Očné kvapky Azopt

Obsah

  Je dôležité, aby pacienti trpiaci glaukómom a so zvýšeným vnútroočným tlakom neustále monitorovali ukazovatele tlaku, takže používanie liekov na normalizáciu tohto ukazovateľa sa stáva povinným. Zo všetkých liekov vynikajú očné kvapky Azopt - účinný liek proti vysokému krvnému tlaku.

  Zloženie a hlavné vlastnosti

  Liek Azopt sa používa v oftalmológii na liečbu dospelých pacientov. Vyrába sa vo forme kvapiek belgickej farmaceutickej spoločnosti a vydáva sa na lekársky predpis. Každá injekčná liekovka obsahuje 5 ml terapeutického činidla. Kvapky patria do skupiny inhibítorov karboanhydrázy, antiglaukómových činidiel. Hlavnou účinnou látkou lieku je brinzolamid. Do prípravku sú okrem brinzolamidu zahrnuté aj ďalšie zložky:

  • tyloxapol;
  • karbomér;
  • benzalkóniumchlorid;
  • chlorid sodný;
  • manitol;
  • hydroxid sodný;
  • čistená voda.

  Prípravok je suspenzia jednotnej konzistencie, ktorá je takmer bielej farby. Môže tvoriť zrazeninu, preto pred vniknutím do očí sa musí liekovka s liečivou tekutinou pretrepať.

  Mechanizmus účinku lieku je ten, že brinzolamid spomaľuje konverznú reakciu karboanhydrázy-2. V dôsledku tohto spomalenia vznikajú hydrogenuhličitanové ióny oveľa dlhšie, čo nakoniecv dôsledku toho znižujú transport sodíka, čo znižuje produkciu vnútroočnej tekutiny. Výsledkom je, že komorová voda v objeme klesá a vnútroočný tlak sa normalizuje.

  Azoptické očné kvapky pri systémovom použití prenikajú do krvného obehu. V dôsledku selektívnej väzby sa účinná látka adsorbuje v červených krvinkách s následnou tvorbou metabolitu. Nová látka reaguje s karboanhydrázou a hromadí sa aj v červených krvinkách. Účinná látka brinzolamid sa vylučuje v nezmenenej forme hlavne močom.

  Indikácie a kontraindikácie

  Hlavnou indikáciou použitia kvapiek Azopt je zvýšený vnútroočný tlak. Preto sa liek odporúča na vnútroočnú hypertenziu a glaukóm s otvoreným uhlom.

  Návod na použitie naznačuje kontraindikácie, pre ktoré nie je vhodné používať liek Azopt. Je ich málo, takže lieky sú široko predpisované pre rôzne kategórie populácie. Medzi kontraindikáciami je možné zaznamenať iba individuálnu citlivosť na zložky lieku, ktorá je sprevádzaná alergickou reakciou alebo inými negatívnymi prejavmi.

  Liek je predpísaný na glaukóm s otvoreným uhlom.

  V prípade narušenej funkcie moču a závažnej patológie obličiek sa Azopt neodporúča kvôli možnosti akumulácie a intoxikácie. U pacientov s hepatálnou dysfunkciou sa preto štúdie s liekom nevykonali, keď boli predpísanéje potrebné sledovať hladinu pečeňových enzýmov. Štúdie sa neuskutočnili ani u pacientov s glaukómom s uzavretým uhlom.

  Pri častom používaní lieku sa môže vyvinúť senzibilizácia, najmä ak sa očné liek použil v rozpore s pokynmi. Ak sa objavia nežiaduce reakcie alebo známky precitlivenosti na liek, je potrebné liečbu zastaviť a poradiť sa s lekárom.

  Ak hovoríme o použití u tehotných žien, potom sa štúdie v týchto skupinách neuskutočnili. Droga môže byť použitá ako posledná možnosť, ak je liek predpísaný ošetrujúcim lekárom, pričom sa berie do úvahy, či prínos lieku bude vyšší ako možná negatívna reakcia na plod. Ak je to potrebné, použite počas laktácie, dojčenie sa odporúča ukončiť.

  Vedľajšie účinky

  Ak ste si pozorne prečítali pokyny, môžete sa oboznámiť s možnými vedľajšími účinkami lieku. V piatich percentách prípadov po aplikácii majú pacienti nepríjemnú horkú chuť v ústach a rozmazané videnie, ktoré rýchlo prechádza. Podľa rôznych zdrojov od 1 do 5 percent štúdií ukazuje dermatitída, blefaritída, pocit cudzieho tela v oku a suchá sliznica oka ako vedľajšie účinky.

  DÔLEŽITÉ!U niektorých pacientov spojivka sčervená, začne slzenie, nepohodlie očí a bolesť. Pomerne zriedkavo sa zaznamenala migréna a rinitída.

  Negatívna očná reakcia je mimoriadne zriedkavá - menejako v jednom percentuálnom prípade. Pacienti môžu trpieť diplopiou, konjunktivitídou, niekto má kôru na viečkach. Medzi mimoriadne zriedkavé systémové reakcie - bolesť dychu, bolesť na hrudníku, hypertenzia, hnačka a nevoľnosť, a tiež atypické reakcie boli zaznamenané - bolesť dolných častí chrbta a alopécia.

  Za zmienku stojí možnosť vzniku závažnejších reakcií vrátane smrti. U niektorých pacientov je možná nedostatočná reakcia na sulfonamidy, ku ktorej patrí Azopt. Je to možné pri Stevensov-Johnsonovom syndróme, ktorý sa prejavuje toxickou epidermálnou nekrolýzou, agranulocytózou, rýchlou hepatonekrózou, aplastickou anémiou a ďalšími dôsledkami, ktoré môžu spôsobiť smrteľný prípad.

  Liek sa neodporúča používať súčasne s inými inhibítormi karboanhydrázy, pretože to môže vyvolať zvýšenie účinku liekov a vyvolať vedľajšie účinky. Ak je potrebné použiť niekoľko prípravkov na oči, medzi nimi by mal byť interval najmenej desať minút.

  Spôsob aplikácie

  Odporúčaná hodnota: Zoznam tlakových poklesov

  Droga sa používa ako štandard, rovnako ako mnoho oftalmických liekov. Pred prvou instiláciou je potrebné odlepiť hermeticky uzavretú injekčnú liekovku a odrezať špičku pipetového dávkovača. Pred priamou instiláciou oka sa injekčná liekovka pretrepáva tak, aby tekutina mala jednotnú konzistenciu. V každomočné kvapky jedna kvapka dvakrát denne. V priebehu instilácie je zakázané dotýkať sa okraja pipety akýmkoľvek povrchom: očné viečka, sliznice, prsty sa dotknite pipety.

  Po každom použití sa liekovka uzavrie. Všetky činnosti počas postupu sa musia vykonávať výlučne čistými rukami. Ak pacient nosí kontaktné šošovky, potom sa pred použitím odstránia, pretože liečivo sa môže adsorbovať. Objektív nasaďte najskôr dvadsať minút po aplikácii.

  Ak po instilácii očí dôjde k zhoršeniu zraku, potom liek nepoužívajte bezprostredne pred šoférovaním, prácu s malými časťami, nebezpečné mechanizmy. Otvorenú fľašu je možné uchovávať jeden mesiac, po čom je potrebné kúpiť ďalšiu fľašu. Čas použiteľnosti lieku v uzavretej forme je dva roky od dátumu výroby.

  Analógy

  Medzi analógmi lieku neexistuje veľa liekov, ktoré môžu byť Azopt nahradené. Ak použitie lieku u pacienta z akéhokoľvek dôvodu nie je možné, môže si zvoliť analógy lieku s rovnakou účinnou látkou.

  Brizal

  Brizal je prípravok s účinnou látkou brinzolamid. K dispozícii vo forme kvapiek. Účinné pri zvýšenom tlaku očí, pretože znižuje tvorbu vnútroočnej tekutiny. Liek je dostupný v 5 ml injekčnej liekovke, je potrebné vštepiť jednu kvapku 2-3 krát denne. Vyrába sa na Ukrajine farmaceutickýFarmak spoločnosť.

  Účinná látka v podobných prípravkoch môže vyvolať vedľajšie účinky.

  Brinex

  Brinex - očné kvapky s rovnakou účinnou látkou brinzolamid. Vzťahuje sa na miotiká a lieky na liečbu glaukómu, je schopný rýchlo a účinne znížiť očný tlak. Je potrebné kopať pod dolné viečko jednu kvapku dvakrát denne. Dostupné vo fľašiach po 5 a 10 ml produktu. Liečivo vyrába indická farmaceutická spoločnosť.

  Simbrinza

  Simbrinza je kombinované činidlo proti glaukóme. Droga obsahuje dve zložky - brinzolamid a vínan brimonidín. Dostupné v 5 ml injekčných liekovkách. Je indikovaný tak na monoterapiu zvýšeného očného tlaku, ako aj na zaradenie do liečby inými očnými látkami. Nastrekuje sa jedna kvapka dvakrát denne, prestávka by mala byť asi 12 hodín. Krajina pôvodu - Belgicko.

  Optylamid

  Optylamid je liek s rovnakou účinnou látkou ako brinzolamid. K dispozícii v 5 ml injekčnej liekovke. Je potrebné pochovať jednu kvapku hlavne dvakrát denne, ale u niektorých pacientov môže lekár odporučiť kvapku trikrát. Vyrába sa v Poľsku slávnou spoločnosťou PolFarma.

  Recenzie

  Na rôznych miestach a fórach nechávajú pacienti s glaukómom alebo zvýšeným vnútroočným tlakom spätnú väzbu o liečbe rôznymi liekmi. Azopt je medzi nimi tiež populárny.

  POMOC!Väčšina pacientov odchádza pozitívnerecenzie na kvapky Azopt a všimnite si vysoký účinok použitia očného lieku.

  Tu je niekoľko príkladov názorov na účinky lieku:

  Catherine:
  „Liek Azopt mi ​​bol predpísaný minulý rok. Liečil som sa a môj očný tlak sa vrátil k normálu. Bolesti hlavy, ktoré ma predtým trápili, prestali. Ak je to potrebné, lekár ešte predpíše Azopt. ““
  Evgeny Ivanovich:
  „Diagnóza glaukómu sa neurobila tak dávno, ale nedávno sa choroba začala vyvíjať a musela som navštíviť lekára. Odporučili mi liek Azopt - lekársky názor na kvapky bol pozitívny, ale nanešťastie mi nevyhovoval. Po prvej instilácii sa začala alergická reakcia. Slza, pocit piesku v očiach. Teraz používam iné prostriedky. “
  Irina Semenovna:
  „Bol by som rád, keby som sa podelil o svoj názor na Azopt, kvapky sa mi naozaj páčili. Najprv si všimnem primeranú cenu, pretože iné lieky sú drahšie, a po druhé, účinok pozastavenia bol potešený. Na konci prvého týždňa som sa cítil oveľa lepšie a následná diagnóza po ukončení kurzu vykazovala normálny vnútroočný tlak. Odporúča sa každému, aby sa presne opýtal lekára Azopt, ktorý má také problémy. “

  Najdôležitejšie

  Droga Azopt je účinné liečivo, ktoré pomáha v boji proti očným patológiám. Účinná látka brinzolamid je schopná účinne redukovať vnútroočné očkovanietlak, takže sa liek aktívne predpisuje na hypertenziu a glaukóm s otvoreným uhlom. Lieky majú minimálne vedľajšie účinky a nemajú prakticky žiadne kontraindikácie. Používa sa na liečbu dospelých pacientov.