lovastatín

Obsah

  Dôsledky podvýživy, používanie nezdravých potravín, zlé návyky sa často stávajú vysokým obsahom cholesterolu. Keď hladina v krvi výrazne prekračuje normu, objaví sa komplikácia vo forme aterosklerózy. Bez liečby si môžete urobiť iba v skorých štádiách, keď cholesterol mierne prekračuje normu, v iných prípadoch je predpísaná lieková terapia. Lovastatín je účinné liečivo, ktoré nielen pomáha normalizovať cholesterol.

  Zloženie a forma uvoľňovania

  Liečivo je lovastatín, ktorý patrí do skupiny statínov. Nástroj je dostupný v rôznych dávkach: 20 mg alebo 40 mg účinnej látky. Kompozícia obsahuje pomocné zložky: kukuričný škrob, celulózu, laktózu, stearát horečnatý, aerosól, boogylhydroxyanizol.

  Lovastatínová forma s uvoľňovaním - biele tablety so žltkastým nádychom. Majú vypuklý tvar, v strede je deliaca lišta. Tablety sú umiestnené v blistri, v kartónovom obale sú blistre, návod na použitie lieku.

  Recept v latinčine vyzerá takto:Lovastatini 0.1. D. t. d. N 50 v tab. S, kde Lovastatini je názov lieku, 0.1. D. t. d. - dávka, N50 v tab. Formulár uvoľnenia S.

  Indikácie na použitie

  Hlavnou indikáciou na použitie je zvýšený cholesterol v krvi. Liek je účinný tak na normalizáciu všeobecného ukazovateľa cholesterolu, ako aj na zníženie hladín LDL - lipoproteínov s nízkym obsahomhustoty, ktoré sa nazývajú „zlý cholesterol“.


  Zvyčajne sa predpisuje strava pred začiatkom liekovej terapie, Lovastatín sa používa, ak nepriniesol výsledky, alebo ak sa pacient poradil s lekárom s nadmerným nadbytkom cholesterolu
  . látky v krvi mierne prekračujú normu, ale nemožno sa vyhnúť liekovej terapii. Lovastatín sa tiež používa ako súčasť komplexnej liečby so značnými prekročeniami povolenej normy. Ak sa začal vývoj aterosklerózy alebo iných komplikácií, okrem lovastatínu sa musia predpísať aj iné lieky.

  Princíp účinku

  Na pochopenie toho, ako lovastatín pomáha znižovať hladinu cholesterolu v krvi, je potrebné pripomenúť si mechanizmus rozvoja jeho vysokých dávok. Cholesterol je organická látka, ktorá vstupuje do tela s jedlom a produkuje sa v pečeni. Je nevyhnutný pre normálne fungovanie mnohých vnútorných orgánov, preto je prítomný v každom organizme.

  Z množstva dôvodov, medzi ktorými sú častejšie podvýživa, zlé návyky a choroby pečene, sa množstvo tejto organickej zlúčeniny zvyšuje. Kvôli jeho prebytku v krvnom riečisku sa prebytočný cholesterol začína ukladať na stenách krvných ciev a tepien. V dôsledku toho sa ich objem zvyšuje, narušujú prietok krvi a zužujú lúmen.

  ateroskleróza, trombóza aďalšie následky môžu byť nezvratné, vyžadujú si neodkladný chirurgický zákrok, môžu vyvolať vážne srdcové choroby, vrátane smrteľných.

  Mechanizmus účinku lovastatínu okamžite ovplyvňuje dve cesty prenikania cholesterolu do tela. Po prvé, účinná látka lieku má priaznivý účinok na pečeň, normalizuje produkciu „dobrého“ cholesterolu. Po druhé, eliminujú sa škodlivé tuky, ktoré vstupujú do tela pomocou tukových potravín.

  Lovastatín má priaznivý vplyv na krvné cievy, posilňuje ich steny a znižuje poškodenie aterosklerotickými plakmi. Aj keď nie je možné ich úplne vylúčiť, účinok liečiva je zameraný na zníženie ich objemu, v dôsledku čoho sa zvyšuje lúmen cievy alebo tepny, normalizuje sa prietok krvi v ňom.

  Pokyny

  Pokyny výrobcu na použitie lovastatínu zahŕňajú podávanie rôznych dávok a dávkovacích režimov v závislosti od povahy patológie. Je zakázané nezávisle začať s užívaním drogy, vymenovanie vykonáva ošetrujúci lekár po komplexnej diagnóze. Pri určovaní dávkovania a ďalších vlastností lieku lekár zohľadňuje:

  Ďalší článok: Pokyny pre atoris
  • koľko hladín cholesterolu v krvi prekračuje normu;
  • v akom stave sú plavidlá;
  • aký je celkový stav pacienta;
  • aké ďalšie lieky sa budú predpisovať a ako sa budú prenášať v tele pacienta.

  Zvyčajne počiatočná dávka liekuje 20 mg za deň. Po mesiaci je pacient poslaný na druhý krvný test, aby sa stanovil výsledok - aký efektívny bol príjem lovastatínu. Ak sa hladiny cholesterolu znížia, ale nie významne, zatiaľ čo pacient normálne toleruje terapiu, denná dávka sa môže zvýšiť na 40 mg za deň.

  Pacient by mal mať každý mesiac krvný test, aby ošetrujúci lekár vyhodnotil, ako rýchlo klesajú hladiny cholesterolu.

  Maximálna povolená denná dávka je 80 mg, ale vo výnimočných prípadoch je predpísaná, zatiaľ čo pacient je pod neustálym lekárskym dohľadom. Pitie tabliet sa odporúča večer s trochou vody. Dávka 80 mg sa môže rozdeliť do niekoľkých dávok.

  Niekedy môže byť lovastatín predpísaný na profylaxiu, napríklad na prevenciu chorôb kardiovaskulárneho systému. V tomto prípade denná dávka lieku obvykle nepresahuje 10 - 20 mg.

  Kontraindikácie

  Kontraindikácie pri použití lovastatínu sú:

  • individuálna intolerancia lovastatínu alebo akejkoľvek inej zložky v prostriedku;
  • chronické ochorenie pečene počas exacerbácie;
  • tehotenstvo a laktácia;
  • vek 18 rokov.

  V niektorých prípadoch môže byť potrebné, aby žena počas laktácie užívala lovastatín. Ak to ošetrujúci lekár považuje za vhodné, je možné začať s užívaním drogy a ukončiť laktáciu.

  ​​

  Zabezpečenieúčinky

  Statíny vrátane lovastatínu sa považujú za účinné lieky, ktoré môžu spôsobovať vedľajšie účinky. Najčastejšie sú spojené s nesprávnym použitím, najmä s predávkovaním. Môžu sa vyskytnúť aj v dôsledku zanedbania pravidiel kontraindikácií, napríklad pri užívaní tabliet s individuálnou neznášanlivosťou na niektorú zložku, ktorá je ich súčasťou.

  Medzi vedľajšie účinky sa môžu vyskytnúť:

  • nevoľnosť, vracanie, hnačka;
  • závraty;
  • alergia vo forme kožných vyrážok;
  • nespavosť a iné poruchy spánku;
  • depresívne stavy, strata sily;
  • arytmia, hypertenzia, tlakové rázy;
  • všeobecné zhoršenie.

  Ak sa vyskytnú akékoľvek vedľajšie účinky, mali by ste sa okamžite poradiť s lekárom, ktorý liek predpísal, buď ho zrušiť alebo upraviť dávku

  Osobitné pokyny

  Pacientom podstupujúcim liečbu lovastatínom sa odporúča dodržiavať tieto pravidlá:

  • Diéta. Vzhľadom na to, že časť „zlého“ cholesterolu vstupuje do tela s jedlom, je potrebné začať s úpravou stravy. Je potrebné vylúčiť mastné, vyprážané, korenené a údené mäso. Nahraďte živočíšne tuky rastlinnými tukmi.
  • Užívanie hormónov. Ich súčasné použitie s lovastatínom vyžaduje, aby ošetrujúci lekár skontroloval predpísanú dávku. Je dôležité informovať svojho lekára o všetkých liekoch užívaných priebežne.
  • Alkoholizmus. Liečba vysokého cholesterolu vyžaduje vylúčenie alkoholu. So zvýšeným alkoholizmom nemôžete brať statíny. V opačnom prípade je pečeň preťažená.
  • Antikoncepcia. Pacienti mladší ako 45 - 50 rokov počas liečby lovastatínom majú používať spoľahlivé metódy antikoncepcie.

  Analógy lieku

  Analógy lovastatínu sa používajú v rôznych prípadoch, napríklad ak tento liek nie je k dispozícii, existuje alergia na jednu zo zložiek, ktoré sú súčasťou alebo na iné lekárske indikácie. Analógy lovastatínu, ktorého účinnou látkou je lovastatín, sú:

  • Liprox,
  • Lovagexal,
  • Lovacor.

  Okrem lovastatínu na nich existujú aj iné statíny a lieky. V nasledujúcej tabuľke je uvedený zoznam liekov a príklad liekov:

  Statín Prípravky na základe neho
  Simvastatín Simvastol, Zovatin, Simvakard, Vasilip
  Pravastatin Pravastatin, Lipostat, Pravastatin
  Fluvastatín Lexol (klasický, Forte, XL)
  Atorvastatín Anvistat, Torvakard, Atoris
  Rosuvastatín Rosulip, Rosucard, Acorta
  Pitavastatín Livazo

  Recenzie

  Yana
  Keď som zistil vysokú hladinu cholesterolu v krvi, okamžite som sa rozhodol liečiť, aby som nečakal na komplikácie. Išla na diétu, ktorú lekár odporučil, prestal fajčiť a začalhrať športy. Z liekov, ktorým mi bol predpísaný lovastatín, som užil 20 mg tri mesiace. Teraz sú ukazovatele normálne, ale aj naďalej vediem správny životný štýl.

  Valery
  Náhodou som objavil aterosklerózu. Pri návšteve nemocnice z iného dôvodu lekár nariadil biochemické vyšetrenie krvi. Ukázalo sa, že ku všetkým problémom sa pridal ešte jeden problém. Bola predpísaná komplexná liečba na základe lovastatínu. Vzal to večer pri 40 mg, potom, keď sa ukazovatele takmer vrátili k normálu, lekár znížil dávku na 20 mg. Najťažšie bolo opustiť zlé návyky a nezdravé stravovacie návyky, ale lekár vysvetlil, že bez tohto by bola liečba nepresvedčivá. Som rád, že som poslúchol lekára.

  Irina
  Bol som veľmi prekvapený, keď som zistil, že mám v krvi vysoký cholesterol. Lekár vysvetlil, že v mojom prípade zohral dedičný faktor dôležitú úlohu. Bola som naštvaná, ale musela som sa liečiť. Okamžite som vylúčil mastné a iné zakázané potraviny zo stravy a začal som brať drogy. Lovastatín vypil 1 tabletu (20 mg) denne, po mesiaci opäť absolvoval krvné testy a lekár dávku zvýšil na 2 tablety denne. Dúfam, že hladiny cholesterolu sa čoskoro vrátia k normálu.