Osteoartróza prstov na nohách

Obsah

  Artróza je jedným z najbežnejších ochorení ľudského pohybového aparátu. Existuje taká patológia ako dôsledok metabolických porúch v tele, najmä v chrupavkových tkanivách. Môžu byť postihnuté kĺby akejkoľvek končatiny alebo chrbtice, ale najčastejšie trpia kĺby chodidla - v tomto prípade je diagnostikovaná artróza prsta na nohe. Ochorenie môže ovplyvniť falangy prstov na nohách alebo kĺby prstov z metatarzálnej nohy. Najbežnejšia je artróza veľkého prsta alebo malíčka, kde je artróza druhého a tretieho prsta menej často diagnostikovaná.

  Pri progresívnej osteoartritíde nôh trpí pacient nepohodlím a bolesťou, najmä po fyzickej námahe alebo pri zmene počasia. Topánky sú pre neho stiesnené, chôdza a dokonca aj postavenie v stoji spôsobujú bolesť, chôdza sa postupom času mení.

  Podobná patológia sa predtým pozorovala najmä u starších ľudí na pozadí celkového zhoršenia chrupavkového tkaniva a spomalenia metabolických procesov v tele. Ale dnes sa u mladých ľudí vo veku 30 - 35 rokov často rozvíja artróza prstov. Túto patológiu nanešťastie nie je možné úplne vyliečiť, ani nie je možné obnoviť postihnuté kĺby. Ale včasnou detekciou a adekvátnou liečbou je možné ochorenie „konzervovať“, spomaliť jeho progresiu a predchádzať komplikáciám.

  Prečo sa vyvíja

  Druhé meno pre artrózu prstov u lekárov a medzi ľuďmi -choroba balerín. Keď sa baleríny stanú „na špičkách“, prsty a chodidlá majú obrovské zaťaženie, ktoré vedie k zápalu a predčasnému opotrebovaniu chrupavkových tkanív. Ale to nie je ani zďaleka jediný dôvod na vznik artrózy palca na nohe a nielen s tým ochorieť baleríny.


  Denné nosenie topánok s vysokými podpätkami je hlavnou príčinou artrózy kĺbu na špičke a členku u žien

  Ohrozené sú aj tieto kategórie ľudí:

  • Módni športovci, ktorí uprednostňujú každý deň, aby nosili pevne priliehajúce topánky s vysokými podpätkami. V tomto prípade je to dvojnásobne negatívny účinok: v dôsledku zovretia krvných ciev chodidla sa kĺbom palca nedostane dostatok výživy, ale zároveň sa v dôsledku vysokého vzostupu topánky dostane nadmerné zaťaženie.
  • Profesionálni športovci. Tí, ktorí pravidelne cvičia, vystavujú svoje nohy veľkej fyzickej námahe. Tkanivá nemajú čas na odpočinok a zotavenie, ak súčasne dôjde k zraneniu - dislokácia, výrony, zlomeniny - zvyšuje sa riziko vzniku artritídy a artrózy.
  • Starší ľudia. Po 55 - 60 rokoch sú nevyhnutné dystrofické zmeny v kĺbových tkanivách chrupavky. Chrupavky strácajú svoju elasticitu, sú tenké a krehké. Proces je rýchlejší, ak sa osoba príliš nepohybuje, má nadváhu, konzumuje veľa slaného a mastného tuku.

  Známky artrózy kĺbov chodidiel môžu narušiť každého, kto trávi veľa času na nohách,zaneprázdnený prácou súvisiacou s ťažkou fyzickou prácou, vzpieraním. Existujú tiež faktory, ktoré vyvolávajú vývoj tejto patológie. Tieto zahŕňajú:

  • dedičná predispozícia - v tomto prípade sa príznaky artrózy prsta môžu vyskytnúť v každom veku, pretože choroba je spôsobená osobitnou anatomickou štruktúrou nohy a vrodeným metabolickým metabolizmom;
  • metabolické poruchy - môžu byť vyvolané čokoľvek, napríklad podvýživou, infekčnými chorobami, užívaním určitých liekov;
  • choroby chronického priebehu - napríklad diabetes mellitus významne poškodzuje výživu tkanív dolných končatín v dôsledku lézií malých ciev, obezita s dysfunkciami endokrinného systému je často sprevádzaná deformujúcou artrózou nôh;
  • poranenia - zlomeniny prstov na nohách, výrony, dislokácie, najmä ak nie sú správne ošetrené, vedú k zmene metabolizmu v tkanivách a rozvoju artrózy.

  Nadváha, vzpieranie, pravidelná nadmerná námaha na dolných končatinách, infekcie, zranenia - zoznam provokujúcich faktorov je pomerne rozsiahly

  Nedostatočná fyzická aktivita, ako je nadmerná fyzická námaha, sú tiež zlé pre kĺby. V priebehu času tkanivá atrofia strácajú svoju hustotu, objem a pružnosť. Metabolické procesy sa spomaľujú, čo vedie k zložitým degeneratívnym zmenám a zápalovým procesom v kĺboch.

  Akoochorenie sa prejavuje

  Symptómy, ako aj liečba artrózy prstov na nohách, budú závisieť od typu a stupňa ochorenia kĺbov. Artróza ktoréhokoľvek prsta alebo päty je rozdelená do dvoch veľkých kategórií:

  • sú postihnuté primárne chrupavky zdravého kĺbu, ktoré predtým neboli postihnuté inou chorobou;
  • Sekundárna - artróza palca je výsledkom traumy, artritídy, dny alebo akejkoľvek inej patológie, ktorá sa predtým vyskytla v tkanivách kĺbu.

  Bez ohľadu na druh choroby sú jej prejavy rovnaké:

  • silná bolesť kĺbov prstov dolných končatín - obvykle sa obťažujú ráno, po nočnom spánku alebo večer, s podchladením, po dlhšom státí, chôdzi alebo behu;
  • obmedzenie pohyblivosti - pri pokusoch o takúto činnosť nemôže človek napnúť prsty na nohách ani sa narovnať a roztiahnuť, silná bolesť, kŕče, nepohodlie;
  • charakteristická kríza pri pohybe;
  • Deformácia kĺbu - prejavuje sa v neskorých štádiách choroby, keď je chrupavka kĺbu už vážne zničená a telo ich začalo nahrádzať spojivovým a kostným tkanivom.

  Choré prsty nevyzerajú iba neesteticky, spôsobujú pacientovi vážne nepohodlie, pri chôdzi sa vzájomne zrania a navzájom sa trú
  .

  Pri zasiahnutí veľkého prsta sa na strane vytvorí najprv malé tesnenie, ktoré potom prerastie do tzv. artritická rana. V tomto štádiu môže ochorenie zamrznúť, pomalý priebeh artrózy môže trvať roky. Rana neubližuje, nezasahujenosiť obyčajnú obuv a navonok nie je príliš zrejmý, pretože pacient nevyvoláva veľké obavy a nepremýšľa o vážnom zaobchádzaní.

  V neskorších štádiách choroby sa hrbol stáva veľmi vydutým, bolestivým, prst sa pohybuje sám. V treťom a štvrtom štádiu choroby už pacient nemôže nosiť obvyklú obuv a trpí silnou bolesťou.


  Počas zápalu kĺbov sa na nich pokožka sčervená, je horúco, nohy sú opuchnuté a veľmi bolestivé - v tomto prípade je nevyhnutná lekárska pomoc a bezbolestné injekcie

  Artróza kĺbov je ochorenie dlhé, chronické. , ktorá sa vyznačuje obdobím exacerbácie. Pri exacerbácii sa navyše zaznamenávajú tieto príznaky:

  • začervenanie kože okolo postihnutého kĺbu;
  • zvýšenie telesnej teploty - obvykle lokálne, prst sa zahreje na dotyk, ale niekedy sa zvyšuje aj celková telesná teplota;
  • opuchy - škára sa môže niekoľkokrát zväčšiť, čo znemožňuje obúvanie a pohyb.

  V tomto štádiu zvyčajne pacient vyhľadá lekársku pomoc, pretože trpí bolesťou a nepohodlím. Ale ak sa tak nestane alebo ak sa liečba predpísaná lekárom neuskutoční do konca, artróza sa dostane do tretej etapy, po ktorej okamžite nasleduje štvrtá. Závažná bolesť, zmena tvaru a dĺžky prsta, znehybnenie celej chodidla - to všetko sú znaky zanedbanej artrózy.

  Dôležité!Hoci artróza je úplne neliečiteľná, v štádiu 1 - 2pri ochoreniach je celkom možné zastaviť jej progresiu pomocou liekov a fyzioterapie. V tretej a štvrtej fáze sú konzervatívne metódy liečby bezmocné. Mobilitu je možné obnoviť iba pomocou operácie. Zvyšky postihnutej chrupavky a prerasteného kostného tkaniva sa odstránia a namiesto toho sa implantuje implantát. Operácia je pomerne ťažká a vyžaduje si dlhé zotavovacie obdobie, protéza nie je vždy dobre zakorenená. Preto sa odporúča nezačať so zdravotným stavom a včas sa poradiť s lekárom.

  Spôsoby liečby

  Diagnostika artrózy u skúseného lekára nebude zložitá na základe externého vyšetrenia končatín a sťažností pacientov. Aby sa vylúčili možné sprievodné ochorenia, lekár predpíše ďalšie diagnostické testy - ultrazvuk, röntgen, laboratórne testy krvi a moču. Potom bude predpísané komplexné ošetrenie.


  NSAID, lokálne masti, fyzioterapia a fyzioterapeutické cvičenia sú štyri hlavné metódy boja proti artróze nôh

  Metódy používané na liečbu artrózy prstov na nohách:

  • lieková terapia - kombinácia nesteroidných protizápalových liekov s lokálnym a systémovým pôsobením, chondroprotektorov, komplexov vitamínov a minerálov, liekov, ktoré normalizujú krvný obeh;
  • fyzioterapia - elektroforéza, magnetoterapia, akupunktúra a akupunktúra pomáhajú zmierniť pohyblivosť kĺbov a zmierniť bolesť a opuchy
  • lekársketelesná výchova - počas liečby artrózy palca na nohách je dôležité kontrolovať fyzickú aktivitu končatín. To však neznamená, že je pacientovi zobrazený odpočinok na lôžku, je potrebné sa pohybovať, iba to správne a merať;
  • terapeutická masáž - v kombinácii s miestnymi protizápalovými liekmi pomáha rýchlo obnoviť pohyblivosť a zabrániť prenosu choroby do ďalšieho štádia.

  Ak všetky uvedené prostriedky a metódy nepomohli zastaviť progresiu artrózy alebo ak pacient spočiatku vyhľadal lekársku pomoc príliš neskoro, vykoná sa chirurgický zákrok. Operácia, ktorou sa nahradí postihnutý kĺb, sa nazýva endoprotetika a môže sa vykonať v lokálnej aj celkovej anestézii. Po operácii bude musieť byť pacient na nejaký čas pod dohľadom lekárov, potom bude nasledovať zotavovacia doba.


  Masáž je cenovo dostupný a účinný postup pri artróze v prstoch nôh 1-3 stupňov, pri ktorých sa obnovuje mikrocirkulácia krvi v kapilároch, normalizuje sa svalový tonus, kŕče a bolesť ustupuje

  nesteroidné protizápalové lieky na artrózu

  ]

  Nesteroidné protizápalové lieky na artrózu sa používajú v troch formách v závislosti od závažnosti príznakov a sťažností pacienta:

   76) tablety na orálne podávanie;
  • masti a gély na lokálne použitie;
  • injekčné roztoky intramuskulárne alebo intraartikulárne.

  Napríkladtablety a injekcie v komplexe protizápalových analgetických účinkov sa používajú na rýchle zastavenie zápalu

  Najobľúbenejšími liekmi sú ibuprofén, diklofenak, Nimid, Movalis. Rýchlo zmierňujú bolesť, odstraňujú opuchy a horúčku, zastavujú zápalové procesy. Problém je v tom, že tieto lieky majú množstvo kontraindikácií, nemôžu sa používať dlhšie ako 5 až 7 dní. Preto ak existuje dlhodobá liečba a pacient trpí neustálou bolesťou, prejde na analgetiká. Spazmalgon, Analgin, Ketanov vám pomôžu cítiť sa lepšie. Majú však tiež množstvo kontraindikácií a mali by sa užívať prísne v dávke určenej lekárom.

  Chondroprotektory

  Chondroprotektory chránia chrupavku kĺbov pred poškodením a súčasne pomáhajú obnoviť už zničené prvky. Tento proces je dlhý, chondroprotektory pôsobia kumulatívne, a preto, aby sa dosiahol hmatateľný účinok, mali by sa užívať najmenej šesť mesiacov. Čiastočne chondroprotektory tiež zmierňujú bolesť a opuch. Nemôžu však pomôcť, ak je už kĺb úplne zničený. Pri komplexnej liečbe artrózy sa zvyčajne používajú lieky Chondrolon a Teraflex.


  Náklady na chondroprotektory sú pomerne vysoké, ale bez nich nebude liečba artrózy úplne účinná

  Fyzioterapia, masáže a cvičenie

  Expozícia biochémii súčasným, elektromagnetickým impulzom, ihlovou stimuláciou ihlami. aktívne body na ľudskom tele s artrózoumajú priaznivý vplyv na choré kĺby:

  Prečítajte si viac: Môže sa liečiť artróza
  • stimulujú krvný obeh;
  • obnovujú metabolické procesy;
  • pomáhajú vyrovnať sa s opuchmi;
  • zmierňujú bolesť.

  Cvičebná terapia a masáž sa predpisujú, keď je akútny zápalový proces zastavený a pacient netrpí nepríjemnými bolesťami. Tieto postupy tiež stimulujú krvný obeh a urýchľujú regeneráciu. Najdôležitejšie však je, že posilňujú a vylepšujú svalové tkanivo a väzivo, čo je vynikajúcou prevenciou ďalšieho poškodenia kĺbov. Prvé sedenie masáže a špeciálnej gymnastiky by sa malo uskutočniť v zdravotníckom zariadení pod dohľadom odborníka. Potom je celkom možné robiť gymnastiku a masáže sami, doma.

  A lekári tiež odporúčajú používať rôzne ortopedické pomôcky na artrózu alebo sklon k tejto chorobe. Zabezpečia správne rozloženie zaťaženia, upevnia spoj v správnej polohe a nedovolia jeho deformáciu. takéto zariadenia zahŕňajú:

  • ortopedická omietka - spoľahlivo fixuje chodidlo v určitej polohe, vyrovnáva už ohnutý kĺb, chráni pred ďalšími zraneniami a fyzickým preťažením;
  • karty v topánkach - na rozdiel od topánok, sú pre ostatných neviditeľné, a preto sa môžu používať každý deň, ak sa osoba zaoberá verejnou prácou. Pútka privádzajú prst do správnej polohy, nedovoľujú mu pohybovať sa,znižujú bolesť a nepohodlie pri nosení obuvi a chôdze;
  • obuv s ortopedickým podperou oblúka - podpera oblúka zaisťuje optimálne rozloženie zaťaženia chodidla, neumožňuje preťaženie prstov, zabraňuje zakriveniu chodidiel, tvorbe rohov a rohov.

  Pamätajte!Pri silnej bolesti bude stuhnutosť kĺbov rýchlo priniesť úľavu pri intraartikulárnych alebo intramuskulárnych injekciách. Na obnovenie pohyblivosti končatín sa podáva Ostenil alebo Fermatron. Tieto lieky trvalo odstraňujú bolesť a čiastočne zastavujú zápalový proces. Nemali by ste sa však spoliehať iba na ne a zneužívať lieky proti bolesti, injekcie sú „ťažké delostrelectvo“, ktoré sa používa iba v najextrémnejších prípadoch.

  Alternatívne recepty na artrózu prstov na nohách

  Napriek tomu, že liečivé byliny a lieky z nich nemôžu ovplyvniť príčinu artrózy a odstrániť ju, nieto obnoviť zničenú chrupavku napriek tomu tvrdohlavo hľadajú účinné recepty na tradičnú medicínu na artrózu a praktizujú ich.


  Ak nie sú k dispozícii žiadne lieky a lekárne nie sú k dispozícii, ľudové liečivá pomôžu zmierniť stav pacienta pred návštevou lekára.

  Rôzne domáce tinktúry, pleťové vody, obklady a masti môžu zmierniť bolesť a zmierniť bolesti. To však neznamená, že choroba ustúpila. Lekári povoľujú použitie ľudových liekov iba ako pomocnú metódu liečby, ak z nejakého dôvodu pacientodmieta používať lekárenské masti a gély.

  Nasledujúce recepty sú medzi ľuďmi najobľúbenejšie:

  • Čaj z púpavy . Na prípravu liečiva je potrebné zozbierať a vyčistiť koreň púpavy, opláchnuť, osušiť a zdrviť. Polievková lyžica týchto surovín sa vloží do duseného mäsa, naleje sa do pohára vriacej vody, na mierny ohrev sa varí 20 minút. Potom sa vývar odstráni z tepla, zakryje sa a nechá sa hodinu. Potom sa infúzia filtruje. Môžete si ju vziať do tretiny pohára trikrát denne na lačný žalúdok alebo ju zriediť teplou vodou a piť po celý deň ako čaj.
  • Tinktúra z lila a arabskej gumy na odrenie . V období kvitnutia je potrebné zbierať kvety lila a agátu. Pol pohára kvetov sa zmieša a dá sa do fľaše z tmavého skla, naleje sa do fľaše kvalitnej vodky, pevne korkovej a trvajú na trvaní 14 dní. Fľašu je potrebné každý deň pretrepať. O dva týždne neskôr je tinktúra pripravená na použitie. Používa sa na trenie chorých kĺbov alebo obkladov.
  • Zásobník bobkového listu a šabľa . Najprv musíte pripraviť výplň do liečivého kúpeľa. Za týmto účelom sa do šalátu naskladá päť bobkových listov a lyžica nasekanej šable. Zmes bylín sa vleje do 300 ml horúcej vody, zmes sa nechá pomaly opaľovať a varí sa štvrť hodiny. Potom sa guláš odstráni z tepla, zakryje sa vekom a trvá na tom, aby vychladol. Výsledný produkt sa filtruje a naleje do kúpeľa teplej vody.Choré nohy by mali stúpať 15 - 20 minút. Potom môžete použiť akúkoľvek masť proti artróze alebo jednoducho nakresliť na kĺby jódovú mriežku, obliecť si teplé ponožky a ležať pod krytmi.

  Ľudové prostriedky nápravy nedávajú okamžitý účinok. Liečba ktorejkoľvek z nich trvá najmenej tri týždne. Ale prísady na prípravu liekov stoja cent, a často len rastú v záhrade alebo zeleninovej záhrade. Domáce rastlinné prípravky navyše nemajú prakticky žiadne kontraindikácie a dajú sa bez obáv používať dlho. Hlavnou nevýhodou je, že vylučujú iba príznaky choroby a vykazujú dobrú účinnosť v štádiách 1 až 2 choroby.


  Existuje veľa ortopedických pomôcok určených na zmiernenie nepohodlia pri artróze prstov na nohách a na zvýšenie účinku liečby drogami

  Recenzie

  To je to, čo pacienti hovoria o liekovej terapii a liečbe ľudových liekov na artrózu. na nohách:

  Katerina, 37, Volgograd:
  „Od mladosti chodím aj v zime na vysokých podpätkoch. A tu je výsledok - vo veku 35 rokov bola mučená silná bolesť nôh, išiel som k lekárovi, diagnostikoval artritídu. Musel som nosiť ortopedické topánky, chondroprotektor, absolvovať fyzioterapiu. Teraz je všetko v poriadku, nie je žiadna bolesť. Ale všimol som si, že prsty sú stále zdeformované. Na prevenciu používam ľudové liečivá, mám diétu a dúfam, že k recidíve nedôjde. “

  Boris 44, Moskva:
  „Mám veľkú artrózusám prst začal, keď sa ponáhľal a začal piť všetky druhy tabliet, podával injekcie, masíroval, bolo už neskoro. Nebolo možné postaviť sa na nohy, začalo krívať. Jediným východiskom bola operácia. Mal som artroskopiu, potom som ďalšie dva mesiace nemohol chodiť, šesť mesiacov som chodil na masáž, zohrievanie a cvičenie. Ale teraz je všetko v poriadku, krívanie je preč a opäť sa cítim ako človek. ““

  Zhrnutie:Osteoartritída prstov na nohách je bežným typom patológie ľudského muskuloskeletálneho systému. Toto nie je smrteľná choroba a môžete s ňou dlho žiť bez väčších problémov a komplikácií. Ale skôr alebo neskôr sa choroba začne rýchlo vyvíjať - stačí menšie zranenie, infekcia alebo podchladenie. Kĺbové prvky sa veľmi rýchlo opotrebujú a začnú sa zrútiť. Dokonca aj jeden nezdravý prst môže viesť k úplnej strate schopnosti samostatne sa pohybovať, pracovať, vyrovnať sa s každodennými úlohami - človek bude postihnutý. Preto by sa so sklonom kĺbových patológií alebo s už prejavenými príznakmi lézií na nohách nemal odďaľovať návšteva lekára. Povie, čo robiť, ako liečiť artrózu, aby zastavil rozvoj artrózy a udržal úplnú fyzickú aktivitu až do vysokého veku.