Liečba sklerodermie

Obsah

  Dnes sú najčastejšie príčiny sklerodermie a otázky, ako zaobchádzať so sklerodermou. Lekári zistili, že okamžitou príčinou sklerodermie je zvýšená úroveň produkcie kolagénu v tkanivách. To, čo vyvoláva takúto reakciu, nie je úplne jasné, ale dnes je hlavnou teóriou autoimunitná etiológia choroby.

  Fokálna sklerodermia sa vo väčšine prípadov šíri na povrchu pokožky a v obmedzenej miere postihuje osobu. Charakteristické znaky choroby sú viditeľné na tvári, na rukách, na chrbte a žalúdku. Oveľa väčšie zdravotné riziko je systémová sklerodermia, ktorá ovplyvňuje vnútorné orgány. Cieľom imunity je spojivové tkanivo vnútorných orgánov - pľúca, obličky, srdce. Keď je toto tkanivo zhustené a zarastené, orgány výrazne trpia a prestávajú plniť svoje funkcie. Pri liečbe sklerodermie je najdôležitejšia inhibícia autoimunitných procesov a včasné rozpoznávanie ohnísk sklerodermie.

  Základné zásady liečby

  Neexistuje univerzálny liek na sklerodermiu, takže lekári dávajú zápornú odpoveď na otázku, či je možné sklerodermu úplne vylúčiť. Pomoc pri liečbe tohto ochorenia sa vždy poskytuje so zreteľom na individuálne vlastnosti pacienta, formy a priebeh patológie, rozsah lézie, výskyt komplikácií z iných vnútorných orgánov. akoPretože autoimunitné procesy sa najťažšie korigujú, liečba pacientov so sklerodermou je predĺžená na dlhú dobu. Niekedy väčšinu času zaberá výber účinných liekov, ktoré bude pacient nútený užívať stále. Pacienti sú tiež registrovaní a mali by sa pravidelne vyšetrovať na zhoršenie príznakov sklerodermie, progresiu príznakov a potrebu úpravy liečby v tom čase.

  Lekár identifikuje niekoľko cieľov liečby, po ich dosiahnutí je možné hovoriť o úspešnej kontrole patológie, ale nie o úplnom vyliečení. Minimálny program zahŕňa:

  • prevencia a liečba vaskulárnych patológií vyvolaných sklerodermiou;
  • potlačenie fibrotických usadenín tak na povrchu kože, ako aj na vnútorných orgánoch;
  • kontrola a regulácia imunitných zápalových mechanizmov, ktoré spúšťajú proces sklerózy;
  • liečba a profylaxia vnútorných orgánov postihnutých sklerodermiou.

  Pacienti musia dodržiavať primeraný teplotný režim, neodporúča sa používať agresívne látky (alkohol, silná káva atď.). Lekári takíto pacienti starostlivo predpisujú lieky, ktoré potláčajú imunitný systém, pretože to môže spôsobiť zhoršenie patológie.

  Cievna terapia

  Hlavným cieľom vaskulárnej liečby sklerodermie je zlepšiť krvný obraz, najmä vplyv na jej tekutosť, viskozitu a adhéziu krvných doštičiek. Takáto terapia umožňuje zabrániťvývoj Raynaudovho syndrómu - prvé príznaky systémovej sklerodermie, pri ktorej sa vyskytujú angiotrofické zmeny v najmenších krvných cievach, najmä prstoch.

  Aby sa zabránilo rozvoju patologických procesov, v cievach sa vykonáva vazodilatačná terapia. Požadovaný účinok sa dosiahne vymenovaním liekov - blokátorov vápnikových kanálov. Medzi ne patrí verapamil, felodipín, nifedipín, Nimodipín, flunarizín a mnoho ďalších liekov. V tejto kategórii je výber liekov dostatočne široký, čo umožňuje každému pacientovi vybrať si najúčinnejší liek.

  Nifedipín je najobľúbenejší blokátor vápnikových kanálov

  .

  Vo väčšine prípadov lekári predpisujú pacientom nifedipín. Jedná sa o pomerne účinný liek, ktorý zmierňuje vaskulárne kŕče. Odporúčaná dávka lieku je od 30 do 60 mg za deň, predpisuje sa v závislosti od jednotlivých ukazovateľov. Dávka liečiva je rozdelená do štyroch dávok. Pri nifedipíne je frekvencia vaskulárnych spazmov, ako aj ich intenzita, významne znížená.

  Nifedipín nemožno označovať za liek pre všetkých, hoci s ním lekári začínajú liečiť sklerodermu. Nifedipín nie je vhodný pre každého tretieho pacienta a pri užívaní lieku má vedľajšie účinky. Najčastejšie vedľajšie účinky sú výskyt bolesti hlavy, zvýšená srdcová frekvencia, závraty a slabosť, opuch dolných končatín, hyperémia kože tváre.

  Na účelyAby sa znížili vedľajšie účinky, lekári, ak sa vyskytnú, nahradia nifedipín liekmi s dlhšou účinnosťou, ktoré sú založené na rovnakej účinnej látke. Tieto lieky sa napriek tomu môžu hromadiť v tele a udržiavať sa v krvi v dostatočnej koncentrácii po určitú dobu, čo umožňuje brať lieky zriedkavejšie. V dôsledku toho sa zníži aj negatívny účinok na telo. Tieto lieky zahŕňajú Cordipin Retard a Calcigard Retard.

  Ak sa zistí neznášanlivosť na tieto lieky, predpisuje sa amlodipín, ktorého analógy sú Amlovas, Norax, Normodipine. Tieto lieky majú tiež predĺžený účinok a môžete ich užívať 5-10 mg denne. Pri predpisovaní amlodipínu lekári upozorňujú pacientov na vývoj edému dolných končatín. Podľa výsledkov štúdie sa u polovice pacientov vyvinú opuchy dolných končatín, a preto by sa ich stav mal monitorovať najmä.

  Ak sa vyskytnú takéto vedľajšie účinky, sú pacienti nahradení izradipínom.

  Denná dávka je 5 mg, ktorá sa musí užiť dvakrát. Ak je liek dobre znášaný, dávka sa môže zvýšiť na 10 mg, ale nie na viac. Možné komplikácie po izradipíne - bolesti hlavy a kožná hyperémia tváre - sa u pacientov prejavujú oveľa menej často.

  Pri zúžení možností predpisovania cievnych liekov sa lekári rozhodujú pre felodipín (15 - 20 mg za deň), diltiazem (180 mg za deň), ktoré majúlepšia tolerancia, ale so sebou nesú riziko rovnakých vedľajších účinkov.

  Ak z akéhokoľvek dôvodu pacient nemá dovolené užívať blokátory kalciových kanálov, uchyľuje sa k vymenovaniu iných vazodilatátorov. Môže ísť o alfa-adrenergné blokátory, napríklad doxazosín, terazosín, nicergolín. Dobré výsledky sa dajú dosiahnuť použitím extraktu ginkgo biloba, ktorý je obsiahnutý v Tanakane. V prípade závažných kríz sú indikované prostaglandíny - Alprostadil sa podáva intravenózne počas dvoch až troch týždňov.

  Účinnosť liečby sa môže výrazne zvýšiť, ak do liečebného režimu pacientov patria protidestičkové látky, lieky na zlepšenie prietoku krvi. Môže to byť kyselina acetylsalicylová, pentoxifylín, dipyridamol, ticlopidín. Spomedzi antikoagulancií sa odporúča heparín sodný, warfarín, fraxiparín, klopidogrel.

  Injekčný heparín sodný je najúčinnejší, ale je možné použiť formy tabliet

  Ak sú protidoštičkové látky a vazodilatačné lieky správne kombinované, je možné dosiahnuť významné zníženie vedľajších účinkov aj pri najmenšej dávke každého z nich. Tento cieľ sa tiež sleduje v liečbe pacientov a otázka znižovania vedľajších účinkov liekov sa vždy zvažuje spolu s potrebou ich predpisovania. Preto pacienti okrem toho dostávajú pentoxifylín (od 600 do 1200 mg za deň) a vredy, ktoré nereagujú.Pri liečbe sa do schémy zavedie heparín s nízkou molekulovou hmotnosťou.

  Antifibrotické ošetrenie

  Podobný článok: Liečba keratómu

  V prípade difúznej sklerodermie je pacientom predpísaná antifibrotická terapia, ktorej hlavným účelom je zníženie produkcie kolagénu. Hlavným liekom predpísaným na potlačenie vývoja fibrózy je D-penicilamín, ktorý môže inhibovať syntézu kolagénu a narušiť väzby medzi molekulami, ktoré sa znova tvoria.

  Hlavná aktívna zložka je súčasťou liekov, ako sú Kuprenil a Artamine, ktoré pôsobia na imunitný systém. Na dosiahnutie tohto účinku postačuje dávka 250 - 500 mg za deň. Berú liek pred jedlom, potom musíte starostlivo sledovať svoje pocity, pretože lieky spôsobujú vedľajšie účinky. Najčastejšie sa pacienti sťažujú na nepríjemné pocity v žalúdku, na výskyt alergie na liek a lekári poznamenávajú, že pri užívaní penicilamínu sa krvný obraz zhoršuje - krvné doštičky a leukocyty sa znižujú. To zase vedie k významnému zníženiu imunity a možnému autoimunitnému výbuchu, k exacerbácii sklerodermie. Preto napriek všetkým pozitívnym vlastnostiam lieku vyžaduje opatrnosť pri predpisovaní pacientom so sklerodermiou.

  Ak moč obsahuje viac ako 2 gramy bielkovín za deň, penicilamíny sa zrušia as konečnými výsledkami testu sa rozhodne o možnosti znížiť dávku. Na včasnú reakciu na komplikácie, ktoré sa vyskytujú u každého štvrtého pacienta, lekári spo menovaní penicillamínov sa pacienti testujú na moč a krv každé dva týždne počas prvých šiestich mesiacov liečby a potom každé štyri týždne. V tomto prípade je možné včas zaznamenať vývoj vedľajších účinkov v tele pacienta.

  Protizápalové lieky

  Režim liečby choroby zahŕňa protizápalové lieky. Sú určené na liečbu febrilných príznakov a bolestivosti svalov a kĺbov. Piroxicam, Ketoprofen, Meloxicam, Nimesulide sa vyznačujú dobrým účinkom.

  Ak sa v počiatočnej fáze pozorujú príznaky zápalu, je možné tento proces zastaviť hormonálnymi liekmi. Zápal sa zvyčajne začína v skorých štádiách ochorenia, keď sa začína opuch tkaniva. Z hormónov bude bezpečný hydrokortizón a dexametazón. Prednison v množstve 15 až 20 mg za deň. Ale nič viac, pretože zvýšenie dávky hormónov môže viesť k rozvoju zlyhania obličiek.

  Aby sa predišlo zápalovým reakciám v prípade poškodenia tráviacich orgánov, odporúča sa pacientom frakčná výživa, ako aj lieky Domperidon, Metoclopramid, Meclosin. Ak dôjde k herniálnemu výčnelku v pažeráku bránice, vykoná sa chirurgický zákrok.

  V léziách tenkého čreva sú hlavnou liečbou antibakteriálne lieky - erytromycín, ciprofloxacín, amoxicilín, metetridazol. Aby si mikróby nevyvinuli rezistenciu na antibakteriálne lieky, menuje sa každý mesiac menovanie.

  Poškodenie pľúcpočiatočné štádium je cyklofosfamid a prednizón. Intravenózna instilácia cyklofosfamidu každý mesiac počas šiestich mesiacov má vynikajúci účinok. Ak sa počas tejto doby nevyskytnú žiadne vedľajšie účinky liečby, zvýši sa o ďalšie dva mesiace. A ak sa stav pacienta zlepšil a načrtla sa pozitívna dynamika, potom sa terapia predlžuje o tri mesiace. Pri liečení tohto ochorenia sa takáto „pulzná terapia“ poskytuje najmenej dva roky.

  Gel Piroxicam pomôže pacientom vyrovnať sa s vonkajšími zápalovými procesmi

  Fyzioterapeutická liečba

  Keď sa na koži objavia príznaky sklerodermie, pacienti sa cítia nepohodlne a nepohodlne, preto sa snažia čo najviac zbaviť prejavov choroby. Vzhľadom na to, že ženy sú hlavnými obeťami sklerodermie, je zrejmá potreba kozmetickej starostlivosti o túto kategóriu pacientov.

  S cieľom odstrániť príznaky choroby je indikovaná fyzioterapia. S pomocou fyzioterapeutických metód sa choroba nedá úplne vyliečiť, avšak jej prejavy sa môžu výrazne znížiť. Cieľom fyzioterapeutickej pomoci je potlačiť aktivitu imunitných procesov, blokovať zápalový proces, normalizovať metabolizmus v postihnutých tkanivách a tiež obnoviť normálny prísun krvi do tkanív. Fyzioterapeutické opatrenia sa vykonávajú v štádiu remisie choroby, len čo sa krvný obraz vráti do normálu.

  Na potlačenie imunitylekári predpisujú:

  • aerokryoterapia - ochladzovanie tela nízkoteplotnými vzduchovými plynmi;
  • elektroforéza imunosupresív - podávanie liekov pod kožu vystavením slabému elektrickému prúdu;
  • Dusíkové kúpele - terapeutické kúpele obsahujúce rozpustený dusík vo vysokej koncentrácii.

  Na zmiernenie zápalu pri sklerodermii je dobrý účinok:

  • decimetrická mikrovlnná terapia - vystavenie postihnutých oblastí elektromagnetickému poľu;
  • hormónová ultrafosforéza - podávanie liekov prostredníctvom ultrazvukovej expozície.

  S cieľom normalizovať metabolické procesy v tkanivách sa uchyľujú k fibromodulačným metódam: ultrafosforéza kuprenylu, sírovodíkové kúpele, peloidná terapia a radónové kúpele. Aby sa normalizoval krvný obeh, je potrebné rozšíriť zúžené cievy, čo sa dosahuje vďaka použitiu ozokeritu a parafínu, hyperbarickej oxygenácie. Na zlepšenie trofizmu v postihnutých tkanivách je tiež indikovaná magnetoterapia, vákuová dekompresia a laserová terapia. Po ukončení liečby sa zobrazí masáž.

  Pacientom sú tiež ukázané kúpeľné procedúry, napríklad v sanatóriách, kde je možné kúpať sa sírovodíkovými kúpeľmi. V tomto prípade lekár odporúča Yeisk, Shikhovo, Soči, Pyatigorsk, Goryachiy Klyuch. Liečba sanatóriom je prípustná iba v štádiu remisie choroby.

  Liečba sklerodermie je sotva úspešná. U pacientov je pozitívny účinok liečbynie pri úplnom vyliečení choroby, pretože je to nemožné, ale pri potlačení autoimunitných procesov a ochrane hlavne vnútorných orgánov pred sklerodermou. Po dosiahnutí kontroly nad patologickým procesom je potrebné udržať chorobu v remisii tak dlho, ako je to možné.