Perthesova choroba

Obsah

  Spomedzi všetkých patológií muskuloskeletálneho systému, ktoré sa môžu vyvíjať v detstve a spôsobovať skreslenie chôdze, stratu pracovnej kapacity v dospelosti, by sa Perthesova choroba mala vybrať osobitne. Ochorenie je závažné, ťažko liečiteľné dokonca aj v počiatočných štádiách. Má dlhý latentný priebeh, keď sa objavia prvé príznaky, už došlo k závažným zmenám v štruktúrach kĺbov.

  Hlavnými príčinami choroby sú poruchy obehu vo veľkých cievach, ktoré živia bedrový kĺb a dodávajú kyslíku jeho tkanivám. S progresiou dochádza k odumretiu tkaniva a nekróze hlavice stehennej kosti, čo nakoniec vedie k invalidite pacienta.

  Na porovnanie:Legg-Perthesova choroba zaberá asi 17% medzi chorobami osteochondropatickej skupiny. Okrem toho je Perthesova choroba častejšia u detí ako u dospelých. Táto diagnóza sa zvyčajne podáva deťom vo veku 3 až 14 rokov. Je pozoruhodné, že chlapci trpia asi 5-krát častejšie. Dievčatá však tolerujú patológiu ťažšie. Proces môže ovplyvniť jeden kĺb alebo oboje. Ak je postihnutý druhý, potom je ľahšie liečiť, ničenie tkaniva nie je také hlboké a rozsiahle.

  Prečo sa vyvíja

  Doteraz lekári nedokázali zistiť, čo sa stáva impulzom pre rozvoj Perthesovej choroby bedrového kĺbu. Boli identifikované tri hlavné faktory, ktoré významne zvyšujú riziko rozvoja patológie:

  • genetická predispozícia - choroba sa dá dediť od blízkych príbuzných;
  • účinky na životné prostredie, najmä ožiarenie, toxíny vo vzduchu a vode, škodlivé výpary pri chemickej výrobe;
  • metabolické poruchy v dôsledku chronických alebo infekčných chorôb.

  Vrodená anomália u detí, ako je napríklad myelodysplazia bedrového kĺbu, zohráva dôležitú úlohu pri vývoji choroby Legg Calve Perthes. Táto patológia môže prebiehať bez povšimnutia a žiadnym spôsobom neovplyvňuje funkčnosť pohybového aparátu po celý život. A môže vyvolať množstvo chorôb kĺbov.


  Vrodené anomálie vo vývoji pohybového aparátu vyvolávajú u detí vývoj Perthesovej choroby

  A napokon existujú vonkajšie faktory, ktoré môžu na pozadí vyššie uvedených stavov a patológií vyvolať aj patologický proces smrti bedrových kĺbov:

  • Hypotermia - banálna neuralgia, kúpanie v studenej vode v lete vyvoláva zmeny v kĺbových tkanivách.
  • Akékoľvek zranenie, napríklad podvrtnutie pri športe. Poranenie často nie je pozorované a až po niekoľkých mesiacoch sa zistia prejavy choroby.
  • Závažné infekcie horných dýchacích ciest spôsobené baktériami alebo vírusmi - angína, chrípka atď. S rozšírením infekcie sa vyvíja prechodná synovitída - zápal membrány bedrového kĺbu,čo môže byť komplikované aj nekrózou.
  • Hormonálna nerovnováha u dospievajúcich počas puberty - závažná metabolická porucha v kostiach a spojivových tkanivách je často dôsledkom prudkej zmeny hormonálnych hladín.
  • Demineralizácia kĺbových tkanív z rôznych dôvodov. K nedostatku vápnika, fosforu, horčíka dochádza, ak tieto stopové prvky nevstúpia do tela alebo do nich v dostatočnom množstve, ale neabsorbujú sa ani sa intenzívne nevymývajú.

  Dôležité:existuje teória, podľa ktorej sa vývoj choroby Legg Calve Perthes podporuje osobitnou anatomickou štruktúrou bedrových kĺbov. Lekári zvyčajne diagnostikujú túto funkciu v prvom roku života dieťaťa. Takéto deti sa musia vyhnúť zraneniam, infekciám, starostlivo monitorovať svoju výživu počas celého života, aby sa predišlo nebezpečným komplikáciám. Dobrou profylaxiou bude tiež cvičenie a masáž v ranom veku.


  Hormonálna prestavba počas puberty, tendencia k hladovaniu stravy u dospievajúcich môže spôsobiť demineralizáciu kostí, metabolické poruchy v mäkkých tkanivách a nekrózu

  Ako sa choroba vyvíja

  Klinický obraz závisí od toho, čo presne vyvolalo vývoj choroby. Myelodysplazia bedrového kĺbu sa vyznačuje horším vývojom bedrovej chrbtice. Pacient je narušený inerváciou bedrového kĺbu z dôvodu nedostatočného prísunu krvi. Krvné zásobovanie je naopak slabé,pretože nie je dostatok veľkých krvných ciev. Sú nevyvinuté alebo poškodené.


  Anomálie alebo poškodenie ciev, ktoré živia tkanivá bedrového kĺbu, sú hlavnou príčinou nekrotického procesu
  .

  Ak má zdravý človek 10–12 veľkých žíl a aorty zodpovedných za výživu hlavy stehnovej kosti, potom u pacienta s myelodysplaziou. iba 4–5 a sú chybné, malé a tenké. Ale aj tieto cievy v priebehu času strácajú tón a nezvládajú svoje funkcie v dôsledku inervácie. Výsledkom je, že kĺb zostáva úplne bez kyslíka a výživy. Ukazuje sa teda, že ide o uzavretý patologický proces, do ktorého je rovnako ťažké zastaviť.

  Ak príčina Perthesovej choroby u dospelých nie je spôsobená vrodenými anomáliami, traumy postihujú cievy, ktoré živia prvky bedrového kĺbu. Môžu byť stlačené, poškodené, upchané, zapálené. Zachovávajú si však funkcie aspoň čiastočne, takže tieto formy choroby sú ľahšie a liečiteľnejšie.

  Charakteristickou črtou pri vývoji nekrózy bedrového kĺbu je to, že tkanivá odumierajú bez známok bakteriálnej infekcie a zápalového procesu. Je to kvôli nedostatku kyslíka a živín, ktoré zvyčajne vstupujú do tkanív spolu s krvou.

  Klasifikácia

  Perthesova choroba sa klasifikuje podľa štádií vývoja, je ich päť:

  Fáza 1- krvný obeh je už narušený, tkanivá kĺbov trpia nedostatkom živín, s prehľadje možné zistiť zameranie nekrotických zmien.

  2. etapa- v oblasti, kde je lokalizované nekrotické ohnisko, sa objaví dojem alebo prehĺbená zlomenina hlavy bedrového kĺbu.

  Krok 3- nekrotické tkanivo sa začína rozpúšťať, zatiaľ čo hlava bedrového kĺbu sa skracuje.

  ​​

  4. etapa- na kompenzáciu dĺžky kĺbu sa spojivové tkanivo začína aktívne rozvíjať.

  Fáza 5- spojivové tkanivá sa nahradia kosťou, hlava kĺbu rastie v mieste zlomeniny a dochádza k hojeniu.


  Po zlomenine odtlačku môže dôjsť k nesprávnej fúzii stehennej kosti, čo ovplyvní pohyblivosť kĺbu
  .

  Ťažkosti spočívajú v tom, že liečenie nie je vždy úplné. Ak boli nekrotické ložiská a následné lézie menšie a malé, normálne sa obnoví hlava po zlomenine. Ak sa však pri zlomení hlavy sklopí hlava, kosti sa môžu pri zostrihu veľmi zdeformovať a napnúť.

  Ak sa veľkosť a tvar hlavy nezhoduje s acetabulom, funkčnosť kĺbu bude naďalej vážne narušená. Pacient bude trpieť silnou bolesťou s najmenším namáhaním postihnutého kĺbu. Riziko rozvoja koxartrózy sa tiež zvyšuje v dôsledku trvalej traumy mäkkých a spojivových tkanív kostí v dôsledku deformácie femorálnej hlavy.

  Ako sa prejavuje choroba

  Príznaky nekrózy hlavybedrový kĺb sa mení v závislosti od štádia choroby. V skorých štádiách patológie je jediným symptómom bolesť rôznej intenzity, ktorá je rušivá pri chôdzi alebo pohybe. Pretože dieťa ešte nemôže charakterizovať svoj stav a povedať, čo ho trápi, príznak choroby sa pri výkone určitých cvičení počas cvičenia alebo masáže stáva silným výkrikom. Znižuje sa aj aktivita dieťaťa.

  Staršie deti sa snažia chrániť zranenú nohu pred stresom, a tak začnú krívať a ťahať ju. Ak máte podozrenie na lézie bedra, mali by ste venovať pozornosť postoju dieťaťa počas spánku alebo odpočinku. Pokúsi sa neklamať na strane, z ktorej je lokalizované zameranie nekrózy, aby sa čo najviac chránila chorá končatina.

  Pozor!Klinické prejavy nekrózy hlavy bedra v detskom veku často zostávajú bez povšimnutia. Rodičia pripisujú stuhnutosť kĺbov, krivosť modrinám, podvrtnutie alebo účinky infekčných chorôb. V skutočnosti je to tak po chrípke alebo bolestiach v krku, môžu byť dočasne narušené kĺbové funkcie. Komplikácie sú však závažnejšie ako dočasné porušenie kĺbovej funkcie.


  V dôsledku bolesti a skrátenia zasiahnutého kĺbu pacient začne ťahať nohy a krívať

  Ako rozpoznať chorobu v progresívnych štádiách:

  • Pri zlomenine odtlačku sa bolesť prudko zintenzívňuje a pacient nemôže stáťpostihnuté končatiny, fyzická aktivita je výrazne obmedzená.
  • Postihnuté kĺby sa zväčšujú a zväčšujú sa. Koža nad ňou môže meniť farbu, zvyčajne je bledá alebo modrá, ale nie je začervenaná.
  • Pacient nemôže otočiť nohu smerom von, flexia, predĺženie a rotácia sú výrazne obmedzené.
  • Stav členku a chodidla sa mení - citlivosť nôh je znížená, pokožka je bledá a studená, ale noha sa potí veľa, pot. Je to kvôli prudkému zhoršeniu prísunu krvi do tkanív.
  • Pri akútnej nekróze a deštrukcii femorálnej hlavy možno zaznamenať subfebrilné zvýšenie telesnej teploty, ako aj celkovú slabosť, potenie.

  Keď je kosť roztavená a zlomenina sa lieči, bolesť ustupuje, čiastočne sa obnovuje funkčnosť kĺbov. Ale kulhanie a stuhnutosť môžu pretrvávať až do konca života. Skrátenie končatín a chronická artróza sú častými typickými komplikáciami nekrózy bedrového kĺbu, ktoré sa často musia liečiť chirurgicky.

  Terapia

  Liečba Perthesovej choroby sa začína diagnózou. X-ray ukáže, ako zle sú postihnuté kĺbové tkanivá, kde je umiestnené nekrotické zameranie. Na získanie presnejšieho obrazu lézií sa ďalej vykonáva počítačová tomografia alebo magnetická rezonancia. Taktika liečby závisí do značnej miery od veku pacienta, jeho anatomických znakov.

  Ak dôjde k porážkeu detí mladších ako 5 až 6 rokov sa nezistili žiadne významné stupne bez syndrómu silnej bolesti, potom sa nevyžaduje špecifická systémová liečba. Na monitorovanie vývoja patologického procesu postačuje pravidelné pozorovanie detským ortopédom. Ak sa však objavia príznaky progresie ochorenia, zistia sa akékoľvek komplikácie, bude potrebné prejsť na aktívnu liečbu.


  Liečba Perthesovej choroby u malých detí bez výraznej dynamiky spočíva v nepretržitom monitorovaní ortopedom a používaní nápravných zariadení

  Pri závažných príznakoch je pacient najskôr umiestnený do nemocnice na ortopedickej alebo traumatologickej jednotke. Potom je možné proces hojenia dokončiť doma. Liečba bude dlhá, najmenej 2 roky, v ťažkých prípadoch - až 4 roky. Čo je zahrnuté v režime komplexnej liečby:

  • Zabezpečenie úplného odpočinku postihnutého kĺbu. Na tento účel sa na celú končatinu aplikuje sadrová dlaha, používajú sa moderné ortopedické pomôcky - ortézy rôznych stupňov tuhosti.
  • Kostra trakcie, takže kosti sa pri zostrihu nepohybujú a majú správny tvar.
  • Obnovenie a udržanie normálneho krvného obehu v kĺboch ​​pomocou liekov a fyzioterapeutických postupov.
  • Obnovenie zničeného kostného tkaniva - na tento účel sa predpisujú špeciálne lieky a terapeutická strava.
  • Posilnenie svalového a spojivového tkanivaokolo kĺbu.

  Liečba je komplikovaná skutočnosťou, že z dôvodu núteného obmedzenia fyzickej aktivity pacient začína priberať na váhe. Pri obezite sa dodatočne zvyšuje zaťaženie kĺbov, čo je mimoriadne nežiaduce, ak je tkanivo už postihnuté nekrózou. Pacient by sa mal riadiť všetkými lekárskymi odporúčaniami, aby sa predišlo ďalším komplikáciám počas dlhodobej liečby. Je dôležité presne dávkovať fyzickú aktivitu, aby sa nevyprovokovala druhá zlomenina, a zároveň sa nedá úplne vyhnúť aktivite.

  Pokiaľ ide o výživu, strava pre pacientov trpiacich nekrózou hlavy stehennej kosti by sa mala rozvíjať v spojení s odborníkom na výživu, ortopédom a všeobecným lekárom. Na jednej strane by výživa mala byť bohatá na bielkoviny a stopové prvky potrebné na opravu tkaniva. Na druhej strane by to však nemalo byť príliš veľa kalórií, aby sa pacient nestratil.

  Poznámka:liečba drogami zvyčajne zahŕňa kombináciu chondroprotektorov (lieky, ktoré obnovujú chrupavku a chránia ju pred poškodením), angiotiká (lieky, ktoré posilňujú krvné cievy, zvyšujú ich elasticitu), heparíny (lieky, ktoré riedia krv a stimulujú krvný obeh). Analgetiká, vitamínovo-minerálne komplexy sú súčasťou liečebného režimu, v závislosti od klinického obrazu sú všetky recepty prísne individuálne.


  Strava pacienta s Perthesovou chorobou by mala byť navrhnutá tak, aby ponuka obsahovala potraviny bohaté na bielkoviny, ale zároveňčas neobsahoval príliš veľa kalórií

  Prognóza a preventívne opatrenia

  Napriek ohrozujúcemu názvu patológie a vážnemu poškodeniu kĺbových tkanív je prognóza priaznivá, ak sa choroba včas zistí a dôsledne sa vykoná komplexná liečba. U detí a mladých ľudí je možná úplná obnova kĺbových štruktúr a funkcií končatín. Osoby, ktoré trpeli chorobou Perthes v akomkoľvek veku, by si však mali byť vedomé bezpečnostných opatrení počas ich zostávajúcich životov:

  • vyhnúť sa zdvíhaniu;
  • nevykonávajú sa traumatické a silové športy;
  • nesmie byť chladný;
  • vylieči každú infekciu okamžite.

  Aby sa predišlo relapsom a komplikáciám, je kúpeľná liečba indikovaná raz ročne, terapeutické masáže a kurzy fyzioterapie sa tiež poskytujú najmenej raz ročne. Mali by ste pamätať na vyváženú stravu a uskutočniteľnú fyzickú aktivitu (beh, plávanie, joga, spoločná gymnastika).

  Zhrnutie:Perthesova choroba je pomerne časté ochorenie kĺbov, pri ktorom v dôsledku narušenia dodávky krvi do bedrového kĺbu zomrie a zrúti sa. Patológia je vrodená, môže sa rozvíjať v ranom detstve a častejšie sa vyskytuje u chlapcov. Dospelí dostanú túto komplikáciu po ťažkých zraneniach alebo infekciách. Liečba patológie vyžaduje dlhú a dôslednú liečbu. Úplné zotavenie nastane po 2–4 rokoch. Ale celéPo zvyšok svojho života si bude musieť pacient pamätať na preventívne opatrenia a pravidelne navštíviť ortopedického lekára. Ak liečba nie je dokončená včas alebo nie je kurz ukončený do konca, osoba môže zostať zdravotne postihnutá aj po nesprávnom priľnutí stehennej kosti.