Liprimar tablety

Obsah

  Zvýšený cholesterol a komplikácie, ktoré vznikajú v dôsledku jeho nadmerného množstva v tele, si často vyžadujú vymenovanie liekovej terapie. Liek Liprimar je jedným z účinných prostriedkov na normalizáciu cholesterolu v krvi. Návod na použitie od výrobcu obsahuje potrebné pokyny pre pacientov, podrobný rozvrh podávania je však predpísaný ošetrujúcim lekárom.

  Zloženie a forma uvoľňovania

  Liprimar je liek patriaci do skupiny liekov znižujúcich lipidy. Liečivo je atorvastatín, ktorý poskytuje účinnosť pri znižovaní hladiny cholesterolu v krvi. Pomocnými zložkami, ktoré sú súčasťou kompozície, sú uhličitan vápenatý, celulóza, stearát horečnatý a ďalšie.

  Krajina pôvodu lieku je Nemecko. Liek je dostupný vo forme bielych okrúhlych tabliet. Na jednej strane je gravírovanie vo forme čísla - je to naznačené množstvom atorvastatínu v tablete. Na druhej strane je pri akejkoľvek dávke vyrytý gravírovaný nápis „PD 155“. Liprimar je dostupný v dávkach 10 mg, 20 mg, 40 mg, 80 mg.

  Foto

  Na nasledujúcej fotografii sú obrázky všetkých existujúcich dávok lieku:


  Liprimar 10 mg

  Liprimar 20 mg

  Liprimar 40 mg

  Liprimar 80 mg

  Indikácie pre použitie

  Hlavnou indikáciou pre vymenovanie Liprimar je hypercholesterolémia rôznych druhov, vrátane primárnych a primárnych.pre rodiny s deťmi. Droga sa tiež používa na prevenciu chorôb kardiovaskulárneho systému, keď sa zvyšuje riziko ich rozvoja so zvýšeným cholesterolom v krvi.

  Niekedy môže byť indikáciou statínov vrátane Liprimaru arteriálna hypertenzia - konštantný stav vysokého krvného tlaku. Pri tomto ochorení je tiež vysoké riziko vzniku patologických stavov kardiovaskulárneho systému.

  Pri zvýšenom krvnom cholesterole predchádzajú podávanie Liprimaru, rovnako ako iným liekom zo skupiny statínov, vymenovanie diétnej terapie. Vzhľadom na to, že hypercholesterolémia je spojená s narušením metabolizmu lipidov, je potrebné počas liečby liekmi upravovať výživu. Niekedy stačí dodržať toto a ďalšie odporúčania ošetrujúceho lekára, aby sa normalizoval cholesterol. Ak nie, je menovaný Liprimar.

  Mechanizmus účinku

  Cieľom akcie Liprimar je normalizácia hladiny cholesterolu v krvi a posilnenie krvných ciev a tepien. Aby sme pochopili, ako atorvastatín ovplyvňuje tieto parametre, je potrebné pochopiť princíp vzhľadu usadenín cholesterolu.

  Cholesterol vstupuje do ľudského tela dvoma spôsobmi: spolu s výrobkami sa vyrába v pečeni. Normálne by zdravý človek mal mať:

  • HDL - lipoproteíny s vysokou hustotou;
  • LDL je lipoproteín s nízkou hustotou.

  Prvý z nich (HDL) sa nazýva „dobrý“ cholesterol. Tieto látky plnia normálne veľa funkciípráca vnútorných orgánov. Napríklad cholesterol sa podieľa na tvorbe určitých hormónov vrátane genitálií, ochrany bunkových membrán a produkcie vitamínu D.

  K porušeniu dochádza, keď sú HDL alebo LDL vyššie ako normálne. Najčastejšie sa to týka lipoproteínov s nízkou hustotou. V dôsledku zvýšenia ich počtu prenikajú do krvného obehu a spolu s krvou sú prenášané cez cievy a tepny. Na ich stenách sa ukladajú lipoproteíny s nízkou hustotou. Výsledkom je upchatie krvných ciev a tepien, objavenie sa plakov, narušenie toku krvi a zvýšenie rizika trombózy.

  Atorvastatín pôsobí na pečeň reguláciou tvorby cholesterolu. Táto účinná látka tiež prispieva k normalizácii krvného toku v oblastiach krvných ciev a tepien postihnutých plakmi. Týmto spôsobom sa vďaka užívaniu tabliet normalizuje množstvo cholesterolu v krvi a zníži sa pravdepodobnosť komplikácií, najmä vývoj aterosklerózy.

  Ateroskleróza je chronické ochorenie, ktoré znamená poškodenie krvných ciev a tepien cholesterolovými plakmi. Ak sa už vyvinul, Liprimar sa predpisuje okamžite, neexistuje spôsob, ako sa s ním vysporiadať pomocou iných liekov.

  Návod na použitie

  Liek Liprimar sa užíva striktne podľa predpisu lekára, samoaplikácia akýchkoľvek liekov zo skupiny statínov je kontraindikovaná. Pred začatím liečby sa stanoví diagnóza stanovením hladiny cholesterolu v krvi a stupňa poškodenia ciev a tepien. Ak nie sú protidrogové liečbypriniesol účinok alebo pacient prišiel neskoro, keď ochorenie progredovalo, je predpísaný Liprimar.

  Tablety sú určené na perorálne použitie a zapíjajú sa malým množstvom vody. Aj keď ich môžete užívať bez ohľadu na príjem potravy a denný čas, lekári vám odporúčajú, aby ste to urobili večer. Celá predpísaná dávka sa užíva naraz.

  Počiatočná dávka lieku je obvykle 10 mg. Potom mesiac a pol po začiatku liečby je pacient poslaný na druhý krvný test. Ak sa zistí pozitívny trend, nevyskytnú sa žiadne vedľajšie účinky, dávka sa môže zvýšiť. Ak v čase návštevy lekára u lekára bola hladina cholesterolu výrazne prekročená, počiatočná denná dávka môže byť 20 alebo 40 mg. Maximálne povolené denné maximum je 80 mg.

  V niektorých prípadoch, napríklad keď je predpísaný Liprimar na prevenciu chorôb kardiovaskulárneho systému, môže byť denná dávka 5 mg. So zvyšujúcim sa cholesterolom sa tiež zvyšuje.

  Niekedy je potrebné používať liek u pacientov vo veku 10 až 18 rokov. V takýchto prípadoch je maximálna povolená denná dávka 20 mg. Obvykle sa najprv predpisuje 10 mg atorvastatínu, s pozitívnym trendom a bez vedľajších účinkov sa zvyšuje. Táto skupina pacientov by mala byť pod neustálym dohľadom ošetrujúceho lekára, ktorý liek predpísal.

  DrogaLiprimar je súčasťou radarového adresára, ktorý sa každoročne uverejňuje, obsahuje podrobné informácie o lieku.

  Kontraindikácie

  Hlavné kontraindikácie pri používaní Liprimaru sú:

  • individuálna neznášanlivosť na atorvastatín alebo na ktorúkoľvek inú zložku v prostriedku;
  • vek do 18 rokov (vstup od 10 do 17 rokov je povolený, ale prísne podľa predpisu lekára a pod jeho dohľadom);
  • akútne ochorenia pečene vrátane zlyhania pečene počas exacerbácie;
  • obdobie tehotenstva a dojčenia.

  Ak žena potrebuje počas laktácie núdzové použitie statínov, musí najprv prestať dojčiť, potom pokračovať v liečbe

  Alkoholizmus sa považuje za relatívnu kontraindikáciu. Pri nadmernej konzumácii alkoholu sa na pečeň vyvíja silný tlak, jeho funkčnosť klesá. Ak na to budete pôsobiť v tomto stave so silnými drogami, môžu sa vyskytnúť komplikácie. Pacientom trpiacim na alkoholizmus sa predpisujú statíny až po odmietnutí alkoholu a tiež po rehabilitácii, aby sa obnovila a nasledovala diéta.

  Vedľajšie účinky

  Vedľajšie účinky pri užívaní Liprimaru sa vyskytujú najmä pri individuálnej intolerancii jednej z jeho zložiek. A tiež sa môžu objaviť na pozadí predávkovania. V prvom prípade je potrebné okamžité vysadenie lieku, v druhom prípade je potrebné poradiť sa s lekárom, ktorý predpísal terapiu, aby opravildávkovanie.

  Medzi vedľajšie účinky patria najbežnejšie:

  • bolesti hlavy, závraty;
  • poruchy spánku - nadmerná ospalosť alebo nespavosť;
  • nevoľnosť, vracanie, poruchy stolice;
  • myalgia;
  • 68) bolesť chrbta, svalov končatín;
  • alergické reakcie vo forme kožných vyrážok, svrbenia, žihľavky.

  V zriedkavých prípadoch sa prejavujú vedľajšie účinky, ako sú opuchy končatín, prírastok na hmotnosti, bolesť v oblasti hrudníka, sexuálna dysfunkcia a strata výkonnosti.

  Osobitné pokyny

  Lekári odporúčajú dodržiavať niekoľko odporúčaní, ktoré je potrebné prečítať pred liečbou:

  • Používanie akejkoľvek drogy statínových skupín bez diéty bude zbytočné. Pred použitím lieku je potrebné začať dodržiavať predpísané pravidlá výživy a pokračovať aj po jeho ukončení.
  • Pred použitím Liprimaru by sa mali skontrolovať funkčné pečeňové testy. Je dôležité to robiť počas liečby.
  • Na stanovenie hladín cholesterolu sa vyžaduje mesačný krvný test. Toto pomôže určiť, aká účinná je liečba Liprimarom, a ak je to potrebné, zvýši sa dávka lieku.
  • Pred začatím liečby je potrebné informovať lekára o použití akýchkoľvek liekov. Opatrne sa odporúča používať liek s antacídami, fenazónom, digoxínom, perorálnymi kontraceptívami, niektorými ďalšími skupinami liekov.
  • Priemercena lieku (30 ks) v Moskve je: s dávkou 10 mg - 550 rubľov, 20 mg - 900 rubľov, 40 mg - 800 rubľov, 80 mg - 1200 rubľov. Koľko je Liprimar vo vašej oblasti, musíte sa poradiť s miestnymi lekárňami.

  Cena lieku v lekárenskom reťazci Asna sa považuje za jednu z najvýhodnejších - dávka 10 mg (30 ks) je 200 rubľov.

  Analógy

  Analógy Liprimar sa môžu používať v rôznych situáciách: keď liek nie je k dispozícii na kúpu v regióne, ak existujú kontraindikácie pre zložku, z iných dôvodov. Aj keď je názov tejto drogy známy, mnohí lekári ju predpisujú, nie sú o nič menej populárne náhrady.


  Statíny sú hlavnou drogovou skupinou používanou na liečbu vysokého cholesterolu a súvisiacich komplikácií.

  Niektoré analógy obsahujú rovnakú účinnú látku ako Liprimar - atorvastatín, iné sa zakladajú na iných statínoch.

  V nasledujúcej tabuľke sú vymenované analógy Liprimar na základe atorvastatínu a iných statínov:

  Účinná látka Názov liekov založených na tejto látke
  Atorvastatín Atoris, Torvakard, Amvastan
  Simvastatín Vabadin, Avesta, Vasostat
  Rosuvastatín Glenraz, Cardiolip, Crestor
  Fluvastatín Leskol
  Pitavastatín Livazo
  Pravastatin Pravastrip, Lipostat
  Lovastatín Lovastatín, Lovagexal,Liprox

  Ak liečba Liprimarom alebo inými liekmi zo skupiny statínov neprináša požadovaný výsledok alebo ak hladina cholesterolu klesá príliš pomaly, odporúča sa užívať výrobky na báze ezetimibu. Ezetrol sa považuje za jeden z najúčinnejších.

  Recenzie pacientov

  Nikolay
  Potom, čo mi bola diagnostikovaná ateroskleróza, som okamžite začal liečbu. Mám už 50 rokov a viem, že mnohí moji rovesníci majú s plavidlami vážne problémy. Lekár predpísal diétu, šport - plávanie a chôdzu. Z liekov bol predpísaný Liprimar. Užíval som 20 mg denne, potom 40 mg. Prešli tri mesiace liečby a lekár bol s výsledkom spokojný, povedal, že čoskoro dávku znova znížime.

  Olga
  Liprimar bol predpísaný lekárom, keď som náhodou zistil, že má vysoký cholesterol. Práve som prišiel na kliniku, aby som urobil rutinné vyšetrenie krvi, výsledky ukázali nadbytok cholesterolu. Bol som trochu naštvaný, ale rozhodol som sa okamžite začať liečbu. Bola mi predpísaná strava a Liprimar - 10 mg za deň. Po šiestich mesiacoch liečby bolo možné indikátory vrátiť do normálu.

  Tatyana
  Bol som presvedčený, že problémy so srdcom prichádzajú nečakane. Mám 60 rokov a celý život som žil zdravým životným štýlom, nemal zlé návyky. Minulý rok došlo k srdcovému infarktu, lekári vysvetlili, že je nervózny. Liprimar mi pomohol rýchlo sa zotaviť a usporiadať krvné cievy a celý kardiovaskulárny systém. A tiež vzalrestoratívne lieky, nasledovali diétu a ďalšie odporúčania lekára.

  Recenzia lekárov

  Alla Nikolaevna:
  „Liprimar je jedným z vysoko kvalitných statínov, ktoré účinne bojujú proti vysokému cholesterolu. Cena lieku samozrejme nie je lacná, ale výsledok aplikácie ho úplne odôvodňuje. Ak neexistujú žiadne kontraindikácie, predpíšem Liprimar mnohým svojim pacientom. “

  Andrey Sergeyevich:
  „Statíny sú silné lieky, ktoré sa najčastejšie predpisujú na celý život. Snažím sa čo najviac pomáhať pacientom zbaviť sa prebytočného cholesterolu diétou a cvičením. Ak sú lieky nevyhnutné, vymenujem Liprimara. Považujem to za jeden z najúčinnejších a najbezpečnejších liekov. “