Palcová bolesť

Obsah

  Keď bolesť kĺbu na ruke bolí, po dlhú dobu nebude možné vydržať nepohodlie a neurobiť nič, dokonca ani s najtrvalejšou osobou. Palec kefy sa používa pri takmer každom zásahu rukami. Je ťažké obísť sa bez neho doma aj v práci. Z tohto dôvodu a tiež kvôli jeho anatomickému umiestneniu často trpí poraneniami, pomliaždeninami, popáleninami a inými zraneniami.

  Často však nie je príčinou bolesti kĺbu palec mechanické poškodenie. Aké konkrétne patológie môžu vyvolať bolesť v palci, prečo sa vyskytujú, keď je potrebná lekárska starostlivosť a systematická liečba, je nižšia.

  Všeobecné príčiny a opis príznaku

  Lekári rozdeľujú všetky príčiny bolesti v palci na dve kategórie: mechanickú a zápalovú. Mechanické príčiny sú akékoľvek poranenia ruky postihujúce palec. Medzi ďalšie príznaky môžu patriť bolesť:

  • začervenanie kože;
  • 12. opuch kĺbu;
  • miestne zvýšenie teploty;
  • obmedzenie mobility;
  • strata citlivosti.

  Poškodená osoba si ich zvyčajne nevšimne a neprikladá veľký význam, pretože je primárne znepokojená bolesťou. Sprievodné príznaky však majú dôležitú diagnostickú hodnotu. Povaha bolesti, ich lokalizácia, frekvencia výskytu pomáha pri správnej diagnóze. Napríkladopuchy prstov, začervenanie, ostrá a ostrá bolesť, dokonca aj v pokoji, sú charakteristické pre artritídu akéhokoľvek pôvodu, dnu, Raynaudov syndróm.


  Vonkajší stav ruky a súvisiace príznaky pomôžu správne diagnostikovať

  Ak sa palce počas flexie a natiahnutia zrania, pokúsia sa stlačiť ruku do pästi,
  s najväčšou pravdepodobnosťou ide o poškodenie väzov, šľachy, uškrtenie a zápal nervu. Tento jav je charakteristický pre tieto patológie:

  • artróza;
  • osteochondróza;
  • neuralgia;
  • syndróm karpálneho tunela.

  Pri čiastočnom alebo úplnom roztrhnutí väzov a šliach sa prst neohne, zmení farbu na modrú a bledú. Sčervenanie chýba, ale môže sa pozorovať posun falangy. Rovnaké príznaky sú charakteristické pre zlomeninu palcovej kosti.

  V prípade poruchy obehu, vaskulárnej a nervovej patológie sa palec znecitliví, opuchne a zníži sa citlivosť kože. Čo presne patológiu spôsobilo a ako ju liečiť, môže lekár určiť iba po komplexnom vyšetrení. Nemali by sme zabúdať, že často existuje niekoľko príčin bolesti.

  Často je jeden zistený, je eliminovaný a druhý je bez povšimnutia a vyvoláva rôzne komplikácie. Z tohto dôvodu je pri viditeľnej traume a príčine bolesti také dôležité nemedikovať samu seba, ale konzultovať s lekárom, podrobiť sa kompletnému vyšetreniu a získať primerané stretnutia.


  Iba komplexné preskúmanie pomocou moderných diagnostických metódpomáha pri zisťovaní príčiny bolesti

  Osteoartróza palca

  Rozpoznanie tohto ochorenia nie je vizuálne ťažké, a to ani vtedy, keď nie je lekárom. Okrem bolesti a charakteristického drvenia odhaľuje ohýbanie a predlžovanie kĺbu pod kožou husté uzliny. Sú lokalizované okolo nechtu a na kolenách palca. Lekári nazývajú tento príznak syndrómom uzlových prstov.

  Uzly pri osteochondróze sa zvyčajne objavujú súčasne na palcoch pravej a ľavej ruky, menej často iba na jednej. Majú tendenciu rásť a rásť, koža okolo nich často sčervená a zapáli sa. Ak stlačíte nodulu, objaví sa akútna bolesť pripomínajúca pocit pálenia počas uhryznutia popálením alebo žihľavou.

  Dôležité:osteochondróza palca sa zriedka vyvíja izolovane, lézie ovplyvňujú spravidla rôzne časti chrbtice, kĺby stehien a dolné končatiny. Preto sa vyžaduje, aby sa liečba vykonávala komplexne a dôsledne. Vylúčenie iba prejavov na rukách nedáva zmysel, po chvíli sa uzly opäť tvoria.


  Osteoartritídu možno rozoznať podľa charakteristických uzlov na prstoch okolo nechtov a falangov
  .

  Reumatoidná artritída

  Toto ochorenie je autoimunitnej povahy, má dlhý a závažný priebeh a postihuje niekoľko kĺbov naraz. Lézie rúk sa prejavujú opuchom, znížením citlivosti a začervenaním prstov, zatiaľ čo môžu byť neznesiteľne choré aj bez námahy, často sa v noci vyskytujú útoky.

  Dôvodyreumatoidná artritída:

  Odporúčame prečítať: Bolesť v nohách
  • bakteriálne alebo vírusové infekcie vnútorných orgánov;
  • podchladenie alebo prehriatie;
  • poranenie nasledované infekciou tkanív;
  • dedičná predispozícia;
  • stres.

  Vedci zatiaľ nemôžu určiť, čo spúšťa začiatok patologického procesu, prečo imunitný systém neprimerane reaguje na bunky svojho tela. Preto je prevencia reumatoidnej artritídy nemožná, choroba sa môže vyvinúť v akomkoľvek veku, u ľudí akéhokoľvek pohlavia. Z rovnakých dôvodov je jej liečba zložitá. Reumatoidná artritída často vedie k úplnej strate pohyblivosti kĺbov a postihnutia kĺbov.

  Poznámka:lekári tiež rozlišujú psoriatickú artritídu, pri ktorej sú prsty pokryté základňou a nechtom charakteristickými belavými šupinami. Pokožka sa začervená a opuchne, svrbí. Váhy sú odtrhnuté, pod nimi sa tvoria bolestivé vredy. V tomto prípade sú kĺby samotné veľmi bolestivé, čo znemožňuje vykonávať ani elementárne domáce úlohy.


  Reumatoidná artritída sa prejavuje nielen bolesťou - ruky sú silne zdeformované, obmedzená pohyblivosť kĺbov

  Dna

  Je ťažké zamieňať prejavy dny s inou chorobou. Zasiahnutý prst je vážne zdeformovaný, kĺby sú opuchnuté a uzlové. Charakteristická rana pod palcom môže byť na dotyk vytvorená, hustá a bolestivá. Charakteristický príznak predna artritída - silná akútna bolesť a horúčka, lokálna a celková.

  Dna je systémové ochorenie, ktoré sa vyvíja v dôsledku metabolických porúch. Kyselina močová sa nerozkladá a nevylučuje sa z tela, ale hromadí sa a ukladá sa vo forme kryštálov soli. Postihnuté sú nielen kĺby palca, ale trpia aj dolné končatiny. Počas útoku pacient veľmi trpí, iba analgetiká a nesteroidné protizápalové lieky prinášajú úľavu, ale nie na dlho.

  Je úplne nemožné vyliečiť dnu, napriek novej generácii existujúcich liekov, ktorá neutralizuje kyselinu močovú a normalizuje metabolizmus. Veľa záleží na samotnom pacientovi. Určite dodržiavajte šetrnú stravu, zanechajte zlé návyky. Nie je možné podchladenie ani prehriatie, akékoľvek poranenie rúk je mimoriadne nežiaduce. Toto je jediný spôsob, ako dosiahnuť stabilnú remisiu a zbaviť sa nepríjemných bolestí v prstoch dnou.


  Takto sa na prstoch môže objaviť dnavá artritída

  Raynaudov syndróm

  Táto patológia má aj špecifické príznaky, na základe ktorých je ľahké diagnostikovať ju aj bez podrobného preskúmania. Pacienti sa obracajú na lekára so sťažnosťami na pretrvávajúcu a opakovanú necitlivosť palca. Po strate citlivosti sa objaví bolesť. Ak sa rameno pohybuje a pohybuje, masíruje sa bolestivé pocity.

  Raynaudov syndróm nemožno nazvaťnezávislá choroba. Tento stav, ktorý môže predchádzať chorobe, môže byť dôsledkom stresu, hormonálnych zmien v tele, napríklad počas tehotenstva alebo liečby hormonálnymi liekmi. Nedáva zmysel liečiť Reynaudov syndróm liekmi, je potrebné stanoviť provokujúci faktor a bojovať proti nemu.

  S ktorým lekárom by sa malo konzultovať

  Väčšina pacientov sa snaží vyrovnať s bolesťou palca samostatne, pretože nechápe, ktorý lekár by mal takýto problém liečiť. Takí špecialisti môžu pomôcť s bolesťou prstov na ruke:

   76) traumatológ;
  • chirurg;
  • reumatológ;
  • ortopéd;
  • neurológ.

  Traumatológ rieši akékoľvek zranenia kĺbov, chirurg môže pomôcť, ak dôjde k poškodeniu mäkkých tkanív. Neurológ vylučuje patológie spôsobené zápalom alebo poškodením nervov. Reumatológ sa zaoberá zápalovými chorobami kĺbov. A ortopéd pomôže s akýmkoľvek porušením pohybového aparátu človeka.

  Ako posledná možnosť terapeut pomôže. Bude schopný predpísať lieky proti bolesti, protizápalové lieky so všeobecným účinkom, predpísať moč a krvné testy, v prípade podozrenia na zlomeninu vám môže predpísať vyšetrenie na röntgen a povie vám, s ktorým odborníkom by ste sa mali pri najbližšej príležitosti poradiť. Rodinný lekár alebo zdravotník prijíma aj v dedinských nemocniciach spôsobilosť týchto lekárov pomáhať osobe s ťažkou bolesťou.


  Malo by sa veriť zdraviu rúkkompetentní odborníci na moderných klinikách, a nie pochybné skúsenosti ľudových liečiteľov a rady priateľov

  Ako sa vykonáva plnohodnotná komplexná diagnostika:

   89. Vonkajšie vyšetrenie ruky a palca.
  • Podrobný prehľad o anamnéze pacienta.
  • Vykonajte klinické testy moču a krvi.
  • Podrobný biochemický krvný test na prítomnosť solí kyseliny močovej, hormónov atď.
  • RTG palcového kĺbu.
  • Ak je to potrebné, vykonáva sa ultrazvukové vyšetrenie, aby sa získala predstava o stave ciev alebo CT, ak nie je možné vykonať diagnózu na základe výsledkov rádiografu.

  Tieto diagnostické opatrenia sú štandardné. Ak zhromaždené informácie nestačili na presnú diagnózu, sú predpísané ďalšie vyšetrenia.

  Pozor!Ak sa nepotvrdilo žiadne z možných ochorení kĺbov a bolesť prsta sa neohýba, a medzi palcom a ukazovákom alebo pod ním sú opuchy a opuchy, lekár odporučí darovať krv nádorovým markerom a vykonať vpich z lézie. Malígne nádory v kĺbových alebo mäkkých tkanivách môžu tiež spôsobiť bolesť a nepohodlie.

  Spôsoby liečby

  Liečbu predpisuje iba lekár po vyšetrení, vypočúvaní a vyšetrení pacienta. Lieky sa vyberajú v závislosti od diagnózy, príčiny ochorenia, závažnosti lézií. Bežne sa používajú tieto lieky:

  • nesteroidnéprotizápalové lieky . Môže ísť o tablety alebo masti a gély na vonkajšie použitie so silnou bolesťou. NSAID sa injikujú do kĺbu palca. V lekárňach tieto lieky predstavujú lieky Ibuprofen, Paracetamol, Nimesulide. Všetky z nich majú kontraindikácie a vedľajšie účinky, preto sa predpisujú v krátkom čase, kým sa syndróm bolesti nezastaví.
  • Kortikosteroidy . Hormonálne lieky sa používajú, ak NSAID nedokážu zvládnuť bolesť. Prichádzajú tiež vo forme tabliet, mastí alebo injekcií. V tomto prípade má zmysel okamžite podať injekciu kortikosteroidmi. Potom liek účinkuje rýchlejšie presne v ohnisku zápalu a má menej vedľajších účinkov. Použitie hormónov samotných sa prísne neodporúča, najmä pre deti, tehotné a staršie osoby. Tieto lieky majú množstvo závažných kontraindikácií a sú návykové.
  • Chondroprotektory . Dlhodobo pôsobiace lieky. Majú mierny decongestantný, protizápalový, analgetický účinok. Hlavnou úlohou chondroprotektoru je však podľa možnosti obnoviť tkanivo chrupavky a zabrániť novému poškodeniu. Chondroprotektory obsahujú chondroitín, glukozamín, kolagén, kyselinu hyalurónovú a vitamíny - všetky živiny potrebné na obnovenie a obnovu kĺbu. Ale nekonajú okamžite. Ak chcete dosiahnuť účinok, musíte ich brať najmenej 2-3 mesiace.

  Priebeh liečby drogami zvyčajne trvá od 5 dní dodva týždne. Ak po uplynutí tohto času bolesť nezmizne a neobnovia sa kĺbové funkcie, existuje dôvod na opätovné vyšetrenie, prehodnotenie diagnostickej a liečebnej taktiky.


  Na liečbu bolesti kĺbov sa vyberie komplex liekov s rôznymi účinkami

  Fyzioterapeutické metódy liečby

  Fyzioterapia sa predpisuje po zastavení akútneho zápalového procesu. Hlavné úlohy fyzioterapie:

  • zvyšujú účinok liekov;
  • obnovujú funkčnosť prstov;
  • urýchľuje regeneráciu.

  Kurz sa zvyčajne vyberá z niekoľkých postupov rôznych účinkov - tepelných, mechanických, chemických. Komplexné zaobchádzanie môže zahŕňať tieto činnosti:

  • masáž;
  • manuálna terapia;
  • bahenná terapia;
  • kúpele;
  • elektroforéza;
  • ultrazvuk a magnetoterapia;
  • kryoterium.

  Liečba zahŕňa 5 až 10 postupov. Po operácii sa vykonáva aj fyzioterapia, aby sa čo najskôr obnovili funkcie operovaného kĺbu.


  Bahenné kúpele účinne zmierňujú bolesť, zlepšujú krvný obeh, elasticitu kĺbov, zjemňujú a vyživujú pokožku, a čo je najdôležitejšie, tento postup je k dispozícii každému

  Tradičná medicína

  Ak lekár a lekáreň nie sú k dispozícii, a bolesti sú veľmi silné, môžete skúsiť pomôcť si s pomocou improvizovaných ľudových liekov. Účinnosť a bezpečnosť týchto metód ostáva otázna. tunajbezpečnejšie a najvhodnejšie recepty tradičnej medicíny proti bolesti v palci:

  • Kombinujte 2 - 3 polievkové lyžice kefíru alebo kyslej smotany s lyžičkou drvenej kriedy. Výsledná zmes sa rozotrie silnou vrstvou na bolesť, spoj sa prikryje plastovým obalom a uterákom a nechá sa pôsobiť 40 minút. Opakujte postup pri silnej bolesti až štyrikrát denne.
  • Roztopte lyžicu masla, pridajte rovnaké množstvo bobúľ mletého bobule a borievky. Namažte spoj výslednou zmesou a zahrejte teplo. Opakujte, kým bolesť úplne nezmizne.
  • Nalejte hrsť jedľových konárov a šišky s litrom vriacej vody a trvajte dve hodiny pod vekom. Výsledná infúzia sa pridá do 1,5 litra horúcej vody a kúpele sa pripravujú pre choré ruky.

  Rozdrvená krieda a kefír sú osvedčenými ľudovými liekmi na bolesť kĺbov

  Môžete striedať postupy: napríklad kúpať sa ráno a večer, potom kĺby namazať masťou bylinkami jeden deň a nasledujúci deň dal obklady s kefír a kriedou. Nezabudnite na lekársku výživu - možno ju pripísať aj ľudovým liekom na liečbu bolesti kĺbov rúk. Pri dne sa vyžaduje strava. Z diéty pacienta vylúčiť:

  • mastné, vyprážané, údené;
  • pikantné, slané, kyslé;
  • ťažké mäso;
  • alkohol a káva;
  • reďkev, reďkovka, zázvor, korenie.

  Obilniny budú užitočné - ovos a pohánka, otruby, kyslé mliečne výrobky so stredným obsahom tuku, mlieko,čerstvé ovocie a zelenina s neutrálnou chuťou. Okrem toho by všetky jedlá mali byť varené alebo dusené, s malým prídavkom rastlinného oleja, pokiaľ možno bez soli.

  Palec nie je životne dôležitým orgánom. A aj keď sú jeho funkcie úplne stratené, človek nedostane zdravotné postihnutie a bude schopný pokračovať v profesionálnej činnosti, športovaní atď. Ale zároveň môže infekcia a zápal v palci spôsobiť šírenie infekcie v tele a vyvolať rozvoj závažných komplikácií. Bolesť prstov niekedy pomáha v raných fázach identifikovať ochorenie vnútorných orgánov alebo metabolických porúch a začať liečbu včas. Preto by sa nemal ignorovať ani jediný príznak, ani taký bežný jav, ako je bolesť v palci.

  Zhrnutie:Palec ruky kvôli svojej anatomickej polohe a štruktúre často trpí v každodennom živote, v práci, pri športe. Ale bolesti v tomto kĺbe nie sú vždy spôsobené zraneniami. Tento symptóm môže prejavovať rôzne choroby, niekedy nesúvisiace priamo s kĺbmi. S cieľom presne zistiť príčinu bolesti, zbaviť sa ich a predchádzať komplikáciám sa odporúča neodkladať návštevu lekára. V naliehavých prípadoch pomôže ľudový liek vyrovnať sa s nepríjemnými pocitmi.