Najlepšie prášky na cholesterol

Obsah

  Prvá vec, ktorú sa pacientom odporúča znižovať hladinu cholesterolu, je strava a cvičenie, ale len málo pacientov normalizuje lipidový profil pomocou týchto metód. Pre väčšinu je dôležitá otázka výberu tabletových prípravkov, ktoré sú schopné účinnejšie bojovať proti vysokému cholesterolu v krvi. Nájdenie veľmi dobrých liekov pre pacienta, a to aj za rozumné ceny, je hlavnou úlohou lekára, pretože niekedy musíte brať lieky celý život.

  Užívanie liekov na udržanie normálneho cholesterolu je nesmierne potrebné, pretože pacienti so zlým profilom lipidov sú bezbranní proti mozgovej príhode a infarktu. Preto je potrebné zvoliť liečivo, ktoré dobre kontroluje hladinu lipoproteínov v krvi, a tým poskytuje terapeutické a preventívne účinky na telo. Oboznámime sa so skupinami liekov predpísaných pacientom s hypercholesterolémiou.

  Statíny

  Hlavnou skupinou liekov, ktoré sa pacientovi odporúča používať, sú statíny. Tieto lieky sú lídrami v oblasti predpisovania a podľa výsledkov výskumu sa v roku 2018 stali vedúcou skupinou liekov pri liečbe aterosklerózy. Lekári na celom svete uprednostňujú predpisovanie statínov, pretože sú schopní poskytnúť rýchly a spoľahlivý účinok, ktorý neposkytujú žiadne iné lieky.

  Statíny majú niekoľko generácií, ale všetky liekypodobné vo svojom mechanizme pôsobenia.

  Lieky inhibujú aktivitu špeciálneho enzýmu s komplexným názvom HMG-CoA reduktáza, ktorý je v pečeni zodpovedný za produkciu cholesterolu. Výsledkom je, že pečeň produkuje oveľa menej lipoproteínov s nízkou a veľmi nízkou hustotou, čo umožňuje znížiť ich vstup do krvi a ukladanie na stenách krvných ciev.

  Lieky zároveň nemajú žiadny významný vplyv na produkciu užitočného lipoproteínu s vysokou hustotou, ktorý vám umožňuje upraviť profil lipidov na normálne. To vám umožní priniesť vzájomnú korešpondenciu lipoproteínov do fyziologicky zdravých vzťahov.

  Odrody

  Rosuvastatín je účinná látka zo statínovej skupiny, ktorá predstavuje štvrtú generáciu liekovej skupiny. Dnes sú tablety rosuvastatínu vo svojom jadre najúčinnejšie a majú tiež najmenšie vedľajšie účinky. Prípravky rosuvastatínu majú tieto obchodné názvy:

  • Rosulip;
  • Tevastor;
  • Rosucard;
  • Crestor.

  DÔLEŽITÉ!Maximálny účinok rosuvastatínu sa začína objavovať v treťom týždni po začiatku liečby.

  Liečivá znižujúce hladinu cholesterolu sú zvyčajne dobre tolerované. Ak sa vyvíja imunita, potom na ďalšie zložky, ktoré tvoria liek. Oxid sodný je súčasťou tabliet a kapsúl.titán, čistená voda, oxid železa, krospovidón, stearát horečnatý a fosforečnan vápenatý, ako aj ďalšie lieky.

  Liek s rosuvastatínom sa odporúča používať u pacientov s už diagnostikovaným vysokým obsahom cholesterolu, ako aj pri výskyte všetkých predpokladov pre hypercholesterolémiu a riziko mozgovej príhody alebo infarktu. V tomto prípade bude mať liečivo vazoprotektívne vlastnosti, ktoré chránia steny krvných ciev pred ukladaním lipidov.

  Medzi statínmi sa tiež rozlišuje účinná látka atorvastatín, na základe ktorej sa vyrába veľké množstvo obchodných názvov. Atorvastatín je prekurzorom statínov štvrtej generácie, má mierne odlišný účinok, avšak lieky založené na atorvastatíne sú jedným z najlacnejších liekov. Ak pacient na začiatku požiada lekára, aby si vybral lacné lieky, potom sa lekári v prvom rade riadia liekmi s atorvastatínom v kompozícii.

  Lieky s atorvastatínom sú zastúpené týmito ochrannými známkami:

  • Liprimar;
  • Tulipán;
  • Atoris;
  • atorvastatín;
  • Torvacard.

  Hlavný rozdiel medzi atorvastatínom tretej generácie a rosuvastatínom štvrtej je, že novšie lieky môžu ovplyvniť hladinu prospešného cholesterolu, lipoproteínov s vysokou hustotou. Napríklad rosuvastatín zvyšuje koncentráciu prospešného cholesterolu v krvi, ale atorvastatín je schopný korigovať iba koncentráciu zlého cholesterolu.

  Statíny,znižujúci cholesterol sú dostupné v tabletách alebo kapsulách v rôznych dávkach. Zvyčajne je to od 10 do 40 mg, ale existujú aj lieky s 5 a 80 mg lieku. Vysoké dávky sa predpisujú zriedka, pretože lieky sú vysoko účinné a pri dávke 40 mg sa u väčšiny pacientov dosiahne potrebný účinok a hladina cholesterolu sa znižuje. Zvyčajne po vysokých dávkach dochádza k postupnému znižovaniu na 20 a 10 mg lieku - táto dávka sa odporúča na použitie v budúcnosti.

  Medzi rôznymi statínmi existuje vždy vhodný prostriedok.

  Je dostačujúce brať lieky raz denne, pretože účinok statínov trvá o niečo viac ako 24 hodín. Čas prima nezávisí od konzumácie jedla - statíny môžete piť pred jedlom a po jedle, lekári však odporúčajú užívať liek neskôr večer.

  Ďalším účinným prostriedkom je fluvastatín. Táto zložka je súčasťou lieku Leskol. Tento liek si zaslúži pozornosť, pretože vám umožňuje rýchlo a efektívne redukovať krvné tuky. Liek je predpísaný pacientom s ischemickou chorobou, na prevenciu infarktu myokardu, ako aj pacientom so závažnými rodinnými prípadmi s vysokým obsahom cholesterolu v krvi.

  Fluvastatín účinkuje trochu pomalšie - liek vykazuje pozitívny účinok približne po mesiaci nepretržitého užívania lieku. Pred začatím liečby sa odporúča diétny kurz, odporúča sa to aj počas celého obdobiačas na odobratie statínu.

  ​​

  Medzi statínmi sa tiež uchyľujú k menovaniu lovastatínu, pravastatínu, simvastatínu. Tieto účinné látky pôsobia rovnako ako už uvedené atorvastatín, rosuvastatín a fluvastatín. Princípy predpisovania liekov sú rovnaké, vedľajšie účinky a kontraindikácie sa v týchto podskupinách liekov nelíšia.

  Výhody

  Hlavnou výhodou statínov je to, že lieky môžu zaručiť zníženie vysokých lipidov v tele a normalizovať krvný obraz. Statíny sa dokážu vyrovnať aj v závažných prípadoch priebehu choroby v rodine - a tu majú tabletky na cholesterol hmatateľný účinok, ktorý pacienti nedostávajú od iných skupín liekov. Výhodou statínovej skupiny je tiež skutočnosť, že lieky sa môžu používať nielen na liečenie, ale aj na účely prevencie.

  DÔLEŽITÉ!Podávanie liekov znižujúcich lipidy tejto skupiny ľahko inhibuje možné zvýšenie lipoproteínov v tele, aj keď existujú predpoklady pre rozvoj aterosklerózy a objavujú sa komplikácie z činnosti srdca a krvných ciev.

  Štúdie vedcov počas testu statínov potvrdili, že lieky úspešne zvládajú riziko mozgovej príhody a infarktu. Je to veľmi dôležité, pretože úmrtnosť pacientov s aterosklerózou sa zaznamenáva hlavne z týchto dvoch diagnóz. Sú to statíny, ktoré môžu zabrániť a zastaviť rozvoj ischémie a mozgovej príhody.

  Slabé stránky

  Ak hovoríme o slabých stránkachstatíny, potom treba v prvom rade uviesť tie možné negatívne účinky, ktoré majú statíny na telo osoby, ktorá užíva drogy. V tomto prípade sa účinok lieku vyskytuje na absolútne všetkých systémoch a orgánoch, takže je ťažké presne predpovedať, kde lieky na zníženie cholesterolu prejavia svoj negatívny vplyv.

  K vedľajším účinkom statínov patrí:

  • negatívny vplyv na pohybový aparát a svalový systém, ktorý sa prejavuje vo forme artralgie, svalovej hypertonicity, bolesti chrbta, kĺbov, exacerbácie artritídy, myalgie. Lieky zo skupiny statínov zriedka dokážu vyvolať myopatiu a rabdomyolýzu, pri prvých príznakoch ktorých je liek okamžite zrušený;
  • účinok na tráviaci systém, v ktorom orgány gastrointestinálneho traktu reagujú so zápchou, dyspepsiou a gastritídou. Vyskytuje sa nevoľnosť, niekedy sprevádzaná zvracaním. Zaznamenáva sa tiež zvýšenie pečeňových enzýmov (transamináz), ale tento jav je reverzibilný a po znížení dávky sa práca orgánu vráti k normálu;
  • niekedy sa vyvinú respiračné poruchy, prejavujúce sa vo forme faryngitídy, rinitídy, sínusitídy alebo exacerbácie iných chronických patológií, ako aj bronchiálnej astmy, pneumónie a dýchavičnosti;
  • negatívny vplyv na centrálny nervový systém sa prejavuje závratmi, nespavosťou, rozvojom depresie, neuralgie a zvýšením všeobecnej úzkosti, v dôsledku ktorej sa u niektorých vyvinú záchvaty paniky;
  • kardiovaskulárny systém môže tiež trpieť statínmi, pretože angína, hypertenzia, tachykardia, vazodilatácia boli zaznamenané ako vedľajšie účinky;
  • Reakcie zo strany imunitného systému sa prejavujú hlavne vo forme angioedému, vyrážky alebo svrbenia na koži, žihľavky.

  Aby sa nevyprovokovali vedľajšie účinky, je dôležité brať statíny striktne v predpísanej dávke.

  Je mimoriadne zriedkavé, medzi vedľajšie účinky však patril diabetes mellitus, anémia, periodontálny absces a zriedkavo žltačka a dokonca hepatitída. Relatívne nevýhody tohto lieku je možné považovať za to, že nie je prispôsobený tehotným ženám a dojčiacim matkám, a preto je potrebné neustále sledovať starších pacientov užívajúcich statíny.

  Pokiaľ ide o nedostatky v tabletkách na zníženie cholesterolu, stojí za zmienku aj cena liekov. Vzhľadom na to, že mnoho pacientov musí brať statíny celý život, pacienti právom venujú pozornosť cene liekov. Stabilita pri užívaní lieku by koniec koncov nemala závisieť od schopnosti pacienta kúpiť si jeden alebo iný liek.

  Keďže väčšinu statínov predstavujú zahraničné produkty, vysoké náklady na lieky možno pripísať nevýhodám liekov. Ruské spoločnosti ovládajú výrobu statínov a niektoré lieky sú už dlho dostupné na farmaceutickom trhu, preto sa očakáva, že sa tento problém vyrieši anižšie ceny statínov, aby boli prístupnejšie pre širokú verejnosť.

  Zvláštnosti predpisovania liekov

  Statíny sú skôr vyberavými drogami, a preto sa nemôžu používať s mnohými inými drogami. Preto lekári pred začatím užívania statínov odporúčajú, aby pacienti prestali užívať iné lieky na liečbu rôznych patológií, aby neskôr nedochádzalo k interferencii s užívaním statínov.

  V praxi lekári prihliadajú na tieto vlastnosti predpisovania liekov:

  • ak sa predpisuje statín spolu s kyselinou nikotínovou, zvyšuje sa riziko problémov s obličkami a rabdomyolýza;
  • ak sa statíny predpisujú súčasne s diuretikami, hladina steroidných hormónov produkovaných v tele sa zníži;
  • podávanie niekoľkých druhov liekov znižujúcich lipidy predstavuje riziko vedľajších účinkov spôsobených užívaním statínov;
  • existuje pacient, ktorý užíva srdcové glykozidy, to znamená riziko zvýšenej koncentrácie digoxínu;
  • nie je potrebné predpisovať statíny spolu s imunosupresívami, pretože v tomto prípade je takmer zaručené, že sa vyvinie zlyhanie obličiek a riziko rabdomyolýzy je vysoké;
  • súčasné použitie antikoagulancií so statínmi môže spôsobiť krvácanie;
  • kombinácia statínov a antimykotík sa neodporúča z dôvodu rozvoja problémov s obličkami a pohybovým ústrojenstvom;
  • u pacientov sZávislosť od alkoholických nápojov.

  Kyselina nikotínová

  Kyselina nikotínová je priamym účastníkom metabolizmu tukov v tele. S jeho pomocou dochádza k redoxným procesom a reguluje sa hladina cholesterolu v tele. U pacientov s podozrením na aterosklerózu sa má užívať kyselina nikotínová, aby sa normalizoval metabolizmus uhľohydrátov, tukov a aminokyselín, ako aj metabolizmus tukov. Niacín je nevyhnutnou súčasťou liečby počas regeneračnej fázy po mŕtvici.

  Účinnosť lieku bola dokázaná dlhoročným výskumom amerických vedcov. V dôsledku predpisovania lieku pacientom s vysokým cholesterolom došlo k zníženiu jeho koncentrácie v krvi o tretinu, zatiaľ čo spolu so znížením škodlivých lipoproteínov sa zvýšila hladina použiteľného lipoproteínu s vysokou hustotou.

  POMOC!Ak užívate liek pravidelne, proces lipolýzy je blokovaný, v dôsledku čoho tukové tkanivá uvoľňujú triglyceridy do krvného obehu.

  A experimentálne sa tiež zistilo, že kyselina nikotínová je schopná znižovať krvný tlak u pacientov s patológiou srdca a krvných ciev, ale hypotenzia sa nevyskytuje normálnym tempom. Vykresľuje tzv. selektívne konanie.

  Niacín je schopný rozširovať krvné cievy, uvoľňovať napäté steny intimy, čo vedie k ukladaniu cholesterolu na stenách krvného riečišťa.Toto je zvlášť dôležité pre mozgové cievy, pretože uzavretie cievy dokonca najmenšieho priemeru môže spôsobiť smrteľné následky.

  Pri pravidelnom používaní kyseliny nikotínovej sa krvný obraz významne zlepšuje.

  Výhody kyseliny nikotínovej nie sú len pri čistení krvných ciev, ale aj v skutočnosti, že liek je schopný znížiť množstvo nerozpustného fibrínu, ktorý ako faktor pri vaskulárnej patológii pôsobí ako príčina vzniku hladín cholesterolu na stenách krvných ciev. Okrem toho nikotín stimuluje produkciu hormónov, posilňuje imunitný systém, robí telo odolnejšie voči rôznym patológiám.

  Niacín je dostupný v dvoch formách - vo forme injekcií a tabliet. Pacientom s hypercholesterolémiou sa odporúča užívať tabletu nikotínu. Počiatočná dávka môže byť 50 mg, lekár však predpíše schému užívania lieku, aby sa denná dávka zvýšila na 3 alebo 4 g. V tomto objeme liek účinnejšie ovplyvňuje hladinu lipidov. Odporúča sa užiť jednu alebo dve tablety trikrát denne po jedle.

  Ak hovoríme o cenovej kategórii, potom medzi všetkými liekmi na normalizáciu cholesterolu je kyselina nikotínová najrozpočtovejším prostriedkom. Ľudia s akýmkoľvek príjmom si to môžu dovoliť, liek je domáci produkt.

  Recenzie

  Na rôznych fórach, na ktorých komunikujú pacienti s diagnostikovanou aterosklerózou, nájdete recenzie o liekoch. chorýzanechať komentár, zdieľať svoje skúsenosti, ktoré tablety sú lepšie a ktoré vôbec nepomohli. Zoznámime sa s niekoľkými takýmito názormi:

  Elena:

  „Moja matka je liečená statínmi, ktorých cholesterol po menopauze prudko vzrástol. A je tiež diabetikom, takže lekárka si obzvlášť starostlivo vyberala svoj liek. Vymenovali Rosulipa, ktorý moja matka berie už viac ako rok. Tento nástroj veľa pomáha, už bolo vykonaných niekoľko krvných testov, ktoré preukázali pretrvávajúcu tendenciu znižovať hladinu cholesterolu. Výsledkom je, že úroveň klesla na normálnu úroveň, teraz sa lieči iba Rosulip. “

  Arkady Sergeyevich:

  „Medzi všetkými statínmi sa ku mne nepriblížil ani jeden liek: veľmi silné migrény, závraty začali a lekár ich nahradil. Teraz pijem clofibrát, dodržiavam prísnu diétu a dokonca chodím viac. Pred dvoma týždňami sa uskutočnil prvý odber krvi - hladina cholesterolu sa znižuje, ale je príliš skoro hovoriť o konečnom výsledku liečby.

  Nikolay:

  „V mojom prípade lekár predpísal Atorvastain na zníženie hladiny cholesterolu v krvi. Akceptujem TEVA, zdá sa, že je to normálny výrobca a nie je to také drahé. Po mesiaci liečby boli načrtnuté významné progresívne zmeny, začal som sa cítiť lepšie a výsledky testov potvrdili, že cholesterol sa vrátil k normálu. “

  Najdôležitejšie

  Najlepšie tabletky na vysoký cholesterol v krvi sú statíny. Táto skupina liekov rýchlo a zaručene znižuje aj vysoké hladiny tukov a podporuje tuky.normálne s minimálnou terapeutickou dávkou. Lieky však majú vedľajšie účinky, ktoré sa nevyvíjajú u každého - najdôležitejšou vecou je pozorovať dávkovanie lieku a neužívať statíny spolu s nekompatibilnými tabletami.

  Ak nie je možné liečiť statínmi, pre pacientov sa vyberajú deriváty kyseliny fibroovej a predpisuje sa kyselina nikotínová. Strava a primeraná fyzická aktivita sú dôležité.