Osteoartróza kolena

Obsah
  6. Artróza kolenného kĺbu (deformujúca osteoartritída kolenného kĺbu, DOA, gonartróza) sa nazýva degeneratívne-dystrofické zmeny v štruktúrach kĺbov, pri ktorých sa vrstva chrupavky medzi kostnými prvkami najskôr zmenší a potom sa zničí. V počiatočných fázach pacient trpí nepohodlím a miernym obmedzením pohyblivosti, potom sa kĺb deformuje a pri poškodení chrupavky úplne stráca svoje funkcie. Akútna artróza je veľmi bolestivá a je sprevádzaná výrazným znížením fyzickej aktivity pacienta. Ak sa liečba gonartrózy kolena nezačne včas, pacient môže zostať zdravotne postihnutý.

  Na porovnanie:Osteoartróza kolenného kĺbu podľa štatistík postihuje každého piateho dospelého na svete. Osteoartritída kolena môže byť jednostranná alebo bilaterálna, u žien je patológia diagnostikovaná dvakrát častejšie ako u mužov. Problém deformácie kĺbov sa často stretávajú ľudia starší ako 45 rokov kvôli zmenám v tele súvisiacim s vekom. Ak je takáto diagnóza určená pre mladých ľudí, príčinou je zvyčajne trauma.

  Prečo sa vyvíja patológia

  Kolenný kĺb je jedným z najzložitejších v ľudskom tele. To predstavuje väčšinu stresu pri chôdzi a iných pohyboch. Nie je prekvapujúce, že s vekom sa jeho prvky začínajú opotrebovať a strácajú svoje funkcie. Najskôr stratí chrupavková vrstva v kĺbovom kĺbepevnosť a pružnosť, potom zaschne a prasknú. Odpisové vlastnosti chrupavky sú znížené, čo je presne to, čo spôsobuje nepohodlie, bolesť pri pohybe: trhliny a hrboly kĺbových štruktúr už nezmäknú, kosti sa postupne odkryjú a otria sa o seba.

  Deformujúca sa artróza kolenného kĺbu v starobe nie je povinným javom, a nie každému s tým diagnostikovaná. Existuje mnoho provokujúcich faktorov, v priebehu ktorých sa vyskytujú patologické zmeny v kĺbe.

  Najbežnejšie príčiny patológie sú tieto:

  • s nadváhou - spoj musí odolať dodatočnému zaťaženiu;
  • osteoporóza je patológia, pri ktorej dochádza k demineralizácii kostného tkaniva;
  • chronické choroby spojené s narušenými metabolickými procesmi v tele;
  • traumatické športy - gonartróza sa často nazýva chorobou futbalových hráčov v dôsledku častej traumy kolenného kĺbu;
  • niektoré druhy profesionálnych činností spojených s ťažkou fyzickou námahou - osteoartróza a osteoartróza - sa vyskytujú u sťahovateľov;
  • poranenia miechy, pri ktorých je narušené rozloženie zaťaženia kĺbov dolných končatín;
  • dedičná predispozícia.

  Zranenia a zmeny súvisiace s vekom sú hlavnými príčinami artrózy kolena

  Kĺbová chrupavka sa okamžite nespotrebuje. V skorých štádiách prejavu choroby chýba alebo je nevýznamná, na ktorú sa pacient neobracialekára a neprijíma žiadne opatrenia na zastavenie patologického procesu. Ak sa predsa len zistia dystrofické zmeny, pacient má čas začať liečbu a zabrániť nezvratným zmenám. Najprv je potrebné zistiť, aké sú hlavné príznaky osteoartritídy kolenných kĺbov.

  Ako rozpoznať chorobu

  Príznaky artrózy kolenného kĺbu sa prejavujú v štádiu, keď sa chrupavka už zoslabla a začala sa zrútiť. Gonartróza 1. stupňa sa nemusí cítiť celé roky. Neskôr pozorní pacienti si však spomínajú, že stále pociťujú atypické príznaky, jednoducho im neprikladali veľký význam, pretože neboli ustálení a nespôsobovali veľa nepohodlia.


  Pacienti zvyčajne pripisujú prvé bolesti a stuhnutosť v kĺbe vyvrtnutiu svalu a väzu, prepracovaniu, podchladeniu

  Zničenie a zápal pravého alebo ľavého kolenného kĺbu možno podozriť z týchto konkrétnych príznakov:

  • ranná stuhnutosť kĺbu;
  • obmedzenie mobility po dlhodobom pobyte v jednej polohe;
  • nepohodlie kolena pri horolezeckých schodoch - pálenie, precitlivenosť;
  • nočná bolesť v kolenách;
  • bolesť po fyzickej práci, pri športe;
  • periodické náhle oslabenie dolných končatín. Ak sa vyvinie pravostranná gonartróza alebo ľavostranná gonartróza, pracka sa pritlačí iba na jednu postihnutú nohu.

  Ale stále je hlavným príznakomdeštrukcia kolena zostáva bolesťou. Môžu mať rôznu intenzitu, niekedy ustupujú. Ale s postupujúcou patológiou sa prejavuje častejšie, stáva sa intenzívnejšou a znepokojuje pacienta dokonca aj v pokoji pri absencii fyzickej námahy. Podľa závažnosti príznakov môže lekár diagnostikovať, v akom štádiu je choroba.

  Odporúčame prečítať si: Ako liečiť artrózu kĺbov
  • Preukázanie patológie 1. stupňa : bolesť sa zatiaľ neobťažuje, pacient si môže všimnúť únavu pri športe alebo fyzickej aktivite, po dlhšom odpočinku môže dôjsť k miernemu obmedzeniu pohyblivosti kĺbov. Rôntgenový difraktogram bude vykazovať mierne zúženie lúmenu medzi kosťami kĺbu, nerovný povrch chrupavky s malými tesneniami.
  • Pri gonartróze 2. stupňasa príznaky javia jasnejšie a častejšie. Pacient už zvyčajne chápe, že mu kolená niečo nie sú v poriadku. Po zmene počasia, po fyzickej námahe, sa kĺby zrania a „krútia“. Aj tie najjemnejšie pohyby reagujú na bolesti kolena. Ak človek dá pokoj nôh, bolesť zmizne. Ale s nákladmi sa obnovia znova. V tomto štádiu patológie je tiež možné pozorovať charakteristickú krízu v kolene počas ohýbania a predlžovania nohy, ťažkostí a bolesti, keď sa snažíte koleno ohnúť v kolene o viac ako 90 stupňov. X-ray ukazuje zmenu tvaru kĺbového pohára a prítomnosť tekutiny v kĺbovej dutine.
  • Gonartróza 3. stupňasa vyznačuje silnou bolesťou, ktorá sa už vyskytujebez ohľadu na to, či prijíma končatinu alebo je v pokoji. Obzvlášť ťažko bolesti kĺbových škodcov v noci a pri zmene poveternostných podmienok. Pacient už nie je schopný ohýbať nohu na kolene, čím sa znižuje jeho fyzická aktivita a pracovná kapacita. Na roentgenograme sú jasne viditeľné degeneratívne zmeny v tkanive kĺbov. Deformácia je viditeľná aj voľným okom. Nohy pacienta sú ohnuté na kolená písmenom „o“ alebo „x“, čo v konečnom dôsledku vedie k neschopnosti samostatne sa pohybovať, bez opory a ešte častejšie pri výkone bežných pracovných povinností a povinností v domácnosti. Osoba je zdravotne postihnutá.
  • ​​

  Začatá artróza je zreteľne viditeľná aj bez röntgenového žiarenia

  Pacienti sa zvyčajne obracajú na lekára v druhom štádiu choroby, najmä s cieľom nájsť účinný liek na bolesť kolien. V prvej fáze je pomerne ťažké identifikovať gonartrózu, pretože príznaky sú mierne a na rôntgenovom žiarení sú viditeľné iba malé zmeny. Patologické zmeny v kĺbe je možné zistiť iba dôkladným vyšetrením.

  Diagnostické metódy

  Diagnóza sa začína vizuálnym vyšetrením a výsluchom pacienta. Čo bude naznačovať možný vývoj gonartrózy:

   57. zväčšenie a zmena tvaru kolenného kĺbu;
  • zreteľná kríza po premiestnení patelly;
  • bolesť pri prehmatávaní kĺbu;
  • obmedzenie mobility kĺbov.

  Povinná diagnostikaudalosť je röntgenovým snímaním

  V skorých štádiách nemusia byť viditeľné dystrofické zmeny v tkanive chrupavky, z tohto dôvodu sa navyše odporúčajú CT a MRI. S pomocou moderných diagnostických techník je lekár schopný presne určiť, ako nepriaznivo je postihnutý kĺb, či existuje zápal a akumulácia tekutín v kĺbovej dutine, a tiež rozlíšiť osteoartrózu kolenného kĺbu od iných patológií.

  Klasifikácia

  V modernej ortopédii sa rozlišujú dva hlavné typy osteoartrózy kolena:

  • primárna gonartróza;
  • Sekundárna gonartróza.

  Primárna forma choroby sa vyvíja sama osebe v dôsledku zmien súvisiacich s vekom alebo metabolických porúch. Sekundárne je dôsledkom iného ochorenia, zranenia alebo neúspešného chirurgického zákroku. Posttraumatická osteoartritída kolenného kĺbu sa môže vyvinúť niekoľko mesiacov po podliatinách, subluxácii alebo zlomenine. Podľa charakteru kurzu sa rozlišuje akútna artróza alebo chronická choroba. Je ľahšie liečiť akútnu formu choroby.

  Úradný liek na gonartrózu

  Komplexná liečba osteoartrózy kolenného kĺbu sa začína až po konečnom potvrdení diagnózy. Ak stav pacienta nie je kritický, potom sa lekár najskôr pokúsi zastaviť progresiu patológie pomocou liekov. Ako ďalšie metódy sa používajú fyzioterapia, masáž, manuálna terapia.

  Hlavné cielekombinovaná terapia:

   76. zmierňuje bolesť a nepohodlie;
  • obnoviť spoločnú mobilitu;
  • zastaviť deštrukciu chrupavkovej vrstvy a podľa možnosti ju obnoviť.

  Dôležitými bodmi sú fyzické cvičenie a špeciálna strava. Existujú cvičenia a výrobky, ktoré pôsobia na obnovu poškodených kĺbových tkanív a pomáhajú obnoviť mobilitu aspoň čiastočne. S včasnou lekárskou starostlivosťou sú tieto opatrenia dostatočné na to, aby sa zaistilo, že kolenný kĺb začne opäť plne fungovať.


  V prípade úplných lézií kolenného kĺbu sa jeho funkcie môžu obnoviť iba endoprotetikou

  Ak však choroba prešla do tretej etapy, kĺb je vážne poškodený, dokonca ani najdrahšie lieky mu nepomôžu obnoviť ho. Na udržanie funkcie končatín bude potrebné chirurgické zákroky aspoň čiastočne. Spočíva v odstránení zvyškov postihnutých kĺbových štruktúr a implantácii implantátu, ktorý sa nazýva endoprotetický postup.

  Liečba gonartrózy liekmi

  Na odstránenie nepríjemných príznakov choroby, obnovu a posilnenie kĺbu sa používa komplex liekov rôznych skupín a účinkov.

  • Nesteroidné protizápalové lieky- liečba kĺbov sa začína s nimi, rýchlo zmierňujú bolesť, opuchy, horúčku, čiastočne zastavujú zápalový proces. Ale nemôžete ich vziať na dlhú dobu, pretože aktívne zložky v kompozícii sú mimoriadnenegatívne ovplyvňujú funkcie tráviaceho traktu a zloženie krvi. Liečebný cyklus NSAID zvyčajne netrvá dlhšie ako 5 až 7 dní. Štandardne sa používajú diklofenak, ibuprofén, nimesulid, indometacín, butadión. Prípravky môžu byť vo forme tabliet na vnútorné použitie alebo vo forme mastí a gélov na vonkajšie použitie.
  • Chondroprotektorysú lieky, ktoré zlepšujú výživu chrupavky a obnovujú ich pevnosť a pružnosť. Chondroprotektory tiež čiastočne zmierňujú bolesť a opuch. Ale takéto lieky nefungujú ihneď. Prvý efekt sa prejaví niekoľko týždňov po začiatku liečebného cyklu. Odporúča sa užívať chondroprotektory najmenej šesť mesiacov. Teraflex, chondroitín, Structum, Arcoxia sú k dispozícii v lekárňach
  • Hormonálne lieky . Nazývajú sa tiež kortikosteroidy. Lieky obsahujúce hormóny sa používajú, ak je bolesť veľmi silná, zápal progreduje aj po priebehu liečby NSAID. Podávajú sa intramuskulárne alebo priamo do dutiny kĺbu. Takéto lieky okamžite zastavujú bolesť, znižujú opuchy a zápaly. Majú však množstvo kontraindikácií a ešte viac vedľajších účinkov ako nesteroidné protizápalové lieky, a preto sú predpisované v extrémnych prípadoch. V lekárňach sa hormonálne lieky dajú kúpiť iba na lekársky predpis, najčastejšie je to prednison, hydrokortizón, floosterón, diprospán. Ihneď po zlepšení stavu pacienta sa podávajú kortikosteroidyprevrátil.

  Intraartikulárne injekcie sú extrémnym opatrením pri veľmi vážnych poraneniach kolena

  Liečba je doplnená intraartikulárnymi injekciami kyseliny hyalurónovej. Táto látka stimuluje produkciu synoviálnej tekutiny, saturuje bunky vlhkosťou, obnovuje ich pružnosť, pevnosť a zabraňuje oderu. Náklady na postup sú dosť vysoké, ale cena stojí za efektívnosť.

  Poznámka:Zo všetkých vyššie uvedených liekov ovplyvňujú príčinu choroby iba chondroprotektory. Stimulujú regeneráciu zničeného tkaniva chrupavky a bránia poškodeniu prežívajúcich buniek chrupavky. Tieto lieky sú však drahé, hoci na dosiahnutie hmatateľného a trvalého účinku sa musia užívať pravidelne niekoľko mesiacov v rade, niekedy aj roky. Náklady na plnohodnotnú liečbu mnohých pacientov, najmä dôchodcov, sa často ukazujú ako príliš vysoké.


  Doteraz je rozsah chondroprotektorov dostatočne široký na výber cenovo dostupného a účinného lieku

  Viac informácií o liečbe artrózy kolenných kĺbov nájdete tu.

  Alternatívne metódy liečby

  Pacienti, ktorí podľa svojich skúseností zažili, čo je to artróza kolena a aké nepríjemné príznaky sa javia, majú vždy niekoľko dostupných zdrojov pre prípad, že nie sú k dispozícii lekárne a lieky. Ľudia trpiaci gonartrózou a bolesťami kolien sa vopred pripravujú tinktúry, lapovanie a masti na báze liečivých rastlín - takmer všetkyrecepty si vyžadujú čas a čerstvé suroviny, ktoré sú k dispozícii iba v období jar-leto.


  Neexistuje žiadna čerstvá surovina - v bylinkovej lekárni môžete vždy nájsť alternatívny prostriedok na okamžité použitie

  Liečba púpavy

  Existuje niekoľko spôsobov, ako posilniť kĺby a obnoviť ich pohyblivosť, zbaviť sa neznesiteľnou bolesťou tejto liečivej rastliny. Najjednoduchšie je jesť päť hláv denne počas kvitnutia púpavy. To by sa malo robiť na lačný žalúdok, po umytí kvetov prevarenou vodou. Púpavy sa tiež používajú na prípravu tinktúr pre trenie kĺbov.

  Receptúra ​​je takáto:

  1. Zbierajte presne 50 otvorených púpavových hláv.
  2. Zložte do fľaše z tmavého skla s pevnou zátkou.
  3. Nalejte 300 ml dobrej vodky alebo trojitej kolínskej vody.
  4. Trvajte na tom, aby bol slnečný lúč jeden mesiac, z času na čas pretrepte.
  5. Bez odliatia sa presuňte na lekárničku, použite ju pred spaním, aby ste si utreli choré koleno, potom kĺb za tepla zabalte a choďte spať pod prikrývky.

  Existuje ďalší zábavný recept na osteoartrózu kĺbov pomocou púpavy. Najprv musíte zozbierať listy rastlín a vysušiť ich. Potom nalejte vriacu vodu a nechajte pol hodiny pôsobiť. Výsledná zmes sa musí pomaly a dôkladne žuť tak dlho, ako je to potrebné na dokončenie presne 3 000 krokov.


  V burine sa veľa cení burinuliečba artrózy ľudovými prostriedkami

  Recepty s hrnčekom

  Najjednoduchší recept:

  1. zbierať dva alebo tri mladé listy rastliny a opláchnuť studenou vodou;
  2. listy mierne pokrčia tak, aby šťava vyšla;
  3. sa pripevňujú k postihnutému kĺbu a fixujú sa obväzom.

  Cez noc držia taký „obklad“, ráno vzlietajú a listy zlikvidujú. Tento postup opakujte každý deň počas troch týždňov.

  Na zvýšenie účinku odporúčajú tradiční liečitelia pred aplikáciou lopúcha namazať koleno olejom saberfish. Varenie je veľmi jednoduché. Dve polievkové lyžice nasekaného cinquefoilu sa nalejú do 250 ml rafinovaného parfumovaného rastlinného oleja. Olej by mal byť dobre predhriaty, ale nie prevarený. Zmes trvá dva týždne, potom sa olej môže použiť na ošetrenie kĺbov.

  Terpentín, vajcia a ostatné výrobky z kĺbov

  Z žĺtka z kuracieho vajca sa môže účinne zomelúť choré kĺby. Pripravuje sa takto:

  1. V miske jemne porazte jeden žĺtok.
  2. Pridajte malú lyžičku terpentínu a zamiešajte.
  3. Potom sa naleje veľká lyžica octu a znova sa bije.

  Zmes sa uchováva v chladničke, ktorá sa používa pred spaním. Po brúsení je koleno zabalené do teplej látky celú noc. Ráno musíte obväz odobrať a zvyšok produktu opláchnuť teplou vodou, potom naneste všetku antiartritickú masť.


  Alternatívna medicína odporúča naj neočakávanejšie recepty a látky preeliminácia artrózy, kvalifikovaní lekári nepotvrdzujú svoju účinnosť

  Pamätajte, že všetky domáce prípravky vyrábané doma sú účinné iba bezprostredne po príprave, dlhodobo sa neuchovávajú (s výnimkou tinktúry na alkohol, môžu sa skladovať na tmavom a chladnom mieste až šesť mesiacov). ). Neočakávajte okamžité výsledky. Ľudové lieky pôsobia na financovaný systém, pretrvávajúca úľava príde až po troch až štyroch týždňoch pravidelného používania domácich liekov na artrózu kolena. V neskorších fázach nebudú účinné a iba dočasne pomôžu zmierniť bolesť a opuch.

  Zhrnutie:Osteoartróza kolena alebo gonartróza je jednou z najčastejších lézií pohybového aparátu u osoby v starobe. U mladých ľudí sa vyskytuje po zraneniach alebo pri nadmernom fyzickom namáhaní. Ochorenie sa dá úplne vyliečiť iba v štádiu 1 - 2 s kompetentným a integrovaným prístupom. V tretej etape sa najčastejšie musíte uchýliť k endoprotetike, aby ste aspoň čiastočne obnovili funkcie končatiny a zabránili komplikáciám.