Príčiny a liečba bolesti päty

Obsah

  Bolesť, ktorá sa objavuje v oblasti kalciney, bráni osobe v normálnom chôdzi, neumožňuje mu cestovať na veľké vzdialenosti a spôsobuje značné nepohodlie. A keď sa bolesť stane neznesiteľnou, môže to viesť k dočasnej imobilizácii. Aby ste odstránili takúto bolesť a vrátili sa do normálneho života, musíte najprv zistiť, prečo bolia päty na nohách. A až potom sa vyberie potrebná terapia, ktorá bude mať v každom prípade svoje vlastné charakteristiky.

  Choroby zápalového charakteru

  Keď človek čelí bolesti v päte, zvažuje najskôr príčiny, ktoré nesúvisia s možnými chorobami. Môže chodiť v topánkach s veľmi vysokými bodcami, vďaka čomu dochádza k nadmernému zaťaženiu tkanív celej chodidla. Niekedy sa v tejto oblasti vyskytuje kŕč bolesti spôsobený niekoľkonásobným zvýšením pohyblivosti samotnej a niekedy dramaticky získaná nadváha môže vyvinúť tlak na spodnú časť tela a tým vyvolať bolesť päty. Tento jav sa však dá stretnúť aj pri vývoji jedného z nasledujúcich zápalových ochorení:

  • ostroha päty;
  • achillitída;
  • osteochondropatia hľúz nachádzajúcich sa na päte;
  • burzitída na päte;
  • stresová periostitída.

  Kalkanálna ostroha (plantárna fasciitída) sa vytvára v dôsledku vážneho natiahnutia alebo pravidelného poškodenia pätnej kosti výskytom rastu napodrážka chodidla. Čeliť tomuto ochoreniu môže byť v dôsledku predĺženého státia na nohách, ako aj v dôsledku poškodenia kostí alebo v spojení s plochými nohami. Vo všetkých týchto prípadoch zapálená fascia prispieva k tvorbe rastu kostí na päte, čo pri chôdzi poškodzuje, a tým spôsobuje neustálu bolesť. Zvlášť výrazný je po prebudení, behaní a chôdzi. Bolesť v kŕčoch sa môže zmierniť iba na začiatku liečby, ale fáza remisie obvykle netrvá dlho.

  Achilles je choroba charakterizovaná zápalovým procesom, ku ktorému dochádza v Achillovej šľache. Vyvíja sa vďaka systematickým zaťaženiam lýtkových svalov. Toto je obzvlášť zrejmé pri skokoch a stúpaniach do kopca.

  Achilles vždy vyvoláva nepríjemnú bolesť päty

  Takéto ochorenie môže mať za následok aj nosenie úzkej a nepohodlnej obuvi a chôdza na vysokých podpätkoch. V týchto prípadoch je kŕč lokalizovaný v šľache a niekedy sa pohybuje k členku. V tomto prípade dochádza k opuchu nohy. A ak sa proces liečby v takejto situácii nezačne včas, zápal sa stane hnisavým a bolesť na päte je tak výrazná, že človek nemôže urobiť krok. Pri absencii liečebnej terapie môže dôjsť k pretrhnutiu šľachy. A tu môže pomôcť iba lekársky zásah v núdzi.

  Osteochondropatia hľúz kalciálnej hľuzy sa vyvíja, keď sa v miestach päty objavia huby.ukázalo sa, že je to veľká záťaž. Dôvody, ktoré k tomu prispievajú, sa navyše môžu líšiť. V tomto prípade sa bolesti začnú objavovať vždy, keď sa chodidlá zrazia s bremenom. Normálna chôdza začína spôsobovať neuveriteľnú bolesť, človek sa pohybuje iba pomocou asistenčných zariadení a iba šliape po špičke chodidla. Mäkké tkanivá nad pätou napučiavajú a to všetko vedie k atrofii svalov nôh.

  Calcaneus bursitis je patológia, pri ktorej sa vyskytujú všetky súvisiace príznaky zápalového procesu. Ide o bolesť, opuch tkaniva nad pätou, obmedzenie pohyblivosti nôh, začervenanie postihnutej oblasti.

  Stresová periostitída sa prejavuje zápalovým procesom, ktorý sa vyskytuje v perioste. To sa deje v dôsledku nadmerného zaťaženia pôsobiaceho na túto časť chodidla. Vzpierači a športovci zvyčajne čelia takejto chorobe. Charakteristickým znakom choroby je to, že zápal a bolesť začnú vymiznúť niekoľko týždňov po ukončení tréningu.

  Iné príčiny bolesti päty

  Okrem zápalových chorôb môže byť päta chorá aj z iných dôvodov. Môže to byť sarkóm päty. Syndróm bolesti nie je spočiatku výrazný a človek ho ľahko blokuje pomocou analgetík. Ale po nejakom čase sa tento spazmus stane zreteľnejším. Sprievodným príznakom je prudký úbytok hmotnosti, môže sa vyvinúť anémia. A ak nádor rastie, môže to viesť k zlomeninám vápnika.kostí.

  Niekedy neuropatia tibiálneho nervu vyvoláva nesprávnu funkciu chodidla a tvorbu trofických zmien v koži na päte. Čo vedie k vzniku bolesti v tejto časti. Znakom tohto ochorenia je to, že silné kŕče môžu byť nahradené necitlivosťou postihnutej oblasti.

  Poranenia nôh tiež vedú k bolesti. Môže to byť:

  • zlomenina calcaneus;
  • epifyzitída;
  • modrina.

  K zlomeninám pätnej kosti dochádza, keď na túto oblasť dopadne veľmi silný úder. Osoba v tomto prípade nie je schopná oprieť sa o pätu, je pre neho ťažké podniknúť kroky. Pohyb v členku sa obmedzí, prejavuje sa výrazným syndrómom bolesti.

  Zlomenina pätnej kosti spôsobuje nielen bolesť, ale obmedzuje aj pohyb chodidla

  .

  Pod epifyzitídou je oddelenie tkaniva chrupavky, ktoré sa vyskytuje medzi dvoma bodmi osifikácie. Typicky je takéto porušenie pozorované u detí vo veku od 7 do 16 rokov, keď sa na pätu kladie zvýšené zaťaženie. A v tomto prípade sa bolesť často objaví po spánku. Pokiaľ ide o modriny, vyvoláva aj bolesť na päte, ktorá sa prejavuje najmä pri chôdzi.

  Infekčné choroby môžu vyvolať bolesť päty. To je kostná tuberkulóza a osteomyelitída. V týchto prípadoch sa vždy objavia ďalšie znaky, ktoré naznačujú vývoj konkrétneho ochorenia. Patológie spôsobené metabolickými poruchami tiež vedú k bolestipocity v päte. Patria sem reumatoidná artritída alebo vznikajúca na pozadí psoriázy, dny, ankylozujúcej spondylitídy. A tu musíte liečiť silnú bolesť päty iba odstránením základnej choroby. Keď je choroba porazená, kŕč bolesti postupne zmizne.

  Prvá pomoc pri bolesti päty

  Pred začatím komplexnej liečby a zistením, ako liečiť bolesť päty, sa môžete pokúsiť prijať opatrenia, ktoré pomôžu zmierniť nepríjemné kŕče. Ak je osoba obťažovaná bolesťou, potom sa na pätu môže aplikovať ľad zabalený v tkanine po dobu 25 minút. Platí to najmä vtedy, keď bolesť spôsobená pomliaždenou nohou. Namiesto ľadu môžete vyskúšať studené kúpele. Ak je bolesť päty spôsobená dlhodobým pobytom na vysokých podpätkoch, pomôže vám relaxačná masáž, po ktorej by mali byť nohy položené na najvyššiu možnú mieru a nejaký čas odpočívať.

  Ak je človek mučený akútnou bolesťou, môže sa užívať nesteroidné protizápalové alebo analgetické liečivo. Ak sú príznaky bolesti pravidelné, odporúča sa užívať Ibuprofen, Paracetamol, Nurofen alebo Ketoprofen. Noha môže byť namazaná masťami ako Butadion alebo Fastum gel. To všetko pomôže blokovať bolesť doma.

  Najbežnejšie opatrenia na kontrolu bolesti

  Bolesť v päte, ktorá sa objavila v dôsledku prebiehajúcich zápalových procesov, by malabyť komplexne odstránené. Čo musím urobiť? Nohy by sa mali každý deň naparovať v teplej vode, po čom by sa mali Diprilif a Diclofenac (1% alebo 5%) vtrieť do postihnutej oblasti. Pri bolestiach strednej intenzity môžete zobrať Movasil, Dicloberl, Fanigan alebo Nimesil dovnútra. Ale iba vtedy, ak človek netrpí žalúdočnými chorobami.

  ​​

  Ak je päta veľmi boľavá, vykoná sa blokáda pomocou Diprospanu a Lidokaínu. Drogy sa injikujú v mieste, kde sa vyskytuje najzreteľnejší kŕč. Táto liečba je najvhodnejšia na blokovanie bolesti spôsobenej ostrohou na päte alebo artritídou.

  Liečivá blokáda okamžite eliminuje kŕče bolesti

  Pokiaľ ide o trofické poruchy vyskytujúce sa v oblasti päty, používajú sa lieky, ktoré zlepšujú krvný obeh v postihnutej oblasti (Actovegin, Tivortin). V prítomnosti suchého kalusu, ktorý tiež spôsobuje bolesť päty, sa môžete pokúsiť prilepiť špeciálnu náplasť, ktorá začne korodovať rast a tým urýchliť proces jeho vymiznutia. Alternatívne sa môže použiť roztok kyseliny mliečnej.

  Bez ohľadu na dôvod, ktorý spôsobil ochorenie päty, fyzické cvičenia a rôzne masáže chodidiel dávajú dobré výsledky. Odborníci tiež odporúčajú nosiť počas liečby ortopedické vložky a vyberať si iba pohodlné topánky.

  Recepty tradičnej medicíny

  Okrem základných a odporúčaných opatrení, ktoré pomáhajú odstraňovať bolesť päty, môžete použiť aj ľudové lieky,tiež dáva dobrý terapeutický výsledok. Pri výtoku z kalkanea musíte použiť tinktúru vyrobenú z meča na močiare. Na tento účel sa musí polievková lyžica alkoholového roztoku zriediť 100 ml vody a takýto liek by sa mal užívať perorálne trikrát denne až do hlavného jedla. Trvanie celého cyklu, ktorý pomôže liečiť chorobu a blokovať bolesť, bude tri týždne.

  Soľná soľ môže mať hmatateľný účinok.

  Je pripravená z lyžice medu, čajovej lyžičky soli a niekoľkých kvapiek jódu. Všetky zložky sa zmiešajú a položia na kus gázy, ktorá sa potom pripevní na boľavú pätu a nechá sa cez noc.

  Tinktúra založená na kvete lila pomôže rýchlo zmierniť bolesť. Je lepšie vziať suchú rastlinu, ktorá sa naleje vodkou a naplní sa na tmavom mieste po dobu desiatich dní. Potom sa infúzia filtruje a užíva sa každý deň dvakrát, jedna lyžička. Liek sa môže umyť vodou. Rovnaké zloženie môže trieť oblasť za pätou. A môžete skúsiť použiť čerstvý list lopúcha na boľavé miesto. Na ponožky sa položí ponožka. Taký obklad sa nosí, kým nie je rastlina úplne suchá. Potom musíte vziať čerstvý list a postup zopakovať.

  Ak sa stretnete s problémom, ako je bolesť päty, musíte okamžite konať a začať liečbu. Nečakajte, až ochorie ešte viac, a tým ovplyvní celú pohyblivosť tela. Pred začatím liečby je však potrebné zistiť príčinu, ktorá tento jav vyvolala. Vedel odčo presne sa objavil kŕč v päte, bude možné zvoliť komplexnú liečbu a dosiahnuť úplné uzdravenie.