s nízkou hmotnosťou a zmenšiť potrebný priestor oddielu. Inak príde čas, keď nebude schopný nainštalovať ani malý program s niekoľkými desiatkami kilobajtov. Bohužiaľ, toto je realita!

Aby sa zabránilo takýmto situáciám, pravidelne odstraňujte nahromadené digitálne nevyžiadané z jednotky C!

Je možné vykonať „čistenie“ systému rôznymi spôsobmi: pomocou štandardných nástrojov Windows aj pomocou špeciálnych programov.

Selektívne čistenie (ručne)

Táto možnosť je dobrá, ak chcete odstrániť iba obsah priečinka Temp (kontajner na ukladanie dočasných súborov) alebo skupinu objektov v ľubovoľnom adresári. Samozrejme za predpokladu, že disk bol nedávno vyčistený.
1. Operačný systém nakonfigurujeme tak, aby sa zobrazovali skryté priečinky:

 • kliknite na tlačidlo „Štart“ (ikona Windows vľavo dole) a kliknite na „Ovládací panel“ (zoznam možností na pravej strane panela);
 • v ponuke, ktorá sa otvorí, v nastaveniach„Zobraziť“ (v hornej časti okna) vyberte režim zobrazenia „Veľké ikony“;
 • nájdite možnosť „Možnosti priečinka“ a otvorte počítač s myšou;
 • otvorte kartu „Zobraziť“ a v skupine „Rozšírené nastavenia“ v časti „Skryté priečinkové súbory“ povolte prepínač oproti nastaveniam „Zobraziť skryté ...“;
 • aktivujte vybraný typ displeja pomocou tlačidiel „Použiť“ a „OK“.

Teraz sa najskrytejšie rohy systému súborov skryjú pred vašimi očami!

2. Pomocou zabudovanej funkcie Windows sa zbavíme neporiadkov.

Postupujeme podľa situácie:

 • ak potrebujete odstrániť iba jeden súbor, kliknite naň pravým tlačidlom myši az kontextovej ponuky vyberte príkaz Odstrániť;
 • , ak existuje niekoľko súborov selektívne z určitej skupiny, vyberte ich pomocou LC myši a podržte kláves Alt. A potom analogicky ako v predchádzajúcom prípade aktivujte zodpovedajúcu funkciu z kontextového menu;
 • , ak je skupina súborov umiestnená vedľa seba - uveďte hranice zoznamu odstránených objektov: kliknutím a podržaním klávesu SHIFT kliknite na tlačidlo myši, zvýrazní sa prvý súbor a posledný (zatiaľ čo všetky ostatné objekty medzi nimi sú zvýraznené). Ďalej umiestnite kurzor myši na súbory, kliknite pravým tlačidlom myši na ponuku a použite funkciu „odstrániť“.

Rady!Ak je veľkosť odstránených objektov veľká - viac ako 0,5 - 1 GB, zlikvidujte ich obtokom. Jednoducho sa tam jednoducho nezmestia. Áno, a slabé počítače pri likvidácii „ťažkého odpadu“ môžu upadnúť. V tejto chvílivymazanie, stlačte „Shift“ alebo použite klávesovú skratku „Shift“ + „Del“. Potom systém podá ďalšiu žiadosť o nenahraditeľné zničenie.

Vymazanie oddielu pomocou systémového nástroja

Mechanizmus na vyčistenie miesta na disku Windows pri prvom volaní užívateľa nezávisle vyčistí to, čo sa nazýva „žiadny hluk a prach“. Táto metóda je zvlášť vhodná pre začiatočníkov - minimálnym rizikom je odstránenie niečoho užitočného a vypnutie OS.

1. Prejdite na „Štart“, do vyhľadávacieho riadku napíšte „vymazať disk“. V hornej časti panela v zozname „Programy“ sa zobrazí pomocná skratka s rovnakým názvom. Kliknite naň.

2. Po aktivácii program prehľadá systémovú oblasť a zobrazí nepotrebné súbory.

3. Po dokončení kontroly (sledujte lištu postupu) sa otvorí okno s analytickými údajmi. Pozorne si prečítajte tieto informácie:

 • venovať pozornosť tomu, do akej miery môže nástroj uvoľniť miesto na disku;
 • preskúmajú opis kategórií súborov, ktoré je možné vymazať, a koľko „vážia“;
 • , aby ste sa podrobnejšie zoznámili s postupom automatického čistenia, otvorte pomocník „Ako funguje čistenie ...“;
 • začiarknite políčka vedľa objektov, ktoré sa majú z disku odstrániť. Skontrolujte „Dočasné súbory“. Ak sa vyžaduje globálne čistenie, vyberte všetky kategórie;
 • Kliknite na tlačidlo „OK“.

Automatické čistenie pomocou CCleaner Professional

Nástroj CCleaner je skutočne profesionálny „čistič“ systému. ČistíPrieskumník systému Windows, systémové adresáre, kôš, dočasné súbory prehliadača a mnoho ďalších softvérových kecy.

 1. Nainštalujte a spustite program. Vyberte položku ponuky „Čistenie“.
 2. ​​
 3. Vyberte objekty, ktoré sa majú analyzovať (začiarknite políčka v zozname napravo od hlavnej ponuky).
 4. Aktivujte funkciu „Analýza“ a potom „Vyčistiť“.

To je všetko, čo musíte urobiť pre rozšírenie voľného priestoru C!

Čo ak sa súbor alebo priečinok neodstráni?

Priradiť tento problém osobitným pomocným programom. Vedia, ako správne pozastaviť ovládače, systémové aplikácie a programy, ktoré „zastavia“ štandardný postup čistenia.

Takže ak sa súbory neodstránia, použite jeden z nasledujúcich programov (mnohí používatelia považujú tieto produkty vo svojej funkčnej triede za najlepšie).

LockHunter

1. Aktivujte nástroj.

2. Do vyhľadávacieho poľa zadajte názov objektu, ktorý nemožno odstrániť. Alebo použite Prieskumník OS: kliknite na tlačidlo napravo od riadku „...“ a vyberte z ponuky typ objektu, ktorý chcete odstrániť (súbor, priečinok, ovládač).

3. Nájdite objekt a kliknite naň (pravým tlačidlom myši) na ňom. V ponuke, ktorá sa otvorí, vyberte funkciu „Čo je uzamykanie ...?“.

4. Panel LockHunter zobrazí cestu k objektu a informácie o procese, ktorý blokoval jeho odstránenie.

5. Stlačte príkaz „Delete It!“ A „tvrdohlavý súbor“ zo systému natrvalo zmizne.

Unlocker

Unlocker funguje ako zázrak.Napriek svojej malej veľkosti je tento program veľmi užitočný. A navyše - má pohodlné rozhranie.

 1. Spustite program.
 2. Vyberte objekt, ktorý plocho odmieta opustiť systém, počítač s myšou.
 3. Kliknite na ponuku „Unlocker“, ktorá sa otvorí.

Tri kroky a problém je vyriešený!

Tipy pre budúcnosť

 • Dajte pozor na priestor v oddiele C.
 • Pravidelne ho čistite. Včasné „čistenie“ ďalej zvyšuje úroveň bezpečnosti systému. Ako viete, veľa vírusov a červov sa „usadí“ v priečinku Temp.
 • A pamätajte! Počítač potrebuje náležitú starostlivosť - technický, softvér. Túto požiadavku dodržiava tak, že vždy citlivo reaguje na príkazy používateľa a využíva svoj výkon procesora na 100%.

Veľa šťastia a úspechu pre vás a váš počítač, milí čitatelia!