Nízky cholesterol v krvi

Obsah

  Mnoho ľudí vie, že ak cholesterol v krvi prekračuje normu, potom je to nebezpečný stav, ktorý prispieva k rozvoju aterosklerózy, srdcových chorôb. Málokto však má podozrenie na nebezpečenstvo opačného stavu. Nízky cholesterol v krvi je tiež nebezpečný a vyžaduje si urgentnú liečbu. Ak nájdete problém včas, môžete sa vyhnúť jednoduchými liekmi doma.

  Úloha cholesterolu

  Cholesterol alebo cholesterol je životne dôležitá látka, ktorá sa vyrába v pečeni a tiež vstupuje do tela s jedlom. Skutočnosť, že je pre človeka veľmi dôležitá, je uvedený v zozname funkcií látky, tu je ich len niekoľko:

  • sa podieľa na tvorbe buniek;
  • chráni bunkovú membránu pred vonkajším poškodením;
  • sa podieľa na produkcii pohlavných hormónov;
  • zlepšuje fungovanie čriev a celého tráviaceho systému;
  • podporuje fungovanie nervového systému atď.

  Jedným z nedávnych objavov odborníkov je, že normálny podporovaný cholesterol môže zabrániť rozvoju nádorových procesov.

  Všetok cholesterol v ľudskom tele je rozdelený do dvoch skupín;

  • dobré - HDL (lipoproteíny s vysokou hustotou);
  • zlé - LDL (lipoproteíny s nízkou hustotou).

  Lipoproteíny s nízkou hustotou v malých množstvách sú dôležité aj pre normálne fungovanie vnútorných orgánov. Najdôležitejší parameter určujúci normu,je celkový cholesterol.

  Normálne ukazovatele

  U mužov a žien sa ukazovatele noriem líšia a líšia sa tiež s vekom. V nasledujúcej tabuľke sú uvedené prijateľné hodnoty pre rôzne vekové kategórie.

  Vek Všeobecný ukazovateľ pre ženy (mmol /l) Všeobecný ukazovateľ pre mužov (mmol /l)
  5-10 2,26–5,3 3,13–5,25
  10-20 3,21–5,18 3,08–5,10
  20 - 30 3,16 - 5,75 3,16 - 6,32
  30-40 3,37–6,27 3,57–6,99
  40 - 50 3,81 - 6,86 3,91–7,15
  50 - 60 4,20–7,77 4,09–7,15
  60-70 4,45–7,85 4,12–7,10
  staršie ako 70 rokov 4,48–7,25 3,73–6,86

  U detí a adolescentov sú prijateľné normy normy nižšie ako u dospelých a zvyšujú sa s vekom. Potom po 70 rokoch opäť klesajú.

  Dôvody poklesu

  Príčiny nízkej hladiny cholesterolu v krvi u žien a mužov sú často rovnaké. Nie sú však úplne pochopené. Lekári na otázku, či je nízky alebo nízky obsah cholesterolu, majú jednoznačnú odpoveď - zlé. Ale prečo sa krvný obraz mení, nemôžu presne vysvetliť. Nízky cholesterol môže vyvolať množstvo faktorov, medzi ktoré patria:

  • ochorenie pečene - orgán zodpovedný za výrobu tejto látky, niektoré patológie spôsobujú zníženie rýchlosti tvorby tukov;
  • zlá výživa, najmä hlad, diéty so zlou stravou;
  • genetická predispozícia;
  • stres;
  • Infekčné choroby, ktoré spôsobujú vážne intoxikáciu tela.

  Mono-diéty sú obzvlášť nebezpečné, keď sa jeden výrobok používa na chudnutie, potom telo trpí nedostatkom tukov a iných užitočných zložiek

  Niekedy sa prudko zníži hladina cholesterolu ihneď po začiatku užívania statínov. Toto je skupina liekov predpísaných na hypercholesterolémiu. Ich pôsobenie je zamerané na zníženie cholesterolu, ale nadmerný príjem to môže spôsobiť nesprávny príjem alebo nevhodné lieky.

  Príznaky

  Príznaky nízkej hladiny cholesterolu sú slabé alebo vôbec nie. Pacienti sa o probléme zvyčajne dozvedú po rutinných krvných testoch alebo pri príchode sťažnosti na iné ochorenie. Napriek tomu existuje množstvo symptómov, ktorých celkový počet môže naznačovať, že cholesterol je nízky. Tieto zahŕňajú:

  • únava;
  • časté členenie;
  • depresívne stavy, apatia;
  • nedostatok sexuálnej túžby;
  • hormonálne poruchy;
  • poškodenie pamäte, znížený výkon;
  • Porucha tráviaceho systému.

  Hlavným príznakom je psychologický faktor, podpriemerné hodnoty cholesterolu, ktoré pretrvávajú dlho, negatívne ovplyvňujú fungovanie nervového systému. Niektorí zažívajú pretrvávajúce depresie, iní trpia neustálymi výkyvmi náladyúnava a poruchy sa striedajú s agresivitou, záchvaty hnevu.

  Sexuálny život trpí duševnými poruchami a často chýba libido. To ešte viac depresuje osobu a vedie ju k depresii. Vzhladom na zmeny nálad sú pokazené vzťahy s ostatnými. Keď vidíte problémy, je ťažké posúdiť svoj stav poctivo, preto mnohým ľuďom pomáhajú pri realizácii situácie príbuzní.

  Možné následky

  Lekári, ktorí vysvetľujú, čo to znamená, keď sa diagnostikuje nízky cholesterol, tvrdia, že tento stav je život ohrozujúci. Spočiatku existuje ohrozenie zdravia, ale ak problém v priebehu rokov nediagnostikujete, patologické nálezy sa prehĺbia. Smrteľný výsledok je mimoriadne zriedkavý, ale je to možné.

  Hlavné choroby, ktoré vznikajú v dôsledku skutočnosti, že cholesterol je dlhodobo pod normálnou hladinou, sú:

  • duševné poruchy;
  • osteoporóza;
  • poruchy trávenia a chronické gastrointestinálne choroby;
  • dysfunkcia štítnej žľazy;
  • zdvih;
  • nedostatok vitamínov A, K, E a súvisiace dôsledky;
  • diabetes mellitus.

  Čo ohrozuje, ale stabilne nízky cholesterol, je genitourinárny systém spojený s nedostatkom libida. V zriedkavých prípadoch, dokonca aj pri výskyte neplodnosti žien, sú možné ďalšie chronické patológie.

  A tiež z dôvodu nestabilného duševného stavu je kvalita života znížená. Niektorí majú zlé návyky, sú závislí od alkoholu,fajčenie, užívanie drog. Dlhodobá depresia niekedy spôsobuje samovraždu.

  Diagnostika

  Vykonáva sa krvný test, aby sa zistilo, či množstvo cholesterolu v tele má dobrý alebo zlý vplyv na zdravie. Moderné výskumné metódy poskytujú presný výsledok, ale od pacienta sa vyžaduje aj určitá príprava. Analýza sa podáva na lačný žalúdok, posledné jedlo by malo byť najneskôr do 18 hodín. Jedlo by malo byť ľahké. Niekoľko dní pred darovaním je lepšie neužívať alkohol.

  Taktiež je vhodné dodržiavať diétu niekoľko dní pri dodržiavaní zásad správnej výživy. Je potrebné obmedziť používanie mastných vyprážaných. Prečo je to dôležité? Ťažké potraviny a alkohol zvyšujú cholesterol.

  Pred vykonaním testu musíte svojho lekára upozorniť na nepretržité užívanie liekov. Niektoré z nich sa budú musieť zastaviť, aby sa dosiahli spoľahlivé výsledky.

  Na stanovenie celkového cholesterolu sa odoberie krv zo žily. Výsledky môžete zvyčajne získať so záverom v ten istý deň alebo nasledujúci deň. Ak je cholesterol výrazne nižší ako je obvyklé, je potrebný ďalší výskum. Lekár vysvetľuje pacientovi, či je stav dobrý alebo zlý, aká liečba je potrebná a aké testy je potrebné ešte absolvovať.

  Ako zvýšiť dobrý cholesterol v krvi

  Vo väčšine prípadov zvýšiťúroveň dobrého cholesterolu, stačí dodržiavať lekárove jednoduché výživové odporúčania, ďalšie tipy na životný štýl. Okrem dosiahnutia želaného výsledku je možné pomocou ich pomoci posilniť celkové zdravie a pohodu. Ak je však cholesterol kritický, vyžaduje sa komplexná diagnóza, určenie príčiny a vhodná lieková terapia.

  Bez liekov

  Musia sa dodržiavať tieto pravidlá:

  • Prestať fajčiť. Dôsledky tohto zlozvyku sú lézie rôznych vnútorných orgánov vrátane pečene, ktorá je zodpovedná za produkciu cholesterolu. Fajčenie znižuje hladinu HDL a je predispozičným faktorom pre vznik mŕtvice a iných komplikácií.
  • Choďte na šport. Fyzická aktivita je dôležitá v každom veku a hoci problémy s cholesterolom sa častejšie vyskytujú u starších ľudí, môžu si tiež zvoliť ten správny šport. Mnohí pomáhajú plávať, chodiť, behať, tancovať.
  • Každodenné prechádzky na čerstvom vzduchu. Toto je len jedno z pravidiel dodržiavania dennej rutiny, je tiež dôležité mať dostatok spánku a odpočinku. Takéto jednoduché metódy umožňujú na jednej strane normalizovať psycho-emocionálny stav a na druhej strane majú priaznivý vplyv na činnosť vnútorných orgánov.
  • Normalizujte hmotnosť. Ak máte problémy s extra kilami, obezitou, vzdajte sa myšlienky chudnutia na lačno alebo po mono-strave. Najlepšie je správna výživa, ktorá v kombinácii s fyzickou aktivitou prinášadobrý výsledok.
  • Obmedzte svoje pitie. Odporúča sa alkohol úplne opustiť. Ak alkohol občas pijete, urobte to s mierou a vyberajte iba kvalitné nápoje. Uprednostnite červené víno alebo iné osvedčené druhy alkoholu.

  Predpokladá sa, že zdravý životný štýl je univerzálnym prostriedkom normalizácie cholesterolu, je použiteľný pri nízkych aj vysokých hodnotách
  .

  Ak si indikátory cholesterolu vyžadujú vymenovanie liekov, mali by ich striktne vyberať ošetrujúca osoba. lekár po určení príčiny. Drogová terapia je zameraná na odstránenie hlavnej príčiny. Avšak vo väčšine prípadov je možné obísť sa bez toho.

  Výživa

  Pri nízkom cholesterole sa odporúča dodržiavať správnu stravu, ktorá zahŕňa odmietnutie mastných, vyprážaných alebo iných škodlivých potravín, prítomnosť zeleniny a ovocia v každodennej strave. Užitočné sú aj nasledujúce dietetické tipy:

  • Vyhnite sa nasýteným transglutamom. Ich hlavným zdrojom sú živočíšne tuky a iné mastné potraviny. V mimoriadne veľkom množstve sa transmastné oleje nachádzajú v bežných potravinách, konzervovaných potravinách a rýchlom občerstvení.
  • Pridajte do svojho jedálnička omega-3 potraviny. Pomáhajú zvyšovať množstvo dobrého cholesterolu v tele. Patria sem mastné odrody rýb: losos, tuniak, sardinky, ostatné, ľanové semienka, orechy, najmä vlašské orechy.
  • Jedzte čerstvú zeleninu, ovocie, zeleninu a potraviny dennecelé zrná.

  Ak potrebujete schudnúť a na pozadí obezity sa vyskytli problémy s cholesterolom, môžete okrem dodržiavania pravidiel výživy kontaktovať odborníka na výživu a sledovať obsah kalórií v potravinách.

  Dodržiavanie týchto jednoduchých pravidiel výživy sa nevyžaduje na konkrétny čas, ale navždy, aby sa udržali stabilné hladiny cholesterolu.

  Príčiny zníženého cholesterolu teda nie sú úplne objasnené, sú známe iba faktory, ktoré tento problém predisponujú. Na normalizáciu ukazovateľov sú potrebné zmeny životného štýlu, odmietnutie zlých návykov a dodržiavanie výživových pravidiel. Ak je potrebná liečba drogami, je zameraná na odstránenie základnej príčiny poruchy cholesterolu v krvi.