Ro statin

Obsah

  Používanie statínov je sporným problémom. V súčasnosti sa veľké lekárske kongresy a kongresy diskutujú o vymenovaní statínov, najmä rosuvastatínu. Droga Ro-statín je jedným z najpopulárnejších predstaviteľov rosuvastatínu.

  Je možné liek používať dlho a v akých dávkach, aké sú jeho vedľajšie účinky a bezpečnosť pri používaní - to všetko je predmetom podrobnej štúdie. Je však nesporné, že Ro-statín pomáha pacientom s vysokým obsahom cholesterolu a je prevenciou kardiovaskulárnych ochorení.

  Indikácie

  Použitie Ro-statínu má najširšie náznaky. Je to predovšetkým kvôli skutočnosti, že vysoká hladina cholesterolu v krvi je už prítomná v mnohých kardiovaskulárnych patológiách alebo hrozí, že sa takéto porušenie vyvinie. Preto sú statíny predpisované ako liek a ako jeden zo spôsobov, ako zabrániť vysokej hladine cholesterolu v krvi.

  Jednoznačné použitie Ro-statínu je uvedené pre:

  • akútny koronárny syndróm;
  • chronické koronárne srdcové ochorenie;
  • arteriálna hypertenzia;
  • diabetes mellitus 2. typu;
  • chronické ochorenie obličiek;
  • prechodné útoky;
  • vysoké vaskulárne riziko;
  • ischemická mozgová príhoda;
  • zhoršil metabolizmus lipidov pri vysokej hladine cholesterolu v krvi.

  Tietoindikácie sú jednoznačné a lekári môžu odporučiť použitie statínov u pacientov s takýmito chorobami. Dnes sa zvažuje možnosť použitia Ro-statínu na patológie spojivového tkaniva, chronické zlyhanie srdca, aortálnu stenózu.

  DÔLEŽITÉ!Ro-statín je obmedzený na použitie u jedincov s chronickým srdcovým zlyhaním, kde lipoproteíny s nízkou hustotou môžu spôsobiť nepriaznivý výsledok.

  Kontraindikácie

  Rovnako ako všetky lieky, aj Ro-statín má obmedzenia v jeho použití. Kapsuly lieku v dávke 5, 10 a 20 mg sa nemôžu užívať v nasledujúcich prípadoch:

  Odporúčame prečítať si: Ako odstrániť cholesterol z krvi
  • ak je pacient precitlivený na účinnú látku;
  • v akútnej fáze ochorenia pečene, sprevádzané zvýšením krvných transamináz viac ako trikrát vyššie ako je obvyklé;
  • obličková patológia, pri ktorej je kreatínkináza menej ako 30 ml za minútu;
  • pri diagnostike pacienta s myopatiou;
  • súbežne s cyklosporínom;
  • u detí a dospievajúcich mladších ako 18 rokov;
  • u tehotných žien a matiek počas dojčenia;
  • v prípade vysokého rizika myotoxických komplikácií;
  • , ak má pacient neznášanlivosť laktázy alebo malabsorpciu glukózy-galaktózy.

  Kapsuly v dávke 40 mg účinnej látky sa nemôžu používať s individuálnou citlivosťou súčasne s užitímcyklosporín, so zvýšením transamináz a kreatínkináz nad 60 ml za minútu, s hypotyreózou, prítomnosťou anamnézy pacienta alebo rodinnej anamnézy svalových patológií. Je zakázané používať na pozadí konzumácie alkoholu spolu s fibrátmi a intoleranciou laktázy.

  Vlastnosti

  Použitie Ro-statínu má svoje vlastné vlastnosti. Táto skupina liekov je úplne nová, preto nie všetci lekári odporúčajú svojim pacientom statíny, uprednostňujúc predpisovanie klasických metód liečby, diétu, ktorú pacienti nie vždy dodržiavajú, a preto prináša v liečbe pomerne skromné ​​výsledky. Rozbiť hlavné mýty o použití Ro-statínu.

  Prvá a najdôležitejšia vec, ktorú sa lekári obávajú, sú vysoké dávky lieku. Ro-statín a ďalšie statíny sa pôvodne používajú v dávke 10 mg. Väčšina pacientov potrebuje iba jednu tabletu na kontrolu hladiny cholesterolu.

  Zároveň je maximálna povolená dávka 80 mg. Obrázok osemkrát vystrašuje mnohých lekárov a náročných pacientov, ktorí potrebujú postupné znižovanie Ro-statínu v cholesterole, nie je predpísané. To je zásadne nesprávne. Vysoká dávka Ro-statínu nie je pre pacientov nebezpečná, ale pomôže normalizovať hladinu cholesterolu, aj keď sa niekoľkokrát zvyšuje.

  Druhý mýtus sa týka karcinogenity Ro-statínu. Štúdie ukázali, že nielen Ro-statín, ale celá skupina statínov nie je príčinou rakoviny v ľudskom tele. Súčasne statíny niezvýšiť úmrtnosť na iné choroby, ktoré priamo nesúvisia s kardiovaskulárnym systémom. Rosuvastatín tiež nie je príčinou zhoršenia účinnosti, ktorého sa muži boja.

  Liek Ro-statin sa neodporúča len na poškodenie pečeňového parenchýmu, ako aj počas tehotenstva a laktácie. S užívaním Ro-statínu by ste sa nemali báť - je úplne bezpečné brať tento liek pri kontrole krvných transamináz. Preto sa dnes diskutuje o odporúčaní nízkych dávok Ro-statínu a iných liekov tejto skupiny pre pacientov vo veku 30 až 55 rokov s cieľom predchádzať kardiovaskulárnym chorobám a predovšetkým ateroskleróze.

  Komplikácie

  Použitie Ro-statínu po dlhú dobu je celkom logicky spojené s takou otázkou, ako sú možné komplikácie počas dlhodobej liečby statínmi. Ako je uvedené vyššie, dlhodobé používanie statínov podľa výsledkov výskumu nevyvoláva v tele komplikácie. Skupina lekárov popularizujúcich obmedzené použitie Ro-statínu naznačuje možnosť vzniku poškodenia funkcie pečene a svalových abnormalít, čo je podľa ich názoru jednoznačne spojené s užívaním statínov.

  Pri užívaní Ro-statínu je dôležité monitorovanie AST a ALT.

  Štúdie lekárov potvrdzujú a uznávajú možnosť rozvoja poškodenia pečene, percento možného vývoja takýchto odchýlok je však extrémne nízke. U väčšiny pacientov sa vôbec nevyskytuje a vývoj zlyhania pečene sa ďalej zhoršujepozadie použitia Ro-statínu je zriedkavý výskyt.

  Aby použitie Ro-statínu nevyvolalo závažné abnormality a nespôsobilo narušenie funkcie pečene, lekárom sa odporúča, aby pred liečbou Ro-statínom stanovili hladinu pečeňových transamináz v krvi. V budúcnosti sa počas liečby liekom monitoruje každý týždeň a ak sa hladina transamináz zvýši trikrát alebo viackrát na dva týždne, lekárom sa odporúča znížiť dávku Ro-statínu a ak sa transaminázy opäť zvýšia, liek sa úplne zruší.

  Aby sa predišlo poškodeniu pečene, lekári neodporúčajú Ro-statín pacientom s:

  • cholestáza;
  • patológie parenchýmu pečene;
  • exacerbácia hepatálnych patológií.

  Pokiaľ ide o myopatiu, ďalšou komplikáciou pri užívaní statínov je, keď sa objavia prvé príznaky, lekári naklonení Ro-statínu zrušiť. Medzi prejavy komplikácie je možné uviesť vysokú hladinu kreatínkinázy, hmatateľnú svalovú slabosť (problém spočíva v vystupovaní zo stoličky, stúpaní po schodoch, držaní zábradlia), myalgii rôznych stupňov a rabdomyolýze ako extrémnom stupni poškodenia svalového tkaniva.

  Lekári poznamenávajú, že pokyny na použitie Ro-statínu naznačujú možné tri až päť percent, pri ktorých sa pri odoberaní statínov vyskytujú problémy so svalovým tkanivom. V skutočnosti je toto číslo vyššie a pohybuje sa od 5 do 10 percent. Spravidla si všimneme, že pri užívaní Ro-statínu je rabdomyolýza veľmi zriedkavákomplikácií, ale nemožno ich zanedbávať a ďalšie porušenia.

  Keď sa objavia príznaky myopatie, lekári zrušia Po-statín a ak príznaky zmiznú po niekoľkých dňoch, predpokladá sa, že sú spôsobené užívaním Ro-statínu. Aj keď u niektorých pacientov môže myopatia po niekoľkých mesiacoch zmiznúť. Z tohto dôvodu lekári pred vymenovaním Ro-statínu poučujú pacientov o tom, ako sa majú správať, keď sa objavia prvé príznaky svalovej slabosti. Keď sa hladina kreatínkinázy zvýši na 5 jednotiek, analýza sa opakuje a keď indikátor dosiahne 10 jednotiek, Po-statín sa zruší.

  POMOC!Keď sa zistia prvé príznaky myalgie, pacientom sa odporúča, aby prestali užívať Ro-statín na tri dni alebo významne znížili dávku lieku.

  Ak sa tablety nezlepšia, predpisujú sa analógy. Náhradnou možnosťou môže byť atorvastatín 5 mg dvakrát týždenne alebo Rosuvastatín 2,5 mg dvakrát týždenne. Je možné použiť guľkovú terapiu s režimom jeden mesiac a trojmesačná prestávka, ale v každom prípade sa u každého pacienta študuje jeho vlastná schéma možnej náhrady Ro-statínu.

  Aby liečba Ro-statínom nevyvolala komplikácie, lekári odporúčajú dynamické monitorovanie niektorých ukazovateľov. Mimoriadne dôležitý je rutinný krvný test na:

  • transaminázy;
  • kreatínkináza;
  • hladiny cholesterolu na vyhodnotenie výsledkov liečby.

  Odporúča sa sledovať transaminázy každé dva týždne, ak existuje podozreniezvýšiť možnú týždennú kontrolu. Pri absencii vedľajších účinkov sú transaminázy stanovené pred liečbou, dva týždne po liečbe a potom každé tri mesiace pri dlhodobej liečbe.

  Pokiaľ ide o kreatínkinázu pri užívaní Ro-statínu, lekári neodporúčajú, aby sa tento ukazovateľ povinne monitoroval iba v prítomnosti myalgie, ale ako ukazuje prax, tento skríning nebude pri predpisovaní statínov zbytočný, pretože existuje riziko možných komplikácií.

  Opis

  Ro-statín je dostupný vo forme kapsúl. Hlavnou účinnou látkou je rosuvastatín vápenatý. Dávky liečiva sú 5 mg, 10 mg, 20 a 40 mg. Ďalej liek zahrnuje monohydrát laktózy, mikrokryštalickú celulózu, oxid kremičitý, stearát horečnatý, povidón, oxid titaničitý. Zloženie obalu kapsuly je prevažne vyrobené zo želatíny s prídavkom rôznych farbív.

  Použitie Ro-statínu s inými drogami vyžaduje konzultáciu s lekárom.

  Obsah kapsuly je zmesou granulovaného prášku. Liek je biely alebo žltkastý. Sú možné hrudky, ktoré sa ľahko drvia. Droga patrí do skupiny statínov selektívneho pôsobenia. Hlavným účinkom lieku je zníženie cholesterolu v ľudskom tele.

  Účinok rosuvastatínu sa vyskytuje najmä v pečeni, kde sa prekurzor cholesterolu mevalonátu objavuje v dôsledku chemických reakcií. A tiežrosuvastatín je schopný ovplyvňovať lipoproteíny s nízkou hustotou.

  Liek vyvoláva v pečeni výskyt ďalších receptorov na príjem LDL. V dôsledku tohto procesu klesá hladina syntézy lipoproteínov s veľmi nízkou hustotou, čo tiež prispieva k akumulácii cholesterolu v krvi a jeho ukladaniu na stenách krvných ciev. Súbežne s týmto procesom sa znižuje koncentrácia triglyceridov, ale zvyšuje sa hladina lipoproteínov s vysokou hustotou.

  Účinok rosuvastatínu je možné pozorovať už na konci prvého týždňa po dennom použití. Na konci druhého týždňa podania liečivo akumuluje takmer 90% potenciálneho terapeutického účinku. Maximálna akumulácia sa dosiahne na konci prvého mesiaca prijatia a je udržiavaná na stále vysokej úrovni počas celého obdobia prijímania.

  POMOC!Charakteristickým rysom rosuvastatínu je, že je účinný u pacientov s diabetes mellitus 2. typu.

  Liek je pri cukrovke tolerantný a nespôsobuje jeho užívanie vedľajšie účinky. Účinok lieku sa neznižuje ani pri najnižšej dávke 10 mg, ale ak je to potrebné, lekári môžu predpísať 20 mg alebo dokonca 40. Liek je k dispozícii na lekársky predpis.

  Po požití sa maximum z kapsuly dosiahne po piatich hodinách a biologická dostupnosť lieku je 20%. Rosuvastatín sa väčšinou viaže na albumín. Vylučovanie metabolitov črevamiasi po 19 - 20 hodinách. Preto je potrebné užiť tabletu ro-statínu raz denne. Farmakokinetika nie je prakticky ovplyvnená renálnou a hepatálnou insuficienciou.

  Recenzie

  Pacienti používajúci statíny zanechávajú na fórach rôzne recenzie, vrátane drog Ro-statínu. Odporúčame vám, aby ste sa s niektorými z nich zoznámili:

  Elena, 40 rokov:

  „Kúpim statíny pre svojho otca, predpisovali mi ich vo veku 63 rokov kvôli zvýšeniu hladiny cholesterolu. krv a hrozba rozvoja aterosklerózy. Trvá im viac ako šesť mesiacov, efekt je taký. Cítila sa lepšie, dýchavičnosť zmizla, slabosť a závraty zmizli. Ro-statin ďalej pokračujeme. ““

  Andrei Nikolaevič, 47 rokov:

  „Majú vysoký cholesterol a od dospievania sú obézni. Po dlhú dobu pre mňa nemohli vyzdvihnúť tabletky, vždy, keď som bol na diétach, ale bezvýsledne. Statíny mi tiež nevyhovujú. Ro-statín relatívne dobre tolerujem, štandardné dávkovanie 10 mg vyvolalo komplikácie. Teraz pijem ľahkú verziu - 5 mg dvakrát týždenne. Tolerancia je síce normálna, ale cholesterol neklesá tak, ako by sme chceli. I naďalej sa liečim. “

  Tatyana Sergeevna, 58 rokov:

  „Som diabetik so skúsenosťami a bolo pre mňa ťažké zvoliť lieky na normalizáciu cholesterolu. Mnohé z nich vyvolali zlé zdravie, a tak som sa snažil kontrolovať cholesterolovú stravu. Minulý rok lekár radil statínom. Atorvastatín sa prvý krát užil, alekvôli slabému účinku lekár nahradil Ro-statín. Dávka 10 mg dokonale reguluje môj cholesterol. “

  Najdôležitejšie

  Liek Ro-statín patrí do kategórie statínov s účinnou látkou rosuvastatín. Tento nástroj pomáha normalizovať hladiny cholesterolu a odporúča sa na systematické používanie u pacientov s rizikom vzniku aterosklerózy v dôsledku hypercholesterolémie. Zvyčajne je dobre tolerovaný pacientmi a v štandardnej dávke 10 mg a nevyžaduje zvýšenie. U niektorých pacientov je dávkovanie upravené v závislosti od dynamiky a tolerancie lekárom nahor alebo nadol. Užívanie lieku vyžaduje sledovanie biochemických krvných parametrov, konkrétne hladiny transaminázy a kreatínkinázy.