Livazo

Obsah

  Livazo je liek patriaci do skupiny statínov. Účinnosť lieku a jeho výhoda oproti analógom je spôsobená skutočnosťou, že sa týka statínov najnovšej generácie. Problémy s vysokým obsahom cholesterolu vrátane LDL aterosklerózy možno vyriešiť užívaním lieku Livazo. Liečba je nevyhnutne doplnená stravou a ďalšími odporúčaniami ošetrujúceho lekára.

  7. Zloženie a forma uvoľňovania8. Účinnou látkou je pitavastatín - zástupca statínovej skupiny. Zloženie liečiva tiež obsahuje pomocné zložky: laktózu, stearát horečnatý a ďalšie. Existujú tri typy dávkovania Livazo:
  • 1 mg,
  • 2 mg,
  • 4 mg.

  Prípravok je biely, má tvar okrúhlych tabliet, na jednej strane je vyrytý „1“, „2“ alebo „4“. Toto číslo je ukazovateľom množstva účinnej látky.

  Indikácie pre použitie

  Hlavnou indikáciou pre použitie lieku Livazo je hypercholesterolémia, to znamená vysoký obsah cholesterolu v tele. Aj keď tento stav nemá prakticky žiadne výrazné príznaky, ako je rozvoj aterosklerózy (komplikácie s vysokým obsahom cholesterolu), objavujú sa niektoré príznaky choroby. Livazo úspešne odstraňuje tieto príznaky hypercholesterolémie a aterosklerózy:

  • bolesť nôh pri chôdzi;
  • konštantná únava;
  • únava;
  • poškodenie pamäte;
  • pigmentácia kože, iná.

  Napriek absencii závažných symptómov s hypercholesterolémiou dochádza k vážnemu zhoršeniu stavu krvných ciev a tepien. Preto čím skôr začnete používať Livazo, tým väčšia je pravdepodobnosť úspešného zotavenia.


  Je ťažké rozpoznať veľa príznakov vysokého cholesterolu, ako je únava, bolesti hlavy, takže lekári odporúčajú každoročne vykonávať krvný test na prevenciu abnormalít

  Ako to funguje

  Účinok lieku Livazo je primárne zameraný na normalizáciu funkčnosti pečene - orgánu zodpovedného za tvorbu cholesterolu. Zvýšenie cholesterolu sa považuje za stav, pri ktorom je norma prekročená o viac ako tretinu prípustných hodnôt. V tomto stave sa prebytočný cholesterol, konkrétne lipoproteín s nízkou hustotou LDL, akumuluje na stenách krvných ciev a tepien.

  Cieľom akcie Livazo je tiež zníženie plakov cholesterolu. Nazývajú sa tiež aterosklerotické ložiská. Sú to útvary pozostávajúce z LDL, ktoré sa kvôli nadmernému obsahu v krvi začali ukladať. Pitavastatín, účinná látka lieku, ničí tieto usadeniny, zmenšuje ich objem a rozširuje sa lúmen ciev a tepien.

  Livazo sa niekedy môže predpísať na prevenciu chorôb kardiovaskulárneho systému, keď existuje riziko ich rozvoja v dôsledku ukladania cholesterolu. Aterosklerotické plaky spravidla ovplyvňujú primárne cievy a tepny srdca, aorty,mozgové životne dôležité orgány. To hrozí, že vytvorí krvné zrazeniny a ďalšie komplikácie. Používanie statínov môže znížiť riziko ich rozvoja.

  Podľa štatistík sa zvýšený cholesterol vyskytuje u mužov a žien starších ako 45 rokov, častejšie u mužov. Použitie lieku Livazo pomôže nielen odstrániť prejavy hypercholesterolémie, ale má tiež priaznivý vplyv na celkový stav pacientov, čo povedie k posilneniu krvných ciev a tepien celého organizmu.

  Pokyny na použitie

  Pokyny na použitie lieku sú jednoduché, ale vyžadujú prísne dodržiavanie. Odporúčania výrobcu navrhujú dávkovanie v rôznych objemoch. Schéma použitia je vyvinutá ošetrujúcim lekárom.

  Tiež odporúčame, aby ste si prečítali: Indikácie pre použitie atorvastatínu

  Podľa pokynov sú tablety určené na perorálne podanie, nemusia sa kousať alebo žuť, stačí vypiť trochu vody. Je lepšie užívať ich každý deň v rovnakom čase. Lekári odporúčajú piť liek večer, najlepšie pred spaním. Akékoľvek predpísané dávkovanie je najlepšie užívať naraz.

  Zvyčajne je počiatočná dávka 1 mg lieku za deň. Po približne mesiaci je pacient poslaný na druhý krvný test, ktorého účelom je zistiť, či hladiny cholesterolu poklesli. Ak je dynamika pozitívna a pacient liek dobre znáša, predpisuje sa 2 mg Livazo. Môže sa nahradiť liekom s dávkou 1 mg, pričom sa berú 2 tablety naraz.

  Maximálna povolená denná dávka je 4 mg. Je predpísaná veľmi zriedkavo, zvyčajne v prípadoch, keď je dôsledkom hypercholesterolémie vývoj aterosklerózy. Ak sa pacient včas poradil s lekárom, takáto veľká dávka sa nevyžaduje. Takáto dávka sa nepriraďuje ani starším ľuďom (starším ako 70 rokov), aby nevyvolali rozvoj problémov s prácou srdca.

  Charakteristiky použitia pri liečbe detí

  Liek je kontraindikovaný na použitie pri liečbe detí, ktoré nedosiahli vek 18 rokov. Je to tak preto, že chýbajú výsledky štúdie účinkov pitavastatínu na telo dieťaťa. Cieva a celý kardiovaskulárny systém v mladom tele sú vo vývojovom štádiu, takže užívanie takýchto účinných liekov môže byť škodlivé.

  V zriedkavých prípadoch môže lekár predpísať liek dospievajúcim, ktorí ešte nedosiahli vek 18 rokov. Môže sa to stať v situáciách, keď zvýšenie hladiny cholesterolu v krvi súvisí s dedičným faktorom. Potom je pacient neustále pod dohľadom ošetrujúceho lekára. Dávka liečiva je zvolená minimálna.

  Kontraindikácie

  Akékoľvek lieky patriace do triedy statínov majú množstvo kontraindikácií a vedľajších účinkov. Je to kvôli ich silnému pôsobeniu na pečeň a ďalšie vnútorné orgány.

  Hlavné kontraindikácie sú:

  • individuálna neznášanlivosť na pitavastatín alebo iné pomocné zložky, ktoré sú súčasťou lieku;
  • zlyhanie pečene a iné chronické ochorenia pečene počas exacerbácie;
  • obdobie tehotenstva, dojčenia;
  • vo veku do 18 rokov.

  Vzhľadom na to, že liek ovplyvňuje pečeň, nemali by ho užívať osoby so závislosťou od alkoholu. Pred začatím liečby je potrebné opustiť zlý zvyk

  V niektorých prípadoch nie je užívanie Livazo kontraindikované, ale liek by sa mal predpisovať s mimoriadnou opatrnosťou a pri minimálnych dávkach. Patria sem akékoľvek akútne choroby, hypotyreóza, patológia svalov.

  S osobitnou starostlivosťou je liek Livazo predpisovaný pacientom starším ako 70 rokov. Ošetrujúci lekár berie do úvahy celkový stav pacienta a hodnotí pravdepodobnosť komplikácií po užití takého účinného lieku.

  Vedľajšie účinky

  Akékoľvek statíny vrátane Livaza majú vedľajšie účinky. Častejšie sa vyvíjajú s neznášanlivosťou na pitavastatín, laktózu alebo iné zložky, ktoré tvoria zloženie. Nepriaznivé účinky môžu tiež vyvolať nesprávne predpísané dávkovanie alebo nedodržanie odporúčaní lekára pre tablety.

  Medzi vedľajšie účinky patria také (uvádzané v poradí frekvencie - od častejších po menej časté):

  • nespavosť a iné poruchy spánku;
  • bolesť hlavy;
  • zápcha, hnačka, nevoľnosť, zvracanie;
  • myalgia;
  • strata chuti do jedla;
  • kožné vyrážky, svrbenie, svrab;
  • pollakiuria;
  • bolesť brucha.

  Ak existujeAk máte podozrivé príznaky, musíte okamžite prestať užívať liek a poradiť sa s lekárom, ktorý liek predpísal. Lekár sa môže rozhodnúť buď znížiť dávku a pozorovať reakciu tela, alebo môže nahradiť Livazo iným liekom zo skupiny statínov. Môže to byť liečivo založené na pitavastatíne a ďalšie statíny.

  Osobitné pokyny

  Existujú špeciálne odporúčania, ktoré musí pacient dodržiavať pri liečbe liekom. Hlavné sú:

  • Liek má vplyv na obličky, preto by sa pacienti so zlyhaním obličiek alebo inými problémami spojenými s ochorením orgánov mali užívať striktne podľa pokynov lekára. Typicky sa takýmto pacientom nepredpisuje dávka vyššia ako 1 mg za deň.
  • Jedným z možných vedľajších účinkov je ospalosť, bolesti hlavy. To znamená, že pacienti, ktorí užívajú liek prvýkrát a neuvedomujú si jeho účinok na svoje telo, musia byť opatrní pri vedení vozidiel a pri vykonávaní inej práce, ktorá vyžaduje pozornosť.
  • S opatrnosťou je potrebné predpisovať Livazo spolu s liekmi, ako je cyklosporín, erytromycín, skupina fibrátov, kyselina nikotínová, kyselina fusidová, warfarín.
  • Statíny môžu zvýšiť hladinu cukru v krvi v dôsledku obsahu glukózy. Vedci to nedávno dokázali. Preto pacienti s cukrovkou vyžadujú minimálnu dávku.
  • Je potrebné začať so statínovou terapiou na pozadídiéty. Je prísne zakázané jesť mastné potraviny, korenené, slané, údené mäso, múku a sladkosti. Z nápojov je zakázaný alkohol, káva, silný čaj.
  • Na dosiahnutie požadovaného výsledku je dôležitá rovnaká frekvencia medzi tabletami. Večerný čas sa považuje za najvhodnejší, pretože sa berie do úvahy denný rytmus metabolizmu tukov, ktorý je dôležitý pre normalizáciu cholesterolu.

  Analógy

  Niektorí začínajú hľadať analógy Livazo z dôvodu vysokých nákladov na liek. Vysvetľuje sa tým skutočnosť, že liek je novou generáciou statínov, štvrtou. Lieky každej novej generácie sa považujú za účinnejšie ako lieky predchádzajúcej. Výmena môže byť tiež potrebná, ak Livazo nie je k dispozícii alebo ak je individuálne neznášanlivé.

  Neexistujú žiadne analógy lieku s účinnou látkou, pitavastatín. Livazo je jediný liek založený na ňom. Preto náhradkami sú lieky založené na iných statínoch. Pitavastatín je podobný mechanizmu účinku, podobne ako rosuvastatín. Účinnými liekmi na tomto základe sú Krestor, Rosuvastatin Sandoz, Redistatin.

  Existujú aj iné statíny, ktoré sú súčasťou liekov. Tieto zahŕňajú:

  • atorvastatín;
  • simvastatín;
  • fluvastatín;
  • pravastatín;
  • lovastatín.

  V lekárňach je sortiment statínov niekoľko stoviek, takže je samoliečivé nebezpečné. Môžete si vybrať iba ten správny statínošetrujúci lekár na základe pozorovaní pacienta, diagnostiky, individuálnych charakteristík jeho tela.

  Hodnotenia pacientov

  Andrey
  Na normalizáciu hladín cholesterolu v krvi vzal Livazo šesť mesiacov podľa predpisu lekára. Zároveň sledoval diétu, začal športovať a vykonával ďalšie odporúčania lekára. Len za pár mesiacov boli výsledky nasledujúceho krvného testu potešené - ukazovateľ sa začal vracať do normálu. Teraz som zastavil liečbu drogami, ale pokračujem v strave, dúfam, že sa problém nevráti.

  Vera
  Počas menopauzy mi bola diagnostikovaná vysoká hladina cholesterolu. Bol som naštvaný, ale lekár vysvetlil, že práve v tomto veku začali mnohí z jeho pacientov takéto zmeny. Ak sa s vami začne liečiť včas, všetko sa dá napraviť. Na posilnenie ciev mi predpísali Livazo a niekoľko ďalších liekov. Tiež som musel nasledovať diétu a začať schudnúť. Teraz liečba pokračuje, beriem 1 tabletu (2 mg) Livazo každý večer. Podľa najnovších výsledkov analýzy existuje pozitívny trend.

  Stanislav
  Pred niekoľkými rokmi, keď som mal plánovanú návštevu nemocnice a podstúpil krvný test, sa zistilo, že mám vysoký cholesterol. Je mi veľmi ľúto, že som potom ignoroval vymenovanie lekára. Minulý mesiac som išiel k lekárovi so sťažnosťami na zlé zdravie, bolesť v nohách, ukázalo sa, že sa vyvinula ateroskleróza končatín. Teraz sa podrobujem terapii, Livazo bol okamžite predpísaný. Lekár povedal, že aj keď chorobachronické, s týmto liekom a stravou môžete normalizovať výkon na niekoľko mesiacov.

  Recenzia lekárov

  Sergey Viktorovich
  Ak je pacientovi diagnostikovaná vysoká hladina cholesterolu, odporúčam vám začať okamžite liečbu. Aj keď je symptomatológia patológie slabo vyjadrená, musí sa pochopiť, že vo vnútri ciev a tepien sa vyskytujú nezvratné zmeny. Základom liečby sú vždy statíny. Dávam prednosť Livazo - drogu najnovšej generácie. Aj keď sú jeho náklady vyššie ako náklady na analógy, jej účinnosť ho plne odôvodňuje.

  Irina Mikhailovna
  Bohužiaľ, pacienti často ignorujú prvé príznaky vysokého cholesterolu a zanedbávajú aj bežné krvné testy. Preto prichádzajú na recepciu s následkami a komplikáciami. Všimla si, že ateroskleróza sa „stáva mladšou“ stále a častejšie u mladých ľudí. Livazo sa považuje za účinné - liek zo skupiny statínov, a ak je kontraindikovaný, predpisuje sa niečo na báze rosuvastatínu. Ihneď vysvetlím pacientom, že terapia bez zmeny stravovania a životného štýlu bude zbytočná.