Metódy na odstránenie MetaCrawler z PC

Stáva sa to takto: spustíte počítač a zistíte niečo, čo tam včera nebolo. A dokonca aj pre skúseného používateľa je niekedy ťažké zistiť, či je táto inovácia potrebná alebo nie a odkiaľ prišla, nieto neskúsená! MetaCrawler sa môže objaviť rovnako neočakávane. A čo s tým?

Čo je táto žiadosť?

Odkiaľ pochádza toto „kúzlo“? Zvyčajne sa jedná o „náprotivok“ bezplatného softvéru stiahnutého z internetu. Môžete ho chytiť na torrent trackeroch (najmä bez moderovania) a ďalších zdrojoch, ktoré poskytujú niečo zvodne zadarmo.

Aké je jeho nebezpečenstvo? Menovite je MetaCrawler vyhľadávací nástroj, ktorý poskytuje majiteľovi súhrnnú vzorku niekoľkých najpopulárnejších systémov - Yahoo, Bing, Google atď. Problém je v tom, že polovica z nich nie je vôbec určená na spustenie. Program presmeruje prehliadač na stránku Mystart.smilebox.com, čím sa stane predvolenou úvodnou stránkou. Najhoršie zo všetkého je, že zachytáva premávku, ktorá sa premieta do nízkej rýchlosti alebo sa odpojí od poskytovateľa. Podnikanie sa neobmedzuje iba na prenos: program dokáže zachytiť a preniesť osobné údaje, ako sú heslá a prihlasovacie údaje, „vlastníkovi“, takže počítač sa stáva absolútne zraniteľný voči vonkajšiemu prieniku.

6. Musíme čeliť pravde: MetaCrawler je vírus a je jedným z najnebezpečnejších. Tí, ktorí nepatrne, bez toho, aby upútali pozornosť, môžu prenášať údaje svojho „oddelenia“ roky, ktorým nie sú známe. Preto čím skôr môže byť detekovaná a odstránená, tým lepšie.

Automatickéodstránenie

Prvým a najbežnejším spôsobom, ako odstrániť MetaCrawler, je použitie antivírusu. Ako je však často v prípade trójskych koní, nemusí to pomôcť. Potom sa oplatí vyskúšať špeciálne antivírusové programy, napríklad Dr.WEB. CureIt!, AVZ, Antiviral ToolKit Pro a ďalšie. Hlavná vec na zapamätanie je, že ich musíte spustiť pravým tlačidlom myši a zvoliť možnosť „Spustiť ako správca“, inak vakcíny jednoducho nebudú mať právo vírus odstrániť. Najlepšie je vírus okamžite odstrániť bez zbytočného plytvania časom na zbytočné (a nepresvedčivé) ošetrenie.

Ručné odstránenie

Ručné odstránenie nástroja MetaCrawler Search nie je také jednoduché. Budete musieť vynaložiť značné úsilie a vykonať mnoho bežných činností.

Ak však automatická verzia nepomohla, všetky budú musieť byť splnené.

  1. Zavrite vírusovú aplikáciu zo Správcu úloh. Je pravda, že kliknutie na tlačidlo „Zrušiť úlohu“ nepomôže, pretože MetaCrawler sa pravdepodobne nezobrazí v tomto zozname - prečo by sa mal tak úprimne vyhlasovať? Objaví sa iba v zozname procesov na karte s rovnakým názvom, kde musíte nájsť Panel s nástrojmi vyhľadávania Metacrawler, vyberte ho a kliknite na tlačidlo „Ukončiť proces“. Systém vydá štandardné upozornenie, že táto akcia môže viesť k nepredvídateľným následkom, ale to sa môže ignorovať. Mimochodom, potom môžete skúsiť znova skontrolovať antivírus. Najčastejšie bude úspešnejší ako predtým, pretože ide o prítomnosť vírusu v EÚRAM a zabránil antivírusu v jeho odstránení.
  2. Vyhľadajte a odstráňte všetky zložky a súbory súvisiace s vírusmi. Všetky prostriedky sú tu dobré. Tento nástroj môžete použiť na odstránenie programov z ovládacieho panela (v zozname tiež hľadáme Panel s nástrojmi pre vyhľadávanie Metacrawler). Môžete použiť systémové vyhľadávanie podľa názvu a jednoducho zobraziť priečinok Program Files (Program Files (x86)) pre objekty s rovnakým názvom.
  3. V súčasnosti je najťažšou a najkritickejšou fázou odstránenie objektov a odkazov v registri, ktoré sa týkajú MetaCrawleru. Ak to chcete urobiť, prejdite do ponuky Štart av položke Spustiť zadajte do textového riadku regedit. Ak chcete vyhľadávať v registri pop, použite kláves F3 a do vyhľadávacieho poľa musíte zadať názov vírusu. Všetky nájdené objekty sa jednoducho vymažú bez úprav.
  4. Po vykonaní týchto krokov je potrebné reštartovať počítač a zistiť, čo sa stalo.

Tieto akcie zvyčajne stačí na zabudnutie na vírus, ale stále je potrebné ich skontrolovať.

Ďalšie odporúčania

Ak vyššie uvedené manuálne odstránenie vírusu zlyhá, všetky uvedené kroky by ste mali vykonať v bezpečnom režime. Ak to chcete urobiť, ihneď po zapnutí počítača stlačte kláves F8. V zozname možností spustenia vyberte možnosť „Núdzový režim s podporou sieťových ovládačov“.

Ak zlyhajú všetky ostatné možnosti, existuje iný spôsob - vrátiť systém späť k dátumu, keď ešte nedošlo k infekcii. Ak to chcete urobiť, prejdite na Ovládací panel - Systém a zabezpečenie - Zálohovanie a obnovenie - Obnova počítača (v niektorých verziách systému Windows)Položka Obnoviť sa nachádza priamo v ovládacom paneli). Systém ponúkne posledný bod automatického obnovenia. Ak sa nehodí, kliknite na tlačidlo „Vybrať ďalšie body obnovenia“ a vyberte ten, ktorý potrebujete. Potom sa počítač iba nedotkne, kým sa reštartuje. Táto metóda je však k dispozícii iba v prípade, že je povolená automatická obnova systému, ak neboli vykonané zálohy, potom nie je na výber.

Okrem toho musíte v prehliadačoch vypnúť nástroj MetaCrawler. Vírus sa zaregistruje v doplnkoch prehliadača (rozšíreniach). Tu ju musíte vyhľadať, v položke ponuky Nástroje, ktorú hľadáme:

  • pre Internet Explorer: Správa doplnkov - Panely nástrojov a rozšírenia;
  • pre Mozilla Firefox: Doplnky - Rozšírenia;
  • Pre prehliadač Google Chrome tlačidlo Chrome, v ňom tiež Nástroje - Rozšírenia.

V otvorených zoznamoch nájdeme „i.search.metacrawler.com“ a klikneme na tlačidlo „Odstrániť“

Po všetkých týchto akciách bude musieť byť počítač reštartovaný a až potom budete môcť voľne dýchať - podarilo sa nám zbaviť MetaCrawler.