Nestenotická ateroskleróza

Obsah

  Nestenotická ateroskleróza je lézia krvných ciev ukladaním cholesterolu na vnútorných stenách, v ktorej je blokovaný menej ako polovica cievy. Patológia je jedným zo stupňov vaskulárnej aterosklerózy a pri absencii adekvátnej liečby ateroskleróza získava príznaky stenózy, keď sa lúmen ciev prekryje oveľa viac ako 50%.

  Patológia sa zvyčajne prejavuje u ľudí starších ako 50 rokov, neodhaľuje sa však v ranom štádiu, a preto je diagnostikovaná s oneskorením už pri vývoji klinických príznakov. S patológiou sa môžete vyrovnať, ak sa včas eliminujú faktory vedúce k prebytku cholesterolu v krvi.

  Patológia ovplyvňuje veľké aj menšie krvné cievy. Symptomatológia, ktorú pacienti trpia rozvojom aterosklerózy, tiež závisí od lokalizácie patológie. Každý z typov nestenotickej aterosklerózy má počas liečby a terapie svoje vlastné charakteristiky.

  Druhy

  V medicíne klasifikácia rozlišuje niekoľko druhov nestenotickej aterosklerózy v závislosti od umiestnenia miesta lézie. Porážkou môžu byť extrakraniálne aj intrakraniálne cievy, ako aj aorta, krčné tepny, cievy dolných končatín.

  Plavidlá dolných končatín

  Patológia ciev dolných končatín sa prejavuje nepríjemnými pocitmi na stehne, niekedy sú to aj bedrové oblasti. Najviditeľnejším prejavom patológie jebolesť teliat, ktorá sa významne zvyšuje so zaťažením nôh.

  POMOC!S progresiou choroby sa mikrocirkulácia krvi v cievach zhoršuje, koža sivastie, s výskytom rán na pokožke, ktoré sa zle liečia, čo ohrozuje rozvoj gangrény.

  Ochorenie vo svojom vývoji prechádza štyrmi etapami. V prvej fáze sa bolesť vyskytuje iba počas cvičenia, jedná sa o najskoršie prejavy aterosklerózy. V druhej fáze ochorenia sa pacienti sťažujú na pocit únavy pri chôdzi na krátke vzdialenosti. V treťom stupni vznikajú nepríjemné pocity aj pri cestovaní 50 metrov alebo menej, ale v štvrtom, konečnom štádiu sa začnú ireverzibilné trofické zmeny v tkanivách, keď narušený prietok krvi neobživuje bunky, nevedie metabolické produkty atď.

  Krčné tepny

  Porážka krčných tepien nie je tak zriedkavá. Zvyčajne sa usadeniny cholesterolových plakov vyskytujú v bifurkačnej oblasti, kde sa cieva rozdeľuje na dve vetvy. S rozvojom nestenotickej aterosklerózy majú pacienti nepríjemné ťažkosti s ťahom po strane lézie. Niekedy sa objaví nepríjemná bolestivá pulzácia. S rozvojom závažnejších porúch extrakraniálnych ciev na krku sa pacienti sťažujú na znecitlivenie po celej strane krku, na výskyt nepríjemných pocitov stuhnutosti krku.

  Brachiocefalické cievy

  Odporúčame tiež prečítať si: Ako liečiť aterosklerózu ciev

  Ateroskleróza brachiocefalických cievje život ohrozujúci stav. Krv je v počiatočnej fáze schopná živiť mozog kyslíkom, ale pacienti sa už cítia nepohodlne. Sťažujú sa na časté záchvaty bolesti hlavy, nespavosť, závraty, hučanie v ušiach, zhoršenú koordináciu pohybov.

  Nestabilná ateroskleróza brachiocefalických tepien (BCA) časom zhoršuje kognitívne schopnosti. Pamäť sa zhoršuje, mentálne funkcie sú potlačené. Výkon trpí. Pacienti sú unavení rýchlo. Krvný obeh v Willisovom kruhu je zložitý - krv by tu mala poskytovať hlboké štruktúry mozgu, ale nestenotická ateroskleróza BCA významne obmedzuje prietok krvi.

  Aorta

  V patológii aorty je lézia najčastejšie lokalizovaná na jednom oddelení a nie je spoločná pre celú cievu. V niektorých prípadoch lekári nachádzajú veľmi časté aortálne lézie, keď k stratifikácii cievy dochádza doslova každý centimeter.

  Patológia nemá špecifické príznaky, takže pacienti pripisujú veľa pocitov únave a iba pri fyzickom vyšetrení si lekár všimne zjavné príznaky narušenia krvného zásobovania v konkrétnej oblasti. Medzi príznaky poškodenia aorty patrí:

  • bolesť za hrudnou kosťou alebo v epigastrickej oblasti;
  • pri počúvaní lekárov diagnostikuje hluk v aorte;
  • u pacientov so zachrípnutím možno zaznamenať záchvaty dlhodobého kašľa;
  • časté bolesti hlavy;
  • stúpa systolický tlak.

  Dôvody

  Nestenotická ateroskleróza je priamo spojená so zvýšením cholesterolu v krvi. To je hlavný dôvod, prečo pacient začína množstvo patologických mechanizmov vedúcich k vzniku aterosklerotického plaku. Samotný štítok sa preto môže považovať za dôsledok choroby, nie za príčinu.

  Jedným z hlavných faktorov patológie je nezdravá výživa

  .

  Viaceré spúšťacie faktory vedú k zvýšeniu hladiny cholesterolu v krvi:

  • vekové štúdie ukazujú, že trendy rastu cholesterolu sa objavujú už u pacientov starších ako štyridsať rokov a po desiatich rokoch sa väčšina pacientov začne cítiť dobre;
  • pitie alkoholu - tento faktor vedie v prvom rade k metabolickým poruchám a intoxikácii tela rozkladnými produktmi etylalkoholu, ktoré negatívne ovplyvňujú pečeňové bunky a vyvolávajú nekrózu hepatocytov. Pečeň je jedným z hlavných zdrojov cholesterolu v tele, takže keď je nedostatok, telo nemá na výber, ale zobrať cholesterol zvonku pri príchode potravy. To nevyhnutne vedie k zvýšeniu hladiny cholesterolu v plazme;
  • Nadváha je dôsledkom nielen zlých stravovacích návykov, ale aj metabolických porúch. Bohužiaľ nie je vždy možné zastaviť ďalšiu nerovnováhu v metabolizme a vrátiť cholesterol do normálu;
  • hypertenzia - choroba môže byť dôsledkom vysokého cholesterolu a nezávislosťpatológia, na pozadí ktorej dochádza k zvýšeniu hladiny cholesterolu v ľudskom tele. Zahusťovanie a spomaľovanie krvi prispieva k ešte väčšiemu ukladaniu cholesterolu na vnútorných stenách krvných ciev;
  • fajčenie - účinok nikotínu na organizmus je smrteľný. Spôsobuje spastické kontrakcie krvných ciev, a keď je narušený krvný obeh, tvoria sa tuky mnohokrát rýchlejšie;
  • Nezdravá strava je jedným z hlavných faktorov spôsobujúcich ukladanie cholesterolu. Obzvlášť fatálne je použitie transmastných kyselín, veľkého množstva živočíšnych tukov, ktoré sú hlavnými dodávateľmi lipoproteínov s nízkou hustotou;
  • ​​
  • nečinnosť - pohroma v XXI. Storočí z dôvodu nízkej fyzickej aktivity osoby, ktorá získava nadváhu, trpí chorobami kĺbov. Zahrnuté sú tu aj problémy s obehom, pretože pri neaktívnom životnom štýle sú tkanivá omnoho ťažšie zabezpečiť potrebný objem krvi. Steny ciev sa stávajú menej elastickými, čo pomáha fixovať cholesterol na ich vnútornej strane.

  DÔLEŽITÉ!Všetky vyššie uvedené dôvody sa môžu stať vedúcimi k rozvoju aterosklerózy u pacientov as kombinovaným pôsobením niekoľkých faktorov sa zvyšuje riziko rozvoja patológie.

  Vyvíja sa kombinovaná lézia, t. vyskytuje sa ateroskleróza rôznych oddelení brachiocefalických tepien, aorty alebo iných ciev. Lekári okrem toho naznačujú, že príčinou choroby môžu byť genetické vlastnosti. U niektorých pacientovv tele existuje tendencia k akumulácii cholesterolu a u najbližších príbuzných sa nachádza vysoký cholesterol v krvi.

  Príznaky

  Nestenotická ateroskleróza je zákerné ochorenie, ktoré v počiatočnom štádiu nevykazuje príznaky. Asymptomatický priebeh vedie k oneskoreniu v diagnostike a liečbe patológie a pacienti nemajú príležitosť rozpoznať včasné príznaky a zistiť, o čo ide.

  Napríklad pacienti so zvýšenou vzrušivosťou alebo únavou to pripisujú nadmernej práci, problémom pri práci, hoci tieto príznaky sú vzdialené zvonky nestenotickej aterosklerózy. S nárastom symptómov, keď sa bolesti hlavy, únava nôh a ďalšie prejavy spoja v dôsledku poškodenia oddelení BCA, pacienti nepovažujú za potrebné ponáhľať sa na kliniku, ale liečia sa liekmi proti bolesti alebo venotonikami.

  Málokto si myslí, že výskyt bolesti hlavy nie je prepracovaný, ale prvý príznak vaskulárnej aterosklerózy

  .

  V počiatočnej fáze vývoja patológie je lepšie zastaviť ochorenie včas, aby sa zabránilo prechodu na stenotickú aterosklerózu. S vývojom klinických príznakov sa rozlišujú tieto štádiá patológie:

   63) skleróza;
  • ischemický;
  • trombonekrotický.

  Počiatočné štádium vývoja aterosklerózy, hoci nedáva akútne prejavy, je najvýznamnejším mechanizmom rozvoja patológie. Je v počiatočnej fázechoroby steny krvných ciev sú nasýtené lipidmi. Nádoba ako špongia absorbuje lipoproteíny s nízkou a veľmi nízkou hustotou. V tomto prípade sa proces vyskytuje ohniskovo v tých miestach, kde je intímna stena najtenšia.

  Ak vezmeme do úvahy takúto nádobu, potom lipidové usadeniny navonok vyzerajú ako žlté prúžky na samostatných miestach pozdĺž určitej dĺžky plavidla. Ale neexistujú žiadne príznaky poškodenia a človek nevie o svojom stave.

  V ďalšom štádiu lipidové škvrny vyvolávajú zápal, v dôsledku čoho dochádza k zhustnutiu tkanív stien krvných ciev v postihnutej oblasti a vylučovaniu zápalových mediátorov. Reakcia vedie k hromadeniu tuku a nekróze steny ciev - sklerózy.

  POMOC!S rastom spojivového tkaniva je funkčnosť cievy značne obmedzená a pacient už začína pociťovať nevoľnosť spojenú s poruchami krvného obehu.

  Tvorba plaku je posledným štádiom, keď sú komplikácie spôsobené už vytvoreným cholesterolovým plakom. Ak je vyčnievaný do lúmenu cievy, sú pozorované odchýlky v zásobovaní krvi a keď je lúmeno zablokované až na polovicu, u pacientov sa diagnostikuje nestenotická ateroskleróza. Najviditeľnejšie príznaky sa v závislosti od lokalizácie prejavujú práve v tejto fáze.

  Diagnóza

  Diagnóza choroby sa vykonáva pomocou niekoľkých metód, z ktorých každá má pri stanovení diagnózy svoju vlastnú hodnotu. Pacienti potrebujúpostupujte takto:

   76) podrobiť sa externému vyšetreniu lekárom, zmerať pulz, lekár počúva srdce;
  • daruje krv na stanovenie hladín cholesterolu;
  • robiť reoencefalografiu;
  • sa podrobujú ultrazvukovému vyšetreniu;
  • robia reovasografiu.

  Tieto výskumné metódy s najväčšou pravdepodobnosťou určia, či existuje prekážka v tepne s ukladaním cholesterolu. Pri skúmaní aorty sa ďalej vykonáva röntgenová štúdia so zavedením kontrastného média a ak je potrebné objasniť diagnózu, potom sa pacientom aortografia a ultrazvuk podrobia. Cenné diagnostické údaje poskytuje Dopplerov výskum.

  Po stanovení diagnózy a stanovení úrovne vaskulárnych lézií lekár predpíše liečbu choroby. Pri nestentotickej ateroskleróze veľkých ciev zvyčajne postačuje správne vybraná konzervatívna liečba patológie.

  Liečba

  Liečba nestenotickej aterosklerózy sa dnes rozvinula čo najúčinnejšie a ak sa dodržiavajú všetky odporúčania lekára, pacienti sú úspešne vyliečení alebo ich majú pod kontrolou. Konzervatívna terapia je založená na statínoch. Musia sa užívať v rôznych dávkach, ale väčšina pacientov sa môže najskôr liečiť dávkou 20 mg za deň a potom redukovať statíny o polovicu na 10 mg za deň.

  Zdravý životný štýl je základom prevencie aterosklerózy

  Medzi statínmi má atorvastatín vynikajúci účinok,Rosuvastatín, simvastatín, pravastatín. Lekár vyberie konkrétny liek, pričom bude brať do úvahy zvláštnosti priebehu choroby. Ďalej pacient na liečbu kúzelníka. krvné cievy sú predpísané protidoštičkové látky a antikoagulanciá.

  Arachiden sa môže použiť na odstránenie lipidov z tela pacienta čo najskôr, a tokoferol môže pomôcť znížiť koncentráciu lipidov v krvi. Na spomalenie syntézy tukov môžete piť Probucol. Všetky lieky sa predpisujú výlučne po analýze a výsledkoch. Liečba patológie však nie je založená iba na liekoch. Pacientom by sa mala poskytnúť silná profylaxia:

   92) majú dobrý spánok;
  • na zabezpečenie úplného odpočinku;
  • stačí chodiť vo vzduchu;
  • jesť správne;
  • športové športy;
  • monitorujú hladinu cholesterolu v krvi;
  • sa vzdávajú zlých návykov;
  • Pokračujte v užívaní liekov odporúčaných lekárom.

  Najdôležitejšia

  Nestenotická ateroskleróza je poškodenie ciev hlavy a tela s ukladaním cholesterolu, ktoré sa vyskytuje na vnútornej stene ciev. Príčinou choroby je zvýšená hladina cholesterolu v krvi, ktorá sa prejavuje pod vplyvom rôznych provokujúcich faktorov. Po diagnostikovaní patológie je potrebné začať s liečbou čo najskôr, pretože s ďalším vývojom choroby hrozí nestenotická ateroskleróza, že sa dostane do stenózy a úplne zablokuje cievu.