Ramenné obväzy

Obsah

  Nebojte sa, ak lekár odporučil vám alebo vašim blízkym, aby ste mali ramennú pásku. Toto ortopedické zariadenie sa používa na liečenie porúch pohybového aparátu, poranení ramena a ramena a na ich prevenciu. Ortéza pre ramenný kĺb alebo ortézu nahrádza dlahu sadry, spoľahlivo fixuje končatinu v správnej polohe, znižuje zaťaženie kĺbového prvku a urýchľuje zotavenie.

  Po poranení alebo chirurgickom zákroku sa odporúča nosiť ortopedický obväz na artritídu a artrózu, ako aj na ťažké fyzické namáhanie ramien a predlaktia. Jedná sa o pohodlné, moderné a pomerne estetické zariadenie, ktoré pomôže udržať funkcie ramenného kĺbu a ramena a predíde komplikáciám a relapsom zranení a chorôb.

  Na porovnanie:ramenné pásy sa líšia svojou konštrukciou, materiálom a spôsobom fixácie. Športovci, pacienti s artrózou, pooperační pacienti, deti potrebujú rôzne modely. Preto je voľba plecnej ortézy v kompetencii príslušného špecialistu, ortopeda alebo traumatológa. Nezávislé stretnutia a akvizície povedú k neúčinným obväzom na plece a zbytočným nákladom.

  Opis a hlavné funkcie zariadenia

  Ramenný kĺb je komplexný a veľmi pohyblivý kĺb, jeho štruktúry sú vysoko elastické, čo zaisťuje širokú funkčnosť ramena a hornej končatiny. Je tvorená zkľúčnej kosti, lopatky a pažeráka, ktoré sú spojené väzmi a chrupavkami a sú obklopené svalmi.

  Zároveň je však rameno veľmi zraniteľné. Denne na ňu padajú obrovské bremená, po ramennom kĺbe je rameno na druhom mieste vo frekvencii zranení a zápalových ochorení. Pri komplexnej liečbe lekári často odporúčajú použiť ramennú ortézu na zníženie stresu a zrýchlenie regenerácie.

  Fixačná bandáž pre plece je rovnaká fixačná bandáž, ale je vyrobená v premyslenejšej a funkčnejšej forme z odolných elastických materiálov. Môžu sa použiť elastické obväzy, mäkké, ale trvanlivé textílie, plastové a kovové rámy, pánty a výstuhy.

  Použitie obväzu stanovuje:

  • stabilita v prípade uvoľneného kĺbu po zraneniach alebo športe, zlomení a dislokácii;
  • vykladanie kĺbu počas fyzickej aktivity, výcviku, po operácii;
  • ochrana proti vonkajšiemu mechanickému namáhaniu;
  • fixácia ramena a kĺbu počas spánku, ktorá znižuje riziko náhodného zranenia;
  • normalizácia metabolických procesov a krvného obehu v tkanivách v dôsledku masážneho účinku (nie je uvedená vo všetkých modeloch).

  Na rozdiel od tradične používanej dlahy sadry ortopedický fixátor ramenného kĺbu neobmedzuje úplne pohyblivosť končatiny. Výnimkou je prípad, keď je potrebné spoj znehybniť. Ale vo väčšine prípadov môže pacient bez toho veľapoškodenie nosenia ortézy neustále a nezávisle na každodenných úlohách v domácnosti.


  Športové úrazy a pooperačné obdobie - hlavné indikácie použitia opornej alebo upevňovacej ortézy na ramennom kĺbe

  Hlavné indikácie nosenia ortézy:

  • vrodené kĺbové patológie: abnormality vo vývoji ramena, dislokácia a subluxácia práce;
  • získané choroby: artritída, artróza, myozitída, plexitída, periartritída;
  • poranenia: zlomeniny, dislokácie a subluxácie kľúčnej kosti, lopatky, ramena, poškodenie väzov, šliach, svalového tkaniva, subkapsulárna zlomenina krku a hlavy humeru;
  • aktívne športy;
  • paréza alebo paralýza končatiny - v tomto prípade obväz pomôže zabrániť úplnej atrofii tkaniva a strate funkcie kĺbov počas obdobia liečby.

  Oporná ramenná ortéza zmierňuje zaťaženie postihnutého kĺbu, opravuje ho pri zachovaní nevyhnutných funkcií, a tým prispieva k rýchlej obnove poškodených štruktúr a regenerácii. Čo je tiež dôležité - ortéza zmierňuje bolesť a opuch po zranení alebo zápale.

  Odrody a znaky

  Pre každé zranenie a úlohu je na ramene samostatný druh obväzu. Každý z modelov má svoj vlastný dizajn a prevádzkové vlastnosti, optimálna forma je vybraná v závislosti od lekárskych indikácií a individuálnych charakteristík pacienta (vek, telesná hmotnosť, životný štýl).

  Imobilizačná ramenná ortéza

  Tento model sa týka polotuhých trakov. Je predpísané po vážnych zraneniach alebo operáciách, hlavnou úlohou je poskytnúť kĺbu maximálny pokoj na rýchle hojenie a obnovenie tkanív. Tento obväz neumožňuje pacientovi pohybovať jeho ramenom a brať ruku do strany, zápästie a prsty si zachovávajú pohyblivosť.

  Zariadenie vyzerá ako malý korzet na ramennom páse, ktorý zakrýva časť lopatky a ramena, s upevňovacími obväzmi na ramene. Plastové platne alebo kovové pletacie ihly sú často zošité do štruktúry, aby sa zabezpečila väčšia stabilita a spoľahlivá fixácia. A tiež pomocou pántov si môžete nastaviť požadovaný uhol ruky.

  Na informáciu:sú k dispozícii ramenné výstuhy vybavené dodatočným špeciálnym vankúšom. Tento vankúš sa vkladá medzi telo pacienta a jeho ruku, aby zdvihol končatinu a upevnil kĺb v požadovanej polohe.

  Oporný ortéza

  Táto ortéza sa používa predovšetkým pre športovcov. Tieto obväzy majú mäkkú konštrukciu a nastavovacie popruhy. Nespôsobujú imobilizáciu kĺbov a končatín úplne, ale poskytujú iba kompresiu potrebnú na zabránenie natiahnutiu svalov a väzov, dislokácii.

  Najbežnejším obväzom tohto typu je bandáž Deso. Je to široké plátno nesúce ruku ohnutú v lakte a jeden alebo dva ramenné popruhyčím je pás pripevnený k trupu. Používa sa nielen ako preventívne zariadenie, ale aj ako lekárska pooperačná bandáž, ktorá neumožňuje nechcené pohyby a stres a urýchľuje regeneráciu.

  ​​

  Zviazanie obväzu

  Takéto vzory vizuálne pripomínajú krátke polovičné saká s malým rukávom vyrobeným z hrubej textílie. Na jednej strane fixačný pás prechádza pod podpazušie a na druhej strane existuje výbojový pás, ktorý neumožňuje príliš veľkú amplitúdu pohybov.

  Bandáže klčníkov

  Svorky tohto typu v ortopédii sú známe aj ako delbeho krúžky. Sú konštrukciou elastického obväzu v tvare ôsmej postavy, nasadenej na plece a prekríženej na chrbte medzi lopatkami. Ramená sú stiahnuté dozadu, čo zaisťuje spoľahlivú fixáciu pre zranenia sternoclavikulárneho kĺbu. To je dôležité pre správnu priľnavosť pri zlomeninách kostí.

  A tiež pokiaľ ide o veľkosť a materiál, sú k dispozícii plecové plece pre dospelých a pre deti.

  Kritériá pre výber ortézy

  Ortopedické pomôcky si môžete objednať v internetovom obchode. Ale v tomto prípade to nebude fungovať, aby sme vyskúšali obväz a ubezpečili sa, že je vhodný vo veľkosti a prevedení. Preto je lepšie sa pokúsiť osobne prísť do ortopedického centra a vyzdvihnúť obväz so svojím lekárom.

  Aké kritériá by sa mali zohľadniť pri výbere:

  • Veľkosť . Zmerajte obvod a obvod obvodu hrudníkaruky za lakte.
  • Materiál . Na výrobu dna obväzu sa používajú rôzne tkaniny. Vyznačujú sa vysokou hustotou, elasticitou a zároveň priedušnosťou. Existujú modely vyrobené z hypoalergénnych a vodotesných materiálov.
  • Úroveň fixácie . Určené podľa závažnosti zranenia. Čím vážnejšie je poškodenie, tým vyšší je stupeň fixácie. Na prevenciu, prevenciu napínania svalových a väzivových vlákien, náhodných nedbanlivých pohybov postačuje obväz so šatkou mäkkej konštrukcie. Pri úrazoch, pri akútnom zápalovom procese, sú zobrazené obväzy s vysokým stupňom fixácie tuhej štruktúry.

  Dôležité!Pri výbere obväzu pre postihnuté ramenné kĺby by sa malo pristupovať s veľkou zodpovednosťou. Ak ortopedické zariadenie nie je správne zvolené, potom aspoň pacient nedostane žiadny terapeutický alebo preventívny účinok. V najhoršom prípade sú možné komplikácie: posun kosti počas spájania, dislokácia kĺbu, oslabenie väzov.

  Prevádzkové pravidlá

  Úplným prvým a hlavným pravidlom je výber správneho ramenného obväzu. Neodporúča sa kupovať použitý nástroj alebo na neoverených distribučných miestach. Budete ho musieť používať každý deň po dlhú dobu. Preto obväz potrebuje kvalitný, pohodlný, funkčný. Aby to bolo možné, musí zodpovedať veľkosti, nesmie trieť pokožku a nespôsobovať alergie.

  A treba mať na pamätijednoduché pravidlá obsluhy:

  Odporúčame vám prečítať si: Ako liečiť artrózu ramenného kĺbu
  • Napnutie remeňa a stupeň fixácie môže upraviť iba ortopedický chirurg. Samoťahovanie alebo uvoľňovanie pásov zníži terapeutický alebo profylaktický účinok. Ak sa pacient počas používania obväzu cíti nepohodlne, mali by ste sa poradiť s lekárom o úprave stupňa fixácie, ale tento postup v žiadnom prípade nevykonajte sami.
  • Ak sa zistí porucha, zariadenie sa nemôže ďalej používať. Bandáž nebude vykonávať svoje funkcie, alebo dokonca poškodiť chorý kĺb.
  • Ak sú predpísané masti s otepľovacím účinkom, ortéza sa môže nosiť až po úplnom vstrebaní lieku. Po prvé, týmto spôsobom sa obväzová tkanina nezašpiní alebo neznečistí. Po druhé, ak sa fixačný obväz nanesie okamžite po aplikácii otepľovacej látky, môže dôjsť k vážnemu narušeniu krvného obehu v kĺbových štruktúrach.

  Pri šatke na plece sa pri pravidelnom používaní šatka hromadí kožný maz, pot, prach a nečistoty. Prirodzene, bude sa musieť občas umývať. Toto by sa malo robiť prísne ručne v teplej vode. Pre pohodlie môžete použiť špeciálnu kefu a jemný čistiaci prostriedok. Je zakázané umývať obväzy v písacom stroji, používať chemické zlúčeniny, ktoré bielia látky. Umývacie obväzy by sa nemali sušiť v stroji a žehliť. Všetky tieto akcie môžunarušiť dizajn a urobiť ho nepoužiteľným.

  Charakteristiky detských ortéz

  Bohužiaľ, zranenia ramena a goliera sa tiež vyskytujú v detstve. Muskuloskeletálny systém u dieťaťa ešte nie je úplne formovaný. Nesprávna kostná fúzia po zlomenine môže v budúcnosti viesť k vážnemu funkčnému poškodeniu, k viditeľným vonkajším defektom. Preto je detská ortéza vybraná s osobitnou starostlivosťou.


  Moderné ortopedické pomôcky pre deti môžu korigovať poruchy ramenného kĺbu bez komplikácií a poškodenia ďalšieho rozvoja pohybového aparátu dieťaťa

  Na jeho výrobu sa používa mäkké hypoalergénne tkanivo s prírodným zložením, ktoré nedráždi citlivé deti. pleť. Stupeň fixácie reguluje iba lekár. V priebehu liečby sa oplatí navštíviť lekára a podľa potreby dotiahnuť alebo uvoľniť pásy. Mali by ste sa tiež porozprávať s dieťaťom a vysvetliť mu dôležitosť pravidelného a starostlivého používania ortézy, upozorniť na možné komplikácie, ak sa ho pokúsi odstrániť sám alebo zmení fixáciu popruhov.

  Pokiaľ ide o konštrukciu, detské ortézy sa nelíšia od dospelých. Môžu byť tiež imobilizujúce, podporné alebo klavikulárne.

  Najobľúbenejšie modely pre dospelých

  Ortopedické zariadenia značky Orlett sa dnes osvedčili najlepšie. Produktová rada tejto značkyposkytuje výrobky pre dospelých a deti, pre pacientov rôznych výšok a hmotností. Na ošetrenie alebo prevenciu si môžete vybrať obväz rôznych návrhov mäkkej alebo tvrdej fixácie. Priemerná cena jedného z najpopulárnejších modelov je typ Deso orlett ako 302 - 2890 rubľov.


  Ramenné obväzy si 301 sa etablovali ako jeden z najpohodlnejších, najspoľahlivejších a najúčinnejších medzi pacientmi a lekármi

  Bandáže pre ramenné kĺby domácej značky „Trives“ sú prístupnejšie a efektívnejšie. Rozsah zahŕňa aj modely rôznych stupňov fixácie.

  Spoločnosť spolupracuje s poprednými západnými výrobcami, čo umožňuje použitie pokročilých technológií pri výrobe ortopedického tovaru.

  Nemecká spoločnosť Medi sa považuje za lídra vo výrobe bandáží na rôzne účely. Pod touto značkou nájdete akékoľvek ortopedické výrobky: obväzy, ortézy, pneumatiky, vložky a pútka. Cena produktov tejto spoločnosti je však v súlade s najvyššou kvalitou.

  Modely obväzov pre deti

  Deti sú zvyčajne predpísané fixačným obväzom Deso primeranej veľkosti. Model Crate E228 je určený pre malých pacientov s rastom od 110 cm do 150 cm. Vyrábajú ho domáci výrobcovia, priemerná cena je okolo 1000 rubľov. Indikácie na použitie:

  • hypo- a hypertrofia svalového tkaniva;
  • výrony alebo trhliny väzov;
  • modriny, zlomeniny, dislokácie;
  • rehabilitácia po operácii.

  A tiež detský obväz fixačného typu BPRT sa používa pre staršie deti do výšky 158 cm. Indikácie týkajúce sa ortézy:

  • dislokácia ramenného kĺbu;
  • poškodenie kľúčnej kosti;
  • zlomeniny krku a hlavy humeru.

  Šiltovka model F-225 je navrhnutá na ľahké pripevnenie ramenného kĺbu. Cena je asi 360 rubľov. Táto ortéza je vhodná pre deti akéhokoľvek veku a výšky, údaje o jej použití:

  • atrofia svalov ramena a ramena, úplná alebo čiastočná ochrnutie;
  • subluxácie;
  • Obdobie regenerácie po odstránení sadry v zlomeninách alebo prasknutiach väzov ramenného kĺbu.

  Zhrnutie:Bandáž pre ramenný kĺb je moderné ortopedické zariadenie, ktoré sa používa na komplexnú liečbu kĺbových patológií po operáciách alebo zraneniach na prevenciu poškodenia tkanív pri veľkých zaťaženiach. , Bandáže alebo ortézy poskytujú spoľahlivú fixáciu kĺbových štruktúr v optimálnej polohe, zatiaľ čo stupeň fixácie sa môže líšiť. V závislosti od indikácie a cieľov sa vyberajú ortézy rôznych typov a typov. Toto by mal robiť iba špecialista. Nesprávne zvolený a nastavený obväz môže viesť k nesprávnej fúzii kostí a funkčnému poškodeniu. K dispozícii sú aj špeciálne modely pre deti.