Lieky na dnu Allopurinol

Obsah

  Dna je časté ochorenie kĺbov spôsobené metabolickými poruchami v tele. Patológia je charakterizovaná cyklickým priebehom: ochorenie nemusí pacienta dlhodobo zvlášť obťažovať, ale potom sa pod vplyvom akýchkoľvek faktorov prudko zhoršuje. Pri dnovom útoku osoba trpí silnými páliacimi bolesťami v postihnutých končatinách a výrazným obmedzením pohyblivosti kĺbov. Pacient je pripravený urobiť čokoľvek, aby sa zbavil nepríjemných pocitov.

  Droga "alopurinol" s exacerbáciou dny sa pomáha rýchlo zastaviť syndróm bolesti a obnoviť fyzickú aktivitu pacienta. Užívanie „alopurinolu“ na dnu by však mal predpisovať iba lekár a prísne podľa pokynov, pretože tento liek obsahuje silné účinné látky, ovplyvňuje fungovanie vnútorných orgánov a môže vyvolať množstvo závažných vedľajších účinkov.

  Poznámka:Dna je charakterizovaná ukladaním nadbytočných solí v tkanivách kĺbov vytvorených v dôsledku nesprávneho štiepenia a akumulácie kyseliny močovej. Choroba sa väčšinou vyvíja v starobe, častejšie u mužov kvôli určitým stravovacím návykom a životnému štýlu. Pri neprítomnosti adekvátnej liečby a nedodržiavaní terapeutickej diéty choroba postupuje, vedie k deformácii kĺbov a výraznému obmedzeniu fyzickej aktivity pacienta, nehovoriac osilné bolesti.

  Zloženie a vlastnosti lieku

  Alopurinol je liek prvej línie používaný na liečbu dny v akomkoľvek veku. Sú to jeho lekári, ktorí dávajú prednosť začleneniu do režimu komplexnej liečby z dôvodu vysokej účinnosti a dostupnosti liekov. Hlavnou účinnou zložkou v zložení tohto liečiva je látka alopurinol. Jedna tableta obsahuje 100 mg.

  Ako pomocné zložky obsahuje zloženie prípravku:

  • monohydrát laktózy - 50 mg;
  • zemiakový škrob - 32 mg;
  • povidón K25 - 6,5 mg;
  • mastenec - 6 mg;
  • Stearát horečnatý - 3 mg.

  Allopurinol je inhibítor enzýmu xantín oxidázy, katalyzátor, ktorý sa podieľa na premene xantínu na kyselinu močovú. Pri minimálnych dávkach začnú preventívne účely užívať liek, ak výsledky analýzy moču ukazujú hyperurikémiu, to znamená vysoký obsah kyseliny močovej v moči a krvi. Ak je diagnóza „dnavá artritída“, potom by sa liek „alopurinol“ mal užívať pravidelne v terapeutických dávkach.


  Tablety sú k dispozícii v rôznych dávkach a baleniach rôznych objemov: na dlhodobé liečenie si môžete kúpiť jednu alebo dve blistre s 10 tabletami minimálnej dávky na testovanie liekov alebo okamžite ekonomické balenie 50 tabliet s vysokou koncentráciou alopurinolu

  ) Dna - choroba, ktorá sa vyvíja v dôsledku porušeniametabolické procesy v ľudskom tele. Na odstránenie purínov z tela sa musia najskôr previesť na kyselinu močovú. Ak tento proces prebieha nesprávne alebo horšie, soli kyseliny močovej sa usadzujú v kĺboch ​​a vyvolávajú dnu artritídu. Liečba dny sa preto zameriava predovšetkým na obnovenie metabolických procesov, najmä úplného štiepenia purínov a ich eliminácie.

  Liek Allopurinol znižuje množstvo urátu vyprodukovaného v ľudskom tele, a tým pomáha pacientovi rýchlo sa cítiť úľavu, a tiež znižuje riziko komplikácií dny, ak ho pijete pravidelne podľa odporúčaní lekára a výrobcu. V prvých týždňoch liečebného postupu Allopurinol znižuje koncentráciu kyseliny močovej v moči a krvi a potom rozpúšťa už uložené kryštály.

  Aktívne zložky lieku interagujú s enzýmom zodpovedným za produkciu kyseliny močovej a metabolické procesy sa približujú k normálu. Preto je alopurinol pre lekárov voľnou drogou: pôsobí efektívne, ale šetrne, bez preťaženia obličiek a bráni rozvoju urolitiázy, ktorá často sprevádza dnu artritídu.

  Liek proti dny Allopurinol je dostupný vo forme tabliet v dvoch rôznych dávkach: 0,1 mg a 0,3 mg aktívnej zložky. Tablety sú ploché, biele alebo sivobiele, balené v blistroch z fólie po 10 kusoch.Blistre sú zase vybavené 3 alebo 5 kusmi v kartónových škatuliach. Okrem toho sú kompletné pokyny na použitie uvedené v rámčekoch.

  A tiež tablety sa môžu baliť do nepriehľadných plastových liekoviek. V jednej injekčnej liekovke môže byť 30 alebo 50 tabliet. Injekčné liekovky sú tiež balené v kartónových škatuliach spolu s návodom na použitie.

  Dôležité!Zámerom alopurinolu nie je rýchlo odstraňovať bolesť počas záchvatu dny. Postupne však eliminuje príčiny choroby a tým aj jej prejavy. Pri pravidelnom užívaní tohto liečiva po určitom čase bude bolesť sama osebe ustupovať a nebude viac rušená, pretože aktívna zložka liečiva normalizuje metabolické procesy a znižuje tvorbu močoviny, ktorej nadbytok vyvoláva rozvoj dny.

  Na koho a ako podať žiadosť

  Hyperurikémia, ktorú nie je možné vylúčiť úpravou stravovania, nie je jediným ukazovateľom použitia tohto lieku. Tablety alopurinolu sa predpisujú aj na tieto patológie a stavy:

  • exacerbácie dny, opakujúce sa častejšie 2 až 3-krát ročne;
  • renálna dysfunkcia;
  • nefrolitiáza;
  • artritída akejkoľvek formy;
  • záchvaty dny, sprevádzané tvorbou charakteristických uzlov.

  Dávka „alopurinolu“ na dnu závisí predovšetkým od diagnózy a štádia choroby, pohody pacienta a od stanovených úloh. Tento liek sa používa na zastavenie.akútne záchvaty dny a na prevenciu novej a všeobecnej stabilizácie stavu pacienta. Zvláštnosťou terapie týmto liekom je to, že začína minimálnymi dávkami. Lekár monitoruje reakciu tela na liek a postupne zvyšuje jednu dávku.


  Tablety alopurinolu sa používajú ako hlavné liečivo pri komplexnej liečbe dny v období exacerbácie.
  lieky na zažívací trakt a riziko vedľajších účinkov. Liečivo nie je potrebné žuvať, drviť alebo rozpúšťať.

  Pri liečení dnavej artritídy sa praktizujú nasledujúce dávky:

  • Dospelí a dospievajúci vo veku nad 16 rokov - 100 - 300 mg /deň. V prvom týždni pacient užíva 100 mg lieku každý deň. V druhom týždni sa dávka zvýši o 100 mg. V treťom alebo štvrtom rade sa v závislosti od stavu pacienta dávka zvyšuje o ďalších 100 mg.
  • Maximálna denná dávka pri silnej akútnej dny je 800 mg. V tomto prípade sa celkové množstvo môže rozdeliť na dve až tri dávky lieku.
  • ​​
  • Pri udržiavacej terapii sa predpisuje 200–600 mg /deň. Ak je to potrebné, množstvo liečiva je tiež rozdelené do niekoľkých dávok, takže pacient berie 200 - 300 mg naraz.

  Od druhého dňa kurzuliečby a pred jej ukončením by ste mali pravidelne monitorovať obsah kyseliny močovej v tele. Na tento účel sa vykonáva rutinná laboratórna štúdia moču. Ak sa liečba vykonáva správne a dávkovanie "alopurinolu" sa vyberie správne, pozitívne zmeny sa prejavia už v druhý alebo tretí deň liečby. Hladina kyseliny močovej sa bude neustále znižovať a po 7 až 10 dňoch komplexnej liečby by sa mala normálna teplota vrátiť. Testy na rozbor moču sú potrebné aj na zabránenie predávkovania liekom av prípade potreby na úpravu liečebného režimu v čase.


  V ideálnom prípade užívajte liek 1-2 krát denne súčasne počas jedla, bez žuvania a vypitia veľkého množstva čistej vody bez plynu
  .

  Trvalý účinok sa zaznamená po 4-6 mesiacov pravidelného užívania drogy. Koľko užívať „alopurinol“ - aj v akých dávkach - určí lekár na základe výsledkov kontrolného vyšetrenia pacienta. Zvyčajne je dávka terapeutika znížená na profylaktické, tablety sa pokračujú v užívaní ďalej, ale už v udržiavacej dávke. Ak pacient dodržiava diétu a vedie správny životný štýl, nebude musieť opakovať priebeh intenzívnej liečby alopurinolom, bude postačovať prijať udržiavacie minimálne dávky.

  Podľa lekárskej praxe úplné zastavenie akútnych záchvatov dnovej artritídy v závislosti od závažnosti choroby trvá šesť mesiacov až rok. Približne to isté platírozpustenie a odstránenie existujúcich usadenín. Celková dĺžka liečebného cyklu je od dvoch do troch rokov. Po celú dobu by mal pacient pravidelne užívať „alopurinol“ a dodržiavať odporúčané diéty.

  Užitočné rady:v priebehu liečby dny s drogou Allopurinol lekári odporúčajú dodržiavať režim pitia a denne piť najmenej 2 litre čistej vody bez plynu, okrem iných nápojov a tekutých jedál. , To zlepší účinnosť lieku a pomôže prirodzene odstrániť prebytočnú kyselinu močovú z tela.


  Droga účinne rozpúšťa puríny a bráni hromadeniu nových, ale neprispieva k ich vylučovaniu z tela, preto by sa malo počas celého liečenia spotrebovať dostatočné množstvo čistej vody bez plynu
  .

  Možné vedľajšie účinky a kontraindikácie

  „Alopurinol“ je liek na liečbu dny, od ktorého sa zvyčajne začína a zastavuje priebeh liečby. Vo väčšine prípadov je vhodný pre pacientov tak z hľadiska nákladov, ako aj z hľadiska ich účinku. V niektorých prípadoch je však lepšie ich použitie odmietnuť. Kontraindikácie pri používaní tohto lieku sú:

   64. obdobie nosenia dieťaťa a dojčenie - oplatí sa tiež vzdať sa tabliet, ak sa plánuje otehotnieť dieťa v nasledujúcich šiestich mesiacoch;
  • deti a dospievajúci mladší ako 16 rokov;
  • zlyhanie pečene;
  • hemochromatóza;
  • individuálna intoleranciaktorákoľvek zo zložiek lieku.

  Ak užijete liek dlhšiu dobu alebo je narušené dávkovanie, môžu byť rušivé nasledujúce vedľajšie účinky:

  Prečítajte si viac: Ako liečiť dnu na nohách
  • kožná vyrážka, sčervenanie, opuch, svrbenie - akýkoľvek prejav alergickej reakcie;
  • vývoj liekovej formy hepatitídy (príznaky sa zvyčajne znižujú, keď prestanete užívať liek);
  • vývoj krvnej anémie (hladiny hemoglobínu sa tiež obnovia po zastavení užívania tabliet);
  • horúčka;
  • horúčka;
  • exacerbácia dny;
  • zvýšená hladina glukózy v krvi;
  • zvýšený krvný tlak;
  • bolesti hlavy a migrény;
  • ospalosť, letargia;
  • depresívne;
  • znížila ostrosť zraku.

  K symptómom dávkovania dochádza, ak pacient užíva súčasne viac ako 20 g alopurinolu. V tomto prípade sa pacient sťažuje na nevoľnosť, zvracanie, bolesti hlavy a bolesti brucha. Ak bolo dávkovanie jednorazové a vnútorné orgány pacienta (najmä obličky a pečeň) sú zdravé, nevzniknú žiadne ďalšie komplikácie.


  Neopatrné užívanie drogy, nadmerné dávky alebo individuálna neznášanlivosť na alopurinol môžu vyvolať najnepriaznivejšie vedľajšie účinky

  Ak človek užíva dlhé a pravidelné dávky alopurinolu, obťažuje ich:

  ]
  • silná horúčka;
  • obličkyzlyhanie;
  • hepatitída;
  • závažné alergické reakcie.

  V tomto prípade sa vykonáva symptomatická terapia, hydratácia a hemodialýza. Neexistuje žiadne špecifické antidotum na neutralizáciu alopurinolu a jeho derivátov.

  Potrebujete vedieť:liek na dnu „alopurinol“ je účinný iba vtedy, ak ho užívate podľa schémy stanovenej lekárom, bez opomenutia a prerušenia. Zároveň však musíte neustále monitorovať obsah kyseliny močovej v tele a monitorovať svoju pohodu, aby ste predišli predávkovaniu. V žiadnom prípade nemôžete nezávisle zmeniť režim dávkovania a liečby. Takéto činnosti môžu znížiť účinnosť liečby alebo viesť k závažným komplikáciám.

  Ďalšie odporúčania

  Počas liečby tabletami na dnu Allopurinol je nevyhnutné dodržiavať šetrnú diétu. Potom sa účinnosť liečby občas zvýši a remisia príde rýchlejšie. Lekárom sa odporúča, aby sa zdržali týchto výrobkov alebo aby aspoň obmedzili ich používanie:

  • vyprážané a olejnaté;
  • údené;
  • solené a nakladané;
  • hojne korenené.

  Uprednostňujú sa čerstvé a chudé jedlá, dusené, varené alebo pečené s malým množstvom rastlinného oleja. Prioritou sú zelenina a ovocie (nie všetky), mliečne výrobky, umelé vajcia, chudé mäso zo stravy. Pacient trpiaci na dnu by sa mal každý deň variť čerstvý.riadu a podávajte ich v malých porciách. Diétna výživa pri dnovej artritíde zahŕňa 5-6 jedál denne s veľkým množstvom tekutín. Je nevyhnutné úplne opustiť alkohol - aj malá časť zruší dosiahnuté výsledky liečby a ľahko vyvolá nový záchvat dny.


  Rýchle občerstvenie a horúce jedlo sú kontraindikované na dnu, v tabuľke by sa však mali uvádzať iba čerstvo pripravené jedlá zo stravy bez soli a horúce omáčky

  Aj keď návod na použitie naznačuje, že tento liek sa nepoužíva v pediatrii, v niektorých prípadoch sa môže použiť, ale v jemnejších dávkach. Deti vo veku 3 až 6 rokov majú predpísaný liek v množstve 5 mg na kilogram telesnej hmotnosti. Pre deti vo veku 6 až 10 rokov sa dávka určuje na základe 10 mg na kg telesnej hmotnosti. Maximálne denné množstvo alopurinolu pre deti by nemalo prekročiť 400 mg. Požadovaná dávka liečiva je rozdelená do dvoch až troch dávok.

  Ak pacient trpí zlyhaním obličiek, potom sa každý druhý deň dávka lieku zníži o 100 mg a pri hemodialýze o 300 - 400 mg jedenkrát po zákroku.

  Ak sa má liek prerušiť, robí sa to postupne. Rovnako ako na začiatku liečebného postupu, ale naopak, dávka sa zníži každý týždeň o 100 mg, po asi 3 až 4 týždňoch sa liek môže úplne zastaviť. Po celú dobu by mal byť pacient pod lekárskym dohľadom.

  Mimoriadneje dôležité nekombinovať liečivo allapurinol s alkoholom v akejkoľvek forme. Samotné alkoholické nápoje sú mimoriadne škodlivé pri dne, pretože sú jedným z faktorov, ktoré spôsobujú zhoršenie choroby. V kombinácii s drogami môže alkohol spôsobiť vážne vedľajšie účinky a prudké zhoršenie pohody pacienta:

  • kŕče;
  • nevoľnosť a vracanie;
  • hnačka;
  • apatia;
  • silné závraty;
  • krvácanie z vnútorných orgánov.

  Etanol a allapurinol sú dve antagonistické látky, v žiadnom prípade by sa však nemali kombinovať.


  Akýkoľvek alkohol, dokonca aj najslabší a v malom množstve, v kombinácii s alopurinolom môže mať najzávažnejšie následky až do kómy pacienta a srdcového zlyhania

  V prípade tabliet Allapurinolu. nezapadajú, vyberajú sa analógy. Lekárne ponúkajú takéto alternatívne lieky s inou účinnou zložkou, ale s podobným mechanizmom účinku: Allohexal, Adenurik, Febux-40, Allupol, Alopron, Purinol, Sanfipurol

  V lekárňach je liek dostupný iba na lekársky predpis, cena sa bude líšiť v závislosti od oblasti predaja a objemu balenia. V priemere je cena za balenie tabliet s dávkou 300 mg účinnej látky allapurinol v množstve 30 kusov 115 rubľov.

  Recenzie

  Recenzia pacientov, ktorí užívajú alopurinol, pomôže získať úplný obraz o účinku tohto lieku. Tisíce ľudí podstúpili liečbu touto drogou, ktorá bola vytrvalá, pozitívnavýsledok a je pripravený podeliť sa o svoje skúsenosti.

  Timur, 57, Moskva:
  „Počas útoku dny som bol v nemocnici predpísaný alopurinol. Doma ho naďalej pil podľa schémy, analýzy ukazujú stabilné zlepšenie. Ale tu je problém: ak náhodou vynecháte jednu tabletku, nemusíte piť dve naraz. Vypil som z nevedomosti, pol dňa som sa cítil chorý, bolelo ma hlava a točil sa. Do večera uplynulo všetko, ale neodporúčam nikomu, aby opakoval môj čin, veľmi nepríjemný stav! Ak ste zmeškali príjem, je lepšie piť ďalšiu pilulku o niečo skôr, ale nepotrebujete dve naraz. A tak dobrý liek skutočne pomáha a je lacný. “

  Veronika, 38, Samara:
  „Úplne súhlasím s tým, že sú to vynikajúce a lacné tablety! Pijem ich už šesť mesiacov, počas tejto doby ani jedno zhoršenie, všetky ukazovatele sú normálne, cítim sa skvele. Áno, dávkovanie by nemalo byť nikdy porušené, je to tak. Od seba chcem dodať: efekt je lepší, ak pijete veľa vody. Stojí za to vyskúšať si seba a ísť na diétu bez solí. Prvých pár týždňov som trpel, potom som prešiel na vegetariánstvo a teraz spravidla na diétu zo surových potravín. Jedím iba zeleninu a ovocie bez soli a cukru, pijem veľa vody a som veľmi spokojný s výsledkami. “

  Anastasia 51, Novgorod:
  „Áno, strava je hlavná vec. Môj manžel pije alopurinol už tretí rok, ale nechce jesť. Buď kebab s priateľmi, potom rybolov, potom borscht pre neho, potom zemiaky so sleďom ... z liečby to nevyplýva. To znamená, že sa nezhorší, pravdepodobne kvôli týmtotablety. Počul som, že sú veľmi dobré, mama mojej priateľky mi doslova pomohla vstať. Neexistujú však žiadne zlepšenia. Preto každému odporúčam, aby si vypočul lekára a dodržiaval všetky odporúčania, inak ani jeden liek nepomôže liečiť, len míňajú peniaze a čas na nič za nič. ““

  Zhrnutie:Lieky na dnu Allopurinol sa dnes považujú za jeden z najúčinnejších pri exacerbácii choroby. Bohužiaľ zatiaľ nie je možné dnu úplne vyliečiť. Obnovenie metabolických procesov čo najbližšie k normálu, odstránenie hlavných príznakov choroby a dosiahnutie stabilnej remisie je však celkom realistické. Dôležitú úlohu tu zohráva správny a pravidelný príjem tabliet pre dnu "alopurinol". Vo väčšine prípadov je liek dobre tolerovaný a skutočne pomáha pacientom cítiť sa lepšie. Ale ak svojvoľne zmeníte dávkový a liečebný režim, môžete mať závažné vedľajšie účinky a zhoršiť priebeh ochorenia.