Prevencia aterosklerózy

Obsah

  Ateroskleróza je vážnym problémom moderného ľudstva, pretože samotná choroba nie je taká hrozná, ako jej následky. S predčasnou liečbou a bez liečby môže byť ateroskleróza fatálna. Dnes je to ateroskleróza a jej dôsledky, ktoré patria medzi troch lídrov v úmrtnosti v rozvinutých krajinách. Toto je čiastočne vyvolané podvýživou, fyzickou nečinnosťou a ďalšími negatívnymi faktormi, a preto je prevencia aterosklerózy na prvom mieste.

  Aby sa predišlo následkom aterosklerózy, aby nedošlo k srdcovému infarktu a mozgovej príhode, je potrebné vykonať prevenciu choroby v plnom rozsahu - vyliečiť telo, pridať primeranú fyzickú aktivitu a zbaviť sa zlých návykov. Tieto základné metódy primárnej prevencie pomôžu spomaliť spúšťací proces rozvoja aterosklerózy.

  Potreba profylaxie

  Pacienti sa zvyčajne dozvedeli o potrebe liečiť aterosklerózu aj v čase, keď ochorenie významne zasiahlo krvné cievy a vyvinuli sa závažné srdcové a mozgové poruchy a pacient sa na to sťažuje. na kliniku. Ateroskleróza je nemé ochorenie a je skutočne ťažké si všimnúť príznaky v počiatočnej fáze vývoja. Riziko aterosklerózy je však extrémne vysoké, a preto by to mali brať do úvahy aj pacienti s rizikom.

  V takmer 90% prípadovPacienti majú mozgovú príhodu alebo infarkt. Ide o patologické situácie, keď vývoj aterosklerózy spôsobil také vážne následky a hlavnou príčinou bola práve vysoká hladina cholesterolu v krvi a jej ukladanie na stenách krvných ciev. Zároveň dve tretiny pacientov s aterosklerózou umierajú v prvých piatich rokoch vývoja patológie, pretože ateroskleróza spôsobuje rýchlo hroziace komplikácie.

  Na prevenciu aterosklerózy sa používajú rôzne tabletky, ale to všetko je len prostriedok na zabránenie zhoršeniu choroby a samotná patológia sa už začala rozvíjať. V dôsledku aterosklerotických zmien dochádza k procesu vaskulárneho starnutia. Tento proces nie je pre ľudí prirodzený, preto si nemyslite, že ateroskleróza je ochorenie súvisiace s vekom, ku ktorému dochádza skôr alebo neskôr so všetkými. Ak sú cievy udržiavané v dobrom stave, potom ani v starobe možno nebudete vedieť, aký je prejav aterosklerózy.

  Pod vplyvom choroby sa steny ciev zmenšujú, ich turgor klesá a vo vnútri samotnej cievy sa na stene objavuje usadenina cholesterolu - plak. Po nejakom čase sa plak začína zväčšovať, jeho objem významne znižuje prietok krvi cez cievu, a ak je lúmen úplne uzavretý, cieva prestane zásobovať určitú oblasť krvou. Napríklad v zóne dolných končatín to môže viesť k rozvoju gangrény za pár rokov.

  POMOC!V malých nádobách nevedú depozity cholesterolu k úmrtiu a potom k aterosklerózeveľké plavidlá, kde sa vyskytujú najčastejšie, vedú k vážnym komplikáciám až do smrti.

  Problémy s aterosklerózou sa zvyčajne netýkajú ľudí stredného veku, ale u starších pacientov je toto ochorenie často diagnostikované. To vyvolalo chybný názor, že ateroskleróza je nevyhnutnou chorobou spojenou s vekom. V skutočnosti to všetko závisí od stavu ciev a správneho životného štýlu ako primárnej prevencie aterosklerózy.

  Rizikové skupiny

  Ako už bolo uvedené, u aterosklerózy sa nevyvinuli všetci pacienti. Po prvé, choroba postihuje tých pacientov, ktorí majú rizikové faktory pre vývoj patológie. Berúc do úvahy rôzne faktory, je možné rozlišovať skupiny ľudí, u ktorých je pravdepodobnosť nástupu choroby oveľa vyššia ako u iných. Preto je potrebná silná prevencia pre:

  • sedaví pacienti;
  • ľudia, ktorí jedia mastné, údené a vyprážané potraviny;
  • tí, ktorí zneužívajú alkohol a tabak;
  • pacienti s diagnostikovanou arteriálnou hypertenziou, ktorí sa s liečbou ťažko liečia;
  • pacienti s cukrovkou;
  • ľudia náchylní na stres, neurózu, depresiu;
  • pacienti starší ako 45 rokov, ktorí súvisia s prirodzenými procesmi v cievach bez riadnej starostlivosti o svoje telo;
  • ľudia, ktorých príbuzní tiež trpeli aterosklerózou.

  LekáriVšimnite si, že medzi pacientmi sú väčšinou muži. Rod samozrejme nie je priamym faktorom rozvoja aterosklerózy, ale sú to muži, ktorí sú ovplyvnení niekoľkými faktormi súčasne, čo vyvoláva rozvoj patológie.

  Primárna profylaxia

  Primárna profylaxia vaskulárnej aterosklerózy je súbor preventívnych opatrení, ktoré sa prijímajú ešte skôr, ako sa u pacienta začne rozvíjať ateroskleróza. Takáto profylaxia by sa mala vykonávať pre každú osobu od útleho veku, pretože predstavuje všeobecné zdravotné opatrenia a zásady, ktoré sú dôležité pre pacientov akéhokoľvek veku. A ak na začiatku formulujete správne predstavy o zdraví, významne to zníži riziko rozvoja patológie a vylúči pacientov z rizikovej skupiny pre aterosklerózu.

  Primárna prevencia sa vykonáva hlavne v troch hlavných oblastiach:

  • udržiavanie normálnej hladiny lipidov v krvi, čo pomôže správnej strave;
  • školenie srdca pomocou primeranej fyzickej aktivity - jeho cieľom je zvýšenie pružnosti cievnej steny;
  • rôzne spôsoby liečenia a omladzovania tela.

  Strava

  Lekári tvrdia, že medzi príčiny aterosklerózy patrí podvýživa, prevláda veľké množstvo tukov, konzervačných látok, farbív a stabilizátorov v tele a do značnej miery určuje začiatok patologických zmien v cievach. Preto budú odporúčania týkajúce sa správnej výživy najlepšieužitočné pre tých, ktorí sa nechcú následne stretávať s aterosklerózou.

  Správna výživa je potrebná vždy, a to nielen vtedy, keď sa objavia prvé príznaky aterosklerózy.

  Najlepšie je zvyknúť si na správnu výživu už od detstva, pretože nielen ateroskleróza, ale aj mnohé ďalšie choroby vznikajú na pozadí nesprávneho gastronomického životného štýlu. Pacienti by mali vedieť, čo je možné a čo nie je možné jesť, aby sa v tele udržali optimálne hladiny cholesterolu.

  Pri dyslipidémii je najskôr potrebné obmedziť príjem potravín, ktoré obsahujú vysoký cholesterol:

  • mäsové výrobky, najmä mastné mäso - bravčové mäso, kačica;
  • mliečne výrobky s vysokým obsahom tukov;
  • bravčový tuk a maslo, margarín;
  • vaječný žĺtok;
  • sladké potraviny obsahujúce cukor.

  Štúdie ukazujú, že cholesterol v tele stúpa po konzumácii týchto potravín. Škodlivé látky obsiahnuté v potravinách vyvolávajú nesprávny metabolizmus tukov v tele, v dôsledku čoho telo vylučuje zvýšené množstvo cholesterolu. A niektoré potraviny, napríklad margarín, majú karcinogénne účinky.

  POMOC!Káva a čaj so zvýšenou silou ovplyvňujú stav krvných ciev, ktoré prispievajú k oslabeniu cievnych stien, v dôsledku čoho sa stávajú menej elastickými, strácajú svoju elasticitu a rýchlo sa zrútia.

  Nie všetky produkty súškodlivé a vyvolávajúce vyhladenie aterosklerózy. Niektoré z nich chránia steny krvných ciev a minimalizujú škodlivé účinky. Lekári na tabuli preto odporúčajú na primárnu prevenciu tieto zásady výživy:

  • konzumujú viac surových rastlinných potravín v surovej forme, najmä počas sezóny zeleniny, a v zime sa starajú o určitý podiel zeleniny a ovocia, keď sú menej dostupné;
  • nahradiť cukor medom alebo trstinou;
  • v prípade mliečnych výrobkov uprednostňujú menej mastné výrobky, pretože majú prakticky nižšiu chuť, ale obsahujú menej tuku;
  • znižujú spotrebu mastného mäsa - bravčové mäso, jahňacie mäso, klobásy, párky atď.
  • zahŕňajú viac rýb v potrave, ktoré nahradia mastným mäsom. Hoci ryby obsahujú tuky, patria sem aj omega-3 látky, ktoré regulujú krvné tuky;
  • z zeleniny je lepšie zvoliť potraviny s vysokým obsahom vlákniny, ktoré majú priaznivý vplyv na organizmus a zlepšujú trávenie;
  • nahraďte nerafinovaný olej olivou, je lepšie ho pridať do šalátov, ale jedlo môžete vyprážať bez oleja;
  • konzumujú prírodné korenie - zvyšujú nielen chuť potravín, ale tiež odolávajú tvorbe cholesterolových plakov;
  • je lepšie odmietnuť chlieb a nahradiť ho bochníkmi z otrúb;
  • normalizácia pitného režimu - musíte piť viac vody, a to nielen džúsy, ovocné nápoje a ovocné nápoje, ale aj čistú vodu.

  Fyzická aktivita

  Správne množstvo fyzickej aktivityzaťaženie užitočné pre človeka v akomkoľvek veku. A na prevenciu aterosklerózy je to neoddeliteľná súčasť, pretože chorobám sa dá vyhnúť, ak majú cievy vynikajúci tón. Realizovateľné zaťaženie má ďalšie pozitívne aspekty:

   73. progresia cukrovky je inhibovaná;
  • cvičenia pomáhajú vyrovnať sa s nervovým napätím;
  • v dôsledku cvičenia možno hypertenzii zabrániť alebo ju zvládnuť.

  Fyzická aktivita vôbec nie je zameraná na vyčerpávajúce cvičenie v telocvični. Po prvé, záťaž by mala byť uskutočniteľná, inak sa fyzická aktivita premení na ďalšie telo. Stačí venovať niekoľko minút denne ranným cvičeniam, opustiť výťah a chodiť častejšie. Ako viditeľné zlepšenie príde čoskoro. Tu môžete pridať druh aktivity, ktorá sa vám páči, napríklad plávanie, joga, nordic walking. To všetko len prispeje k zdraviu a pomôže predchádzať ateroskleróze. Informujú pacientov o možných druhoch fyzickej aktivity sestry, ktorej výcvik zahŕňa starostlivosť o pacientov s rizikom rozvoja aterosklerózy.

  Sekundárna profylaxia

  Sekundárna profylaxia choroby je relevantná, ak sa už prejavili prvé príznaky aterosklerózy, to znamená, že choroba už bola diagnostikovaná. V tomto prípade sa prioritou stáva prevencia ďalšieho zhoršovania zdravotného stavu a čistenie krvných ciev od cholesterolu.vklady.

  Monitorovanie tlakových ukazovateľov je povinné v prípade aterosklerózy.

  U pacientov s aterosklerózou sa pacientom odporúča najskôr regulovať krvný tlak. Môžete ho normalizovať rôznymi spôsobmi, a preto sa používajú tabletové prípravky. Je potrebné brať ich už pri hladine tlaku nad 140 až 80. Zvýšený počet signalizuje riziko, ktoré je potrebné minimalizovať alebo úplne eliminovať. Liečba na normalizáciu tlaku by mala byť predpísaná výlučne lekárom a za pomoci sestry sa vypracuje diéta, rehabilitačný program. Poznámka pre pacientov je v každom zdravotníckom zariadení.

  U niektorých pacientov môže byť potrebné odoberať riedidlá krvi, medzi najobľúbenejšie patria aspirín a klopidogrel. A aby sa znížili hladiny lipidov, je uvedené použitie statínov. Lekári sa zameriavajú aj na potrebu zlepšenia tela - bojovať proti zlým návykom, normalizovať hmotnosť atď.

  Statíny

  Statíny sú skupinou liekov, ktoré sa používajú na zníženie vysokého cholesterolu v krvi. , Pôsobenie liekov je založené na blokovaní aktivity pečeňových enzýmov, ktoré sa podieľajú na premene cholesterolu. Cholesterol sám o sebe nie je škodlivý, telo ho potrebuje pre normálne metabolické procesy, ale ak sa zvyšuje, predstavuje hrozbu.

  POMOC!Vďaka prijímaniu statínov sa človek zbavíangina pectoris, minimalizuje riziko mozgovej príhody a infarktu.

  A tiež lieky vyvolávajú výskyt špeciálnych proteínov, ktoré sa viažu na lipoproteíny s nízkou hustotou. Prerozdeľujú sa v bunkových membránach a prispievajú ku kombinácii lipoproteínov s nízkou a vysokou hustotou. Keď sú raz v pečeni, tieto lipoproteíny sa trávia bez toho, aby mali negatívny vplyv na cievy.

  Existuje niekoľko druhov liekov:

  • atorvastitín;
  • fluvastatín;
  • pravastatín;
  • rosuvastatín;
  • simvastatín a ďalšie.

  Lieky so statínmi majú svoje vlastné obchodné názvy, preto musí lekár pred predpísaním vysvetliť, ktorý statín je obsiahnutý v konkrétnom lieku, ktoré značky možno získať na liečbu. Atorvastatín a rosuvastatín sú považované za najúčinnejšie a fluvastatín je málo účinný.

  Dávkovanie liekov sa predpisuje v závislosti od toho, ako sa zisťuje vysoký cholesterol. Diagnóza je založená na krvnom teste. Po normalizácii indikátora sa pacientom ponechá dávka 5-10 mg, ktorá je dostatočná na kontrolu hladiny cholesterolu v tele.

  Statíny sa odporúčajú pre pacientov s už diagnostikovanou aterosklerózou a srdcovými chorobami, diabetikov, starších pacientov a pacientov s aterosklerózou u príbuzných. Lieky sú zvyčajne dobre tolerované a nespôsobujú komplikácie, ale ak sa vyskytnú nežiaduce reakcie, dávka statínov sa buď významne zníži.buď úplne zrušiť.

  Alternatívne metódy

  Ako prvok primárnej a sekundárnej prevencie aterosklerózy sa môžu použiť alternatívne metódy. Ich úloha je však výlučne pomocná a nemôže byť rozhodujúca v záležitostiach prevencie. Napriek tomu je stále vhodné zahrnúť ľudové liečivá, pretože sú to prírodné zložky, ktoré nepoškodzujú telo.

  Užitočným liekom na krvné cievy je tinktúra hloh, ktorá sa odporúča starším pacientom. Boky vitamínov sú šípky a pre cievy má dobrý účinok tinktúra tymiánu. Populisti odporúčajú používať med, piť zemiakovú šťavu každé ráno (z jednej strúhanej hľuzy).

  Uvedené tinktúry môžete variť sami. Tu je niekoľko receptov:

  • 50 druhov hloh sa naseká a naleje trochu viac ako pol pohára horúcej vody. Po hodine sa tekutina vypustí a vypije polievková lyžica trikrát denne;
  • na prípravu ruží sa dve čajové lyžičky ovocia varia v 250 ml vriacej vody a namiesto čaju sa pijú;
  • Tymiánová tinktúra sa pripravuje z lyžičky sušených kvetov a 250 ml vriacej vody. Kvety sa nalejú vodou a trvajú 30 minút pod vekom, musíte vypiť štvrť šálky trikrát denne.

  Najdôležitejšie

  Prevencia aterosklerózy je dôležitá pre ľudí všetkých vekových skupín, pretože choroba je asymptomatická a už sa zistila na pozadí komplikácií. Keď sa patologický proces začal presne, nie je vždy možné stanoviť ho.Prevencia je primárna a sekundárna, je zameraná na prevenciu rozvoja choroby a na úpravu hladiny cholesterolu v krvi. Je dôležité sledovať diétu, uskutočniteľnú fyzickú aktivitu, zbaviť sa závislostí a užívať lieky na kontrolu hladín lipidov.