Nicorette Spray na boj proti fajčeniu

Nicoretteje obľúbený a účinný liek na substitučnú terapiu používaný na boj proti závislosti od nikotínu. Dostupné vo forme lokálneho spreja, náplasti, žuvačky a sublingválnych tabliet. Každá forma obsahuje odlišné množstvo nikotínu.

Najvýhodnejším a najuniverzálnejším je okrem iného miestny sprej. Táto forma uvoľňovania prispieva k rýchlej absorpcii aktívnej látky (t. J. Nikotínu) cez ústnu sliznicu, kde sa sprej rozstrekuje, do krvi, čo doplňuje potrebu nikotínu po 1 minúte.

Výhody použitia rozprašovača:

 • vylúčenie možnosti pasívneho fajčenia,
 • použitie v akomkoľvek vhodnom čase,
 • zrozumiteľnosť a ľahkosť dávkovania,
 • nízke pretrvávajúce zvýšenie hladín nikotínu, ktoré znižuje chuť na fajčenie.

Nicorette spray sa predáva v 150 ml kompaktnej čiernej fľaši s koncentráciou nikotínu 13,6 mg /ml. Jeho zloženie obsahuje pomocné látky, ktoré dodávajú aróme, sviežosti a vyrovnávacej horkosti nikotínu.

Sprej je určený na 150 dávok (1 dávka - 1 ml), ale režim sa vyberá individuálne a závisí od dĺžky fajčiara, počtu predtým fajčených cigariet, veku, výskytu chorôb atď. Neodporúča sa užívať viac ako 2 dávky na 1 čas. Sprej sa používa iba s pocitom túžby po fajčení.

Nicorette sa používa na substitučnú liečbu fajčením a na prevenciu alebo liečbu abstinenčných príznakov. Posledné uvedené vyplýva z prudkého odmietnutialiek a je sprevádzaný nepríjemnými pocitmi, ako sú bolesti tela, závraty, nevoľnosť a neodolateľné nutkanie znova fajčiť. Sprej rýchlo spomaľuje túto potrebu a cirkuluje v krvi po dlhú dobu, zvládajúc dlhodobejší účinok ako cigarety.

Vďaka tomu je možné postupné znižovanie počtu dávok až do úplného prerušenia liečby. To je presne to, čo sa stane s pacientmi užívajúcimi tento liek. Substitučná terapia je určená na postupný prechod z cigariet na sprej a potom na úplné opustenie, čo sa rovná liečbe na závislosť od nikotínu.

Kontraindikácie

Existuje niekoľko chorôb, pri ktorých by sa Nicoretta mala užívať opatrne:

 • angina pectoris;
 • arytmie;
 • exacerbácia chronických chorôb;
 • poruchy dodávky krvi do mozgu (vrátane mozgovej príhody).

Použitie lieku počas tehotenstva a laktácie sa neodporúča.

Aplikačný algoritmus:

 1. fľašu priveďte čo najbližšie k ústam;
 2. v zadržanom dychu, priamo do ústnej dutiny a stlačte dávkovač, aby sa zabránilo kontaktu s perami;
 3. drží liek v ústnej dutine bez prehltnutia.

Vedľajšie účinky sú nepravdepodobné. Vyskytujú sa vo forme pálenia záhy, bolesti v krku, suchého kašľa, ale postupne miznú.

Na prvý pohľad nie sú ceny tejto drogy príliš povzbudivé, ale podľa recenzií zákazníkov je nákup Nicorette spreja oveľa úspornejší ako nákupekvivalentné množstvo cigariet.

Viac informácií o metódach kontroly fajčenia nájdete na webovej stránke Filozofia zdravia.