Prečo chodidlo bolí zvonku

Obsah

  Ak chodidlo často bolí zvonku zvonku, je čas kontaktovať traumatológa, ortopeda alebo aspoň rodinného lekára a zistiť, čo by mohlo byť príčinou takého nepríjemného príznaku. Odborníkovi sa zbytočne neodporúča nosiť kvalitnú obuv vyrobenú z prírodných materiálov a dať si chodidlám dobrý odpočinok. Ale nie vždy bolesť v nohách pri chôdzi, najmä v pokoji, spôsobená nepohodlnými topánkami a únavou.
  Bolesť na chodidle zvonka z boku môže súvisieť s chorobami a poruchami, o ktorých si pacient ani neuvedomuje. Na vyšetrenie a liečbu sa podieľa niekoľko úzkych špecialistov - reumatológ, dermatológ, endokrinológ atď. Liečba trvá niekoľko mesiacov alebo dokonca rokov.

  Bolestivosť na vonkajšej strane chodidla môže mať rôzne príčiny a môže mať veľmi odlišný charakter - od mierneho nepohodlia vyplývajúceho z tlaku, chôdze, po neúnosnú bolesť, ktorá vám nedovolí položiť si topánky a oprieť sa o nohu. Podľa lokalizácie a intenzity je možné charakter bolesti určiť s vysokou presnosťou, ktorá je poškodená a vyžaduje liečbu.

  Napríklad, ak sa počas námahy vyskytne bolesť zvonka - po spustení, po dlhom pracovnom dni, v posledných mesiacoch tehotenstva alebo po prudkom zvýšení hmotnosti, sú pravdepodobne postihnuté vazy, šľachy a mäkké tkanivá. Svalové a väzivové vlákna sa nedokážu vyrovnať s rastúcou neobvyklou záťažou. Preto bolesť znepokojuje.

  Akbolí to, keď stlačíte chodidlá a prsty, silná bolesť sa objaví aj v pokoji v oblúku chodidla a kostí - môže to byť nebezpečná osteopóza. Pri osteoporóze dochádza k demineralizácii kostného tkaniva, vďaka ktorej sú kĺby veľmi krehké a bolestivé.


  Zranenia, nepohodlná obuv a nadváha vyvolávajú faktory, ktoré môžu zhoršiť chronické kĺbové patológie a bolesť
  .

  Bolesť na spodnej časti ľavej alebo pravej strany môže byť plochými nohami rušivá. Mnohí veria, že toto ochorenie je vrodené a nemôže sa u dospelých vyvinúť. Nie je to však tak. Platypódia trpia aj tí, ktorí majú zakrivenie chrbtice alebo choroby bedrového kĺbu, ktorí trávia veľa času na nohách a trpia ťažkými bremenami.

  Nohy v pätách a zdvíhanie zranili obéznych a podvýživených dám, milovníkov úzkych topánok s vysokými podpätkami. Dôvod nepohodlia v chodidlách môže byť naj neočakávanejší. a častejšie ich je niekoľko. Všetky ľudské orgány sú vzájomne prepojené. A na nohách je tiež veľa biologicky aktívnych miest. Preto, ak bolesť chodidla bolí z boku a zvonku a nedochádza k tvorbe modrín a zlomenín, mali by ste si starostlivo vziať svoje zdravie a podrobiť sa kompletnému vyšetreniu - tento príznak sa objavil z nejakého dôvodu.

  Ďalej uvádzame najbežnejšie príčiny bolesti vo vonkajšej časti chodidla a spôsoby, ako sa s ňou vysporiadať. Zistíme tiež, kedy je potrebná neodkladná odborná pomoc a čo robiť, ak lekár nie je k dispozícii.

  Nesprávne vybrané topánky

  Odborníci tvrdia, že ak sa topánky vyberú správne, sú vyrobené z vysokej kvality, vyrobené z prírodného materiálu, a to ani z nových, neostrených topánok. Nie každý má možnosť kúpiť si topánky presne na nohách, takže väčšina sa musí zmierňovať s mozolmi a odermi, kým sa topánky nesú. Pomoc lekára tu nie je potrebná, pokiaľ sa kukurica nezačala hnisať.

  Existuje však jedna dôležitá nuancia. Zakaždým, keď je chodidlo zdeformované a dostáva nadmerné zaťaženie. Ak topánky tlačia a drvia neustále, pokožka „nedýcha“, nohy sa potia, vedie to k rozvoju rôznych patologických stavov v chronickej forme. Najčastejšie a najnepríjemnejšie:

  • Mortonov neuróm;
  • plesne kože a nechty na chodidlách;
  • valgusová deformita kĺbu;
  • ploché nohy.

  Preto je lepšie nezneužívať módne, krásne, ale nepohodlné topánky, okamžite odstrániť päty čo najskôr a pomocou špeciálnych sprejov a zariadení na nosenie nového páru.


  Nohy si nezvyknú na zlé, úzke topánky, ale postupne sa zdeformujú a prispôsobujú sa, čo vedie k rôznym poruchám a bolestiam
  .

  Poranenia chodidiel

  Poranenie nie je iba zlomením členka alebo metatarzu pri futbalu alebo páde z rebríka. Noha môže byť trochu denne zranená a nakoniec to povedie k prasklinám alebo výronom a oslabeniu väzov.

  Protahovanie ako príčina vonkajšej bolesti nôh sa prejavuje akoPríznaky:

  • opuchy chodidla v členku a členku;
  • začervenanie alebo zafarbenie kože;
  • deformácia škáry, posunutie jednotlivých prvkov;
  • obmedzenie pohyblivosti alebo naopak uvoľnenie kĺbu.

  Bolesť môže byť bolavá, ťahajúca alebo veľmi ostrá, zhoršená tlakom a určitými pohybmi.

  Existuje aj také zdravotné zranenie, ako je únava alebo plazivá zlomenina. Kosť nepraskne a nezlomí sa po náraze, ale pod vplyvom konštantného monotónneho zaťaženia, aj keď je zanedbateľná. Zároveň môžu chýbať typické príznaky zlomeniny - opuchy, deformácia chodidla, zmena farby kože. Je možné detekovať plazivú zlomeninu iba pomocou röntgenového snímača, CT alebo MRI. Niekedy človek chodí mesiace a roky so zlomeninou metatarzu alebo päty, trpí bolesťou a nepohodlím a ani netuší, aký je skutočný dôvod.

  Pozor!Prelomené zlomeniny sú bežné u športovcov, tanečníkov, predajcov, kuriérov. Neustále traumy kostí a väzivových tkanív s pravidelnou námahou vedú v priebehu času k rozvoju burzitídy, tendonitídy, artritídy a ďalších komplikácií.


  Zlomenina chodidla z vonkajšej strany môže zostať bez povšimnutia na dlhú dobu a môže byť sprevádzaná ťahaním, stálou bolesťou
  .

  Syndróm kockovej kosti

  Toto je zriedkavá patológia, ale môže tiež vyvolať bolesť rôznej intenzity s vonkajšia časť chodidla. Kockovitá kosť sa nachádza medzi metatarzom a kalkaneusomkosť. Ak pri náraze, nadváhe, akomkoľvek druhu traumy alebo mechanickom náraze je kocková kosť stlačená, človek zažije ťažkú ​​nepríjemnú bolesť. Niekedy na tomto mieste dochádza k dislokácii s nadmerným vyklenutím chodidla - napríklad s tanečníkmi a gymnastkami počas tréningov a vystúpení.

  Takéto poškodenie je tiež možné zistiť iba pomocou špeciálneho vybavenia. Je nebezpečné, že obeť odpíše nepríjemné pocity výronu, pevne obinie nohu a upokojí sa.

  ​​

  Plantárna fasciitída

  Touto patológiou sú postihnuté tkanivá na chodidle, ale bolesť môže vyžarovať do jej bočnej časti. Príčiny fasciitídy:

   52) s nadváhou;
  • nepohodlná obuv;
  • ťažké bremená;
  • zranenia;
  • ostroha päty atď.

  Zápal fascie môže byť spôsobený vonkajšími aj vnútornými faktormi, často choroba pokračuje chronicky - pacient pociťuje bolesť pri trhaní tkanív a zápale, aplikuje obväzy a používa masti. Poškodenie je zjazvené, ale s obnovením záťaže na nohách sa fasciitída opäť zhoršuje.

  Fasciitídu možno rozoznať podľa týchto príznakov:

   61. ostrá bolesť ráno po dlhom sedení v rovnakej polohe;
  • obmedzenie pohyblivosti - pre pacienta je ťažké znížiť pätu na podlahu, snaží sa udržať nohu na špičke;
  • zmena chôdze - s cieľom zmierniť postihnutú končatinu osoba kulhá.

  Príležitostne sa vyskytne prasknutie fascie s modrinami na podrážke alebo na bokuNohy. Toto však nie je povinný príznak.


  Príčinou zápalu fascie môže byť buď poranenie nohy alebo infekcia alebo nadmerný stres pri nadváhe

  Achillova šľacha.

  Zápal šľachy je zápal šľachy spôsobený traumou, ťažkými bremenami. alebo infekcie. Achillova šľacha sa nachádza v zadnej časti chodidla nad pätou. Ale bolesť môže ovplyvniť stranu chodidla. Typické príznaky tejto patológie:

   71. neschopnosť narovnať a roztiahnuť nohu na členok a dolnú časť nohy;
  • precitlivenosť kože v oblasti zápalu;
  • začervenanie, opuch je zriedkavý.

  Ak máte podozrenie na zápal šliach, musíte určite zistiť, čo ju spôsobilo. Zápal šliach je často následkom pomalej reumatoidnej artritídy alebo bakteriálnej infekcie v tele. Je dôležité identifikovať základné ochorenie a liečiť ho. Lokálne ošetrenie zapálenej šľachy nedá trvalé výsledky.

  Medzi rovnaké príznaky a príčiny patrí ligamenitída, choroba, pri ktorej sa zapáli väzivá a šľachy chodidiel. Ochorenie sa ľahko lieči konzervatívnymi metódami - pevné obväzy a obväzy, masáže, úprava záťaže, protizápalové masti.


  Zápal je lokalizovaný na zadnej strane päty, ale bolesť pri zápal šliach sa často tiahne po celej nohe

  Artritída a artróza

  Tieto dve choroby by sa mali posudzovať osobitne, pretože sú systémové a majú niekoľko rôznych tvarov a zvyčajne postihujú nielen chodidlá,sprevádzané množstvom ďalších patológií a porúch.

  Artritída

  Artritída je spoločný pojem, ktorým sa rozumie zápal kĺbových tkanív spôsobený rôznymi faktormi a patogénmi. V dôsledku zápalového procesu sa tkanivá začínajú meniť, kolabovať, čo sa prejavuje bolesťou, obmedzenou pohyblivosťou. Bez adekvátnej a včasnej liečby vedie k artritíde úplná strata pohyblivosti končatín a zdravotné postihnutie pacienta.

  Najbežnejšie typy artritídy:

  Odporúčame tiež prečítať si: Prečo mi ráno bolia nohy
  • reumatoid;
  • reaktívny;
  • dna;
  • osteoartróza.

  Hlavné príčiny choroby:

  • Infekcie.
  • Zranenia, neúspešné operácie.
  • Dedičná predispozícia.
  • Autoimunitné poruchy.
  • Nesprávny metabolizmus.

  Kíby postihnuté artritídou v štádiu exacerbácie choroby sčervenané a opuchnuté, sú veľmi bolestivé, cítia sa horúco. Pohyblivosť chodidla je výrazne obmedzená, bolesť sa môže obťažovať v noci po fyzickej aktivite. Ráno je pre pacienta ťažké vstať z postele. V chronickej podobe nesmie kĺb napučať alebo červenať. Z vizuálneho hľadiska je zdeformovaný, pohyblivosť nôh je obmedzená.

  Poznámka:artritída sa môže rozvíjať v každom veku, a to je jej hlavný rozdiel od artrózy. Táto patológia sa často vyskytuje u malých detí a dospievajúcich. Toto ochorenie je ťažké liečiť, bude potrebný integrovaný prístup,trpezlivosť, ochota nasledovať stravu na celý život, vykonávať terapeutické cvičenia a iné procedúry.


  Nie je možné ignorovať prejavy artritídy v akútnej forme, je dôležité stanoviť skutočné príčiny choroby

  Atrosa

  Atrosa môže byť tiež spôsobená rôznymi príčinami a môže sa vyskytnúť v rôznych formách. Ale artróza sa zvyčajne vyvíja v starobe v dôsledku prirodzeného opotrebovania kĺbov, čo spomaľuje metabolické procesy. Kíby sa už nemôžu úplne obnoviť, a to ani v prípade, že osoba nedostane veľké bremená a nebude jej úplne jesť. Degeneratívne-dystrofické zmeny začínajú najskôr v chrupavkovej vrstve, potom sa lézie šíria do kostí.

  Výsledkom je, že chrupavka je úplne zničená a kostné tkanivo, aby to kompenzovalo, sa začne aktívne deliť. Tvoria sa kostné výrastky, ktoré sú vizuálne viditeľné s pokročilou formou artrózy. Typické príznaky tohto ochorenia:

  • ohyb, deformácia škáry;
  • obmedzenie mobility;
  • drviace pohyby.

  Osteoartritída sa môže rozvíjať aj u mladých ľudí, ktorí nemajú správne stravovacie návyky, majú zlé návyky. Toto ochorenie je nevyliečiteľné, pretože je spojené s vážnymi metabolickými poruchami v tele. Nie je možné obnoviť úplne zničenú chrupavku. Ale v počiatočnom štádiu, s pomocou diéty, lekárskej gymnastiky, liekov a hyaluronových injekcií, sa progresia artrózy môže výrazne spomaliť a osoba môže byť udržiavaná v pohybe, schopná plne sa naplniťpracovať a žiť.

  Artróza aj artritída vedú k zdravotnému postihnutiu osoby. Bolesť v pokročilom štádiu je taká silná, že lekári navrhujú operáciu umelou poistkou a imobilizáciou kĺbu. Noha sa už nikdy nebude ohýbať a otáčať, ale človek sa zbaví mučenia. Jemnejšou a účinnejšou metódou chirurgickej liečby je artroplastika. V našej krajine však takáto operácia nie je dostupná pre všetkých. Trávia to hlavne v zahraničí, pre priemerného ruského bývajú náklady často príliš vysoké.


  Deformácie a chrumkavé pohyby chodidiel sú hlavnými príznakmi artrózy

  Preventívne opatrenia

  Zdravie nôh by sa malo monitorovať rovnako starostlivo ako zdravie vnútorných orgánov. Ak sa problémy s chodidlami začnú, fyzická aktivita osoby klesá, už nemôže ďalej vykonávať svoju domácnosť a pracovné povinnosti, slúžiť sebe, pohybovať sa. A to všetko, okrem bolesti a nepohodlia.

  S cieľom zachovať fyzickú aktivitu tak dlho, ako je to možné a necestovať k lekárom, bude potrebné vykonať úplne jednoduché preventívne opatrenia:

  • Na kontrolu zaťaženia nôh a zapamätanie si potreby správneho odpočinku . Čím je osoba staršia a čím intenzívnejšia je záťaž, tým dlhšie musia nohy odpočívať. Po dlhom pracovnom dni sa odporúča urobiť kúpeľ nôh s morskou soľou alebo kontrastný kúpeľ so studenou a teplou vodou. Potom si utrite chodidlá dosucha,naneste upokojujúci, chladiaci gél alebo krém a umiestnite nohy tesne nad telo. Je dobré mať masáž. Je to jednoduché a príjemné, ale tiež veľmi užitočné.
  • Sledujte svoju stravu . Osteoporóza, artróza, dna sú choroby starších ľudí, ale vyskytujú sa aj u mladých ľudí, ak nedodržiavate stravu a nesprávne jete. Pre kosti a väzivá sú potrebné proteíny a minerály - vápnik, zinok, fosforečnan horečnatý, fluór. Aby sa tieto látky úplne vstrebali, sú potrebné vitamíny. Preto by jedálny lístok mal mať denne čerstvé ovocie a zeleninu, tvaroh, mlieko, vajcia, nízkotučné ryby a mäso. Tí, ktorí sú neustále na diéte, jedia nezdravé jedlo, milujú mastné, údené, vyprážané, po 35 rokoch pocítia, čo to je - bolesť v kĺboch ​​nôh. Riziko sú tiež tí, ktorí majú radi „hladové“ diéty iba na jablkách alebo kapuste.
  • Včasné liečenie akejkoľvek choroby . Nejde iba o choroby kĺbov alebo poranenia končatín. Chrípka a angína môžu spôsobiť komplikácie na kĺboch ​​nôh. Problémy s chrbticou reagujú na bolesť nôh. Pri ateroskleróze a cukrovke trpia krvné cievy a predovšetkým je narušená výživa periférnych žíl a tepien zodpovedných za prísun krvi do dolných končatín. Neexistujú žiadne nepodstatné choroby a menšie bolesti. Všetko musí byť identifikované a plne ošetrené pod dohľadom kvalifikovaného odborníka.

  Na udržanie zdravých a pohyblivých nôh sa prirodzene odporúča vzdať sa zlých návykov a vyskúšať čo najlepšie.pohybovať sa viac, cvičiť, nepriberať na váhe.

  Zhrnutie:Ak je chodidlo zvnútra neustále boľavé v strede, neodkladajte návštevu lekára a vyšetrenie. Môže to byť príznak začiatočnej artritídy alebo artrózy, ploché nohy, zakrivenie chrbtice.