Liečba tracheobronchitídy

Obsah

  Zápalové procesy dýchacieho systému začínajú od horných častí. Ak sa choroba nelieči, prechádza hlbšie do orgánov, od bežnej nádchy po tracheobronchitídu. Je sprevádzaná bolestivými príznakmi, preto si vyžaduje povinnú konzultáciu s odborníkom.

  Toto ochorenie je dosť nepríjemné a pri chronickej forme je ťažké ho liečiť. Po stanovení diagnózy je možné rozhodnúť sa, ako čo najúčinnejšie liečiť tracheobronchitídu. V závislosti od veku pacienta lekár predpisuje vhodné lieky v kombinácii s rastlinnými liekmi.

  Konzervatívna medicína

  Ľudia sa často snažia takéto choroby liečiť sami. Nanešťastie rozptyľujúca terapia a užívanie zlých liekov iba zhoršujú zdravotný stav a oslabujú imunitný systém. Obzvlášť neprijateľné je použitie horčičných omietok, pretože ich dráždivý účinok môže spôsobiť kŕče. Lekári spochybňujú účinnosť najpopulárnejších metód, navyše neodporúčajú začať užívať bylinky a masti bez presnej diagnózy.

  V prípade zápalu priedušnice má pacient suchý kašeľ, najmä pod vplyvom stresu na dýchací systém. Tento proces je navyše bolestivý. Bronchitída je zase sprevádzaná vlhkým kašľom a horúčkou. Príznaková tracheobronchitída je v súlade s oboma chorobami. V závislosti od formy môže byť akútna alebo chronická,preto sa vyžaduje vhodný liečebný režim.

  Dôležité! Na rozdiel od bežného prechladnutia je nepríjemné ošetrenie neprijateľné! Umelé pokusy spôsobiť kašeľ môžu spôsobiť závažný bronchospazmus. Lieky zamerané na potlačenie suchého kašľa sa majú užívať opatrne a iba v noci. Pri liečení výrobnej formy sú tieto lieky kontraindikované.

  Bez ohľadu na vek pacienta lekár pred predpísaním liekov stanoví diagnózu a zistí znaky priebehu choroby. Až potom vypíše menovanie. Pri tracheobronchitíde sa uvoľňujú lieky, ktoré sú zamerané na odstránenie príznakov choroby, ako aj na všeobecné posilňovanie liekov typu, ktoré stimulujú imunitný systém.

  Diagnostika tracheobronchitídy

  Symptomatická liečba

  Medzi postupy a lieky na boj proti príznakom choroby patria:

  1. Antitusiká. Tablety libexínu môžu upokojiť receptory a vyvolať mierny anestetický účinok. V dôsledku toho sa podráždenie odstráni, priedušieky sa rozšíria a spazmus zmizne. Je zakázané užívať ich v kombinácii s mukolytickými drogami.
  2. Vdýchnutie sódy éterickými olejmi alebo bylinnými prípravkami. Najlepší spôsob, ako vypustiť hlien, je dýchanie horúcim odvarom bylín alebo vody, do ktorého bola pridaná lyžica sódy a niekoľko kvapiek oleja eukalyptu.
  3. Lieky s vykašliavacím účinkom. Mukolytiká na báze termopsis sú u detí kontraindikovanéage. Sú predpisované iba dospelým pacientom, presne po lekárskom vyšetrení. Najbežnejšie lieky v tejto skupine: Mukaltínové tablety, Bromhexínový sirup, Ambroxol.
  4. Antipyretikum. Zvýšenie teploty je sprevádzané príznakmi horúčky a bolesti. V takýchto situáciách lekár predpíše Paracetamol alebo Ibuprofen.

  Lekár odporučí aj zlepšenie fungovania dýchacieho systému pomocou brušnej masáže (ťuknutím na hrudník) v kombinácii s dýchacími cvičeniami. Cvičenie pomôže zmierniť napätie brušných svalov a stimuluje činnosť orgánov. Lekár môže tiež predpísať hardvérovú terapiu, ako sú vibračné masáže.

  Odstránenie príčin choroby

  Komplexná liečba bez ohľadu na povahu choroby zahŕňa antivírusové lieky alebo antibiotiká (v závislosti od povahy choroby), antihistaminiká a sulfónamidové lieky.

  Vírusy sú základom choroby

  Ak je tracheobronchitída výsledkom vývoja ARVI, ošetrujúci lekár predpíše antivírusovú liečbu. Na tieto účely môžu menovať:

  • Anaferon - aktivuje imunitný systém, je k dispozícii v tabletách.
  • Aflubín je homeopatický liek vo forme tabliet alebo kvapiek.
  • Arbidol je antivírusový liek. Dostupné v kapsulách a tabletách.

  Účinné lieky pre všetky vekové kategórie

  Alergia

  Tracheobronchitída môže byť tiež alergického pôvodu. Je vhodné sa zaoberať týmto formuláromantihistamínové látky. V priebehu užívania liekov je samozrejme dôležité identifikovať alergén, ktorý spôsobuje ochorenie a eliminovať kontakt s ním. Predpisujú sa aj ďalšie tablety, ktoré odstraňujú alergie.

  Bakteriologická forma

  Ak sa bakteriálna infekcia stala príčinou choroby, je potrebná antimikrobiálna medikácia. Po prvé, odborníci predpisujú lieky na báze síry, ale ak im nepomôžu, pokračujú na antibiotiká:

  Odporúčame tiež: Ako liečiť bronchiálny kašeľ
  • Bioparox - zmierňuje zápaly, bojuje s baktériami. K dispozícii vo forme aerosólu.
  • Umkalor je roztok s antimikrobiálnou aktivitou. Môže byť predpísaný deťom.
  • Biseptol je liek sulfanilamidovej povahy. Tablety sú vhodné pre batoľatá od troch rokov a vo forme suspenzie je možné predpísať od veku dvoch mesiacov.
  • ​​

  Dôležité!Moderná medicína môže ponúknuť účinnú liečbu aj novorodencom. Na tento účel sa rozprašovače používajú ako prostriedok na rozstrekovanie antibiotík a bylinných prostriedkov.

  U dospelých je možné chorobu prekonať použitím hormonálnych liekov na záťaž základnej liečby. Počas tohto obdobia je tiež dôležité opustiť fyzickú aktivitu, držať sa v posteli a piť viac tekutín.

  Ľudové liečivá

  Pri absencii komplikácií v priebehu choroby nie sú potrebné antibiotiká, preto je možné vynaložiť úsilie na boj proti hlavným príznakom. Môžete to urobiť doma.Tradičná medicína obsahuje množstvo jednoduchých receptov s bylinkami, fyto-inhaláciami.

  Bylinné liečivá sú vhodné na odvarovanie a inhaláciu

  Prípravky na interné použitie

  Bylinné infúzie s expektoračným účinkom budú užitočné:

  • Koreň sladkého drievka, marshmallow a fenikel sa miešajú v rovnakých množstvách. Výsledná zmes by sa mala použiť v pomere 1 polievková lyžica na dve poháre vriacej vody. Miešajte a trvajte na tom, 45 minút. Kmeň a brať 2 polievkové lyžice každú hodinu počas dňa. Infúzia umožňuje vykašliavanie, má baktericídny účinok.
  • V rovnakom pomere zoberte suché žihľavy a podkolienky a pridajte do horúcej lyžice byliniek pohár horúcej vody. Vylúhujte zmes po dobu jednej hodiny a potom použite v piatich dávkach počas dňa. Lepšie užiť pred jedlom. Tento recept je vhodný na zmiernenie zápalu, pomáha pri úľave od kašľa.

  Ošetrenie olejom

  Maslo sa môže použiť na odstránenie príznakov tracheobronchitídy. Recept je jednoduchý: povarte 200 gramov masla a varte čajovú lyžičku propolisu po dobu jednej minúty, až kým sa nevytvorí homogénna tekutina. Chladí sa a chladí sa. Urobte si polievkovú lyžicu denne pred každým jedlom.

  Toto ošetrenie je bezpečné aj pre malé deti, ale z dôvodu jeho chuti môžete použiť čokoládové maslo alebo pridať roztopenú čokoládu k predchádzajúcim zložkám. Výsledný liek je vhodný na liečenie akýchkoľvek respiračných infekcií.

  Ropa sa správa dobretracheobronchitída aj pri vonkajšom použití. Ak chcete vytvoriť obklad, varte nerafinovaný rastlinný olej. Keď vychladne, namočte gázu a nasaďte ju na hruď. Celofán položte navrch a zabalte ho teplou utierkou. Trenie chodidiel ricínovým olejom terpentínovým olejom je skvelý spôsob, ako bojovať s touto chorobou. Recept je tiež vhodný pre obklady na hrudi.

  Lard

  Vnútorný tuk pomôže nielen pri eliminácii akútnej formy choroby, ale aj pri dlhodobom kašli. Ak chcete pokojne užiť takýto liek, musíte pridať komponenty, vďaka ktorým je chuť slaniny menej nápadná. Recept je nasledujúci: zmiešajte dve polievkové lyžice roztaveného teplého masla s lyžičkou bravčového tuku a pridajte lyžicu kakaa. Zmiešajte všetky ingrediencie a vypite v jednej dúšku pol hodiny pred jedlom.

  Postup sa vykonáva dvakrát denne počas 10 dní.

  Pri chronickej forme choroby sa tuk môže použiť na externé výkony. Takže pomocou zahriateho bravčového tuku môžete masť na hrudi a zabaliť ju cez noc. Procedúra sa vykonáva každý týždeň.
  Dýchanie parou

  Fyto-inhalácie prispievajú k rozšíreniu priedušiek

  Inhalácia parou je ďalším spôsobom, ako rýchlo a efektívne vyčistiť bronchiálny strom choroby. Bylinné infúzie sú bezpečným spôsobom, ako v takýchto prípadoch nahradiť lieky. Môžu byť rozprašované pomocou rozprašovača alebo môžu byť uskutočňované starým spôsobom, vdychovaním pár nad panvicu.

  Pre kvalitné vdýchnutie váshodí sa jeden z nasledujúcich poplatkov:

  • dve polievkové lyžice bazy čiernej a jedna polievková lyžica levandule a mulleínu;
  • lyžica oregana, lyžička divého rozmarínu a dve polievkové lyžice podstavca;
  • z pomeru 1: 1 sa berú suché listy šnúrky, mulleínu a plantajnu.

  Vezmite suchú zmes v pomere k 1 lyžici trávy - pohár vriacej vody. Všetci trvali na 7 až 8 hodinách v termoske. Trvanie inhalácie by nemalo prekročiť 5 minút. Celkovo je na priebeh liečby potrebných päť postupov.

  Ďalšími účinnými ľudovými prostriedkami sú: zázvorový čaj, vdychované cesnakové pary, med s reďkovkami, mlieko s kozím tukom, aloe šťava s propolisom. Aby sa predišlo opätovnému výskytu choroby, je dôležité včasne zabrániť, temperovať organizmus, posilňovať imunitný systém pomocou vitamínov.

  Tracheobronchitída sa môže liečiť doma iba v počiatočnom štádiu. Ak je ochorenie komplikáciou akútnej respiračnej vírusovej infekcie alebo bakteriálnej infekcie, potom nie je možné upustiť od liekov. Pred začatím liečby je dôležité poradiť sa s lekárom o charakteristikách choroby, jej forme a povahe zápalu. Samoliečba malých detí je obzvlášť nebezpečná.