Orezávanie ľalií po odkvitnutí

Obsah

  Záhradná ľalia je krásna rastlina, ktorá kvitne od júna do septembra. Aby ste si mohli vychutnať krásu kvetov a nestretli sa s chorobami a mrazom, musíte vedieť, ako prerezávať ľalie po odkvitnutí.

  Ak by sa ľalia orezali

  Hlavné pravidlo, ktoré by sa mali naučiť tí, ktorí zasadili ľalie na záhrade, je, že stonky nemôžu byť rezané ihneď po odkvitnutí. Aj keď žiarovka po prerezaní nezomrie, nemalo by sa očakávať, že v budúcnosti rast rastliny rastie. Prerezávanie listov a stoniek zastaví rast a vývoj cibule.

  Žiarovka sama osebe nemôže rásť do veľkých rozmerov - potrebuje živiny z kmeňa. Po vyblednutí mu časti kvetu dodávajú užitočné látky, ktoré sa podieľajú na fotosyntéze. Cibule a jednoročné korene nachádzajúce sa blízko zeme prispievajú k výžive. Rastlina sa teda pripravuje na novú sezónu.

  Ak si chcete zachovať elegantný vzhľad záhrady po rozkvetu ľalií, neatraktívne časti možno jednoducho skryť pred výhľadom. Na tento účel použite vysokú dekoratívnu trávu, ktorá je vysadená vpredu. Letničky sa často vysádzajú v blízkosti kvitnúcich rastlín, ktoré odvádzajú pozornosť od nevzhľadných listov.


  Nesprávnym prerezávaním rastliny na zimu by sa nemalo počítať s priaznivým osudom rastliny
  .

  Všetko, čo sa môže urobiť bezprostredne po odkvitnutí, je starostlivo odstrániť semená semien zo stoniek. Musíte to urobiť, keď okvetné lístky klesnú.

  Funkcie starostlivosti pred začiatkom zimy

  Všetky časti kvetu vyschnú do septembra. Orezávanie môžete začať až vtedy, keď žltne a krehko. Listy musíte odstrániť vo výške 11 - 14 cm od zeme.

  Jeden mesiac po odznení rastliny ho môžete začať presádzať alebo kopať cibuľky na zimovanie. Ale aj potom, s rezanie stonky a lístia, jeden by mal čakať. V ideálnom prípade musíte počkať do novembra. V tomto okamihu cibule úplne dozrievajú a budú schopné produkovať dobré ovocie. Ľahko prežijú zimu a dopravia sa na nové miesto.

  Dôležité!Pri výbere kvetov pre kyticu rezané rastliny s piatimi alebo viacerými púčikmi. Nemôžete ich nakrájať na koreň, inak sa neobnovia. To by sa malo robiť diagonálne na stopke, aby zostávajúci kmeň bol pokrytý listami. Voda pretečie rezom a odchádza do zeme a nie do kmeňa, ktorý vyvolá hnilobu rastliny.

  Ak po kvitnutí zostanú sušené kvety na rastlinách, môžu sa odstrániť. Orezávanie ľalií po odkvitnutí sa uskutoční bez negatívnych dôsledkov, ak vezmete do úvahy niekoľko odporúčaní:

  Odporúčame tiež: Ako pestovať pivonky
  • Nástroj musí byť pred začatím konania sanitovaný. Napriek tomu, že ľalia má silnú imunitu, poškodzuje špinu, ktorá môže prerezať prerezávačom do stonky.
  • Bezprostredne po kosení sa záhradníkom odporúča ošetriť miesto rezu roztokom manganistanu draselného.
  • Hoci sú ľalie odolné voči mrazu, stále sú potrebnépripraviť sa na mráz. Na izoláciu rastlín sú pokryté rašelinou alebo humusom zmiešaným so slamou.

  Ako a kedy prerezávať

  Pred príchodom jesene sa môžu orezávať suché a choré stonky. Môžu skrývať zdroj vírusu alebo škodlivého hmyzu. Aby ste zabránili šíreniu infekcie do susedných rastlín, musíte rezané listy vyhodiť alebo spáliť.

  Je možné určiť, že rastlina je napadnutá bodkami a škvrnami na listoch. V tomto prípade existuje len jedna cesta von - vykoreniť kvet a spáliť ho tak, aby choroba neovplyvnila iné rastliny v záhrade.


  Ak si záhradkári všimnú, že cibuľka alebo korene lekná sú mierne zhnité, okamžite ju úplne odstránia, pretože vedia, že už nebudú opravené

  Choré listy by sa mali vždy orezávať, bez ohľadu na to, od ročného obdobia. Je potrebné nechať veľa zelených listov.

  Ďalším krokom v starostlivosti o lekno po kvitnutí je mulčovanie zeme. Silná vrstva humusu poskytne rastlinám príjemnú zimu. Tento postup je potrebné vykonať, ak ešte nie je zem ochladená.

  Niektorí záhradníci uprednostňujú transplantáciu suchých listov ľalia do samostatného kontajnera. Dali to na slnečné alebo mierne zatemnené miesto. Niekedy kvetina je obklopená inými rastlinami - šalvia, gypsophila.

  Dôležité!Je vhodné odstrániť listy pomocou nožníc, nožníc alebo obyčajných ostrých listov. Pred zákrokom musíte nástroj namočiť do roztoku bielidla alebo dezinfekčného prostriedku. Toto bude slúžiť ako preventívne opatrenie.šírenie choroby.

  Jeden druh ľalie - zázvoru - si vyžaduje osobitné ošetrenie. Na rozdiel od príbuzných jej prerezávanie nielenže škodí, ale je dokonca nevyhnutné. Rastlina sa šíri veľmi rýchlo po lokalite, aby bolo možné kontrolovať jej rast, je potrebné včas odrezať staré stonky. Na jar je vhodné odstrániť nové výhonky spolu so žiarovkou, aby kvet nenaplnil celú záhradu.

  Ak sa záhradník rozhodol z dôvodov estetiky odrezať listy zázvorovej ľalie na zimu, mal by sa postarať o jej otepľovanie. Pretože listy bránia zamrznutiu cibule, je potrebné ich nahradiť mulčom.

  Starostlivosť o izbovú ľalie

  Izbová rastlina prechádza rovnakými vývojovými stupňami ako rastliny na otvorenom priestranstve. Aby bol potešený z kvetov na budúci rok, je potrebné mu poskytnúť odpočinok a nasýtenie užitočnými látkami. Ak domáca ľalia vybledla, v žiadnom prípade ju nemôžete rezať. Je potrebné znížiť počet a frekvenciu zavlažovania, postrekovať. Takže všetky mikroživiny pôjdu do žiarovky a môžu kvitnúť v novej sezóne.

  Stáva sa, že majitelia ľalie sú zmätení vôňou, ktorú počas vyfarbovania vyžarujú. Prchavé oleje majú štipľavý zápach. V niektorých prípadoch to spôsobuje alergiu. Aby kvetina cítila menej, je potrebné ho zbaviť tyčiniek. Zhromaždia sa na nich peľ.

  Požadované:

  1. Noste rukavice na ruky.
  2. Prineste vrece do puzdra, opatrne vyrežte tyčinky nožnicami.
  3. Opakujte postup pri každej kvitnúcej kvetine.

  Lily - náladový kvet, ktorý poteší oko len s náležitou starostlivosťou. V súlade s odporúčaniami môžete záhradu udržiavať udržiavanú kedykoľvek v priebehu roka.