Norma na cukrovku typu 2

Obsah

  Cukrovka 2. typu sa vyznačuje zvýšením hladiny cukru v krvi. Hlavnou úlohou pacienta je udržiavať ukazovatele glukózy v maximálnej blízkosti fyziologickej úrovne. Neustále zvyšovanie cukru spôsobuje, že sa človek necíti dobre a spôsobuje vážne a početné komplikácie.

  Norma pred jedlom

  Vývoj cukrovky u ľudí je indikovaný neustálym zvyšovaním hladiny cukru v krvi. Výsledkom takejto odchýlky je zlé zdravie, neustála únava, narušenie fungovania vnútorných orgánov a systémov, čo má za následok vážne komplikácie.

  Nemožno vylúčiť úplné zdravotné postihnutie. Hlavnou úlohou pacientov s druhým typom cukrovky je získať ukazovatele cukru, ktoré sú čo najbližšie k hladine zdravého človeka. Ale ich uvedenie do praxe je dosť problematické, preto je povolená hladina glukózy pre diabetikov trochu iná.

  Je revidovaný smerom nahor. To však neznamená, že rozdiel medzi hladinou glukózy u zdravého človeka a pacienta s cukrovkou môže byť niekoľko jednotiek. Endokrinológovia povoľujú iba malé zmeny. Prekročenie hornej hranice prípustnej fyziologickej normy by v ideálnom prípade nemalo prekročiť 0,3 - 0,6 mmol /l.

  Dôležité!Miera hladiny cukru v krvi pri cukrovke typu 2 sa počíta pre každého pacienta individuálne a nazýva sa „cieľová úroveň“.

  Ošetrujúci lekár rozhoduje na základe týchto ukazovateľov:

  • stupeň kompenzácie za cukrovku;
  • zložitosť toku;
  • trvanie choroby;
  • vek pacienta;
  • prítomnosť sprievodných patológií.

  Ráno (nalačno) hladina cukru v krvi pri cukrovke typu 2 by mala byť čo najbližšie k hladine glukózy u zdravého človeka. U ľudí bez narušeného metabolizmu uhľohydrátov je to 3,3–5,5 mmol /L.

  Zníženie ranného cukru pre diabetikov na minimálne hornú prijateľnú hranicu je spravidla veľmi problematické. Preto maximálna povolená norma cukru v krvi nalačno pri diagnostike diabetu typu 2 je indikátorom 6,2 mmol /l.

  Nepravidelná funkcia gastrointestinálneho traktu môže ovplyvniť rannú hladinu cukru v krvi pri diabete nezávislom od inzulínu. Pretože sa ochorenie niekedy vyvíja ako reakcia na zhoršenú absorpciu glukózy. Malo by sa pamätať aj na to, že normálny cukor pre diabetikov starších ako 60 rokov sa bude líšiť. Cieľová úroveň pacientov sa mierne líši.

  Po jedle

  Hladina cukru v krvi pacienta pri druhom type cukrovky po jedle výrazne stúpa. Ukazovateľ závisí od toho, čo človek zjedol a koľko uhľohydrátov sa užilo s jedlom.

  Maximálna hladina glukózy po jedle sa zaznamená po 30 - 60 minútach (všetko závisí od ponúkaných jedál, ich zloženia). Ak však u zdravého človeka jeho hladina dosiahnev priemere 10 - 12 mmol /l, potom u diabetikov bude oveľa vyššia.

  Pri absencii zhoršeného príjmu glukózy sa jeho indexy postupne znižujú a dosahujú fyziologickú úroveň. V prítomnosti patológie zostáva hladina cukru v krvi po jedle naďalej vysoká. Nasledujú štandardy glukózy, ktoré by sa mal pacient s cukrovkou 2. typu snažiť získať:

  • 60 minút po jedle - najviac 10 mmol /l;
  • 120 minút po jedle - nie vyššie ako 8–9 mmol /L.

  Stupeň kompenzácie cukrovky

  Miera cukru pri cukrovke typu 2 je tiež určená stupňom kompenzácie choroby.

  Cukor nalačno Po jedle Pred spaním
  Dobrá kompenzácia
  4,5 - 6,0 7,5 - 8,0 6,0 - 7,0
  Priemerná kompenzácia
  6,1 - 6,5 8,1 - 9,0 7,1 - 7,5
  Nekompenzovaný diabetes mellitus
  Viac ako 6,5 Viac ako 9,0 Viac ako 7,5

  Fenomén Morning Dawn

  Fenomén Morning Dawn je liečebný pojem, ktorý po prebudení skrýva prudký nárast hladiny cukru v krvi u diabetikov. Vyskytuje sa to približne od 4 do 9 ráno. Teraz môže ukazovateľ dosiahnuť 12 mmol /l.

  Podobný účinok je spôsobený rýchlym zvýšením produkcie kortizolu a glukagónu, v dôsledku čoho sa aktivuje produkcia glukózy v pečeňových bunkách. Nasledujúce príznaky sú typické pre jav ranného svitania:

  • pocit únavy;
  • dezorientácia;
  • poškodenie zraku;
  • intenzívny smäd;
  • záchvaty nevoľnosti, niekedy zvracanie.

  Normalizovať ráno hladinu cukru v krvi bez toho, aby sa tento jav odstránil, nebude fungovať. V tomto prípade sa pacient musí poradiť s endokrinológom, ako aj preplánovať lieky neskôr. Lekár môže odporučiť najmä injekciu inzulínu neskôr.

  Všeobecné odporúčania

  Ako stabilizovať hodnoty glukózy? Existuje niekoľko odporúčaní:

  Odporúčame prečítať si: Môže sa cukrovka vyliečiť?
  • Výrobky obsahujúce jednoduché a rýchlo stráviteľné uhľohydráty by sa mali úplne vylúčiť z ponuky. Nachádzajú sa v mliečnej čokoláde, cukrovinkách, cukre, halve. Pečenie, sladkosti, bochník, pizza, rýchle občerstvenie môžu spôsobiť výrazné skoky. Cukrovka je tiež zakázaná krupica, ryža, priemyselné šťavy, pivo, údené mäso, živočíšne tuky, sladká sóda. Zo stravy je tiež potrebné odstrániť spracované potraviny a konzervované potraviny.
  • Strava pacienta by mala pozostávať z potravín s nízkym glykemickým indexom. Zelenina - kapusta, baklažán, cuketa, paprika, zelený hrášok a iné pomôžu normalizovať cukor. Diabetická strava by mala obsahovať čo najviac čerstvej zeleniny. Je žiaduce, aby tepelné spracovanie bolo minimálne, pretože významne zvyšuje Gl produktu.
  • Strava by mala zahŕňať bobule a ovocie povolené pre diabetikov - jablká so zelenou kôrou, čerešne,ríbezle a ďalšie. Musia sa tiež jesť čerstvé, pretože počas tepelného spracovania dochádza k zvýšeniu GI. Rýchle zvýšenie hladiny cukru v krvi je spôsobené čerstvo vytlačenými šťavami.
  • Normalizácia hmotnosti. U pacientov s normálnou hmotnosťou je normalizácia cukru nalačno oveľa efektívnejšia. Preto by osoba mala dostať uskutočniteľnú fyzickú aktivitu. Dobré výsledky sú dosiahnuté plávaním, navštevovaním posilňovne. Ak to nie je možné, lekári odporúčajú iba rýchlu chôdzu. Bude to tiež účinné.

  Dôležité!Dieta s nízkym obsahom sacharidov pomôže stabilizovať hladinu cukru v krvi. Táto možnosť stravovania je pomerne prísna.

  Vo všetkých ostatných ohľadoch sa musia starostlivo dodržiavať odporúčania endokrinológa a musia sa užívať všetky predpísané lieky. Ak je denná hladina glukózy 15 mmol /l alebo je vyššia ako ukazovateľ, potom sa na stabilizáciu pacienta predpíše inzulín.


  Zvýšenie hladiny cukru v krvi si vyžaduje komplexnú diagnózu

  Diabetes mellitus 2. typu je nebezpečná porucha, ktorá zhoršuje nielen kvalitu života, ale aj jeho trvanie. Chronická hyperglykémia spôsobuje vážne komplikácie. A iba normalizácia hladín glukózy umožní osobe žiť dlhý život.