Nadledvinový feochromocytóm - nebezpečný benígny nádor

Obsah

  Fenochromocytóm nadobličiek je hormonálne aktívny nádor, ktorého hlavným znakom je nepretržitá nadmerná sekrécia katecholamínov, konkrétne adrenalínu a norepinefrínu. Hlavnou lokalizáciou tejto rakoviny je vrstva mozgu nadobličiek, avšak v niektorých situáciách môže byť lokalizáciou nádoru extrarenálna oblasť. Táto patológia sa nazýva „paragangliom“. Našťastie je to oveľa menej bežné.

  Príčiny výskytu

  Doteraz vedci úplne nepochopili skutočný pôvod a príčinu rozvoja tejto rakoviny, ale asi v 10% prípadov je feochromocytóm dedičný.

  Hlavné spúšťacie faktory choroby sú:

  • emocionálny stres;
  • nadmerné cvičenie;
  • hypotermia;
  • prítomnosť zlých návykov;
  • konštantné prejedanie;
  • užívanie určitých liekov, napríklad inzulínu.

  Nádor, ako je feochromocytóm, má často genetický pôvod
  .

  Príznaky

  Spravidla väčšina pacientov potvrdzuje prítomnosť bolesti hlavy, ktorá je lokalizovaná hlavne v týlnych alebo čelných lalokoch. Povaha bolesti je pulzujúca, súbežne je možné pozorovať nevoľnosť a zvracanie. Zvýšilo sa približne 70% pacientovhyperhidróza, hlavne v hornej časti tela. Pacienti tiež zaznamenávajú viditeľnú tachykardiu a zvýšenie krvného tlaku.

  Dyspeptické príznaky sa pozorujú vo forme nevoľnosti, zápchy, črevnej motility, bolesti v epigastrickej oblasti. S rozvojom feochromocytómu sa tiež zvyšuje riziko vzniku žlčníkovej choroby a rôznych ischémií v dôsledku výrazného zúženia krvných ciev.

  Hypertenzia sa vyskytuje v 50% prípadov. Výskyt feochromocytómu možno predpokladať nielen po laboratórnych testoch, ale aj počas merania pulzu, ortostatickom meraní krvného tlaku.

  Takéto javy sa vysvetľujú znížením objemu cirkulujúcej krvi a zhoršenou funkciou somatických reflexov. Ukazovatele krvného tlaku u pacientov s feochromocytómom sa vyznačujú nestabilitou, ktorá sa prejavuje veľkými výkyvmi a zlou korekciou.


  Nekontrolovaný priebeh hypertenzie môže naznačovať prítomnosť feochromocytómu u pacienta
  .

  Nástup katecholamínových kríz je charakterizovaný výskytom rýchleho srdcového rytmu, zvýšeného potenia a silných bolestí hlavy. Absencia tejto symptomatológie však nevylučuje diagnózu feochromocytómu. U rôznych pacientov je možné pozorovať záchvaty tak často, ako aj veľmi zriedka. Ich vzhľad je celkom individuálny. Po začiatku prvého útoku sa zvýši aj frekvencia jeho vzhľaduDoba trvania. Spočiatku tieto príznaky nebudú trvať dlhšie ako hodinu a potom sa nemusia vymiznúť za týždeň.

  Liečba feochromocytómu

  Liečba tohto ochorenia sa vykonáva výlučne v nemocnici. Počas výskytu katecholaínovej krízy je pacientovi preukázaný prísny odpočinok na posteli. Je potrebné zabezpečiť, aby jeho hlava bola neustále na vyvýšenej plošine. Liečbu liekom môže zvoliť iba ošetrujúci lekár, ktorý je celkom oboznámený s priebehom choroby a jej závažnosťou.


  Bohužiaľ neexistujú žiadne lieky, ktoré by sa úplne zbavili feochromocytómu

  Terapia liekmi sa vykonáva pomocou týchto prostriedkov:

  Odporúčame prečítať si: [38 ] Ako zaobchádzať s nadobličkami doma
  • alfa blokátory;
  • betablokátory;
  • Blokátory vápnikových kanálov.

  Po stanovení diagnózy sa niektorí pacienti pokúšajú takúto liečbu odmietnuť a predpísať terapiu sami pomocou rôznych ľudových prostriedkov. Samoliečba tohto druhu je prísne zakázaná, pretože môže len zhoršiť závažnosť choroby. Malo by sa tiež poznamenať, že neoficiálne liečebné metódy môžu len oslabiť telo pred chirurgickým zákrokom a zvýšiť riziko jeho opätovného výskytu.

  Liečba chirurgickým zákrokom sa vykonáva iba v týchto prípadoch:

  • prítomnosť hormonálne aktívnej formácie;
  • prítomnosť hormonálne inaktívneho nádoru, ktorého priemer presahuje 4 cm.

  Kontraindikácie pre chirurgickú liečbu sú:

   54) pacient má viac ako 70 rokov;
  • narušené fungovanie koagulačného systému tela;
  • Závažný stav pred plánovaným dátumom operácie.

  feochromocytóm možno odstrániť dvoma spôsobmi:

  1. Otvorený prístup . Pri vykonávaní tejto techniky na detekciu a vyrezanie nádoru lekár urobí veľký rez pozdĺž okraja oblúka. V poslednej dobe sa táto technika prakticky nepoužíva, pretože je príliš traumatická. Spravidla sa používa iba v prítomnosti bilaterálneho feochromocytómu alebo v prípadoch, keď po diagnóze nebolo možné spoľahlivo určiť miesto nádoru.
  2. Laparoskopická chirurgia . Táto metóda chirurgickej liečby je najmodernejšia a najmenej traumatická. Vďaka dvom malým rezom v pobrušnici chirurg umožňuje prístup do nadobličiek. Do týchto dier sa zavádzajú špeciálne nástroje - trokary a mikrokamera, prostredníctvom ktorej je možné sledovať priebeh operácie. Po odstránení nádoru sa obnoví integrita pobrušnice.

  Hlavná vec, ktorú treba pamätať, je to, že keď sa v tele vyskytnú prvé príznaky patologickej operácie, musíte vyhľadať pomoc špecialistu.