Prečo kosti a kĺby bolia po pôrode

Obsah

  Bolestivosť kostí a kĺbov je častou postnatálnou komplikáciou. Vyzerá selektívne a vyskytuje sa u žien v rôznej miere. Mnohí veria, že na konci tehotenstva sa ženské telo zotavuje rýchlo, ale muskuloskeletálny systém v tomto prípade reaguje pomalšie na zmeny a ženy sa sťažujú, že všetky kosti a kĺby po pôrode bolia.

  Príčiny

  Okamžité postnatálne príčiny bolesti kostí a kĺbov sú zmeny, ktoré sa vyskytli v ženskom tele za posledných deväť mesiacov. Tehotenstvo je stresujúce pre systémy a orgány a tiež trpí muskuloskeletálny systém. Bolestivosť kostí a kĺbov je vyvolaná:

  • hormonálne prepätia;
  • zvýšené zaťaženie, prírastok na hmotnosti;
  • nedostatok vápnika;
  • opuchy;
  • epidurálna anestézia;
  • slabosť svalov a väzov spôsobená hormónmi;
  • 15. predĺžená zmena postoja;
  • poškodenie pri narodení.

  Po narodení dieťaťa nesmú ženy prejaviť následky poranenia, ale skutočné choroby pohybového ústrojenstva, ktoré nesúvisia s narodením dieťaťa. Ak nohy po pôrode bolia, je to dôsledok vaskulárnej patológie.

  Pri analýze dôvodov, prečo bolia kolená a iné kĺby, lekári vykonajú úplnú diagnózu, pričom venujú pozornosť príznakom, ktoré nie sú typické pre postnatálny stav.

  Lokalizácia

  Zdá sa, že po narodení dieťaťa sa žene zdá, žebolí a bolí telo, kĺby rúk a nôh. Bolesť v kĺboch ​​je skutočne bežná alebo sa vyskytuje v špecifických kĺboch ​​s rôznymi silami:

  • bolesť zápästia - často vyvolaná vplyvom veľkej hmotnosti dieťaťa, najmä ak sa dieťa narodilo veľké. Pre ženy je nezvyčajné nosiť každý deň ťažké váhy: z nezvyklého zvyku sa dieťa môže javiť ako ťažké bremeno a bolesť rúk a končatín. Ohrozené sú sekretárky, ihly, hudobníci, ktorí už pred narodením mali vysokú funkčnú záťaž. Pohodlie v kĺboch ​​rúk zmizne, zvyknú si robiť „prácu“;
  • bolesť krku - môže sa vyskytnúť v dôsledku neobvyklého postoja pri spánku alebo nesprávneho nosenia popruhu, ak sa používa. Keď žena zvykne na nosenie dieťaťa, bolesť ustúpi;
  • chrbát je častým miestom bolesti po pôrode. Bolesti v hornej časti chrbta, v oblasti lopatiek av bedrovej oblasti sa vyskytujú pri ohnutí chrbta a pri drepe. Bolesť chrbta sa zvyčajne vyskytuje v dôsledku oslabenia korzetu svalov, preťaženia chrbtových svalov na reguláciu držania tela po pôrode. Bolestivosť prechádza, keď sú brušné svaly napnuté a začínajú sa aktívne podieľať na tvorbe postavy. Bolesť dolnej časti chrbta je vyvolaná hyperlordózou, keď sa ohnutie na úrovni dolnej časti chrbta zvyšuje kvôli tomu, že žena sa často ohýba nad dieťaťom;
  • Bolesť dolných končatín - zvyčajne vyvolanánesprávne držanie tela alebo zvýšenie telesnej hmotnosti. Obzvlášť postihnuté sú kolenné kĺby, členok a bolesť bedrového kĺbu v dôsledku divergencie kostí panvy.

  Liečba

  Lekári dávajú ženám po pôrode niekoľko tipov na prevenciu bolesti kĺbov a kostí. Pri ich pozorovaní je vo väčšine prípadov bolesť eliminovaná alebo sa vôbec neobjavuje. Medzi súčasné tipy uvádzame:

  • udržiavanie správneho držania tela;
  • bezpečné zdvíhanie dieťaťa;
  • naťahovacie cvičenia;
  • cvičenie na posilnenie svalov.

  Liečba bolesti kostí a kĺbov závisí priamo od príčiny bolesti. Ak je hlavným dôvodom nedostatok vápnika, potom telo musí pridať tento stopový prvok vo forme vitamínových komplexov, inak budú kosti naďalej bolieť. Je tiež potrebné venovať pozornosť deštrukcii zubnej skloviny, vypadávaniu vlasov a krehkým nechtom - to je ďalší príznak nedostatku vápnika.

  DÔLEŽITÉ!To vedie nielen k bolesti kostí a kĺbov, ale aj k osteoporóze, závažnejšiemu ochoreniu sprevádzanému krehkými kosťami.

  Počas tehotenstva je potrebné monitorovať hladinu stopových prvkov a neustále piť podporné drogy - potom budete musieť na nedostatok vápnika menej. Pre dojčiace matky lekár predpíše špeciálne vyvážené vitamíny a po chvíli sa bolesti kostí a kĺbov výrazne znížia.

  Ak sa zistí opuch chodidla, vyvolá sa tobolesti kĺbov, je vhodné v prvom rade venovať pozornosť strave ženy. Ženy často pijú viac vody, ako potrebujú na výrobu väčšieho množstva mlieka. Zároveň nie je k dispozícii veľa mlieka, pretože laktácia je regulovaná inými mechanizmami.

  10 minútové cvičenia nôh pomôžu zvládnuť opuchy

  Na boj proti smrteľným opuchom nôh môže byť primárne znížená voda v potrave, ale nie príliš veľa. Môžete tiež zdvihnúť nohy na vankúši každý večer nad úroveň srdca - pomôže to predchádzať edémom, ktoré sa vyskytujú hlavne večer.

  ​​

  Opuchy sú tiež vyvolané problémami s močovými orgánmi. Ak žena mala pred tehotenstvom menšie poruchy alebo chronické ochorenia obličiek, potom sú tieto patológie po narodení značne exacerbované a výsledkom je opuch.

  Prebytočná tekutina v tele je tak škodlivá pre kĺby, že bolestivosť sa zvyšuje priamo úmerne so zvýšeným opuchom. Kolená sú veľmi silné po pôrode, ak nohy opuchnú z prebytočnej tekutiny. Jedinou skutočnou metódou v tomto prípade bude včasná diagnostika patológie obličiek a jej kvalitná liečba.

  Ak to bolí v kostiach po anestézii počas pôrodu, tento stav si nevyžaduje osobitnú liečbu, pretože prechádza samotným časom. Obnovenie zvyčajne trvá niekoľko týždňov. Počas tejto doby môžete nohám venovať optimálnu záťaž, večer chodiť s dieťaťom, aby sa bolesť cítila ako je to možnémenej.

  Problémy s kĺbmi a kosťami spôsobené preťažením po pôrode by sa mali tiež zvládnuť tak, aby nevyvolávali vývoj chorôb pohybového ústrojenstva. V počiatočnom štádiu po pôrode nejde o chorobu, ale o neobvyklé zaťaženie kostí, kolenného kĺbu a dolnej časti chrbta. Je to úplne prirodzené, pretože dieťa po narodení rýchlo priberá na váhe, takže pre matku je ťažké ho nosiť.

  Tento problém sa nevylieči, v zásade je potrebné dodržiavať preventívne opatrenia - sledovať držanie tela, kŕmiť dieťa v pohodlnej polohe a cvičiť na posilnenie svalov. Ak sa vyskytne nepríjemný pocit, vyžaduje sa odpočinok.

  Ak bolí bedrový kĺb, je to následkom rozdielnosti panvy počas pôrodu. S tým nie je nič zlé, všetky procesy sú úplne prirodzené a po 1-1,5 mesiaci sa všetko normalizuje. Bolesť môže zostať s maximálnou odchýlkou ​​kostrče a panvových kostí - bude to trvať trochu dlhšie.

  TIP!Okrem toho môžete v prípade bolesti chrbta použiť popruh tak, aby vám neuškodil chrbát.

  Liečba bolesti kĺbov vyvolanej nadváhou je zameraná predovšetkým na normalizáciu hmotnosti. Pokiaľ sa toho nedosiahne, nepohodlie v chrbte, kolenách a chodidlách sa bude neustále cítiť. Počas liečby lekár upraví stravu, normalizuje hladinu tuku a odporučí dostatočnú úroveň fyzickej aktivity. V skutočnosti je ľahké pozorovať - ​​časť cvičení, ktoré môžetehrať spolu s dieťaťom.

  Najdôležitejšie

  Po pôrode ženy na ňu čaká veľa nepríjemných zdravotných prekvapení, najmä jej kíby po pôrode zle zrania a zlomia aj kosti. Vo väčšine prípadov je to nepohodlie prirodzené, takže po chvíli zmizne ihneď po obnovení ženského tela. Nevyhodnocujte úlohu zvýšeného zaťaženia - v niektorých prípadoch to môže viesť k rozvoju kĺbových patológií, aj keď kíby predtým neboli zranené. Lekári preto dávajú odporúčania na zachovanie spoločného zdravia a trvajú na ich implementácii.