Rehabilitácia po artroskopii kolena

Obsah

  Zotavenie po artroskopii kolenného kĺbu po operácii nie je o nič menej dôležité ako samotná operácia. Účinnosť akéhokoľvek zásahu do značnej miery závisí od toho, do akej miery bude pacient spolupracovať s lekárom. Je dôležité dodržiavať všetky odporúčania, a to nielen pred podujatím a jeho procesom. Po artroskopii je meniskus tiež príliš skoro na to, aby sa uvoľnil. Práca pokračuje, alebo sa len začína, komplexné zaobchádzanie s chorým kĺbom má ďaleko od konca.

  Čo je rehabilitácia po operácii kolena, prečo je taká dôležitá, čo treba urobiť, aby sa urýchlil proces obnovy funkcií kĺbov a končatín, a čo sa absolútne nedá urobiť - to všetko podrobne nižšie. A na konci článku nájdete aj recenzie pacientov, ktorí už podstúpili operáciu kolenného kĺbu a podstúpili rehabilitáciu. Ich odporúčania budú užitočné pre všetkých, ktorí stále majú artroskopiu menisku kolenného kĺbu.

  Na porovnanie:Artroskopia kolena je modernou metódou na diagnostiku a chirurgické ošetrenie kĺbových prvkov. Operácia sa týka minimálne invazívneho, poškodenie tkaniva počas udalosti je minimálne. Ak sa po jeho zavedení vyskytnú komplikácie, potom sám pacient, ktorý porušil pooperačný režim, je zodpovedný za 90%.

  Pooperačné obdobie - čo sa stane v prvých 2 - 3 dňoch

  Artroskopia je súhrnný pojem, ktorý sa môže použiť na určenie najrozmanitejšíchoperácie. Artroskopia je diagnostická, chirurgická a rehabilitačná. Závisí to od toho, aké činnosti sa vykonali a ako dlho bude trvať zotavenie po artroskopii kolenného kĺbu. Napríklad, ak ste práve chceli vyšetriť kĺbovú dutinu a urobiť punkciu, pacient sa bude môcť vrátiť domov do 15 hodín po zákroku. Ak sa však vykonala resekcia meniskovej artroplastiky alebo PKS, nemocnica bude musieť zostať 2 až 3 dni.

  Čo sa stane počas tohto časového obdobia?

  Odporúčame vám prečítať si: Diagnostická artroskopia
  • Ihneď po dokončení operácie lekár podá injekciu liečivo do kĺbovej dutiny, ktorá odstraňuje opuchy, zabraňuje zápalu a chráni tkanivo chrupavky. Zvyčajne je to Fermatron. Na rýchlu obnovu kĺbových štruktúr po artroskopii sa odporúča zadať ju štyrikrát v intervaloch siedmich dní.
  • Ďalej sa môžu intravenózne podávať lieky proti bolesti, protizápalové a antibakteriálne látky - zabraňuje sa tým infekciám rán a kĺbovej dutiny a zmierňuje bolesť.
  • Antikoagulanciá sa podávajú na zabránenie vzniku krvných zrazenín. Odporúča sa pokračovať v intravenóznom podaní ďalších 7 dní.
  • Potom sa na vpichy umiestnia stehy a na vrch sa umiestni sterilný obväz. Podľa indikácie môže byť kĺb tiež imobilizovaný sadrovou dlahou.
  • Ďalej je pacient prepravený na pooperačné oddelenie, kde zostane dve - tri hodiny -do konca pôsobenia anestézie.
  • Odporúča sa, aby sa pod chodidlo umiestnila rolka alebo vankúš tak, aby bola vo zvýšenej polohe - zníži sa tým prietok krvi a opuch končatiny. V prvých 15 hodinách po operácii potrebuje kĺb úplný odpočinok. Je dovolené aplikovať ľad na koleno každú hodinu - to tiež znižuje bolesť a opuch.
  • Ak sa vykonala plastická chirurgia krížového väzu, kĺb sa upevnil špeciálnou ortézou na pántoch v ohnutom stave v uhle 20 stupňov.
  • Na druhý deň sa zvyšuje motorická aktivita. Pacient by mal vstať a chodiť po oddelení, musíte začať vykonávať cvičenia. Najprv lekár vyšetrí nohu, odstráni dlahu zo sadry a odstráni obväz. Punkcie sa ošetria antiseptickým prostriedkom a utesnia sa náplasťou. Cvičebná terapia v tomto štádiu zotavovania spočíva v napätí a relaxácii svalov končatiny. Zaťaženia sú stále kontraindikované.
  • Nasledujúci deň začnú vykonávať jemnú masáž končatín a pre cvičenia domácej fyzioterapie sa vyvíja sada cvičení.
  • Rany sa obvykle uzdravia do tejto doby a pacient môže ísť domov. Aby sa predišlo embólii a trombóze, lekár odporučí použitie elastického obväzu alebo kompresného úpletu.

  V prvý deň sa na operované koleno každou hodinu aplikuje ohrievač ľadu na zníženie bolesti a opuchov

  Dôležité!Nedodržanie pravidiel prípravy na operáciu alebo porušenie techniky na jej vykonanie môže spôsobiť rôzne komplikácie.vedľajšie účinky. Ak pacient prepustil z nemocnice na vlastnú zodpovednosť pred uplynutím 3 odporúčaných dní, je dôležité starostlivo monitorovať stav nohy a celkový stav domu. Ak sa na prvý pohľad objavia aj nevinné atypické príznaky, mali by ste sa okamžite vrátiť na kliniku.

  Aké komplikácie sa môžu vyskytnúť po prepustení

  Artroskopia kolenného kĺbu je minimálne invazívnym spôsobom chirurgického zákroku, komplikácie však nie sú vylúčené. Riziko vzniku vedľajších účinkov sa zvyšuje, ak pacient zanedbáva odporúčania lekára alebo ak sám lekár vykonáva svoje povinnosti v zlej viere. Niekedy sám pacient nevie o existujúcich kontraindikáciách, kvôli ktorým môžu vzniknúť komplikácie. Aké príznaky a podmienky môžu predstavovať:

  • Nauzea, zvracanie, paréza, rozmazané vedomie, poruchy reči ako následky anestézie - nastanú, ak sa anestézia nevykonala na lačný žalúdok, pacient má individuálnu neznášanlivosť na anestetikum alebo bola jeho dávka nesprávne vypočítaná.
  • Poškodenie popliteálnych tepien alebo žíl - nedbanlivosť lekára s rozsiahlymi léziami kĺbových prvkov.
  • Hemartróza je hromadenie krvi v kĺbovej dutine, zvyčajne sa poznamenáva, že ak pacient užíval lieky, ktoré ovplyvňujú zrážanie krvi pred operáciou, pili alkohol alebo údili, lekár túto operáciu vykonal nesprávne.
  • Artritída alebo synovitída - zápalové procesy v kĺboch ​​spôsobené infekciou počas chirurgického zákroku alebopo nej.
  • Natiahnutie a uvoľnenie väzov a šliach.
  • Strata citlivosti. Obidva posledné body sú dočasné a postupne o niekoľko týždňov pominú.
  • Trombóza veľkých ciev dolných končatín.

  Hemartróza a synovitída sú najčastejšie komplikácie artroskopie vykonávané nesprávne
  .

  Komplikácie sa eliminujú buď pomocou liekov, alebo opakovaným zásahom - punkcia odstraňuje krv a tekutinu z kĺbovej dutiny, po ktorej sa podávajú antibakteriálne a protizápalové lieky. V každom prípade je nutná konzultácia s lekárom.

  ​​

  Pozor!Pacient nie je prepustený z kliniky, ak sa zistí aspoň jeden z uvedených javov. Aj mierne zvýšenie teploty, bolesti a opuchu druhý alebo tretí deň po zákroku sú dôvodom na oneskorené prepustenie.

  Čo sa stane doma po prepustení

  Obdobie rehabilitácie po štandardnom zásahu bude trvať najmenej ďalšie tri týždne. Ak bola artroskopická operácia vážna a dlhá, sprevádzaná komplikáciami, potom uzdravenie kĺbu po odstránení zničených prvkov a artroplastike môže trvať 1,5–2 mesiace. V takom prípade dôjde k úplnému zotaveniu za 4-6 mesiacov. Počas uvedeného obdobia by sa mal pacient nielen riadiť všetkými lekárskymi odporúčaniami, ale mal by sa pravidelne zúčastňovať fyzického vyšetrenia na sledovanie rehabilitačnej liečby.


  Aby sa zabránilo náhodnémupreťaženia operovaného kĺbu musí pacient zvládnuť barle

  Čo by mal pacient urobiť, aby maximalizoval tento proces, ale nepoškodil jeho zdravie:

  • od prvého dňa po prepustení pravidelne vykonávai cvićenia odporúćané pre vývoj kolenného kĺbu;
  • Neznižujte sa sami: ak sa kĺby počas tréningu začínajú bolieť, objaví sa nepohodlie, mali by ste sa obrátiť na inštruktora, opraví komplex cvičení a overí správnosť ich vykonávania;
  • sa naučia správne chodiť. Áno, tento proces sa bude musieť znovu zvládnuť. Kedy a aké zaťaženie je dovolené pôsobiť na chodidlo, závisí od typu zásahu. Po meniskektómii sa noha nechá vstávať druhý deň po operácii. Počas prvého týždňa by sa však pri chôdzi mali používať barle alebo trstina. Po PCS sa budú musieť barle používať najmenej tri týždne. V počiatočných dňoch sa barle pohybujú bez zaťaženia nohy. Potom nohu spustite na podlahu. A po niekoľkých dňoch postupne začnú prenášať telesnú hmotnosť na končatinu. Akákoľvek bolesť a nepohodlie naznačujú, že záťaž sa musí znížiť a vrátiť sa do predchádzajúcej fázy;
  • Po plastickej chirurgii krížového väzu počas štyroch týždňov sa kĺb upevní sklopnou ortézou;
  • po artroskopii menisku v rovnakom období musíte nosiť elastický obväz alebo špeciálny ortopedický chránič kolien;
  • denne alebo každý druhý deňje potrebné vykonať lymfatickú drenáž, stimulovať masáž končatiny.

  Obnovenie gymnastiky po artroskopii v kombinácii s fyzioterapeutickými postupmi významne urýchli obnovenie kĺbových funkcií.


  Fyzioterapeutický priebeh môže skrátiť dobu zotavenia o niekoľko týždňov

  Čo nemôžete urobiť:

  • Obväz, omietku alebo stehy a svorky zo svojich rán odstráňte sami - vykonáva to iba lekár.
  • Vydajte sa na horúci kúpeľ, navštívte saunu alebo kúpeľ, verejné bazény.
  • Zmraziť.
  • Zdvíhacie závažia.
  • Beh, skákanie, aktívne drepovanie a cvičenie športov súvisiacich s takýmito pohybmi.
  • Používajte obuv s vysokým podpätkom.
  • Dať kĺbové ťažké bremená na dlhú dobu v stojacej polohe.

  Charakteristiky pohybovej terapie po artroskopii kolena

  Cvičenia zamerané na obnovu kolenného kĺbu sa vyberajú jednotlivo a môžu sa meniť v rôznych štádiách obdobia zotavenia. Prvý z nich, spoločný pre všetkých pacientov, bez ohľadu na vek a typ vykonanej operácie: izometrické kontrakcie gluteálnych svalov, flexory a extenzory stehien a nôh.

  Potom vykonajte cvičenia na posilnenie svalového tkaniva:

  • v polohe na chrbte, pomaly zdvíhajte nohu potiahnutím špičky chodidla smerom k sebe;
  • tiež pomaly vracajú nohu do pôvodnej polohy;
  • v sede alebo v stoji, umiestnite chodidlo do stredu gymnastického lana alebo lana, pomaly zdvíhajte nohu a pritiahnite prst na špičkusám;
  • zafixujte chodidlo po dobu 5–7 sekúnd v najvyššom bode;
  • sa pomaly vracajú do pôvodnej polohy.

  V prvých štyroch týždňoch po operácii je užitočné plávanie a výcvik na bicyklovom simulátore s nízkym odporom.


  Na internete nájdete súbory cvičení pre kolenné kĺby po chirurgickom zákroku, ale je lepšie vykonávať terapiu pod dohľadom inštruktora

  Od piateho týždňa môžete nohám dať plné zaťaženie, pokiaľ neexistuje bolesť a nepohodlie - odstráňte barle a palice. Musíte však chodiť pomaly, opatrne, v malých krokoch a vyhýbať sa krívaniu. Ak je zvyknutý krívať na operovanej nohe pevný, bude ťažké sa ho zbaviť. V tomto bode by sa noha už mala bezbolestne ohýbať a skloniť sa do 90 stupňov.

  Cvičenia LFK sú zamerané na posilnenie svalov a väzov. Za týmto účelom sa vykonávajú drepy, cvičenia so svetelným odporom, pokračovanie tried na bicyklovom simulátore a plávanie.

  Od siedmeho týždňa rehabilitácie sa vykonávajú silové cvičenia so záťažami, cvičenia zamerané na obnovenie koordinácie pohybov. Pacient už môže bez problémov chodiť obvyklým tempom, krčiť sa, ohýbať sa, šplhať po schodoch. Ale ak existujú opuchy, bolesť, stuhnutosť, triedy by sa mali okamžite zastaviť a vyhľadať lekára.


  Je dôležité nehýbať sa počas tohto obdobia a nepreťažovať kĺb počas výcviku bez súhlasu inštruktora
  .

  Z tohto dôvodu sa nebude zotavovať rýchlejšie, alemôžu byť ovplyvnené oslabené väzivo. Krútiace pohyby, ostré výkyvy, ohyb a predĺženie končatín sú neprijateľné. Po ôsmom týždni sa komplex cvičení uskutoční v rovnakom objeme, triedy na simulátoroch a plávanie budú pokračovať. Teraz je pacientovi umožnené chodiť podľa potreby, ale beh a skákanie sú stále zakázané. 2 až 3 mesiace po artroskopii sa pacient môže zvyčajne pohybovať s rovnakou aktivitou ako pred ochorením.

  Hodnotenia

  V hodnoteniach pacientov existujú ďalšie užitočné tipy a odporúčania:

  Anastasia, 28, Samara:
  „Pred dvoma rokmi som mal dvojitú operáciu: artroskopia menisku kolenného kĺbu a plastu krížového väziva. Chcem hneď povedať: operácia sa skutočne ľahko toleruje, bez bolesti. Moja bolesť začala tretí deň, keď konečne prestali fungovať zvyšky anestézie a prvýkrát som stál na barle. Nebudem maľovať svoje trápenie, môžem len povedať, že ma prepustili domov iba v desiaty deň. Celú túto dobu mi boli injekčne podávané antibiotiká a antipyretiká a doma mi povedali, aby som vypil Detralex proti krvným zrazeninám. A obnova sa začala ... Osobne sa to natiahlo pre mňa osem mesiacov. Po mesiaci som nosil plastovú ortézu, keď bola odstránená, noha sa neohýbala a bola veľmi tenká. Naučil som sa na vlastnej koži, čo je „kostná noha“, keď sa ju snažíš pohnúť celou silou - a ona ako cudzinec nemá odpoveď. Takto som ju zohol: hneď po sprche som sedel na okraji pohovky, aby sa ohýbala pod váhou, masírovala pomocou rúk.Potom sa začala pokúšať čupať pri stoličke. Áno, išiel som na elektroforézu a terapeutickú masáž a určite potrebujem elastický obväz. Výsledky: Moja noha ešte nie je úplne kolená. Ale žiadna bolesť, môžem chodiť a dokonca bežať normálne, navonok sa moje kolená tiež nelíšia. Záver: nespúšťajte kĺby. Táto operácia nie je tak strašidelná, hoci to stojí dobre (v tom čase ma to stálo 27 tisíc). Ale uzdravenie je dlhé a bolestivé. “

  Olya, 26, Volgograd:
  „Všetky uvedené skutočnosti úplne potvrdzujem. Nie je skutočne bolestivé robiť túto operáciu, hoci ma vyľakali, že sa nástroje môžu zlomiť, a potom by som musel otvoriť kĺb. Ale nič podobného sa nestalo, operácia bola úspešne dokončená za 45 minút, hoci som samozrejme nemal taký vážny prípad. Všetko, čo lekár s kĺbom urobil, som sledoval na monitore - urobili epidurálny, tak som si bol vedomý. Ukázalo sa, že to je zaujímavý film. Ale po prepustení z domu zábava už skončila! Niekedy to bolo bolestivé a urážajúce slzy - chcete vstať a nemôžete, chcete ohnúť nohu - a nefunguje to. Okrem toho som bol prevádzkovaný v lete podľa pokynov, aby som si po zranení zachránil nohu. Všetci sú na mori, všetci kráčajú a ja stojím doma na lodžii - nemohol som sa ani skutočne posadiť. Všetko o všetkom mi trvalo 3,5 mesiaca. Teraz sú to už dva mesiace, pretože normálne chodím znova bez barlí, kričím, nie sú tam žiadne bolesti a jazvy sú takmer neviditeľné. Áno, mimochodom, kvôli rýchlejšej obnove väzov som robil jogu. Veľmi mi to pomohlo. “

  Zhrnutie:artroskopia kolena dnesDeň je najúčinnejšou a najbezpečnejšou metódou na odstránenie porúch kolenného kĺbu. Vďaka použitiu špičkových technológií a inovatívnych techník pre prevádzku je riziko komplikácií minimálne. Napriek tomu je dôležité dodržiavať pooperačný režim, aby sa čo najskôr obnovili všetky funkcie obsluhovanej končatiny.