Ochorenie kolenného kĺbu

Obsah

  Aké sú choroby kolenného kĺbu a ktoré zaujímajú mnohých ľudí, ktorí zažili bolesť alebo zranenie kĺbov. Človek chce vedieť, čo sa deje s jeho končatinami, aké nebezpečné sú choroby kolenných kĺbov a ako sa s nimi vysporiadať. V jednom článku nie je možné uviesť všetky choroby kolenného kĺbu so stručným popisom, príznakmi a základnými zásadami liečby. V modernej medicíne sa rozlišuje viac ako 200 rôznych patológií.

  Najbežnejšie diagnózy, s ktorými sa stretávajú ortopedi a traumatológovia, sú uvedené nižšie. Poznanie mien, príčin a príznakov bežných ochorení kolenných kĺbov vám umožňuje správne poskytnúť prvú pomoc, ak je to potrebné, a nepoškodiť pred lekárskym vyšetrením.

  Pozor!Zoznam chorôb kolenného kĺbu uvedený nižšie nie je návodom na samodiagnostiku a samoliečbu. V každom prípade sa pred začatím liečby alebo fyzioterapie odporúča konzultovať s odborníkom, podstúpiť vyšetrenie a získať správnu diagnózu.

  Klasifikácia chorôb kolenného kĺbu

  Podľa oficiálnych štatistík približne 15% pacientov s ortopedickými alebo traumatológmi diagnostikuje akékoľvek choroby kolenného kĺbu. Skutočná hodnota je však oveľa väčšia, pretože nie každý chodí k lekárovi, aby mu pomohol s bolesťou v končatinách, v prípade modrín alebo menších zranení. zanedbanieprístup k ich zdraviu vedie k rozvoju komplikácií a zdravotného postihnutia. Akékoľvek atypické prejavy môžu byť príznakom vyvíjajúcej sa infekcie, čím skôr sa zistí, tým ľahšie a rýchlejšie sa dá vyliečiť bez následkov na iné orgány.


  Na diagnóze a liečení kĺbových patológií by sa mal podieľať iba špecialista
  .

  Primeraná liečba akéhokoľvek ochorenia kolena je primárne určená príčinou jeho výskytu. Podľa pôvodu sa všetky patologické nálezy kolenného kĺbu klasifikujú do týchto typov:

  • Zápalové . Ochorenie je charakterizované zápalom v kolene infekčného alebo aseptického typu. V tomto prípade môže infekcia preniknúť do kĺbových tkanív zvonka, napríklad s traumou, a tiež zo zamerania zápalu iných vnútorných orgánov. Zápalové procesy ovplyvňujú ľudí všetkých vekových skupín a pohlaví. Zápal je akútny a chronický. Akútna forma je zvyčajne lepšie liečiteľná, s pokročilým chronickým zápalom je oveľa ťažšie zvládnuť.
  • Degeneratívny-dystrofický . Degeneratívne procesy sú zmeny v kĺbových tkanivách v dôsledku nedostatočného prísunu krvi a výživy. Najčastejšie sa vyvíjajú u starších ľudí. Kíby sú zdeformované, strácajú svoju hustotu, stabilitu, odpisové vlastnosti, nedokážu sa vyrovnať so svojimi funkciami. Mobilita človeka je postupne obmedzená, pri absencii liečby degeneratívne-dystrofické choroby kolenných kĺbov vedú k úplnej imobilizáciikončatiny. U dospelých a adolescentov sa tento proces môže vyvíjať pod vplyvom neustáleho fyzického preťaženia s podvýživou alebo vrodenou predispozíciou. Priebeh patológií tohto typu je pomalý. Ak nie ste príliš leniví na to, aby ste sa otestovali a začali s liečbou včas, môžete sa vyhnúť zdravotnému postihnutiu.
  • Nádor . Našťastie sa nádory akejkoľvek povahy v oblasti kolenného kĺbu zriedka vyvíjajú. Bakerova cysta, osteóm, osteochondróm - benígne nádory, ktoré sa ľahko a bez následkov liečia, často samy vymiznú. Liečba sarkómu, chondrosarkómu, myelómu kolena je zložitejšia. Nádory kolena majú špecifické príznaky, dajú sa ľahko identifikovať v skorých štádiách. Prognózy liečby sú zvyčajne priaznivé.
  • Traumatické . Príčinou takýchto chorôb kolenného kĺbu sú akékoľvek zranenia a zranenia - rany, modriny, dislokácie alebo zlomeniny. Príznaky traumatických ochorení kĺbov nôh, najmä kolien, sa môžu veľmi líšiť - od miernych podliatin po otvorené krvácanie, opuchy, silné bolesti. Nesprávne vyliečené traumy alebo neošetrené vo všeobecnosti môžu viesť k závažným funkčným poruchám kolenného kĺbu a postihnutiu. Často sa liečia samostatné dislokácie, modriny o niekoľko rokov neskôr vedú k rozvoju degeneratívnych-dystrofických ochorení kolenného kĺbu.

  Spoločné patológie sa klasifikujú podľa mnohých príznakov, röntgenový lúč pomôže pri stanovení správnej diagnózy,Ultrazvuk alebo CT

  Všetky choroby kolenného kĺbu sa tiež delia podľa dĺžky trvania a závažnosti na akútne a chronické. Akútne sú zvyčajne zápalové alebo traumatické choroby kolena, rýchlo sa vyvíjajú, jasne sa prejavujú. Pri správnom prístupe je možné akútne ochorenie úplne vyliečiť za 1-3 týždne.

  Chronické ochorenia kĺbov sa môžu v priebehu rokov vyvíjať, prakticky sa nevyskytujú, a preto ich nemožno liečiť. Keď človek ide k lekárovi, choroba sa zvyčajne veľmi zanedbáva, je ťažké sa ho úplne zbaviť. Preto je liečba zameraná predovšetkým na prevenciu komplikácií a spomalenie patologického procesu.

  Zápalové lézie

  Táto skupina zahŕňa synovitídu, zápal šliach, burzitídu, artritídu, periartritídu. Toto sú hlavné príznaky, typy, priebeh a metódy liečby každého z nich.

  Synovitída

  Kĺbová membrána sa zapáli, v dôsledku čoho sa v kĺbovej dutine hromadí hnisavý výpotok. Špecifické príznaky choroby:

  • pocit tlaku a plnosti v kolennom kĺbe;
  • bolesť, pretože sa zvyšuje tlak na nervové zakončenie;
  • obmedzovanie pohyblivosti kĺbov;
  • krútenie.

  Akútny zápal kĺbovej membrány má výrazné vonkajšie symptómy

  Počas hmatu je hýžka pohyblivá, zdá sa, že pramení na pružnej podložke, pacient sa pri stlačení sťažuje na zvýšenie bolesti. Potvrdenie diagnózy a určenie typusynovitída často vyžaduje vpich. Podľa charakteru výtoku v kĺbovej dutine sa rozlišujú tieto typy patológie:

  Odporúčame vám prečítať si: DOA kolenného kĺbu
  • Vážne - vyvíja sa po malom zranení, vo vnútri kĺbu sa hromadí nezápalová tekutina bez nečistôt. Na pozadí alergií sa môže vyskytnúť závažná synovitída, niekedy sa vyskytuje pri degeneratívnych ochoreniach.
  • Serózne vláknité - v seróznom obsahu kĺbovej dutiny sa zisťujú vláknité vlákna, ktoré sa obvykle stávajú zraneniami s ťažkým poškodením tkaniva.
  • Hnisavý - hnisavý výpotok sa hromadí v kĺbovej dutine, dôvodom je prienik infekcie počas traumy alebo chirurgického zákroku.
  • Pigmentovaný vilus - pri tomto type synovitídy sa v kĺbovej membráne vyskytujú dysplastické zmeny a v dutine sa môže nahromadiť veľký objem tekutiny (do 200 ml).

  Ak je akumulácia tekutiny zanedbateľná, potom sa ošetrenie obmedzí na použitie tesného obväzu a na zmiernenie akéhokoľvek napätia. V ťažkých prípadoch je výtok odstránený punkciou, pri bakteriálnej synovitíde je dutina premytá antiseptickými a sú podávané antibakteriálne lieky. Komplexná liečba je ukončená fyzioterapiou. UHF, elektroforéza, masáž uvoľňujú zvyškové účinky a úplne obnovujú funkciu kĺbov.

  Dôležité!S pokročilou patológiou, recidivujúcou synovitídou, intraartikulárne po odstránení výpotku, môže lekár podávať kortikosteroidy alebokyselina hyalurónová. Ak to tiež nepomôže, zápalová synoviálna membrána sa chirurgicky odstráni.

  Bursitída

  Choroba je podobná synovitíde, hlavnými rozdielmi nie sú synoviálna membrána, ale kĺbový vak. V kolennom kĺbe sú tri, zápal môže byť akútny, subakútny alebo chronický. Podľa charakteru výtoku je burzitída hnisavá, serózna, vláknitá, hemoragická. Príznaky burzitídy závisia od typu ochorenia a jeho priebehu:

  • bolesť, opuch, sčervenanie kĺbu;
  • obmedzenie pohyblivosti počas ohýbania a predlžovania kolena;
  • lokálna a všeobecná horúčka;
  • s hnisavou formou burzitídy - bolesti hlavy a svalov, slabosť, poruchy spánku, horúčka a iné príznaky intoxikácie.

  Liečebné taktiky sú rovnaké ako pri synovitíde: v miernych prípadoch sa používa tesný obväz a kĺbu sa zabezpečí mier. V závažných prípadoch je výpotok odstránený a potom je uskutočňovaný priebeh antibiotickej liečby.

  Poznámka:Jedným z poddruhov burzitídy je Bakerova cysta. Hromadenie tekutiny pod kolenom môže byť vyvolané traumou, fyzickým preťažením, infekciou alebo akoukoľvek inou patológiou kolenného kĺbu. Bakerova cysta nemusí vôbec bolieť a rozpúšťať sa sama o sebe, ale častejšie je nutná operácia, pretože rast narúša chôdzu a drepy.


  Bursitída má podobné prejavy, na výber správnej liečby bude potrebná diferenciálna diagnostika

  tendenditída

  S takouto patológioupredné väzy držiace patelu. Patella napučiava, mení tvar a pri palpácii sa stáva bolestivou. Pohyblivosť kolenného kĺbu je narušená. Zvyčajne nepohodlie ustupuje po úplnom dlhom odpočinku pri absencii zaťaženia kolena.

  Tendonitída sa považuje za chorobu profesionálov športovcov, preto je liečba zameraná na úplné vyloženie kolenného kĺbu. Je aplikovaný tesný obväz a upevňovacia pneumatika, na niekoľko týždňov je zakázané spoliehať sa na končatinu. Pri silnej bolesti sa NSAID alebo glukokortikoidy predpisujú perorálne, topicky alebo intraartikulárne. Zápal šliach sa musí liečiť, zápal väzov sa prejavuje nielen bolestivosťou. Je tiež nebezpečný pri šírení infekcie a poškodení okolitých tkanív a úplnej strate mobility kolena.


  Tendonitída je choroba z povolania futbalistov a hokejistov

  Artritída

  Artritída je termín, ktorý sa používa na opis mnohých ochorení kĺbov spôsobených zápalom po zranení alebo infekcii. Primárna artritída je mimoriadne zriedkavá, zvyčajne v dôsledku inej patológie. Impulz pre zápalový proces môže byť:

  • hemartróza;
  • synovitída;
  • deformujúca artróza;
  • prasknutie menisku;
  • zlomenina patelly.

  Často sa artritída vyvíja po infekcii genitourinárneho traktu v ťažkej forme toxoplazmózy, chlamydie a ureoplazmózy. Artritída kolena je často sprevádzanáreumatoidná artritída a dna. V závislosti od príčiny môže byť artritída infekčná, reaktívna, dna, reumatoidná alebo traumatická.


  Infekčná artritída sa môže vyvinúť v detstve a dospievaní

  Hlavné príznaky patológie:

   92) opuch zapáleného kĺbu, deformácia;
  • deformácia v ohybe a roztiahnutí kolena;
  • bolesť zhoršená námahou v noci;
  • sčervenanie kože nad kolenom;
  • miestna horúčka.

  Cieľom liečby je odstránenie základnej choroby. Príznaky gonartritídy sa zmierňujú lokálnymi protizápalovými liekmi.

  Periartritída

  Pri periartritíde nie je zapálené chrupavkové a kostné tkanivo kolenného kĺbu, ale aj okolité spojovacie tkanivá - väzivo a šľachy, svaly, nervy, krvné cievy a membrány. Pri periartritíde sa usadeniny solí zvyčajne nachádzajú vo svaloch a spojivovom tkanive. Dôvodom sú zmeny súvisiace s vekom, spomalenie metabolických procesov u starších ľudí.

  Spúšťacie faktory sú:

  • fyzická aktivita;
  • časté zranenia kolena;
  • nevyvážená výživa;
  • hormonálne poruchy;
  • hypotermia;
  • chronická artróza alebo artritída.

  Je veľmi ťažké vyliečiť periartritídu, ktorá je spôsobená predovšetkým spomalením metabolických procesov a samoobnovou kĺbových tkanív. Spravidla sa predpisuje všeobecná podporná terapia, fyzioterapeutické cvičenia a diéta. Hlavnou úlohou jeznižujú nepríjemné prejavy choroby a spomaľujú progresiu.


  Periartritída môže správne diagnostikovať iba skúsený lekár

  Dôležité!Periartritída by sa nemala zamieňať s polyartritídou. Pri polyartritíde, ako už názov napovedá, je postihnutých niekoľko kĺbov naraz, hlavne malé. Pri periartritíde nie je postihnutý samotný kĺb, zapaľujú sa iba okolité tkanivá.

  Degeneratívne-dystrofické choroby

  Patria sem gonartróza, Koenigova choroba a Osgood-Schlatterova choroba.

  Gonartróza

  Artróza sa líši od artritídy svojou povahou: ak je artritída zvyčajne spôsobená infekciou alebo autoimunitnou poruchou, potom je príčinou artrózy narušenie metabolických procesov v tkanivách kĺbov, najmä na pozadí celkového starnutia tela. Artróza je diagnostikovaná u každého tretieho pacienta, ktorý konzultoval lekára so sťažnosťami na kolenách.

  Charakteristikou patológie je dlhodobý vývoj, pretože mesiace a roky môže byť choroba asymptomatická. Potom si pacient začne všimnúť bolesť náhlym pohybom - drep, lezenie po schodoch alebo keď vstáva zo stoličky. Po nejakom čase sa bolesti stanú akútnymi, začnú sa obťažovať dokonca aj v pokoji. Kolenný kĺb sám je zreteľne zdeformovaný.


  Gonartróza u starších pacientov je nevyliečiteľná, liečba je zameraná na zmiernenie bolesti a udržanie čiastočnej pohyblivosti kĺbov

  V treťom štádiu artrózy sa už pacient nemôže úplne ohnúť aneohýbajte nohu, bolesť mu nedovolí, aby sa pri chôdzi opierala, vyvinie sa krívanie. Operácia je v tomto prípade už nevyhnutná, nerobí to preto, aby sa neobnovila pohyblivosť kĺbov, ale aby sa aspoň zachránil pacient pred neznesiteľnými bolesťami.

  Dôležité!Artróza je nevyliečiteľná aj v počiatočných štádiách. Ak sa však včas prijmú opatrenia, choroba bude postupovať pomaly, bez silnej bolesti. Vďaka diéte, kĺbovej gymnastike, kontrole záťaže veľa pacientov úspešne žije do vysokého veku bez straty pracovnej kapacity, schopnosti úplne sa pohybovať a starať sa o seba.

  Koenigova choroba


  Koenigov syndróm možno liečiť integrovaným prístupom

  Toto je zriedkavá patológia, ktorá sa vyvíja najmä u mužov v mladom veku. Najskôr kvôli poruchám krvného obehu začína nekróza kĺbových štruktúr. Potom jeden z postihnutých prvkov vyjde a pohybuje sa v dutine kĺbu. Pre pacienta sa to prejavuje bolesťou rôznej intenzity. Postupom času sa stanú trvalými, migrujúci fragment chrupavky ovplyvňuje kĺbové membrány, poškodzuje ich a vyvoláva vývoj synovitídy, tendonitídy, burzitídy.

  V súčasnosti sa na liečenie Koenigovej choroby používa artroskopia. Prostredníctvom malých vpichov mäkkých tkanív nad kĺbom lekár vloží komoru a nástroje a odstráni častice nekrotickej chrupavky. Ak je to potrebné, súčasne lekár vypláchne a dezinfikuje kĺbovú dutinu a zavedie potrebné lieky.

  Schlatterova choroba

  V prípade takejto patológie je hlava holennej kosti zničená. Hlavnou príčinou aseptickej deštrukcie kostného tkaniva sú časté poranenia končatín počas aktívneho rastu. Ochorenie sa diagnostikuje hlavne u mužov. Hlavnými ťažkosťami sú bolesť pri námahe, mierny opuch kĺbu.

  Ošetrenie sa nevykonáva, ak je poškodenie malé, kosti majú čas na to, aby sa samy zotavili. Chirurgia je potrebná iba pri ťažkých ochoreniach. V tomto prípade lekár odstráni postihnuté oblasti a predpíše chondroprotektory, vitamínové a minerálne komplexy.


  Táto patológia sa vyvíja najmä u mužov a adolescentov, často sa sama vylieči

  Traumatické choroby

  Zranenia nemožno nazvať chorobami. Poškodenie kĺbov sa však často stáva zázemím pre rozvoj jednej z vyššie uvedených patológií. Modriny, zlomeniny, dislokácie u detí môžu viesť k rozvoju Koenigovej alebo Schlatterovej choroby u dospievajúcich a mladých ľudí. Zlomeniny v dospelosti vedú k artróze a artritíde. Modriny u športovcov spôsobujú zápal šliach a burzitídy. Preto je dôležité ignorovať ani hematómy, konzultovať traumatológa a správne liečiť. Toto je najlepšia prevencia komplikácií.

  Zhrnutie:Viac ako 15% všetkých chorôb kĺbov súvisí s poškodením kolena. Celkovo existuje viac ako 200 druhov patológií kolenného kĺbu. Hlavná klasifikácia sa vykonáva podľa charakteru pôvodu a priebehu choroby. Liečba je predpísaná v závislosti od typupatológia, môže byť uskutočnená konzervatívnymi alebo chirurgickými metódami, v ambulancii alebo v nemocnici. Prognózy sú o to priaznivejšie, čím skôr pacient navštívi lekára. Jedno ochorenie kolena sa často stáva príčinou druhého ochorenia ako komplikácie a vedie k invalidite pri absencii včasnej a primeranej liečby. Preto je dôležité poznať hlavné choroby kolenného kĺbu a ich prejavy.