Príčiny a liečba vysokého krvného cholesterolu

Obsah

  Existuje mylná predstava, že ak je hladina cholesterolu v krvi zvýšená, potom človek konzumuje príliš veľa mastných potravín. V skutočnosti môžu túto dôležitosť laboratórneho výskumu vyvolať rôzne faktory. Vysoký cholesterol je indikátorom závažných porúch v tele. Častou príčinou je chronická patológia, ktorá negatívne ovplyvňuje metabolizmus a vedie k rozvoju chorôb kardiovaskulárneho systému. Môžete znížiť hladinu cholesterolu pomocou farmakologických liekov, zvýšiť pohybovú aktivitu a vyváženú stravu.

  Príčiny

  Nesprávna nevyvážená výživa nepatrí medzi hlavné dôvody vysokej koncentrácie cholesterolu v krvi, pretože väčšina tukov sa v tele vytvára. Pred začatím liečby lekári často naznačujú, že pacienti po určitom čase opakujú testy a menia svoju stravu. Ak sa výsledky výskumu zlepšia, potom dôvodom akumulácie cholesterolu bolo iracionálne zostavené denné menu.

  Akútne a chronické choroby

  V niektorých prípadoch sa liečba začína okamžite, najmä ak sú pacienti diagnostikovaní alebo majú tieto závažné choroby v anamnéze:

  • diabetes mellitus;
  • cirhóza, hepatitída rôznych etiológií;
  • patologická motilita obličiek, chronické alebo akútne zlyhanie obličiek;
  • zhubné alebo benígne nádory pankreasu, nedostatok enzýmov;
  • vysoký krvný tlak;
  • dysfunkcia štítnej žľazy.

  Hladiny cholesterolu sa môžu tiež významne zvýšiť pri poruchách endokrinných žliaz, ktoré ovplyvňujú produkciu homónov.

  Provokujúce faktory

  Obsah cholesterolu v systémovej cirkulácii sa postupne zvyšuje pod vplyvom provokujúcich faktorov, ktoré nesúvisia s vývojom patológií. Vďaka ich eliminácii z obvyklého životného štýlu alebo korekcii farmakologickými liečivami je prognóza úplného zotavenia pomerne priaznivá. Z akých dôvodov zvyšuje koncentrácia lipidov v krvi:

  • genetická predispozícia. Cholesterol sa ukladá v krvných cievach kvôli nízkej rýchlosti metabolizmu a charakteristikám rozkladu živín. Tento metabolizmus sa prenáša na deti dedením od jedného z rodičov. Ak má matka alebo otec pomalý metabolizmus, potom bude dieťaťu s vysokou pravdepodobnosťou diagnostikovaná vysoká koncentrácia lipidov v krvi;
  • podvýživa. Pri zostavovaní stravy je potrebné dodržiavať „zlatý priemer“. Prevalencia potravín s významným obsahom tuku v dennom menu určite skôr alebo neskôr ovplyvní stav krvných ciev. Ale po výskume vedci dokázali, že konzumácia nízkokalorických potravín spôsobuje, že telo produkujenadbytok cholesterolu;
  • s nadváhou. Za zmienku stojí, že nie všetci ľudia s nadváhou majú zvýšenú hladinu cholesterolu. Takéto laboratórne výsledky sú však charakteristické pre 70% pacientov s nadváhou. Často, po chudnutí, je koncentrácia lipidov v krvi normalizovaná;
  • sedavý spôsob života. Nízka motorická aktivita ovplyvňuje predovšetkým metabolizmus tukov, bielkovín, uhľohydrátov. A to je jeden z hlavných dôvodov vysokej hladiny cholesterolu. Fyzikálna terapia alebo gymnastika, plávanie a dlhé prechádzky na čerstvom vzduchu pozitívne ovplyvňujú stav kapilár, žíl, tepien;
  • menopauza. Príčinou vysokého cholesterolu je často menopauza. Po 45 rokoch klesá produkcia estrogénu a hormonálna hladina sa začína meniť. Tento stav vyvoláva poruchu metabolizmu lipidov. Adekvátna hormonálna substitučná terapia zvyčajne pomáha znižovať hladinu cholesterolu;
  • záväzok k samoliečbe. Nie je žiadnym tajomstvom, že niektorí ľudia sa považujú za kvalifikovanejších v liečbe všetkých chorôb ako gynekológovia, gastroenterológovia a onkológovia. Nekontrolovateľne berú vážne lieky, čoskoro čelia očakávaným dôsledkom, z ktorých jedným je vysoká hladina cholesterolu. Najčastejšie je to spôsobené používaním glukokortikosteroidov, betablokátorov, inhibítorov protónovej pumpy.

  Samostatnena vedomie fajčenie a nadmerné pitie. Pri spracovaní etanolu v pečeni vzniká produkt toxický pre ľudské telo - acetaldehyd. A tabakový dym zanecháva svoje „stopy“ vo forme jedovatého dechtu a nikotínu. Pod vplyvom týchto škodlivých látok strácajú tepny a žily svoju elasticitu, ich funkčná aktivita klesá. Všetkým skúseným konzumentom nápojov a fajčiarom je diagnostikovaná vysoká hladina cholesterolu v krvných cievach.

  Jesť tučné a vyprážané jedlá skôr alebo neskôr spôsobia vysoký cholesterol v krvi

  .

  Farmakologické prípravky statínov

  Zvýšený cholesterol vedie k rozvoju aterosklerózy, patologických stavov gastrointestinálneho traktu a srdcových chorôb. Preto takýto ukazovateľ laboratórneho výskumu vyžaduje okamžitú korekciu. S miernym zvýšením obsahu lipidov v systémovom obehu lekári odporúčajú pacientom zmeniť svoj životný štýl. Len pri absencii pozitívnych výsledkov sú predpísané statíny. Faktom je, že veľa liekov úspešne znižuje hladinu cholesterolu, pričom negatívne ovplyvňuje činnosť iných životne dôležitých ľudských systémov.

  Simvastatín a jeho analógy

  Ide o lieky prvej voľby na zníženie priemerných a vysokých hladín lipidov v krvi.

  Berú sa výlučne podľa predpisu ošetrujúceho lekára as nepretržitým monitorovaním biochemických látok.ukazovatele krvi a moču. Lekár určí jednorazové a denné dávky, ako aj trvanie priebehu liečby. Zohľadňujú sa výsledky laboratórnych a inštrumentálnych štúdií, vek pacienta a prítomnosť akýchkoľvek chronických chorôb je povinná.

  Najčastejšie sa pri významnej koncentrácii cholesterolu predpisujú statíny, ktorých aktívnou zložkou je simvastatín. Na základe toho sa syntetizovali tieto lieky:

  • Simgal,
  • Ovenko,
  • Simvastol,
  • Vasilip,
  • domáci liek Simvastatin.

  Takéto farmakologické prípravky by sa mali užívať s veľkou opatrnosťou vzhľadom na významný počet vedľajších účinkov, ktoré vykazujú. Jedným z nich je pozastavenie výroby prekurzorov cholesterolu. Mevolanát je východisková zlúčenina, ktorej lipidy sa štiepia.

  Simvastatín a jeho analógy znižujú vysokú koncentráciu cholesterolu v systémovom obehu.

  ​​

  Nedostatok tejto látky vyvolaný použitím statínov vedie k zníženiu funkčnej aktivity močového systému. U ľudí sa vyskytujú tieto poruchy:

  • opuch mäkkých tkanív;
  • bronchiálna astma;
  • porucha v reprodukčnom systéme;
  • alergické reakcie;
  • neurologické poruchy.

  Ak sa vyskytnú nejaké patologické príznaky, podávanie liekov zo skupiny simvastatínu sa okamžite zastaví. Ošetrujúci lekárpacientovi sa predpisujú statíny najnovších generácií alebo iné lieky s podobným účinkom.

  Atorvastatín a jeho analógy

  Táto skupina statínov je hypocholesterolemická. Farmakologickým účinkom je kompetitívna a selektívna inhibícia enzýmu, ktorý reguluje rýchlosť rozkladu zlúčenín, ktorých cholesterol sa stáva konečným produktom. Analógy atorvastatínu sú najnovšou generáciou liekov, ktoré majú väčšiu terapeutickú aktivitu ako iné skupiny statínov. Takéto kapsuly, dražé a tablety sa vyznačujú vysokou účinnosťou:

  • Torvacard,
  • domáci liek Atorvastatín,
  • Liptonorm,
  • Atoris,
  • Atomax.

  Na regáloch lekární sú takéto statíny prezentované v širokom rozmedzí dávok - 10, 20, 40 a 80 mg. Na začiatku liečby lekári predpisujú pacientom atorvastatíny s obsahom účinnej látky najviac 20 mg. Iba pri hladinách cholesterolu, ktoré ohrozujú život človeka, sa odporúča užívať najvyššiu dávku bez ohľadu na dôvody, ktoré ju vyvolali.

  Táto skupina statínov nie je určená na zníženie cholesterolu u detí mladších ako 18 rokov. Zakazuje sa aj používanie atorvastatínu počas reprodukcie alebo dojčenia detí. U pacientov s patológiou pečene a orgánov močového systému sa tieto lieky predpisujú iba v extrémnych prípadoch.

  Atorvastatín a rosuvastatín sa používajú na zníženie hladiny cholesterolu v krvi.podľa predpisu lekára

  Rosuvastatín a jeho analógy

  Prípravky, ktorých aktívnou zložkou je rosuvastatín, sa používajú ako terapeutické hypolipedické lieky. Potreba ich použitia vzniká v podmienkach, ktoré môžu viesť k progresii kardiovaskulárnych chorôb. Princíp účinku rosuvastatínu je podobný farmakodynamike iných statínov, ktoré znižujú cholesterol, vrátane prospešného pre ľudské telo. Aké lieky sa predpisujú najčastejšie:

  • Krestor,
  • Akorta,
  • Rosucard,
  • Rosulip,
  • domáci liek, Rosuvastatin.

  Na rozdiel od statínov iných skupín rosuvastatín zvyšuje tón krvných ciev, zvyšuje ich lúmen a optimalizuje rýchlosť prietoku krvi. Lekári zaznamenávajú výrazné zníženie veľkosti aterosklerotických cholesterolových plakov. Kontraindikácie a vedľajšie účinky rosuvastatínu sú rovnaké ako pri liekoch s atorvastatínom. Tieto farmakologické prípravky majú vysoké náklady a mierne sa líšia v závislosti od krajiny výroby.

  Prípravky zo skupiny fibrátov

  Použitie týchto derivátov kyseliny fibroovej pomáha blokovať tvorbu triglyceridov, znižovať hladinu cholesterolu v systémovom obehu a urýchľovať metabolické procesy v pečeňových bunkách. Fibráty sa líšia chemickou štruktúrou účinnej látky. Farmakológovia takéto druhy izolujúlieky:

  • fenofibráty,
  • ciprofibráty,
  • bezafibráty,
  • clofibráty,
  • hemfibráty.

  Fibráty sa podávajú pacientom, ktorým bola diagnostikovaná nízka hladina cholesterolu pri vysokých hladinách triglyceridov v krvi. Priebeh užívania liekov pomáha liečiť žily, kapiláry, tepny poškodené nadbytočným tukom. Fibráty sa odporúčajú aj pri dne, pretože obnovením optimálnej koncentrácie lipidov urýchľujú vylučovanie kyseliny močovej z tkanív.

  V lekárňovom pulte sú fibráty zastúpené produktmi Tricor a Lipantil 200M. Tablety sa najčastejšie predpisujú na cukrovku na normalizáciu metabolizmu lipidov, na obnovenie aktívneho fungovania kardiovaskulárneho systému. Fibráty nie sú indikované na dlhodobé používanie z dôvodu preukázanej schopnosti poškodiť kostrové svaly. Pri akútnych a chronických patologických stavoch močového systému je používanie liekov zakázané.

  Je možné redukovať vysoký cholesterol v krvi pomocou kyseliny nikotínovej a jej derivátov

  Vitamín PP a jeho deriváty

  Kyselina nikotínová a jej deriváty - nikotínamid a niacín - sa používajú na zníženie triglyceridov a cholesterolu. Tieto farmakologické prípravky sú dostupné vo forme tabliet a roztokov na parenterálne podávanie. Vychádzajú dobre, keď berú statíny z rôznych skupín.

  Platné prípravylátkou, ktorej je vitamín PP alebo jej deriváty, normalizuje priepustnosť stien krvných ciev. To vedie k nasledujúcim pozitívnym terapeutickým účinkom:

  Podobný článok: Ako odstrániť alkohol
  • zníženie koncentrácie lipidov v systémovom obehu;
  • zníženie opuchu tkanív;
  • zlepšenie metabolizmu tukov, proteínov a uhľohydrátov;
  • normalizácia mikrocirkulácie.

  Používanie kyseliny nikotínovej samozrejme znižuje agregáciu krvných doštičiek. Malé krvné cievy, vrátane ciev v mozgu, sa začínajú rozširovať.

  Použitie týchto liekov na zníženie vysokého cholesterolu by sa malo robiť s krátkymi prestávkami. Nedodržanie lekárskych odporúčaní, prekročenie jednorazovej a dennej dávky, ako aj trvanie liečebného cyklu, spôsobia vážne komplikácie. U pacientov je gastrointestinálny trakt narušený, vyvíja sa tuková degenerácia pečene, vyskytujú sa alergické reakcie.

  Biologicky aktívne doplnkové látky

  Na rozdiel od statínov nevyvolávajú omega-3 polynenasýtené mastné kyseliny žiadne vedľajšie účinky. Ich terapeutická účinnosť sa prejavuje tým, že sa v tele akumulujú biologicky aktívne látky. Medzi najobľúbenejšie doplnky patria:

  • Omega 3;
  • Doppelherz Omega 3;
  • Tekvica v kapsulách a roztoku.

  Lekári odporúčajú užívať výživové doplnkyvyvážené komplexy vitamínov s minerálmi. Takýto účinok zlepší absorpciu polynenasýtených kyselín a zvýši ich terapeutickú účinnosť. Syntetické farmakologické prípravky úspešne nahradia spotrebu potravín s vysokým obsahom vitamínov B. Medzi ne patrí čerstvé ovocie a zelenina, celé zrná, tvaroh.

  Omega-3 polynenasýtené mastné kyseliny majú schopnosť znižovať hladinu cholesterolu a triglyceridov v krvi a zabraňovať tvorbe aterosklerotických plakov. A protizápalové vlastnosti doplnkov výživy sa používajú na prevenciu kardiovaskulárnych chorôb:

  • rôzne arytmie;
  • infarkty;
  • ischémia.

  Aplikácia Omega 3 v kurze vám umožňuje postupne normalizovať srdcový rytmus. Výsledkom užívania doplnkov je neutralizácia produktov oxidácie mastných kyselín, ktoré vstupujú do ľudského tela spolu s potravinami. Zníženie obsahu týchto voľných radikálov vedie k obnoveniu optimálnej viskozity krvi, stabilizácii normálneho krvného tlaku. Pozitívne vedľajšie účinky zahŕňajú zvýšenie funkčnej aktivity endokrinných žliaz, centrálneho a autonómneho nervového systému. Používanie doplnkov stravy s Omega 3 je veľmi výhodné na zníženie hladiny cholesterolu v domácnosti.

  Vysoký cholesterol v krvi sa počas cvičenia úspešne znižujetelesná výchova

  Výhody cvičenia

  Užívanie farmakologických liekov znižuje nielen škodlivý, ale aj prospešný cholesterol. Pre telo je nevyhnutné správne fungovanie kardiovaskulárneho a endokrinného systému. Nedostatok prospešného cholesterolu vyvoláva tvorbu aterosklerotických plakov, vedie k zúženiu žíl, tepien, kapilár. Preto lekári na začiatku liečby odporúčajú pri liečbe používať iné šetrnejšie metódy. Medzi ne patrí zvýšenie motorickej aktivity.

  Každý kardiológ potvrdí, že pravidelné cvičenie zabraňuje hromadeniu lipidov vo veľkých a malých cievach. Počas cvičenia je krv zbavená prebytočného tuku vstupujúceho do tela spolu s jedlom. Cholesterol jednoducho netrvá v žilách a tepnách, neusadzuje sa na stenách kvôli zvýšenému krvnému obehu. Takéto fyzické cvičenia sú veľmi užitočné pri normalizácii metabolických procesov:

  • beh;
  • svižná chôdza;
  • plávanie.

  Vysoká motorická aktivita, najmä beh, rýchlo a efektívne uvoľňuje krvné cievy z blokov cholesterolu. Ak vám zdravotný stav nedovolí aktívne sa venovať športu, pomôžu dlhé prechádzky v parku alebo práca na osobnom pozemku. To nielen priaznivo ovplyvňuje krvné cievy, ale aj celé ľudské telo. Zvýšenie emocionálneho a svalového tonusu má pozitívny vplyv na metabolizmus -proteíny, uhľohydráty a tuky.

  Pri práci na záhrade alebo pri športovom výcviku by sa malo zabrániť nadmernému zaťaženiu, ktoré spôsobuje nepríjemné pocity. Inak pokusy o zníženie hladiny cholesterolu povedú k rozvoju kardiovaskulárnych patológií. Starší ľudia by mali monitorovať krvný tlak a srdcový rytmus. Prekročenie normy slúži ako signál o ukončení športových alebo fyzioterapeutických cvičení.

  Tradiční liečitelia naznačujú zníženie vysokej hladiny cholesterolu pomocou liečby šťavy

  Recepty tradičnej medicíny

  Ak závažná chronická patológia nevyvolala vysokú hladinu cholesterolu, potom je možné tento ukazovateľ laboratórnych testov normalizovať pomocou ľudových liekov. Ich terapeutická účinnosť sa významne zvýši v kombinácii s šetrnou stravou. Liečitelia odporúčajú denne vypiť niekoľko pohárov čerstvo vylisovaných ovocných a zeleninových štiav:

  • červená repa,
  • mrkva,
  • tekvica,
  • uhorka,
  • jablko.

  Džúsy pozoruhodne čistia nádoby od škodlivých nahromadení, obnovujú ich elasticitu. Zdravé nápoje v tomto množstve by však nemali konzumovať ľudia s určitými chorobami endokrinných žliaz a gastrointestinálneho traktu. Preto je pred začatím liečby nevyhnutné konzultovať lekára o uskutočniteľnosti a bezpečnosti liečby šťavy.

  Najobľúbenejší ľudový liek naľanové semená s nízkym obsahom cholesterolu. Rastlinné materiály obsahujú veľké množstvo polynenasýtených mastných kyselín, ktoré môžu rozpúšťať aterosklerotické plaky. Ako liečiť vysoký cholesterol:

  1. Suché ľanové semená sa rozdrvia na práškový stav pomocou mlynčeka na kávu alebo malty a tĺčika.
  2. Prášok sa naleje do nádoby z tmavého skla so skrutkovacím uzáverom.
  3. Náprava sa podáva v polievkovej lyžici pol hodiny pred raňajkami.

  Trvanie liečby je jeden až tri mesiace v závislosti od hladiny cholesterolu. Je potrebné poznamenať, že ľanové semená majú pozitívny vplyv na celé ľudské telo ako celok, najmä na gastrointestinálny trakt. Ak nechcete drviť rastlinné suroviny, môžete cholesterol znížiť iným spôsobom. K tomu pridajte semená do zeleninových šalátov alebo pripravené hlavné jedlá.

  Populárny liek na cievy sa získava z citrusových plodov. Na prípravu pripravte mlynček na mäso 1 kg citrónov a 20 olúpaných strúčikov cesnaku. K výslednej aromatickej zmesi je potrebné pridať 0,2 kg hustého medu, dôkladne premiešať a liek umiestniť do chladničky na ďalšie skladovanie. Ak chcete znížiť hladinu cholesterolu, musíte vziať lyžicu lieku pred každým jedlom.

  Jesť nízkotučné jedlá postupne znižuje vysoký cholesterol

  Liečba potravinovými výrobkami

  Lekári predpisujú pred začatím liečby patológií, ktoré negatívne ovplyvňujú hladinu lipidov, krvné testy pacientov. To v niektorých prípadoch umožňuje vyhnúť sa užívaniu statínov, ktoré nepriaznivo ovplyvňujú celé ľudské telo ako celok. A aby sa znížil obsah zlého cholesterolu, pacientom sa odporúča, aby upravili svoju stravu. Aké výrobky by mali prevažovať v týždennom menu:

  • chudé mäso. Kuracie prsia, králiky, teľacie mäso, dusené v malom množstve vody, pečené alebo dusené by mali byť uprednostňované;
  • riečne a morské ryby. Tieto výrobky by mali byť súčasťou vašej stravy čo najčastejšie bez ohľadu na obsah tuku. Ryba obsahuje prospešné polynenasýtené mastné kyseliny, ktoré majú priaznivý vplyv na stav krvných ciev a srdce;
  • zelenina a ovocie. Zahŕňajú výživné a biologicky aktívne látky, ktoré normalizujú metabolizmus. Okrem toho čím viac ovocia a zeleniny človek zje, tým rýchlejšie sa doplní vitamín a minerály v tele;
  • orechy a sušené ovocie. Obsahujú veľa minerálnych zlúčenín (draslík, sodík, vápnik, horčík, fosfor), ktoré sa aktívne podieľajú na metabolizme. Používanie orechov a obilnín znižuje hladinu iba zlého cholesterolu, obnovuje aktívne fungovanie kardiovaskulárneho systému;
  • mliečne výrobky. Koumiss, Varenets, tvaroh,fermentované pečené mlieko normalizuje činnosť gastrointestinálneho traktu, bráni rozvoju dyspeptických porúch. Na zníženie koncentrácie lipidov sú vhodné mliečne výrobky s nízkym obsahom tuku;
  • celé zrná. Schopnosť pohánky čistiť nahromadené toxíny a toxíny krvných ciev je už dlho známa. Zdravé obilniny musíte používať najmenej 3-4 krát týždenne ako prílohu alebo kašu sladenú medom.

  Keďže škodlivý cholesterol vstupuje do tela spolu s potravinami, rýchle občerstvenie by sa malo nepochybne opustiť. Platí to aj pre hranolky, solené orechy, koláče a pečivo, sladkú perlivú vodu.

  Iba lekári vedia, ako liečiť choroby, ktoré vyvolávajú hromadenie cholesterolových blokov v krvných cievach. A ak dôvodom zlých výsledkov laboratórnych testov bola nezdravá strava alebo sedavý spôsob života, môžete to urobiť bez toho, aby ste užili kapsuly a tablety. Stačí upraviť obvyklý spôsob života, aby sa zlepšil nielen stav žíl a tepien, ale aj celý organizmus.