pravastatín

Obsah

  Pravastatín patrí do skupiny liekov na zníženie vysokého cholesterolu v krvi. Toto liečivo znižujúce lipidy je jedným z najznámejších a cenovo dostupných statínov, ktoré užívajú pacienti s vysokou hladinou krvných lipidov. Používanie drogy vám umožní znížiť hladinu cholesterolu a kontrolovať ho.

  Akcia

  Princíp činnosti drogy je založený na type konkurenčného antagonizmu. Molekula statínu sa viaže na koenzým A v tejto časti, enzým je pripojený. Druhá časť začína proces chemickej premeny hydroxymetylglutarátu na látku mevalonát - je medziproduktom v procese syntézy cholesterolu.

  V budúcnosti bude prebiehať celý rad aktívnych chemických reakcií, v dôsledku čoho sa hladina celkového cholesterolu v krvi zníži primárne v dôsledku nižších lipoproteínov s nízkou hustotou, zatiaľ čo lipoproteíny s vysokou hustotou zvyšujú svoju koncentráciu v krvi.

  Skupina statínov, do ktorej činidlo patrí, neovplyvňuje aktivitu lipáz a syntézu voľných mastných kyselín. Preto priamo neznižujú hladinu triglyceridov - zníženie tohto ukazovateľa je spojené s poklesom lipoproteínov s nízkou hustotou.

  Okrem účinku, ktorý liek vytvára na hladine cholesterolu v ľudskom tele, má pravastatín pozitívny vplyv aj na vaskulárny endotel, ktorý ho inhibuje.dysfunkcia. Je to endoteliálna dysfunkcia, ktorá je najskorším predklinickým ukazovateľom rozvoja aterosklerózy. A tiež liek:

  • pozitívne ovplyvňuje turgor stien krvných ciev;
  • zlepšuje reologické vlastnosti krvi;
  • má antioxidačné vlastnosti;
  • má antiproliferatívny účinok.

  Po užití lieku u pacientov sa rýchlo absorbuje 30 až 55% prijatej dávky, pričom biologická dostupnosť lieku je asi 20%. Aktívny účinok pečeňových enzýmov na liečivo nám umožňuje posúdiť prítomnosť účinku „first-pass“.

  Ak užijete liek hodinu pred jedlom alebo s jedlom, systémová biologická dostupnosť lieku sa zníži a jeho aktivita sa zníži. Koncentrácia v krvnej plazme je nastavená v pomere k dávke liečiva. Maximálna hladina v plazme sa objaví hodinu a pol po užití lieku.

  50% liečiva sa viaže na bielkoviny a vylučuje sa do materského mlieka, preto sa počas laktácie liek neodporúča. K metabolizmu látky dochádza izomerizáciou, enzymatickou hydroxyláciou a oxidáciou koncov reťazca.

  Polčas rozpadu trvá od hodiny, od malých po takmer tri hodiny. Obličky vylučujú asi pätinu spotrebovaného produktu a asi sedemdesiat percent sa vylučuje stolicou. V prípade poškodenia funkcie pečene alebo obličiek v tele sa môže Pravastatin akumulovať.

  Indikácie a dávkovanie

  Liečivo je indikované na metabolické poruchycholesterol a hromadenie jeho vysokej hladiny v tele. Droga sa nepoužíva pre dedičné faktory hypercholesterolémie. V počiatočnom štádiu liečby vysokého cholesterolu lekári správne predpisujú diétne obmedzenia, ale ak nie je možné normalizovať hladinu cholesterolu v krvi iba jednou diétou, potom sa uchýlia k použitiu statínov.

  POMOC!Použitie statínov u pacientov s rizikom infarktu myokardu a zhoršenie iných kardiovaskulárnych ochorení je obzvlášť dôležité.

  Liek sa podáva perorálne, môže sa piť bez ohľadu na jedlo, môže dôjsť k miernemu spomaleniu absorpcie. Užívajte tabletu Pravastatinu raz denne pred spaním. Maximálny účinok je možné pozorovať štyri týždne po začiatku liečby pravastatínom. Lekár môže upraviť dávkovanie lieku, ak sa počas liečby hladina lipidov v krvi významne zmení.

  U pacientov s renálnou a hepatálnou insuficienciou je počiatočná dávka stanovená na 10 mg, pretože veľké koncentrácie nemusia byť z tela úplne evakuované. Starší pacienti môžu užiť obvyklú dávku lieku - 20 mg za deň.

  Vedľajšie účinky a kontraindikácie

  Pravastatín, ako aj iné lieky, môžu mať negatívny vplyv na fungovanie jednotlivých systémov a orgánov. To neznamená, že pravastatín nevyhnutne vedie k negatívnemu účinku, ale návod na použitie upozorňuje pacientov na možné účinkyvýskyt takýchto porušení.

  Centrálny a periférny nervový systém môže reagovať na pravastatín s týmito prejavmi:

  • bolesti hlavy, migrény;
  • závraty;
  • zvýšená úzkosť;
  • parestézia;
  • depresia;
  • paréza nervu tváre;
  • polyneuropatia (periférna);
  • amnézia.

  Zrakové orgány môžu trpieť oftalmoplegiou, ako aj progresiou katarakty. Z tráviaceho traktu sú možné tieto poruchy:

  • nevoľnosť a zvracanie;
  • plynatosť;
  • bolesť brucha;
  • ​​
  • hnačka;
  • mastná hepatóza;
  • zvýšené hladiny pečeňových enzýmov;
  • zmena hladiny bilirubínu a kreatinínu;
  • vývoj hepatitídy vrátane aktivácie chronickej formy;
  • akútna pankreatitída;
  • cirhóza alebo nekróza pečene.

  Bolesť brucha môže byť spojená s vedľajším účinkom pravastatínu.

  Na strane krvotvorných orgánov sa pozoruje eozinofília, trombocytopénia a hemolytická anémia. Muskuloskeletálny systém bude reagovať s myalgiou a myopatiou. Na koži sa môže objaviť vyrážka a svrbenie, purpura alebo vaskulitída, v zriedkavých prípadoch exsudatívny erytém. Pri neznášanlivosti a rozvoji závažnej alergickej reakcie sa môže vyskytnúť anafylaktický šok. Medzi ďalšie nežiaduce účinky lieku Pravastatin, je porušenie sily, zlyhanie obličiek.

  Droga preto nie jepredpísané v prítomnosti exacerbácie ochorení pečene, počas tehotenstva a laktácie, ako aj so zvýšenou citlivosťou na liečivo. Ak je nutná liečba liekom počas dojčenia, dojčenie sa zastaví.

  Pred začatím liečby pravastatínom sa pacientovi odporúča, aby sa nejaký čas pridržiavalo diéty s cieľom znížiť hladinu cholesterolu v krvi. A tiež pred vymenovaním je potrebné vylúčiť hypotyreózu, nefrotický syndróm, nekompenzovaný diabetes mellitus a ďalšie závažné stavy.

  V priebehu liečby musí pacient niekoľkokrát vykonať biochémiu krvi na kontrolu hladiny pečeňových transamináz. Ak prekročia hladinu trikrát alebo viac, liečba sa zastaví. A tiež nevykonávajú ďalšiu liečbu myalgie. Pri súčasnom použití s ​​Colestipolom alebo Colestiraminom sa účinok pravastatínu zvyšuje, ale Orlistat znižuje účinok pravastatínu.

  Analógy

  Problém s vysokým obsahom cholesterolu bol vždy relevantný, preto sa zdá, že rôzne druhy liekov znižujú hladinu lipidov v tele. Analógy pravastatínu sú náhradné lieky, ktoré tiež prispievajú k normalizácii hladín cholesterolu. Ak z nejakého dôvodu nie je pravastatín vhodný na použitie, lekár predpíše analóg.

  DÔLEŽITÉ!Drogy nemôžu byť nahradené samy osebe - to môže vyvolať neočakávané vedľajšie účinky.

  Z analógov Pravastatinu môžu lekári ponúkať:

  • Abitor je liek s atorvastatínom vápenatým. Dostupné vo forme tabliet 10 a 20 mg. Liečivo je určené na zníženie hladiny triglyceridov v krvi. Interaguje s enzýmom, ktorý potláča syntézu cholesterolu v pečeni, čo zase znižuje hladinu cholesterolu v bunkách. To znižuje hladinu cholesterolu s nízkou hustotou a zvyšuje hladinu lipoproteínov s vysokou hustotou, ktoré sa považujú za užitočné. Je potrebné užiť 10 mg jedenkrát denne, s urgentnou potrebou - do 80 mg;
  • Allesta je účinná látka simvastatín. Liek je dostupný v tabletách v dávke 10, 20 a 40 mg. Patrí do skupiny jednozložkových liekov znižujúcich lipidy. Simvastatín významne znižuje zvýšené aj normálne hladiny lipoproteínov s nízkou hustotou, namiesto toho sa lipoproteíny s vysokou hustotou zvyšujú a hladina triglyceridov v krvi klesá. Lekár pri predpisovaní lieku indikuje dávkovanie pacientom - môže to byť od 5 do 80 mg lieku za deň. Droga je zvyčajne dobre tolerovaná, ale musí sa správne kombinovať s inými drogami;
  • Atorvastatín je účinná látka kalcium-atorvastatínu. Používa sa u pacientov s vysokým obsahom cholesterolu v krvi na zníženie tejto zložky a na zvýšenie hladiny lipoproteínov s vysokou hustotou. S pomocou lieku je hladina cholesterolu v pečeni inhibovaná. Účinok lieku sa prejavuje po dvoch týždňoch. Svoje maximum dosiahne do konca prvého mesiacaaplikácia a zachováva sa počas liečby hypercholesterolémie. Odporúčaná dávka je od 10 do 80 mg liečiva;
  • Zokor je liek s účinnou látkou simvastatín. Poskytuje najlepší účinok v počiatočnej fáze ochorenia. Dostupné vo forme tabliet v dávkach 10, 290, 40 a 80 mg. Liek sa aktívne vstrebáva, vstupuje do pečene a rýchlo preniká do krvného riečišťa, kde selektívne pôsobí na lipoproteíny. Vylučovanie z tela hlavne žlčou. Účinok sa očakáva za dva týždne, maximálne za jeden a pol mesiaca. Ak prestanete užívať Zocor, hladina cholesterolu sa znova zvýši;
  • Krestor je liek s rosuvastatínom. Dostupné v tabletách po 5, 10, 20, 40 mg. Liečivo je vápenatá soľ rosuvastatínu. Liek je indikovaný pre pacientov s vysokým obsahom cholesterolu, pomáha pacientom s cukrovkou. Pre väčšinu pacientov stačí 10 mg lieku, ak to bude potrebné, lekár predpíše veľkú dávku.

  Recenzia

  Pacienti, ktorí užívajú liek Pravastatin, aktívne zdieľajú svoje dojmy a hodnotenia zanechávajú na rôznych fórach. Uvádzame niektoré z nich:

  Anna Ivanovna, 67 rokov:

  „Pravastatín užívam už druhý mesiac. Veľmi pohodlné - iba jedna tableta nie je potrebné piť liek niekoľkokrát denne. Účinok nastal o mesiac neskôr - cítil som sa lepšie, môj krvný tlak sa vrátil k normálu. Budem pokračovať v užívaní lieku. “

  Evgeny Aleksandrovich, 60 rokov:

  „ V posledných rokoch ma trápili záchvaty tlaku, záchvaty paniky, úzkosť,nočná nespavosť. Podľa výsledkov testu - vysoký cholesterol, tak lekár predpísal Pravastatin. Odvtedy beriem tento liek a som veľmi vďačný za konzultáciu s lekárom. Každý mesiac som daroval krv na analýzu, teraz som skontrolovaný každé tri mesiace - zatiaľ je všetko v poriadku. “

  Irina, 57 rokov:

  „Pravastatin mi nevyhovoval. Nehovorím, že liek je zlý. Pomáha mnohým priateľom, ale práve pre mňa sa Pravastatin stal provokatárom bolesti hlavy. Lekár povedal, že ide o individuálnu reakciu a v skutočnosti zmenil liek na podobný. “

  Najdôležitejšie

  Pravastatín je účinné liečivo na normalizáciu hladiny lipidov v ľudskom tele. Zvýšená hladina lipidov je nevyhnutne spojená s detekciou vysokého cholesterolu v krvi uloženého v aterosklerotických plakoch.

  Aby sa predišlo tomuto ochoreniu, ktoré môže dokonca viesť k smrti, odporúča sa poradiť sa s lekárom včas - povie vám, ako užívať Pravastatin, napíšte predpis pre liek a upozorní na možné vedľajšie účinky. Väčšina pacientov liek dobre toleruje a normalizáciu cholesterolu dosahuje práve pomocou pravastatínu.