Odstraňovanie počítačových vírusov: antivírusové programy a online služby

Dňa 11. novembra 2013 bol prvý počítačový vírus, ktorý dosiahol vek 30 rokov. Vytvoril ho americký študent Fred Cohen v dobe 8-bitových strojov. Kmeň sa množil v súborovom systéme PC rýchlosťou biologických mikroorganizmov - za 5 - 60 minút. O rok neskôr Cohen napísal vedecký dokument, v ktorom uviedol, že v budúcnosti sa vírusy budú šíriť prostredníctvom počítačových sietí a antivírusy im budú odolávať. Jeho teoretický výskum sa, samozrejme, ukázal ako proroctvo ...

Dnes je surfovanie po internete bez antivírusového programu ako smrť. Z počítača, ktorý nie je oblečený v digitálnej „reťazovej pošte a brnení“, zostanú po niekoľkých hodinách „rohy a nohy“. Hackeri - autori trójskych koní, červov, rootkitov a iných „zlých duchov“ - nevytrhávajú a neúnavne zdokonaľujú svoje výtvory.

Našťastie však metódy ochrany tiež nestoja - aktívne sa vyvíjajú! Pomocou najnovších antivírusových programov a špeciálnych služieb online môžete vírus odstrániť z počítača výlučne sami. V tomto prípade nie je potrebné mať žiadne špeciálne zručnosti, mať veľké množstvo peňazí a poznať všetky skryté rohy systému Windows. Potrebujete iba pozornosť a trpezlivosť.

Takže začíname! Zvážte najúčinnejšie nástroje na odstránenie „digitálnej infekcie“ z počítača.

Liečebné pomôcky alebo ďalšie antivírusové ochranné nástroje

Tento typ softvéru nechráni počítač v reálnom čase a obrazne povedané je druhým riadkom.Defense. Keď trójsky kôň obchádza hlavné dôstojníky činné v trestnom konaní - antivírusový program a firewall - to znamená, že pre nich zostáva neviditeľný, je čas spustiť liečebný nástroj.

Oboznámime sa s najlepšími riešeniami od takých známych vývojárov, ako sú Dr.Web, Kaspersky Lab a Malwarebytes. Mimochodom, poskytujú príležitosť na bezplatné odstránenie škodlivého softvéru, takže sa nemusíte starať o kľúče a licencie.

Dr.Web CureIt!

Na odstránenie vírusu z Windows pomocou Dr.Web CureIt! vykonajte nasledujúce akcie:
1. Otvorte v prehliadači oficiálnu webovú stránku Dr.Web (freedrweb.com) a kliknite na časť „Dr.Web CureIt!“ na hlavnej stránke v ponuke (je to prvá stránka).

2. Prečítajte si krátke pokyny na používanie pomôcky, prejdite nadol po stránke a kliknite na blok „Stiahnuť zadarmo“.

3. Kliknite na Ďalej.

4. Kliknite na zelené dlhé tlačidlo „Stiahnuť Dr.Web ...“.

5. Počkajte, kým inštalátor stiahne pomôcku do vášho počítača.

6. Teraz môžete pristúpiť k oslobodeniu počítača od „zla“. Spustite stiahnutý inštalačný súbor ako správca.

7. Začiarknite políčka pred objektmi, v ktorých program vyhľadá vírus.

8. Kliknite na ikonu „kľúč“ v pravom hornom rohu a v rozbaľovacej ponuke vyberte možnosť „Nastavenia“. Na paneli, ktorý sa otvorí, aktivujte možnosti, ktoré zvyšujú úroveň bezpečnosti a efektívnosti kontroly počítača:

 • „Chráňte prácu Dr. Web “(ak sa vírus pokúša napadnúť pomôcku);
 • „Zablokovať prístup do siete“ (niekedy trójsky kôň alebo červ nievypúšťa sa, ak existuje pripojenie k internetu);
 • „Zakázať ... nahrávanie na nízkej úrovni ...“ (ak je táto možnosť povolená, vírus sa nebude môcť maskovať a nebude pôsobiť proti Dr.Web CureIt).

9. Vráťte sa na hlavný panel nastavení a kliknite na tlačidlo „Spustiť skenovanie“.

10. Proces skenovania neprerušujte. Po jeho dokončení nástroj odstráni všetok nájdený malware. Bude tiež hlásiť súbory, ktoré nevyvolávajú dôveru, to znamená, že sú potenciálne nebezpečné. Ak pre vás nepredstavujú žiadny význam, musíte ich tiež odstrániť z počítača.

Po ošetrení reštartujte počítač, skontrolujte operačný systém, aktualizujte databázu podpisov hlavného antivírusu.

Nástroj na odstránenie vírusov spoločnosti Kaspersky

Princíp činnosti nástroja na odstránenie vírusov je rovnaký ako v prípade nástroja Dr.Web CureIt! - nájsť a zničiť vírus, ktorý hlavný antivírusový program nedokázal zistiť.
1. Prejdite na webovú stránku spoločnosti Kaspersky Lab (kaspersky.ru).

2. Umiestnite kurzor myši na sekciu „Stiahnutie“ (ponuka v hornej časti stránky). V zobrazenom zozname softvérových produktov kliknite na položku „Bezplatné služby“.

3. Nájdite ikonu nástroja na odstránenie vírusov a potom kliknite na tlačidlo Prevziať umiestnené pod stručným popisom pomôcky.

4. Spustite stiahnutý inštalátor ako správca.

5. Začiarknite políčko „Súhlasím s ...“ a kliknite na tlačidlo „Začíname“.

6. Na paneli nástrojov kliknite na ikonu ozubeného kolieska (nastavenia).

7. Nakonfigurujte možnosti:

 • „Rozsah overovania“ - označujú objekty, ktorépotreba skenovania (systémová pamäť, bootovacie sektory);
 • „Úroveň zabezpečenia“ - nastavte posuvník do najvyššej polohy, aby sa zobrazil stav ochrany „Vysoký“;
 • „Akcie“ - ak sa chystáte manuálne liečiť nájdené súbory, ktoré boli napadnuté vírusom, vyberte možnosť „Výzva na detekciu“; pri automatickom spracovaní infikovaných objektov vyberte možnosť „vykonať akciu“ a aktivovať funkcie (začiarknite políčka) „Vyliečiť“, „Odstrániť, ak ...“.

8. Kliknite na kartu „Automatické skenovanie“ a potom na tlačidlo „Spustiť skenovanie“.

9. Po dokončení postupu kliknite na „Reports“ (ikona v tvare dokumentu napravo od ozubeného kolieska) a pozrite si oddiely „Zistené hrozby“, „Hlásiť ... na ... skenovať“ súbory a softvér, ktorú musel nástroj na odstránenie vírusov odstrániť počas procesu skenovania.

10. Zatvorte pomôcku a reštartujte systém Windows.

Malwarebytes Anti-Malware

Tento antivírusový produkt je shareware (prémiová verzia má viac funkcií), dá sa použiť nielen na kontrolu vírusov, ale aj ako doplnok k základným nástrojom. ochrana v reálnom čase. Malwarebytes Anti-Malware dokáže odstrániť najnáročnejší vírus, ktorý iné antivírusy nevidia.

1. Na hlavnej webovej stránke webovej stránky Malwarebytes (malwarebytes.org) kliknite v časti Downloads na položku Products.

​​

2. V zozname produktov nájdite blok Anti-Malware Free (bezplatná verzia) a kliknite v ňom na tlačidlo „Free Download“. Na otvorenej stránke kliknite na možnosť Stiahnuť.

3. Nainštalujte program Anti-Malware podľa nasledujúcich pokynovnávod na inštaláciu.

4. Na paneli nástrojov na karte „Nastavenia“ v nastavení „jazyk“ nastavte ruštinu.

5. Prejdite na kartu „Dashboard“ av stĺpci „Version Version“ kliknite na „Update Now“.

6. Po aktualizácii vírusovej databázy otvorte kartu Scan, vyberte “Custom SCAN” a kliknite na Scan Now.

7. Nastavte konfiguráciu skenovania: zapnite všetky užívateľské nastavenia (začiarknite políčka) a vyberte diskové oddiely, ktoré chcete skontrolovať.

8. Kliknite na „Spustiť test“.

9. Na konci kontroly sa program Anti-Malware zobrazí dotaz, čo robiť so súbormi, ktoré nájde: odstráňte, ošetrite alebo ich ponechajte v systéme (v prípade, že ide o nesprávny kladný výsledok).

Reštartujte systém a vychutnajte si vyčistený operačný systém.

online skenovanie jednotlivých súborov na prítomnosť vírusov

Služba Virus Total

Stáva sa, že z inštalátora nejakého programu, textového dokumentu alebo iného súboru dôjde k poplachu a nebezpečenstvu. : potom sa spustí, potom sa zväčšuje, potom sa zmenšuje atď. A len aby sme to odstránili, je to len problém, ktorý je naozaj potrebný, a ja sa s ním nechcem rozlúčiť, len kvôli podozreniu. A antivírus, ako by bol zlý, mlčí.

Ste v rovnakej situácii? Prestaňte sa mučiť pochybnosťami! Ak súbor nie je väčší ako 64 MB, pošlite ho na overenie na adresu virustotal.com: desiatky rôznych antivírusov ho naskenujú online a podľa toho vydajú verdikt -vymazať alebo opustiť v systéme.

 1. V prehliadači otvorte Virus Total.
 2. Kliknite na kartu „Súbor“.
 3. Kliknite na tlačidlo „Vybrať súbor“ a zadajte objekt, ktorý chcete poslať na overenie.
 4. Aktivujte funkciu „Check!“ (Veľké modré tlačidlo).
 5. Na základe výsledku kontroly sa rozhodnite, čo ďalej so súborom - zničiť /uložiť.

Pozor! Niekedy je názor antivírusov zúčastňujúcich sa kontroly rozdelený: niektoré - hovoria, že súbor je neškodný, iné - v ňom vírus rozpoznávajú. Na druhej strane dôverujete väčšine. Súhlasíte s tým, že je lepšie odstrániť malý súbor ako preinštalovať OS.

File fileckeck

Vírusy nielen infikujú systémové súbory, ale aj sa pod nimi dôkladne zamaskujú. Toľko, že antivírusy ich nemôžu nájsť. Počítačový špecialista to pochopiteľne pochopí bez väčších ťažkostí: kde je originál, kde je hacker falošný, kde je infikovaný objekt. Ale bežný užívateľ - nie. Na vyriešenie týchto problémov bolo vytvorené fórum filecheck.ru

1. Na hlavnej stránke zdroja zadajte do vyhľadávacieho riadku názov súboru (názov a prípona; napríklad lsass.exe), o ktorom si myslíte, že stanovisko predstavuje hrozbu pre OS.
2. Kliknite na ikonu lupy.

Ak sa vami požadovaný súbor nachádza v databáze Filecheck, dostanete o ňom veľa užitočných informácií. Konkrétne:

 • podrobný opis a účel (čo robí? Za čo je zodpovedný? Atď);
 • veľkosť v bajtoch (čo by malo byť, ak súbor nie je infikovaný);
 • umiestnenie (adresáre, priečinky, pobočky a kľúče registra);
 • hodnotenie spoľahlivosti hodnoty určitých parametrov (%);
 • odporúčania pre postup a pripomienky ostatných používateľov.

Ako vidíte, milí čitatelia, vynaliezavosti hackerov sa dá odolať - a to celkom slušne. Antivírusové nástroje, o ktorých sa hovorí v tomto článku, sú iba malou časťou pevného arzenálu. Po ich zvládnutí sa učte nové. Vyzbrojte a konajte!

Nechajte svoje Windows žiariť a čistiť!