Norma na hladinu cholesterolu v krvi u mužov

Obsah

  Zvýšený cholesterol je častým javom u mužov rôzneho veku. Podľa štatistík bol predtým diagnostikovaný u mužov po 50 rokoch veku, medzi mladými ľuďmi bol zriedkavý. Dnes sa však stále viac mladých ľudí vo veku okolo 30 rokov dozvie o vysokej hladine cholesterolu. Každý by mal vedieť, aká norma existuje pre jeho vek, ako zložiť analýzu a čo robiť, ak existujú odchýlky.

  Čo je to cholesterol a prečo kontrolovať jeho hladinu

  Cholesterol je tuková zlúčenina vyrábaná v pečeni. Časť tejto látky vstupuje do tela s jedlom - s potravinami, ktoré obsahujú živočíšne tuky.

  Zvýšený cholesterol je častým problémom, lekári ho označujú za nepriateľa č. 1 ako príčinu chorôb kardiovaskulárneho systému. Ak je však jej množstvo normálne, prispieva k normálnemu fungovaniu mnohých vnútorných orgánov. Je ťažké preceňovať úlohu cholesterolu, takže táto tukovitá zlúčenina by mala stačiť. Normálny cholesterol prispieva k:

  • produkcia pohlavných hormónov, udržiavanie hormonálnych hladín;
  • posilnenie imunity;
  • štruktúra a rast všetkých buniek v tele;
  • výroba vitamínu D a ďalších.

  Ukazuje sa, že nedostatok cholesterolu povedie k zníženiu týchto funkcií, nadmerné množstvo tiež ovplyvní tieto funkcie a tiež spôsobí množstvo komplikácií. Ak je množstvo cholesteroluprekračuje normu, zvyšuje sa riziko rozvoja aterosklerózy - ochorenie, pri ktorom sú steny krvných ciev a tepien ovplyvnené depozitami cholesterolu. Vytvárajú plaky, zužujú lúmen vo vnútri cievy a narušujú prietok krvi.

  Ukazovatele pod normou sú zriedkavé, najčastejšie spojené s nedostatočnou stravou, hladovaním. Na ich normalizáciu je potrebné stanoviť výživu a viesť aktívny životný štýl.

  Nebezpečnou komplikáciou vysokého cholesterolu je riziko mozgovej príhody, infarktu myokardu a iných chorôb kardiovaskulárneho systému. V dôsledku zúženia lúmenu vo vnútri ciev sa zvyšuje pravdepodobnosť, že krv prestane cirkulovať v tejto oblasti. Orgán, do ktorého krv neprúdi, stráca svoju funkciu. Ak sa ukáže, že je to srdce, mozog, pľúca, môže to byť fatálne. Pravdepodobnosť tohto výsledku nastane iba v kritických situáciách, neustále sledovanie hladiny cholesterolu pomôže vyhnúť sa mnohým komplikáciám.

  Norma celkového cholesterolu, LDL a HDL u mužov

  Norma hladiny cholesterolu v krvi u mužov závisí od veku, s čím sa človek stáva starším, tým väčšie sú prípustné hodnoty. Na určenie bežných ukazovateľov sa berie do úvahy počet LDL, HDL a celková hodnota. Takýto podrobný výsledok pomáha lekárovi posúdiť stav pacienta a pochopiť, čo presne spôsobuje zvýšenie hladiny cholesterolu. Hlavné ukazovatele sú:

  • HDL- lipoproteíny s vysokou hustotou alebo dobrý cholesterol. Vyrába sa v pečeni,Je stavebným materiálom pre bunky v tele a vykonáva ďalšie dôležité funkcie.
  • LDL- lipoproteíny s nízkou hustotou alebo zlý cholesterol. Často preniká do tela mastnými potravinami, má tú vlastnosť, že sa ukladá na stenách krvných ciev a tepien. Dôsledkom veľkého množstva zlého cholesterolu v krvi je ateroskleróza a ďalšie choroby srdca a krvných ciev.

  Celkový cholesterol- celkové množstvo lipoproteínov rôznych hustôt cirkulujúcich v krvi. Ak jeho hodnota prekračuje normu, je potrebné venovať pozornosť jednotlivým ukazovateľom LDL a HDL. Častejšie sa zistia odchýlky v množstve lipoproteínov s nízkou hustotou, čo často naznačuje nutričné ​​chyby.


  Okrem LDL a HDL existujú aj iné typy lipoproteínov, ale ich množstvo má malý a malý vplyv na celkový cholesterol
  .

  Tabuľka noriem pre mužov podľa veku

  V nasledujúcej tabuľke je uvedená norma cholesterolu u mužov podľa veku. Merná jednotka je mmol /L.

  ] ]
  Vek Celkový cholesterol LDL HDL
  Do 10 rokov 2,95–5,25 1,63–3,34 0,98–1,94
  10–20 rokov 3,08–5,10 1,66–3,37 0,96–1,63
  vo veku 20 až 30 rokov 3,16–6,32 1,71–4,27 0,78–1,63
  30–40 rokov 3,57–6,99 2,02– 4,90 0,72–1,60
  40 - 50 rokov 3,91–7,15 2,25–5,23 0,70–1,66
  50–60 rokov 4,09–7,15 2,31–5,26 0,72–1,84
  60 - 70 rokov 4,12–7,10 2,15–5,44 0,78–1,94
  Nad 70 rokov 3,73–6,86 2,49–5,34 0,80–1,94

  Pre ženy existuje ďalšia tabuľka prijateľných hodnôt, v ktorých sú ukazovatele mierne nižšie ako u mužov.

  Po 30

  U mužov vo veku 30 až 40 rokov sa takmer vždy zvyšuje hladina cholesterolu v krvi, čo sa odráža v prijateľných hodnotách normy. Ide o to, že v tomto veku začínajú hormonálne zmeny vrátane tých, ktoré sú spojené s produkciou hormónov, za ktoré je zodpovedný cholesterol.

  Platné hodnoty sú:

  • všeobecný ukazovateľ - až 6,99;
  • LDL - 2,02 - 4,90;
  • HDL - 0,72 - 1,60.

  Po 40

  U mužov sa po 40 rokoch dosiahne maximum v maximálnych hodnotách. Predpokladá sa, že cholesterol v krvi by nemal prekročiť 7. Ak je indikátor 7 alebo vyšší, považuje sa to za riziko vzniku kardiovaskulárnych chorôb. Tento ukazovateľ je priemerný, mnohí lekári sa riadia hodnotami z tabuľky.

  Podľa nej by celkový ukazovateľ nemal byť väčší ako 7,15, to znamená, že teória, že 7 je vždy príznakom problémov, je nesprávna. Vo veku od 40 do 50 rokov mnoho mužov prežíva kolosálne zmeny v hormonálnych hladinách. Spočiatku to môže byť depresia, ktorá sa odráža v neprítomnosti sexuálnej motivácie, potom ju možno nahradiť zvýšenou produkciou pohlavných hormónov, na ktorých sa zúčastňuje cholesterol.

  Po 50

  Odporúčame tiež prečítať si: Známky vysokého cholesterolu u mužov

  U mužovvo veku 50 - 60 rokov sa požadovaná hladina cholesterolu v krvi príliš nemení, stále je povolený ukazovateľ viac ako 7. V tomto veku majú muži zvýšené riziko vzniku mnohých chorôb, vrátane ochorení postihujúcich srdce a krvné cievy.

  Predpokladá sa, že vek 50 - 60 rokov je dôležitým bodom, počas ktorého muži musia venovať viac pozornosti svojmu zdraviu. Vzhľadom na skutočnosť, že cholesterol sa podieľa na činnosti mnohých vnútorných orgánov, je obzvlášť dôležité sledovať jeho hladinu počas tohto obdobia.

  Po 60 rokoch

  Hladina cholesterolu sa postupne znižuje, najskôr po dosiahnutí veku 60 rokov, potom 70 rokov. Okrem toho sú indikátory HDLP prakticky nezmenené, zmeny ovplyvňujú hlavne HDL a zasa ovplyvňujú celkovú hodnotu.

  Plavidlá a tepny majú tendenciu strácať svoju elasticitu v priebehu rokov, takže starí muži sú vystavení zvýšenému riziku rozvoja chorôb kardiovaskulárneho systému. Po prvé, uľahčuje to vek a po druhé, zlý životný štýl, ktorý sa predtým, ako sa zdalo, necítil, sa teraz prejavuje. Sledovanie hladiny cholesterolu vo veku 60 a viac rokov je obzvlášť dôležité.

  Ako sa testovať

  Krvný test na cholesterol spočíva v odbere materiálu zo žily. Ak chcete dosiahnuť presný výsledok, musíte byť naň dobre pripravení. Na tento účel dodržiavajte nasledujúce pravidlá:

  • analýza sa vykonáva na lačný žalúdok, z posledného jedla by malo uplynúť najmenej 10 - 12 hodín;
  • večera v predvečermal by byť ľahký, nízkokalorický;
  • niekoľko dní pred darovaním krvi sa odporúča odmietnuť mastné, nezdravé jedlo;
  • nefajčiť ráno, najmenej jednu hodinu pred návštevou laboratória;
  • je potrebné obmedziť fyzickú aktivitu, je lepšie odložiť cvičenie o jeden deň;
  • Niekoľko hodín pred testom je najlepšie nepiť ani vodu.

  Vykonanie krvného testu na biochémiu je nevyhnutné, ak je pacient relatívne zdravý, výsledok môže ovplyvniť vážne infekčné, plesňové a iné ochorenie.

  Na spoľahlivosť výsledku môžu mať vplyv tieto faktory:

  • darovanie krvi pri ležaní;
  • užívané lieky;
  • intenzívne cvičenie.

  Je potrebné informovať ošetrujúceho lekára alebo laboratórneho asistenta o nepretržitom užívaní liekov, preto môžu skresliť výsledok, preto je často potrebné ich na chvíľu zrušiť

  Ak ukazovatele prekračujú normu, je možné predpísať ďalší profil lipidov. Toto je krvný test zo žily, pri ktorej sa vyšetruje každý typ lipoproteínu, vypočíta sa index pomeru medzi nimi a ostatnými podrobnosťami. Táto štúdia nie je zameraná iba na diagnostikovanie krvi, ale aj na špecifické ukazovatele, ktoré môžu ovplyvniť cholesterol.

  Dôvody zvýšenia

  Existuje mnoho dôvodov na zvýšenie hladiny cholesterolu v krvi u mužov. Niektoré z nich sa vyskytujú nedobrovoľne, nesúvisia so životným štýlom osoby. Zahŕňajú napríklad genetickú predispozíciu. Podľa štatistík, aku oboch rodičov bola diagnostikovaná ateroskleróza, pravdepodobnosť jej vývoja u dieťaťa je viac ako 50%.

  Dôvody môžu byť tiež:

  • cholestáza - stagnácia žlče;
  • chronické ochorenia pečene a obličiek, najmä zlyhanie pečene a obličiek;
  • nefrotický syndróm (chronický zápal obličiek);
  • dysfunkcia štítnej žľazy;
  • diabetes mellitus;
  • Onkológia prostaty, pankreasu a iných orgánov.

  Príčiny zvyšovania hladiny cholesterolu u mužov sú často:

  • podvýživa . Obzvlášť škodlivé sú návyky jedenia rýchleho občerstvenia, bez stravy, prejedanie sa. Nadmerná konzumácia tukových potravín vedie k tomu, že LDL výrazne prekračuje normu, ktorá ovplyvňuje celkový ukazovateľ.
  • Obezita . Je výsledkom podvýživy, vedie k narušeniu metabolizmu lipidov a ďalších metabolických procesov.
  • Nedostatok fyzickej aktivity . Sedavý životný štýl vedie k mnohým zdravotným problémom a srdcové a cievne choroby medzi nimi zaujímajú osobitné miesto. Čím je človek starší, tým väčšia je jeho potreba fyzickej aktivity.
  • Zlé návyky . Fajčenie, nadmerné pitie a iné zlé návyky majú negatívny vplyv na pečeň. A tiež zhoršujú stav krvných ciev a tepien.

  Dôsledky zlých návykov nie sú často okamžite viditeľné, ale najviac po rokochvysoká hladina cholesterolu a ateroskleróza sú časté

  Ako znížiť hladinu látky

  Ak sú hladiny cholesterolu u mužov vyššie ako normálne, nemali by ste liečbu oddialiť. Najprv musíte prejsť diagnostikou, aby ste zistili možnú príčinu. Ak sa zistia choroby endokrinného systému alebo iných orgánov, cieľom terapie je odstránenie príčiny.

  Ak hladina nie je výrazne prekročená, môžete skúsiť urobiť bez liekov. Najprv musíte ísť na diétu, jej základnými zásadami sú tieto pravidlá:

  • vylúčiť z stravy múku, pečivo, sladkosti;
  • nahradiť živočíšne tuky rastlinnými tukmi;
  • pridajte do svojej každodennej stravy čerstvú zeleninu, ovocie, bobule, zeleň;
  • vylučujú mäso a ryby tukových odrôd, jedia iba chudé odrody;
  • vzdať sa alkoholu, kávy, silného čierneho čaju;
  • variť iba dusené jedlá, variť alebo dusiť, vyprážané jedlá;
  • jedia malé jedlá 4 - 6 krát denne, aby nedošlo k ich prejedaniu a hladovaniu.

  Hlavnou skupinou liekov zameraných na zníženie cholesterolu sú statíny. Používa sa potom, ak diétna terapia nepriniesla výsledky, vymenovanie vykonáva prísne ošetrujúci lekár.

  Ako udržať normálny cholesterol

  Keď vieme, koľko je pre váš vek normou, skúste prijať preventívne opatrenia na udržanie cholesterolu v prijateľnom rozmedzí.hodnôt. Pomôže vám splniť nasledujúce odporúčania:

   161) právo jesť;
  • jesť viac čerstvého ovocia, zeleniny a iných zdravých potravín;
  • monitorujte hmotnosť a nečakajte, kým sa objaví obezita.
  • chôdza na čerstvom vzduchu;
  • športujú;
  • sa vzdávajú zlých návykov;
  • vyhnúť sa stresu a nervovému stresu;
  • Ak máte akékoľvek podozrivé príznaky, obráťte sa na svojho lekára.

  U dospelého muža staršieho ako 40 rokov sa odporúča podrobiť sa rutinným kontrolám a testom na miestnej klinike každý rok

  Preto je potrebné, aby muži všetkých vekových skupín monitorovali hladinu cholesterolu v krvi. Je dôležité vedieť, ktoré ukazovatele sú pre vás prijateľné a čo robiť, ak sa vyskytnú odchýlky. Ak sa ihneď začnete zaoberať nežiadúcim fenoménom, môžete to urobiť bez liekov, stačí nasledovať diétu a cvičenie. Inak je nutná lieková terapia. Preventívne opatrenia pomôžu zabrániť zvýšeniu hladiny cholesterolu.