Odstránenie mandlí pri chronickej angíne

Obsah

  angína je nielen nepríjemná, ale aj nebezpečná choroba. A ak sa dostane do chronickej formy, potom to ohrozuje rozvoj vážnych komplikácií.

  Mandľa samotná je najdôležitejším orgánom imunitného systému. Zohráva najdôležitejšiu úlohu pri ochrane a zabraňuje prenikaniu infekcie ďalej do tela.

  Odstránenie mandlí pri chronickej tonzilitíde je rozhodnutie, ktoré musí každý pacient urobiť sám, ale chcem okamžite poznamenať, že ide o extrémne opatrenie.

  Odstránenie žliaz je uvedené v týchto prípadoch:

  • ak sa chronická tonzilitída prejavuje vo forme častých exacerbácií až päťkrát ročne;
  • tvorba hnisavého obsahu v žľazách;
  • časté prechladnutia. V tejto situácii sú žľazy často zapálené, a preto si nedokážu poradiť s ich ochrannými funkciami;
  • s výrazným oslabením imunitného systému. Ak je imunita ochudobnená, potom funguje jednoducho na opotrebenie, v dôsledku čoho bude mať negatívny vplyv na jej funkčnú činnosť;
  • 16. ak sa vyskytli závažné komplikácie v srdci, obličkách alebo kĺboch;
  • so zväčšením veľkosti mandlí, čo vedie k rozvoju porúch dýchacích ciest;
  • nedostatok výsledku pri konzervatívnej liečbe;
  • , ak sa zhoršil celkový stav pacienta: únava, slabosť.

  O potrebe odstránenia mandlí rozhoduje lekár

  Mnoho ľudí sa zastaví tým, že keďPo odstránení prirodzenej bariéry celá infekcia ľahko prenikne ďalej do tela a dosiahne najdôležitejšie vnútorné orgány. To je čiastočne pravda, ale nezabudnite, že dospelý má iné mechanizmy imunitného systému, ktoré môžu chrániť telo. Navyše v chronickom zápalovom procese nie sú mandle schopné plniť svoje funkčné povinnosti a existuje okrem iného riziko vzniku vážnych nezvratných následkov pre vnútorné orgány a systémy.

  Z tohto dôvodu, ak existujú náznaky zásahu, postup vyhostenia nie je len žiaduce, ale potrebné opatrenie.

  Metódy odstránenia mandlí

  Pri chronickej angíne sa tonzilektómia vykonáva rôznymi spôsobmi. Existujú také pojmy:

  • tonzilotomia;
  • tonzilektómia.

  Tonzilotomia

  Tonzilotomia je postup na čiastočné odstránenie mandle, zatiaľ čo okolité tkanivá, ktoré sa nezúčastnili zápalového procesu, zostávajú nezranené.

  Tonzilotomia je predpísaná pre kontraindikácie na úplné odstránenie mandle alebo v prípade, že zápalový proces čiastočne ovplyvňuje žľazu.

  Vďaka tonzilotomii sa zápalové zameranie účinne eliminuje, ale mandle si čiastočne zachovávajú svoje funkčné schopnosti.

  Tonsiloektómia

  Tonsiloektómia je úplné odstránenie žliaz. Je určený na úplné poškodenie mandlí, ako aj na zápalyproces sa naďalej šíri do okolitých tkanív.


  Podstata chirurgického zákroku

  Tradičná technika

  V súčasnosti sa tradičná metóda používa pomerne zriedka a súvisí s používaním skalpelu a chirurgických nožníc.

  Tradičná technika je dosť bolestivá a traumatická, preto sa vykonáva v celkovej anestézii a po odstránení sa môže objaviť krvácanie.

  Kryodestrukcia

  Čo je kryodestrukcia? Toto ošetrenie je chladné, to znamená, že mandle sú zmrazené.

  Kryodestrukcia vám umožňuje efektívne zastaviť zápalové zameranie a úplne eliminovať faktory, ktoré vyvolávajú zápalový proces. To znamená, že táto technika bojuje proti príčinám, následkom a prejavom samotného zápalového procesu.

  Chlad sa podieľa na ničení patogénnej mikroflóry. Okrem toho, smrť zmrazeného tkaniva.

  Kryodestrukcia pôsobí priamo na postihnuté oblasti mandlí a nedotknuté tkanivá zostávajú nedotknuté.

  ​​

  Kryodestrukcia je bezbolestná a nekrvavá metóda na odstránenie tonzíl

  Pokiaľ ide o kontraindikácie kryodestrukcie, zahŕňajú:

  • relaps chronického zápalu;
  • kardiovaskulárne ochorenie;
  • patológia nervového systému;
  • onkologické choroby;
  • diabetes mellitus;
  • poruchy systému zrážania krvi.

  Kryodestrukcia prebieha vo viacerých fázach:

   64. pacient sedí na stoličke;
  1. Lidokain sa používa ako lokálne anestetikum. Niekoľko minút po zavlažovaní tkanivová citlivosť klesá;
  2. sa pomocou kryodestruktora na mandle aplikuje zima. Prístroj je v kontakte s mandlími najviac jednu minútu.

  Laserové odstraňovanie mandlí je inovatívna metóda, ktorú používajú poprední odborníci na celom svete

  Odstránenie mandlí pomocou lasera

  Hlavné výhody použitia laserového skalpelu:

  Odporúčame vám, aby ste si prečítali: Ako postupovať pri poranení uší dieťaťa
  • po zákroku sa nevyskytuje krvácanie, čo znamená, že riziko anémie s nedostatkom železa sa zníži na nulu. Okrem toho nie je potrebné vykonávať elektrokoaguláciu krvných ciev;
  • postup sa vykonáva pomocou lokálnej anestézie, ktorá významne znižuje pravdepodobnosť vzniku alergickej reakcie alebo neznášanlivosti na anestéziu;
  • postup je veľmi rýchly (dvadsať až tridsať minút);
  • schopnosť vykonávať zákrok ambulantne;
  • pacient nestratil kapacitu na jeden deň;
  • neexistuje dlhá doba rehabilitácie;
  • nenávistný problém možno vyriešiť pri jednej návšteve špecialistu;
  • po laserovom zákroku nie je potrebná žiadna antibiotická liečba, pretože neexistuje otvorená rana, ktorá by sa mohla infikovať.

  Odstránenie mandlí laserom však nie je úplne ideálnou metódou, existujú aj určité nedostatky, ktoré zahŕňajú tieto body:

  • existuje možnosť, že dôjde k popáleniu tkaniva;
  • po ukončení pôsobenia anestetika sa môže vyskytnúť bolesť;
  • špecialista neodstraňuje lymfoidné tkanivo úplne, preto sa môžu vyskytnúť relapsy;
  • Laserové odstraňovanie mandlí je laserový proces.

  Po laserovom odstránení mandlí môže človek v ten istý deň ísť domov

  Teraz by som rád poznamenal, že táto metóda má tiež niekoľko kontraindikácií, medzi ktoré patria:

   96) deti mladšie ako desať rokov;
  • obdobie tehotenstva;
  • onkologické choroby;
  • diabetes mellitus;
  • akútne infekčné procesy;
  • exacerbácia chronických patologických procesov zo strany vnútorných orgánov;
  • Závažné poruchy kardiovaskulárneho systému.

  Ako sa postupuje? Lokálna anestézia sa vykonáva nasledovne: sliznica hltanu sa zavlažuje anestetikom. Amygdala je chytená za kliešte a laserový lúč ju odlupuje z tkanív. V dôsledku pôsobenia lasera z pretečených ciev neproteká krv, pretože ich jednoducho speká.

  Pokiaľ ide o samotnú kvalitu postupu, výsledky sú pôsobivé, ale takýto chirurgický zákrok by mal vykonať kvalifikovaný a kvalifikovaný odborník.

  Ostatnétechniky odstránenia mandlí

  Lekár musí pre seba určiť, ktorá metóda je v každom konkrétnom prípade vhodná.


  Pri použití elektrokoagulátora sa mandle kauterizujú elektrickým prúdom

  Elektrokoagulácia

  Znakom tejto techniky je, že po zákroku sa objaví malé krvácanie, ale je menšie ako po klasickom chirurgickom odstránení.

  Okrem toho sa v pooperačnom období objavuje nepríjemný pocit. Dôvodom je skutočnosť, že vysoké teploty poškodzujú okolité tkanivo.

  Ultrazvukový skalpel

  Ultrazvuk odstraňuje mandle a zabraňuje krvácaniu. Relatívne nízke teploty navyše bránia poškodeniu zdravých tkanív. Po zákroku zostane pomerne čistý šev.

  Recenzie

  Ohlasy pacientov, ktorí odstránili mandle, môžu povedať veľa o rôznych metódach.

  Irina, 33 rokov
  Dlho som vedela o svojej diagnóze pod názvom chronická tonzilitída. V minulom roku došlo k exacerbácii asi päťkrát. Lekár odporučil odstrániť mandle. Okamžite som negatívne reagoval na takýto návrh, pamätám si, že mi viac ako raz povedali, že mandle sú obranou nášho tela a po ich odstránení sa môžu vyskytnúť ďalšie zápalové procesy, ako je faryngitída, laryngitída a ďalšie. Lekár mi vysvetlil, že ak nie sú odstránené žľazy, môžu nastať vážne komplikácie zo srdca, obličiek alebo kĺbov. lekárPoradil mi o laserovom odstránení a vysvetlil, že po zákroku by nedošlo k krvácaniu ani infekcii. Páčilo sa mi, že operácia trvala iba tridsať minút a nasledujúci deň som už išiel do práce. Sedel som na stoličke a krk bol ošetrený lidokaínom. Nezažil som žiadne bolesti, všetko šlo rýchlo. K mojej veľkej radosti bol problém úspešne vyriešený. Teraz netrpím ako predtým. Odporúčam všetkým laserovú techniku.

  Julia, 29 rokov
  Angína trpím viac ako rok. V nedávnej štúdii sa ukázalo, že mám srdcové poruchy. Lekár ma naliehal, aby som odstránil mandle. Hneď ako som o tomto návrhu počul, bol som veľmi vystrašený, pretože pred niekoľkými rokmi môj priateľ odstránil mandle tradičnou metódou. Hovorila o bolestivých pooperačných pocitoch a dlhom období rehabilitácie. Keď som o tom všetkom povedal lekárovi, upokojil ma a informoval ma, že liek nestojí a okrem klasického odstránenia mandlí sa objavili aj ďalšie metódy. Prvýkrát som od neho počul o kryodestrukcii, to znamená o zmrazení mandlí chladom. Lekár objavil kaz vo mne, takže deň predtým, ako som mal hygienu ústnej dutiny, aby sa zabránilo infekcii. Procedúra sa uskutočňovala v lokálnej anestézii, lekár aplikoval kryodestruktor na žľazu iba jednu minútu. Bol som toho dňa doma. Samozrejme, počas prvého týždňa boli mierne bolestivé pocity a v prvých dňoch bol opuch, ale všetkybezpečne prešiel. Úplné uzdravenie trvalo tri týždne, potom som opäť šiel k lekárovi, aby som zhodnotil stav. Počas rehabilitačného obdobia som sledoval šetrnú stravu, nejedol som studenú, horúcu, korenistú a slanú. S kryodestrukciou som rád, že som to urobil včas.

  Stručne povedané, môžeme povedať, že žľazy sa dajú odstrániť rôznymi spôsobmi. Každá z nich má svoje výhody a nevýhody. Porozprávajte sa so svojím lekárom a urobte to najlepšie rozhodnutie.